Sri Lanka Vize Türleri

Kalış Süresi, Seyahat Amacı ve Giriş Sayısına Göre Sri Lanka Vize Türleri

Sri Lanka veya resmi adıyla Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti'ne seyahat edecek yabancı ülke vatandaşlarının istisnalar haricinde vize almaları gerekmektedir. Sri Lanka vizesi, Sri Lankalı olmayanların ülkeye yasal girişini kolaylaştırmak ve kalış sürelerini ve bu tür kalışları yöneten koşulları düzenlemek için verilen resmi bir belgedir.

Sri Lanka vize rejimine göre vizeler kalış süresi, seyahat amacı ve başvuru yöntemi gibi kriterlere göre farklı alt türlere ayırmakta olup Sri Lanka'ya seyahat edecek vizeye tabi ülke vatandaşlarının öncelikle seyahat amaçlarına en uygun vize türüne karar vermeleri gerekmektedir.

Sri Lanka vize danışmanlığı için: 0850 241 1868

Kalış Süresine Göre Sri Lanka Vize Türleri Nelerdir?

Kalış süresine göre Sri Lanka vize türleri aşağıda listelenmiştir.

  • Transit Sri Lanka vizesi
  • Kısa süreli Sri Lanka vizesi
  • Uzun süreli Sri Lanka vizesi

Transit Sri Lanka Vizesi

Transit Sri Lanka vizesi, başka bir varış noktasına yaptığınız yolculuk sırasında kısa bir süre için Sri Lanka'ya kabul edilmenizi sağlayan bir giriş iznidir.

Sri Lanka havaalanından ayrılmıyorsanız transit vizeye gerek yoktur. Transit Sri Lanka vizesi için başvurunuzu online olarak www.eta.gov.lk/slvisa adresi üzerinden yapabilirsiniz.

Kısa Süreli Sri Lanka Vizesi

Kısa süreli Sri Lanka vizesi, Sri Lanka’ya gerçekleştireceğiniz kısa süreli seyahatlerde almanız gereken vize türü olup seyahat amacınıza göre ilk önce 30 gün süreyle düzenlenir.

Kısa süreli Sri Lanka vizesi, girişte 30 gün, ilk uzatmada 60 gün ve ikinci ve üçüncü aşamada 90 gün olmak üzere arka arkaya üç kez varış tarihinden itibaren en fazla 270 güne kadar uzatılabilir.

Kısa süreli Sri Lanka vizesi, seyahat amacına göre farklı alt türlere ayrılmaktadır.

Seyahat Amacına Göre Kısa Süreli Sri Lanka Vizesi Türleri

Seyahat amacına göre kısa süreli Sri Lanka vize türleri aşağıda sıralanmıştır.

Uzun Süreli Sri Lanka Vizesi

Uzun süreli Sri Lanka vizesi veya Sri Lanka oturma vizesi, Sri Lanka veya resmi adıyla Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti'ne yerleşme niyetinde olan yabancı ülke vatandaşlarının alması gereken vize türüdür.

Uzun süreli Sri Lanka vizesi almak için dış temsilcilikten aldığınız bir Sri Lanka giriş vizesi ile ülkeye giriş yapmanız gerekir. Sri Lanka giriş vizesi büyükelçilik tarafından Sri Lanka Göçmenlik Dairesi’nin onayı doğrultusunda düzenlenir.

Uzun süreli Sri Lanka vizesi, seyahat amacına göre farklı alt türlere ayrılmaktadır.

Seyahat Amacına Göre Uzun Süreli Sri Lanka Vizesi Türleri Nelerdir?

Seyahat amacına göre uzun süreli Sri Lanka vizesi türleri aşağıda verilmiştir.

Giriş Sayısına Göre Sri Lanka Vize Türleri

Giriş sayısına göre kısa süreli Sri Lanka vizeleri tek girişli, çift girişli veya çok girişli olmaktadır. Sri Lanka turist vizesi kalış sürenize göre tek veya çift girişli olabilirken Sri Lanka ticari vize çok girişli olarak düzenlenir.

Sri Lanka turist vizesi, talebinize ve seyahat planınıza göre çift girişli olacak şekilde 30 gün veya ilk 30 günü çift girişli olacak şekilde 180 gün düzenlenmektedir. Sri Lanka ticari vize ise 30 gün düzenlenen çok girişli Sri Lanka vizesi kategorisindedir.

Başvuru Yöntemine Göre Sri Lanka Vize Türleri

Sri Lanka'ya seyahat edecekseniz ve vizeye tabi iseniz vize başvurularınızı kural olarak seyahat öncesinde yapmanız gerekmektedir.

Vize başvurusunun seyahat öncesinde yapılması kural olmak ile birlikte istisnai olarak kısa süreli seyahatler için Sri Lanka'ya girişte kapıda vize başvurusu yapmanız da mümkündür. Sri Lanka kapı vizesi alabilmek için Katunayake'de bulunan Bandaranaike Uluslararası Havaalanı'ndan ülkeye giriş yapmanız gerekmektedir.

Yanlış Vize Türü İçin Başvuru Yapılması Durumunda Ne Olur?

Sri Lanka seyahatinde yanlış vize türü için başvuru yapmanız durumunda başvurunuz reddedilir. Yanlış vize türü için başvuru yapmanız öncelikle zaman kaybına ve başvuru harcı iade edilmeyeceği için aynı zamanda maddi zarara sebep olur. Herhangi bir mağduriyet yaşamamanız açısından vize başvurusu yapmadan önce uygun vize türünü seçtiğinizden emin olunuz.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: