ljubljana havaalanından şehir merkezine ulaşım

Ljubljana Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Ulaşılır?

Slovenya’da Ljubljana Havaalanı’na indikten sonra şehir merkezlerine ulaşmak için birden fazla alternatif bulunmaktadır.

 • Otobüs
 • Bisiklet
 • Taksi

Ljubljana’da bir uluslararası havaalanı bulunmaktadır. Ljubljana Joze Pucnik havaalanı Slovenya’nın en büyük havaalanıdır. Ljubljana ile şehir merkezi havalimanı arasındaki mesafe yaklaşık 25 kilometredir. Joze Pucnik havaalanı Ljubljana’nın kuzeyinde yer almaktadır. Ljubljana havaalanına erişmenin en kolay yolu, E61 otoyolunun 9 numaralı çıkışı veya 10 numaralı çıkışıdır.

Ljubljana havaalanının bir terminali vardır. Ljubljana Joze Pucnik Havaalanı resmi olarak Aralık 1963’te açılmıştır. Ljubljana havaalanından düzenli uçuşlar Ocak 1964’te başlamıştır.

Ljubljana hava alanının mevcut kapasitesi 500 kişidir. Slovenya Joze Pucnik Havaalanı havalimanı üzerinden 3. bir ülkeye transit geçiş yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Slovenya vizesi almadan transit uçuş gerçekleştirebilir.

Ljubljana Havaalanından Halk Otobüsleri ile Şehre Nasıl Ulaşılır?

Ljubljana havaalanından halk otobüsleri ile şehre ulaşım oldukça kolaydır. Ljubljana havaalanından halk otobüsleri ile şehre ulaşım yaklaşık olarak bir saat sürmektedir.

Ljubljana havaalanına giden ve havaalanından kalkan otobüsler LPP ve Alpetour şirketleri tarafından işletilmektedir.

Ljubljana havaalanına giden otobüsler Letališče Brnik tren istasyonunun Železniška postaja Ljubljana önündeki ana otobüs istasyonundaki 28 numaralı duraktan kalkar.

Ljubljanada halk otobüslerine biletleri şoförden ve otobüs içerisindeki otomatlardan temin edilebilir. Ljubljana havaalanına giden halk otobüsleri, pazartesiden cumaya 05: 20-21: 10 saatleri arasında çalışır ve otobüsler 1 saat arayla kalkar. Ljubljana havaalanına giden halk otobüsleri hafta sonları, servis 06: 10’dan 19: 10’a kadar, her saat 19: 10’dan itibaren her iki saatte bir olmak üzere çalışır.

Ljubljana havaalanından şehre doğru giden otobüsler hafta içi 05: 00-20: 00 saatleri arasında her saat başı hareket eder. Ljubljana havaalanından şehre doğru giden otobüsler hafta sonları saat 07: 00’de başlar, daha sonra bir sonraki otobüs 10: 00’a kadar devam eder.

Ljubljana havaalanından şehre ulaşmak için otobüslere terminal önünden binilebilir. Ljubljana havaalanından şehir merkezine gitmek içilen tek yön otobüs bileti 4,10 Euro’dur.

Ljubljana Havalimanı’nın otobüs durağı terminalin (Letališče Brnik) önünde, şehir merkezindeki durak ise ana otobüs istasyonunda (Avtobusna postaja Ljubljana) yer almaktadır. Ljubljana’nın otobüs durağı, ana tren istasyonunun yanında yer almaktadır ve otobüsle yaklaşık 50 dakika içinde ulaşılabilir.

Ljubljana Havaalanından LLP Ljubljana Şehir Otobüsleri ile Şehre Nasıl Ulaşılır?

Ljubljana havaalanından LPP kamu hizmetleri şirketi tarafından işletilen Ljubljana şehir otobüslerinde seyahat etmek isteyenler, Urbana toplu taşıma kartını satın almalıdır. Urbana kartı LPP bilet ofislerinden, turist bilgi merkezlerinden ve şehrin çoğu gazete büfesinden, ve postanelerden temin edilebilir.

Urbana Kartın fiyatı 2,00 € ‘dur ve şehir içi otobüs ücretlerinde harcanmak üzere 50,00 €’ ya kadar kredi depolanabilir. Urbana kartına, yukarıda belirtilen tüm satış noktalarında ve şehir genelinde, çoğunlukla otobüs duraklarının yanında bulunan yeşil Urbanomat bilet makinelerinde nakit yükleme yapılabilir.

Urbana Bilet makineleri hem nakit hem de kredi ve banka kartlarını kabul eder. Urbana kartını Turist Bilgi Merkezi’nden satın alan ve makbuzunu saklayan Ljubljana ziyaretçileri, kartı artık ihtiyaç duymadıklarından satın aldıkları yere iade edebilir ve 2,00 € geri ödeme talep edebilirler.

Urbana kart ile tek bir yolculuk ücreti 1,30 € ‘dur. Hedefe ulaşmak için değiştirilmesi gereken otobüs sayısından bağımsız olarak 90 dakikaya kadar bir yolculuğu kapsar.

Urbana kartının iki versiyonu mevcuttur: sarı kontör kartı ve yeşil aylık kart. Yukarıda belirtilen tüm satış noktalarından temin edilebilen kontör yükleme kartı, kart sahibinin adına düzenlenmez, bu nedenle onu almak için herhangi bir kimlik belgesi gerekmez.

LPP veriyolu servis ağı üç bölgeye ayrılmıştır. Tüm şehir alanı LPP Bölgesi 1 içindedir.

 • Bölge 1: Tüm şehir alanı ve Brezovica ve Rakitna, Škofljica ve Smlednik’e giden yollar.
 • Bölge 2: Polhov Gradec, Preserje ve Ig ile Medvode ve Vodice’ye giden yollar.
 • Bölge 3: Videm ve Grosuplje’ye giden yol.

Bölgeye göre ücret listesi

 • Bölge 1 için 1,30 €, Urbana şehir kartı ile ödenir
 • Bölge 1 ve 2 için 1,75 €, Urbana şehir kartı ile ödenir
 • Bölge 1, 2 ve 3 için 2,70 €, Urbana şehir kartı ile ödenir

Ljubljana Havaalanından Ljubljana Bike ile Şehre Nasıl Ulaşılır?

Ljubljana havaalanından Ljubljana Bike ile şehir merkezine düşük maliyetle ulaşım sağlanmaktadır. Ljubljana bisiklet paylaşım sistemi Bicikelj, daha geniş Ljubljana şehir merkezinde bulunan self-servis terminallerden kiralık bisikletler sağlar.

Ljubljana Bisiklet projesi, Slovenya Turist Bilgi Merkezi’nden kolay ve uygun fiyatlı bisiklet kiralama hizmeti sunmaktadır. Bicikelj uygulaması Ljubljana haritası üzerindeki bisiklet alım noktalarını göstermektedir. Bicikelj uygulaması App Store ve Play Store’dan indirilebilir.

BicikeLJ sisteminin kullanımı için üyelik sistemi için yıllık sadece 4 Euro ödeme alınmaktadır. BicikeLJ web sitesinden kayıt olmak için e-posta adresi ve kredi kartı numaranızı girilmelidir. İşlem tamamlandığında, abone numarasını ve bisiklet kiralarken girilmesi gereken dört haneli pin kodu verilmektedir. BicikeLJ bağlantı istasyonları, kiralanabilen bisikletler ve diğer BicikeLJ terminallerinin yerleri hakkında bilgi veren terminallerle donatılmıştır.

Bisiklet kiralama fiyatları

 • İlk saat için ücretsiz
 • İkinci saat için 1,00 €
 • Üçüncü saat için 2,00 €
 • Her ilave saat için 4,00 €

Ljubljana Havaalanından Şehir Merkezine Kavalir ile Ulaşılır Mı?

Ljubljana’nın Kavalirs (Gentle Helpers) olarak adlandırılan elektrikli araçları, çevreye dost ücretsiz bir şehir merkezi toplu taşıma seçeneğidir. Kavalir filosu şu anda ikisi açık ve ikisi camlı ve kış aylarında ısıtılan dört araçtan oluşmaktadır.

Kavalir sürücüleri şehir merkezindeki yaya bölgesi içinde her yere gitmektedir. Saatte 25 kilometreye varan hızda hareket eden araçlar, beş yolcu kapasitesine sahiptir. Ljubljana havaalanından şehir merkezine Kavalir ile ulaşım mümkün değildir.

Kavalirler sadece şehir içerisinde hizmet vermektedir. Kavalirler tamamen ücretsiz ve gezi amaçlı çalışmaktadır. Kavalirler sabah 6 akşam 10 arasında hizmet vermektedir.

Tüm Kavalir araçlarına resmi telefon numaralarından aşağıdan ulaşılabilir.
+386 (0) 31666331, +386 (0) 31666332 ,+386 (0) 31666299

Taksi ile Ljubljana Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Ulaşılır?

Taksi ile Ljubljana havaalanından şehir merkezine ulaşım yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Taksi ile Ljubljana havaalanından şehir merkezine gidiş ücreti 50-60 Euro’dur. Taksiler havalimanında, tren istasyonunun yakınında, önceden rezerve edilebilir veya talep üzerine aranabilir.

Taksi ile havalimanından Ljubljana şehir merkezine daha ucuz seyahat etmek isteyenler Airtrail Slovenia şirketini tercih etmektedir. Taksi ile havalimanından Ljubljana şehir merkezine Airtrail ile gitmek için daha önce rezervasyon yaptırılabilir.

Airtrail ücretleri sabit 30 Euro’dur. Taksi ile Ljubljana havaalanından şehir merkezine giden yolcuların taksimetreyi mutlaka kontrol etmesi gerekmektedir.

Ljubljana Şehir İçi Ulaşım Koşulları Nasıldır?

Ljubljana şehir içi ulaşım koşulları oldukça gelişmiştir. Ljubljana şehir otobüslerinin % 40’ı sıkıştırılmış doğal gazla, yani metanla çalışmaktadır.

Eylül 2019’dan bu yana, halka açık şirket Ljubljanski potniški promet’in filosu 17 tek alçak tabanlı otobüs ve 16 tek banliyö yüksek katlı otobüsle güçlendirilmiştir. Ljubljana şehir içi ulaşım 7/24 kesintisiz hizmet vermektedir. Ljubljana ulaşım ücretleri diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha ucuzdur.

Ljubljana’da bir yerden bir yere yürüyerek gitmek de eğimin az olmasından dolayı kolaydır.

Ljubljana’ya Giderek Dil Eğitimi Almanın Avantajları Nedir?

Slovenya dil kursları son yıllardaki tutarlı bir dil eğitimi politikası uygulamaktadır ve etkili stratejiler geliştirmektedir.

Ljubljana, Avrupa Konseyi dil öğretim faaliyetleri sayesinde dil öğrenmek için gelen öğrencilere pek çok fırsat sunmaktadır. Slovenya’da dil eğitimi, sosyal yaşam içerisinde dil öğretme hedefindedir.

Avrupa birliği üyeliği sayesinde dil konusunda oldukça gelişmiş ve okuma oranı yüksek olan Ljubljana’da dil eğitimi almak isteyenlerin tercih edebileceği uygun fiyatlı Slovenya dil okulları bulunmaktadır.

Paylaş: