Sri Lanka Aile Birleşimi Vizesi

Sri Lanka Aile Birleşimi Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sri Lanka’da oturma veya çalışma izni ile yasal olarak ikamet eden veya Sri Lanka vatandaşı olan eşiniz ya da ebeveyninizin yanına yerleşmek için uzun süreli bir vize türü olan aile birleşimi vizesi almanız gerekir.

Sri Lanka aile birleşimi vizesi genellikle Sri Lanka’da yaşayan kişinin eş ve çocuklarına verilir. Aile birleşimi vizesi başvurularınızı Kolombo'da yer alan Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'ne yapmanız gerekir.

Sri Lanka Aile Birleşimi Vizesi Nasıl Alınır?

Sri Lanka aile birleşimi vizesi için öncelikle planladığınız seyahatten 45 gün önce Sri Lanka Göçmenlik Dairesi’ne aile üyeniz tarafından giriş vizesi onayı başvurusu yapılmalıdır. Giriş vizesi onay başvurusundan sonra Sri Lanka Göçmenlik Dairesi, Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği'ne yetki verir ve daha sonra Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği'nden giriş vizesi başvurusu için randevu alabilirsiniz.

Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği'ne randevu tarihinde giderek giriş vizesi için istenen belgeleri teslim edin, Sri Lanka vize ücretini ödeyin ve pasaporta vize damgasını işletin.

Sri Lanka Giriş Vizesi İşlemleri

Sri Lanka giriş vizesi için öncelikle Sri Lanka’da bulunan aile üyeniz, sizin adınıza Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'ne oturum vizesi başvurusunda bulunmalıdır. Ardından Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'nin giriş vizesi için yetki vermesi üzerine Türkiye'de Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği'nden giriş vizesi başvurunuzu yapabilirsiniz.

Sri Lanka Aile Birleşimi Vize Başvurusu İçin Randevu

Sri Lanka aile birleşimi vize başvurusu için giriş vizesi ile Sri Lanka'ya giriş yaptıktan sonra Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'nin Kolombo'da bulunan merkez ofisine 0115329233 ya da 0115329235 telefon numaraları ile ulaşıp randevu almanız gerekmektedir.

Sri Lanka Aile Birleşimi Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Sri Lanka aile birleşimi vizesi için aşağıdaki belgeleri sunmanız gerekir.

  • Tam ve doğru bilgiler ile doldurulmuş aile birleşimi vize başvuru formu
  • Pasaport ve kimlik bilgilerini içeren sayfanın kopyası
  • İki biyometrik fotoğraf
  • Vize harcını ödediğinize dair dekont
  • Sağlık koruma planı kaydı

Yukarıdaki listede belirtilenler, aile birleşimi vize başvurusu için sunmanız gereken standart evraklar olup eş ve çocuklar için belirtilen evraklara ek olarak farklı evrakların sunulması gerekmektedir.

Sri Lanka aile birleşimi vize başvurusunda, sunmanız gereken evraklar için tam ve açıklamalı listelere Sri Lanka vizesi için gerekli belgeler sayfasından ulaşabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Sri Lanka aile birleşimi vizesi başvurusu ile ilgili en çok merak edilen sorular ve cevapları aşağıda verilmiştir.

Sri Lanka Aile Birleşim Başvuru Formunu Nereden İndirebilirim?

Sri Lanka aile birleşim başvuru formunu vize başvurusu yapacağınız dış temsilcilikten başvuru esnasında temin edebilirsiniz.

Sri Lanka aile birleşimi başvuru formunda beyan edeceğiniz bilgiler güncel ve doğru olmalıdır. Sri Lanka aile birleşimi başvuru formunu mavi ya da siyah tükenmez kalem ile elde ya da formun formatını bozmayacak şekilde bilgisayardan doldurun ve formda ilgili kısma fotoğraf ekleyin.

Sri Lanka aile birleşimi başvuru formu aşağıda gösterilmiştir.

Sri Lanka Aile Birleşim Başvuru Formu Görseli
Sri Lanka Aile Birleşim Başvuru Formu Görseli

Sri Lanka Aile Vizesi Başvuru Harcı Ne Kadar?

Sri Lanka aile birleşimi vize başvuruları için Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'ne ödemeniz gereken başvuru harcı 200 USD'dir. Sri Lanka vatandaşı ile evli iseniz uzun süreli Sri Lanka vizesi başvurularında harç ödemezsiniz.

Aile Birleşimi Başvurusu İçin Mülakata Girmem Gerekiyor Mu?

Aile birleşimi başvurusunu eşiniz yaptıysa Sri Lanka Göçmenlik Dairesi’nde mülakata girmesi gerekir.

Sri Lanka Aile Birleşimi Vizesi Kaç Yıllık Verilir?

Sri Lanka aile birleşimi vizesi ilk başvuruda 1 ya da 2 yıl için düzenlenmekte olup daha sonra uzatılabilmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: