Sri Lanka Turist Vizesi

Sri Lanka Turist Vizesi 2023 Başvuru Rehberi

Sri Lanka veya resmi adıyla Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti'nin vize rejimi gereği pasaport türünden bağımsız olarak tüm TC vatandaşlarının Sri Lanka'ya yapacakları kısa süreli seyahatleri için vize alması gerekmektedir.

Sri Lanka'ya tatil, arkadaş ve akraba ziyareti, tedavi, evlilik töreni ya da kültürel ve sportif etkinlere katılmak gibi turistik amaçlar ile seyahat edecekseniz turistik vize almanız gerekmektedir.

Sri Lanka turistik vize danışmanlık hattıı: 0850 241 1868

Sri Lanka Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Sri Lanka turist vizesi almak için planladığınız seyahat tarihinden önce Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'nin internet sitesinden çevrimiçi olarak başvuru yapmanız veya Sri Lanka’ya varışta havaalanında bulunan kiosklara gitmeniz gerekir. Sri Lanka kapı vizesi başvurularınız için Katunayake'deki Bandaranaike Uluslararası Havaalanı'ndan giriş yapmanız gerekir.

Herhangi bir teknik soruna bağlı olarak Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'nin internet sitesinden başvuru yapma imkanınız yoksa Sri Lanka Büyükelçiliği üzerinden başvuru yapmanız mümkündür.

Sri Lanka İçin Turistik Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Sri Lanka için turistik vize başvurusunu planlanan seyahat tarihinden 1 ila 2 hafta önce yapmanız gerekir.

Sri Lanka Turist Vizesi İçin Online Başvuru Adımları

Sri Lanka Turist Vizesi İçin Online Başvuru Adımları
Sri Lanka Turist Vizesi İçin Online Başvuru Adımları

Sri Lanka turist vizesi için aşağıdaki çevrimiçi başvuru adımlarını takip edin.

  • Öncelikle Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'nin sitesine hesabınızla giriş yapın.
  • Üstte yer alan “Apply” seçeneğini seçin.
Sri Lanka Turist Vizesi İçin Online Başvuru Adımları 1
Sri Lanka Turist Vizesi İçin Online Başvuru Adımları 1
  • Çıkan başvuru şartlarını onaylayın.
Sri Lanka Turist Vizesi İçin Online Başvuru Adımları 2
Sri Lanka Turist Vizesi İçin Online Başvuru Adımları 2
  • Sayfanın solunda yer alan “Tourist ETA” kısmının altından size uygun olan seçeneği seçin. Başvuruyu kendiniz yapıyorsanız “Apply for an Individual” ve başkası sizin adınıza yapıyorsa “Apply for a Third Party” seçilmelidir.
Sri Lanka Turist Vizesi İçin Online Başvuru Adımları 3
Sri Lanka Turist Vizesi İçin Online Başvuru Adımları 3
  • Başvuru formu açılır ve zorunlu alanları eksiksiz doldurmanız gerekir.
  • Başvuru formunu da doldurduktan sonra kredi kartı ya da banka kartı ile başvuru ücretini ödeyin.

Başvuru formunu tamamladıktan ve vize harcını ödedikten sonra referans numarasının yer aldığı bir başvuru onay sayfası açılır. Sri Lanka vizesi başvuru onay sayfası başvurunuzun tamamlandığını onaylamakta ve nihai onay kararı olmamaktadır. Sri Lanka vizesi başvuru işlemleri için nihai karar 2-3 iş günü içerisinde verilmektedir.

Sri Lanka Turistik Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Sri Lanka turistik vize başvuru formunu kişisel bilgilerinizi, pasaport ve seyahat bilgilerinizi ve adres ve iletişim bilgilerinizi belirterek doldurunuz. Sri Lanka turistik vize başvuru formunda zorunlu alanları doğru bilgilerle ve eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekir.

Sri Lanka vize başvuru formunda kişisel bilgiler, pasaport bilgileri ve adres ve iletişim bilgileri standart olarak talep edilen bilgiler olmakla birlikte seyahat bilgilerini alacağınız vize türüne göre doldurmanız gerekir.

Planlanan Sri Lanka seyahatinden 14 gün önce nerede olduğunuz, vize için gerekli olan süre, planlanan varış tarihiniz, seyahat amacınız, kalkış noktası, hangi taşıtla seyahat edeceğiniz ve uçak/gemi numaranız Sri Lanka vize başvuru formu içeriğinde yer alan seyahat bilgileridir. Turistik Sri Lanka vizesi için başvuru formunda “Purpose of Visit” kutucuğunda “Sightseeing and Holidaying” seçeneğini seçiniz.

Sri Lanka turistik vize başvuru formunda seyahat bilgilerine dair görsel aşağıda verilmiştir.

Sri Lanka Turistik Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Sri Lanka Turistik Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Sri Lanka İçin Turistik Vize Başvuru Ücreti

Sri Lanka için turistik vize başvuru ücreti başvuru yönteminize göre değişir. Turistik vize başvurunuzu Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'nin internet sitesi üzerinden veya Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği'nden yapacaksanız 50 USD başvuru ücreti ödemeniz gerekir.

Bandaranaike Uluslararası Havaalanı'ndan Sri Lanka kapı vizesi başvurusu yapacak olmanız halinde 60 USD vize harcı ödemelisiniz.

Turistik Sri Lanka Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Turistik Sri Lanka vize başvurusunu Sri Lanka Göçmenlik Dairesi resmi sitesi üzerinden veya Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği'nden yaptıysanız 2 ila 4 iş günü içinde sonuç alırsınız.

Sık Sorulan Sorular

Turistik Sri Lanka vizesi veya ETA (Elektronik Seyahat İzni) hakkında en sık karşılaştığımız sorular ve cevapları aşağıda verilmiştir.

Sri Lanka Turist Vizesi Takip İşlemini Nereden Yapabilirim?

Sri Lanka turist vizesi başvurularınızı referans numarası ile http://www.eta.gov.lk üzerinden takip edebilir veya 0094 71 99 67 888 numarası ile çağrı merkezinden bilgi alabilirsiniz.

Turistik vize başvurularınızı Sri Lanka Ankara Konsolosluğu üzerinden gerçekleştirdiyseniz Elçiliğin Konsolosluk Bölümü ile e-posta veya telefon aracılığıyla iletişime geçerek sorgulama yapabilirsiniz.

Sri Lanka Ankara Konsolosluğu => https://tr.srilanka.org.tr/buyukelcilik_1-2003

Turistik ETA İle Sri Lanka'ya Girişte Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Turistik ETA ile Sri Lanka’ya girişte ETA onayı ile birlikte bir kopyasını da yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Turistik Sri Lanka vizesi ile Sri Lanka’ya girişte yanınızda en az 6 ay daha geçerliliği olan pasaportunuz, geri dönüş tarihlerini içeren Sri Lanka vizesi için ulaşım rezervasyonu ve kaldığınız süre boyunca masrafları karşılamak için yeterli finansal kaynağınız olmalıdır.

Turist Vizesi İle Sri Lanka'da Ne Kadar Süre Kalabilirim?

Turist vizesi ile Sri Lanka’da talebinize bağlı olarak 30 ya da 180 gün kalabilirsiniz.

Turist Vizesi İle Sri Lanka'ya Kaç Kez Giriş-Çıkış Yapabilirim?

Sri Lanka turist vizesi 30 veya 180 günlüğüne düzenlenmekte olup 30 günlük Sri Lanka turist vizesi çift girişli ve 180 günlük Sri Lanka turist vizesi ilk 30 günü çift girişli olmak üzere tek girişli olarak düzenlenir. 180 günlük Sri Lanka turist vizesi ile ilk 30 günün ardından çıkış yapmanız halinde tekrar giriş yapamazsınız.

Sri Lanka Tatil Vizesi Süresini Uzatabilir Miyim?

Sri Lanka tatil vizesi süresini 30, 60, 90, 90 gün olmak üzere toplam 270 güne kadar uzatabilirsiniz.

Sri Lanka vize uzatma işlemi için başvurunuzu Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'ne yapabilirsiniz.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: