Sri Lanka Ticari Vize

Sri Lanka Ticari Vize Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sri Lanka veya resmi adıyla Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti'ne iş toplantısı, iş eğitimi, kongre, fuar veya seminer ya da iş ile alakalı bir proje veya kurumsal etkinlik gibi bir faaliyette bulunmak için gitmeyi planlıyorsanız ticari vize almanız gerekmektedir. İş vizesi ya da business vize olarak da bilinen ticari vize, Sri Lanka'da bir aydan kısa süreli mesleki eğitimler için de düzenlenebilir.

Sri Lanka ticari vize danışma hattı: 0850 241 1868

Sri Lanka Ticari Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Sri Lanka ticari vize başvurusunu çevrimiçi olarak Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'nin internet sitesinden yapmanız gerekir. Sri Lanka ticari vize başvurusu için Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'nin internet sitesine buradan erişebilirsiniz.

Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'nin internet sitesi üzerinden başvuru yapmanız teknik bir sorun nedeniyle mümkün değilse başvurunuzu Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği’nden de yapabilirsiniz. Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği’nden ticari vize başvurusunu gerçekleştirmek için yalnızca Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'nin internet sitesinde oluşan teknik sorunlar kabul edilmekte olup sizden kaynaklı sorunlar üzerine başvuru alınmamaktadır.

Sri Lanka İş Vizesi Başvurusu Süreci

Sri Lanka iş vizesi başvurusu için aşağıdaki süreci takip edin.

  • http://www.eta.gov.lk/ adresinden hesabınıza giriş yaparak dil seçimi yapın.
  • Üstte yer alan “Apply” butonuna tıklayın.
Sri Lanka İş Vizesi Başvurusu Süreci 1
Sri Lanka İş Vizesi Başvurusu Süreci 1
  • Sayfanın altında yer alan başvuru şart ve koşullarını kabul edin.
Sri Lanka İş Vizesi Başvurusu Süreci 2
Sri Lanka İş Vizesi Başvurusu Süreci 2
  • Sol taraftaki menüden “Business Purpose ETA” altında bulunan uygun seçeneği seçin. “Apply for an Individual” seçeneği kendiniz için başvuru yapmanız halinde, “Apply for a Third Party” seçeneği ise başkasının sizin adınıza başvuru yapması halinde seçilmelidir.
Sri Lanka İş Vizesi Başvurusu Süreci 3
Sri Lanka İş Vizesi Başvurusu Süreci 3
  • Daha sonra başvuru formu açılır ve buradaki tüm zorunlu alanları eksiksiz tamamlamanız gerekir.
  • Son olarak kredi kartı ya da banka kartınızla vize harcını ödeyin.

Sri Lanka ticari vize başvuru formunu doldurduktan ve vize ücretini ödedikten sonra referans numarasının yer aldığı bir başvuru onay sayfası açılır ancak burada verilen onay yalnızca başvuru onayıdır, nihai onay değildir; nihai onay ortalama 2-3 iş günü içinde size bildirilir.

Sri Lanka Business Vize Formu

Sri Lanka business vize formunda “Purpose of Visit” yazan yerin karşısında iş toplantısı, kongre, fuar veya seminer gibi bir faaliyete katılacaksanız “Participate in Business Meetings and Negotiations” seçmeli ve mesleki eğitim alacaksanız “Short Term Training Programs” seçmelisiniz.

Sri Lanka İş Vizesi Başvurusu Süreci 4
Sri Lanka İş Vizesi Başvurusu Süreci 4

Kişisel bilgileriniz, pasaport bilgileriniz, seyahat bilgileriniz ile adres ve iletişim bilgilerinizin talep edildiği Sri Lanka vize başvuru formu içinde yer alan zorunlu alanları eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurunuz.

Sri Lanka İçin Ticari Vize Başvuru Ücreti

2023’te Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği veya Sri Lanka Göçmenlik Dairesi internet sitesi üzerinden yaptığınız ticari vize başvurusu için 55 USD ödemeniz gerekir.

Sık Sorulan Sorular

Sri Lanka'ya iş seyahatine gidecek kişiler tarafından en çok merak edilen sorular ve cevaplarını aşağıda paylaştık.

Sri Lanka'ya Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

Sri Lanka’ya ticari vizeniz ortalama 2-4 iş günü arasında çıkar.

İş Gezisi İçin Kaç Aylık Sri Lanka Vizesi Alabilirim?

Sri Lanka’ya iş gezisi düzenleyecekseniz ticari vizeniz 30 günlüğüne ve talebinizden bağımsız olarak çok girişli olarak düzenlenir.

Sri Lanka çok girişli vize ile vizenizin geçerlilik süresi boyunca Sri Lanka’ya iki veya daha fazla giriş yapabilirsiniz.

Sri Lanka'ya Girişte Başka Evrak Sunmam İstenir Mi?

Sri Lanka’ya girişte ibraz etmek üzere ETA onayının bir kopyasını yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir.

Sri Lanka’ya girişinizden itibaren 6 ay daha geçerliliği olan pasaport, onaylanmış geri dönüş bileti ve seyahat masraflarını karşılamak için yeterli fon kanıtı Sri Lanka'ya gitmek için gerekli belgeler sayılmaktadır ve bu belgeleri girişte ibraz etmeniz gerekir.

Sri Lanka'da Ticari Vize Süremi Uzatabilir Miyim?

Evet, Sri Lanka’da ticari vize sürenizi uzatabilirsiniz.

Girişte 30 gün, ilk uzatmada 60 gün ve ikinci ve üçüncü uzatmada 90 gün olmak üzere en fazla 270 güne kadar Sri Lanka vize sürenizi uzatabilirsiniz. Sri Lanka ticari vizenizi uzatmak için gerekli belgelerle Sri Lanka Göçmenlik Dairesi’ne başvurunuz. Sri Lanka'da amaçlanan kalışınız, pasaportunuzun süresi dolmadan en az iki ay önce sona ermelidir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: