Sri Lanka Vize

2023'te Sri Lanka Vize İstiyor Mu? Başvuru Rehberi

Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti, Hint Okyanusu'nda bulunan ve 1972 öncesinde Seylan olarak bilinen bir ada ülkesidir. Sri Lanka'nın vize politikası gereği Sri Lanka topraklarına giriş yapmadan önce vize alınması gerekmektedir.

Sri Lanka vize başvurusunu, çevrimiçi olarak e-vize portalından veya kapıda vize uygulaması ile havalimanlarında yapabilirsiniz.

Sri Lanka vize başvurusu hakkında bilmeniz gerekenleri aşağıdaki başlıklarda belirttik.

Sri Lanka vizesi için danışmanlık hizmeti: 0850 241 1868

Sri Lanka'ya Seyahat Edecek Türk Vatandaşları Vize Almalı Mı?

Pasaport türü fark etmeksizin Sri Lanka'ya yapacağınız seyahatlerde vize almanız gerekir. Sri Lanka'ya gitmeden önce seyahat planınıza uygun vize türü için başvuru yapmalısınız.

Sri Lanka Vize Çeşitleri

Sri Lanka Vize Çeşitleri
Sri Lanka Vize Çeşitleri

Sri Lanka vizesi için aşağıdaki vize türlerine başvurabilirsiniz.

  • Transit Sri Lanka vizesi
  • Kısa süreli Sri Lanka vizesi
  • Giriş vizesi ve uzun süreli Sri Lanka vizesi

Sri Lanka'ya seyahat etmek için Sri Lanka vize türleri arasından seyahat planı ve amacınıza uygun olanı seçmeniz gerekmektedir.

Sri Lanka Vizesi İçin Uygunluk Kriterleri

Sri Lanka vizesi için aşağıdaki uygunluk kriterlerini sağlamanız gerekir.

  • Sri Lanka Göçmenlik Dairesi, Sri Lanka'ya girmeye uygun olduğunuza kanaat getirmelidir.
  • Sri Lanka Göçmenlik Bürosu, Sri Lanka'ya giriş amacınızı onaylamalıdır.
  • Sri Lanka'ya vardığınız tarihten itibaren en az altı ay süreyle geçerli bir pasaporta sahip olmalısınız.
  • Sri Lanka’da geçiminizi sağlayacak ve geri dönüş masraflarınızı karşılayacak mali tutara sahip olmalısınız.
  • Sri Lanka seyahatiniz bitince geri döneceğinizi kanıtlamanız gerekir.

Sri Lanka Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Sri Lanka vizesi için vize türüne göre başvuru yapmanız gerekir.

Kısa süreli ve transit Sri Lanka vizesini internet üzerinden ya da kapıda Bandaranaike Uluslararası Havaalanı'ndan temin edebilirsiniz.

Uzun süreli Sri Lanka vize başvurusunu ise Sri Lanka'nın başkenti Kolombo'da bulunan Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'nden yapmalısınız. Uzun süreli Sri Lanka vize başvurusu, yalnızca Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'nden yapılabileceği için öncelikle giriş vizesi almalısınız. Giriş vizesini Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği üzerinden alabilirsiniz.

Sri Lanka Vizesi İçin Başvuru Süreci

Sri Lanka vize başvuru süreci başvuru yapacağınız vize türüne göre farklılık göstermektedir.

Kısa süreli ve transit Sri Lanka vize başvurusunu http://www.eta.gov.lk adresinden online olarak yapmalısınız. Sri Lanka vize başvuru formunu online olarak doldurduktan sonra banka ya da kredi kartı kullanarak vize ücretini ödemelisiniz. Kısa süreli Sri Lanka vize başvurusunu, Bandaranaike Uluslararası Havaalanı'ndan yapılan girişlerde havaalanında bulunan başvuru noktasından da yapabilmeniz mümkündür.

Uzun süreli Sri Lanka vizesi için öncelikle Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği’nden giriş vizesi almalı, sonrasında Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'ne vize başvurusunda bulunmalısınız.

Sri Lanka Vize Başvurusu İşlem Süresi

Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği'nden ve http://www.eta.gov.lk adresinden yaptığınız vize başvuruları ortalama 2 ila 4 iş günü arasında sonuçlanmaktadır.

Sri Lanka Vize Takip ve Sorgulama İşlemi

Kısa süreli ve transit Sri Lanka vize başvuruları için http://www.eta.gov.lk adresinden referans numarası ile vizenizin durumunu takip edebilirsiniz. Ayrıca ETA başvuruları için 0094 71 99 67 888 numarası ile iletişime geçebilirsiniz.

Giriş vizesi başvurularınızı Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü ile e-mail ya da telefon ile iletişime geçerek sorgulayabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Sri Lanka vizesi ve başvuru süreci hakkında Vizem.net danışmanlarına en sık yöneltilen sorular ve cevapları aşağıda verilmiştir.

Sri Lanka Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Sri Lanka vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinden en az 1-2 hafta önce yapmanız gerekir.

Sri Lanka Vize Başvurusu İçin Mülakat Yapılır Mı?

Hayır, Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği vize başvuruları için kural olarak mülakat yapmamaktadır.

Sri Lanka Vizesi Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Sri Lanka vizesi kısa süreli vizeler için 30 günlüğüne, transit vizeler için 7 günlüğüne ve uzun süreli vizeler için genelde 2 yıllığına verilir.

Sri Lanka Vize Süresi Uzatılabilir Mi?

Evet, Sri Lanka vize süresini uzatabilirsiniz.

Vize türüne göre Sri Lanka vize uzatma işleminiz de farklılık gösterir.

Sri Lanka Vizesi Almak Zor Mudur?

Gerekli belgeleri uygun bir şekilde hazırlayıp başvuru yapmanız halinde Sri Lanka vizesi almak zor olmamaktadır. Sri Lanka seyahatinin masraflarını karşılayacağınızı ve vize süreniz bittiğinde ülkenize geri döneceğinizi kanıtlamanız vize başvuru sürecinde önemli olmaktadır.

Sri Lanka Vizesi İçin Danışmanlık Hizmeti Nereden Alınabilir?

Sri Lanka vizesi için TÜRSAB’a kayıtlı akredite vize acenteleri ile danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Transit, kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere tüm Sri Lanka vize türleri için vize danışmanlığı almanız mümkündür. Yetkili vize merkezleri adına randevu ayarlamaya veya sağlık sigortası satmaya çalışan kişilere ve web sitelerine itibar etmeyiniz.

Sri Lanka vize başvurularında İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin'de bulunan Vizem.net ofislerine müracaat ederek veya çağrı merkezine ulaşarak evrakların hazırlanmasından vizenin onaylanmasına denk tüm süreç için Sri Lanka vize danışmanlığı alabilirsiniz.

Tuğçe Çaldıran Yazan:

Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: