Sri Lanka Vize

2024 Sri Lanka Vize Başvuru Rehberi. 2023’te Vize İstiyor Mu?

Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti, Hint Okyanusu'nda bulunan ve 1972 öncesinde Seylan olarak bilinen bir ada ülkesidir. Sri Lanka'nın vize politikası gereği Sri Lanka topraklarına giriş yapmadan önce vize muafiyeti bulunmayan yabancı ülke vatandaşlarının vize alınması gerekmektedir.

Sri Lanka vize başvurusunu, çevrimiçi olarak e-vize portalından veya kapıda vize uygulaması ile havalimanlarında yapabilirsiniz. E- vize başvurularında onay belgesi alınırken kapı vizelerinde giriş esnasında pasaporta, gümrük polisi tarafından damga ve etiket vurulmaktadır.

Sri Lanka vize başvurusu hakkında bilmeniz gerekenleri aşağıdaki başlıklarda belirttik.

Sri Lanka danışmanlık hizmetleri için: 0850 241 1868

Sri Lanka'ya Seyahat Edecek Türk Vatandaşları Vize Almalı Mı?

Pasaport türü fark etmeksizin (umuma mahsus, hususi, ve hizmet pasaportları dahil) Sri Lanka'ya yapacağınız seyahatlerde vize almanız gerekir. Sri Lanka'ya gitmeden önce seyahat planınıza uygun vize türü için başvuru yapmalısınız.

Sri Lanka Vize Çeşitleri

Sri Lanka Vize Çeşitleri
Sri Lanka Vize Çeşitleri

Sri Lanka vize türleri ve alt kategorileri aşağıda verilmiştir.

 • Transit Sri Lanka vizesi
 • Kısa süreli Sri Lanka vizesi
  • Sri Lanka turistik vize
  • Sri Lanka iş vizesi
  • Sri Lanka tedavi vizesi
 • Giriş vizesi ve uzun süreli Sri Lanka vizesi
  • Sri Lanka çalışma vizesi
  • Sri Lanka gönüllü çalışma vizesi
  • Sri Lanka öğrenci vizesi
 • Sri Lanka Göçmen Vizeleri
  • Sri Lanka aile birleşimi vizesi
  • Sri Lanka yatırımcı vizesi

Sri Lanka'ya seyahat etmek için Sri Lanka vize türleri arasından seyahat planı ve amacınıza uygun olanı seçmeniz gerekmektedir.

Sri Lanka Vizesi İçin Uygunluk Kriterleri

Sri Lanka vizesi için aşağıdaki uygunluk kriterlerini sağlamanız gerekir.

 • Sri Lanka Göçmenlik Dairesi, Sri Lanka'ya girmeye uygun olduğunuza kanaat getirmelidir.
 • Sri Lanka Göçmenlik Bürosu, Sri Lanka'ya giriş amacınızı onaylamalıdır.
 • Sri Lanka'ya vardığınız tarihten itibaren en az altı ay süreyle geçerli bir pasaporta sahip olmalısınız.
 • Sri Lanka’da geçiminizi sağlayacak ve geri dönüş masraflarınızı karşılayacak mali tutara sahip olmalısınız.
 • Sri Lanka seyahatiniz bitince geri döneceğinizi kanıtlamanız gerekir.

Sri Lanka Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Sri Lanka vizesi için vize türüne göre başvuru yapmanız gerekir.

Kısa süreli ve transit Sri Lanka vizesini internet üzerinden ya da kapıda Bandaranaike Uluslararası Havaalanı'ndan temin edebilirsiniz.

Uzun süreli Sri Lanka vize başvurusunu ise Sri Lanka'nın başkenti Kolombo'da bulunan Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'nden yapmalısınız. Uzun süreli Sri Lanka vize başvurusu, yalnızca Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'nden yapılabileceği için öncelikle giriş vizesi almalısınız. Giriş vizesini Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği üzerinden alabilirsiniz.

Sri Lanka Ankara büyükelçiliği, Sri Lanka Dışişleri Bakanlığı’na bağlı olarak Türkiye’de hizmet veren tek dış temsilciliktir.

Sri Lanka Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sri Lanka vizesi için gerekli evraklar başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik gerekir.

Kısa süreli ETA başvuruları için talep edilen standart evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport
 • ETA Başvuru Formu
 • Kredi Kartı

Seyahat amacına göre detaylı evrak listesine ve açıklamalarına Sri Lanka vizesi için gerekli evraklar sayfasından ulaşabilirsiniz.

Sri Lanka Vize Ücreti Ne Kadardır?

Kısa süreli Sri Lanka vizesi için başvuru harcı Göçmenlik Dairesi’nin internet sitesinden ödenmesi halinde 50 USD, Sri Lanka'ya girişte Bandaranaike Uluslararası Havaalanı'nda ödemeniz halinde seyahat belgesi ücreti 60 USD'dir.

Bu ücretlere seyahat sağlık sigortası ve danışmanlık ücretleri dahil değildir. Uzun süreli Sri Lanka vize masrafları ve ücret kırılımları için Sri Lanka vize ücreti sayfasını inceleyebilirsiniz.

Sri Lanka Vizesi İçin Başvuru Süreci

Sri Lanka vize başvuru süreci başvuru yapacağınız vize türüne göre farklılık göstermektedir.

Kısa süreli ve transit Sri Lanka vize başvurusunu http://www.eta.gov.lk adresinden online olarak yapmalısınız. Sri Lanka vize başvuru formunu online olarak doldurduktan sonra banka ya da kredi kartı kullanarak vize ücretini ödemelisiniz. Kısa süreli Sri Lanka vize başvurusunu, Bandaranaike Uluslararası Havaalanı'ndan yapılan girişlerde havaalanında bulunan başvuru noktasından da yapabilmeniz mümkündür.

Uzun süreli Sri Lanka vizesi için öncelikle Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği’nden giriş vizesi almalı, sonrasında Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'ne vize başvurusunda bulunmalısınız.

Sri Lanka Vize Başvurusu İşlem Süresi

Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği'nden ve http://www.eta.gov.lk adresinden yaptığınız vize başvuruları ortalama 2 ila 4 iş günü arasında sonuçlanmaktadır.

Sri Lanka Vize Takip ve Sorgulama İşlemi

Kısa süreli ve transit Sri Lanka vize başvuruları için http://www.eta.gov.lk adresinden referans numarası ile vizenizin durumunu takip edebilirsiniz. Ayrıca ETA başvuruları için 0094 71 99 67 888 numarası ile iletişime geçebilirsiniz.

Giriş vizesi başvurularınızı Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü ile e-mail ya da telefon ile iletişime geçerek sorgulayabilirsiniz.

Sri Lanka Vize Reddi Sebepleri Nelerdir?

Sri Lanka vize reddi daha önce Sri Lanka’da vize ihlali yapılmış ise muhtemelen reddedilecektir. Bu unsur dışında Sri Lanka vize başvurusunun reddedilme ihtimali düşüktür.

Sri Lanka Vize İhlalinin Yaptırımları Nelerdir?

Sri Lanka vize ihlali, vize kalış ve geçerlilik süresi dolmasına rağmen Sri Lanka’da kalmaya devam edilmesi durumudur.

Sri Lanka sınırları dahilinde vize ihlali yaptıktan sonra kendi rızanızla ülkeyi terk etmeniz halinde her zaman bir yaptırıma maruz kalmayabilirsiniz. Ancak Sri Lanka vizesi ihlali yaptığınız ülke sınırları içerisindeyken tespit edilirse ihlal süreniz ile orantılı olarak para cezası veya deport gibi yaptırımlar uygulanır.

Sri Lanka Vize Politikası ve Vize Muafiyeti

Sri Lanka yabancı ülke vatandaşlarına doğrudan vize muafiyeti tanımamaktadır; ancak istisnai birkaç ülkenin vatandaşları haricinde tüm yabancı uyruklu kişilere kısa süreli Sri Lanka vizesi veya diğer bir ifade ile ETA için dış temsilciliğe gidilmesine gerek kalmadan online ya da Sri Lanka'ya girişte sınırda başvuru yapma hakkı tanınmıştır.

ETA'dan muaf ülkeler ve vatandaşlarının önceden vize alması gereken ülkeler dışındaki herhangi bir ülkenin vatandaşları, Sri Lanka'ya vardıklarında veya çevrimiçi olarak bir ETA alabilirler; ancak giriş limanında uzun gecikmelerden kaçınmak için ziyaretçilerin ETA'yı çevrimiçi olarak almaları önerilir. ETA sahipleri daha sonra Sri Lanka'ya vardıklarında ETA'larını ve pasaportlarını Sri Lanka göçmenlik memuruna ibraz ederek vize alabilir. Varışta alınan Sri Lanka vizesi 30 gün geçerlidir ancak uzatılabilir. Maldivler, Seyşeller ve Singapur ülkelerinin vatandaşları ETA’dan muaftır.

Sık Sorulan Sorular

Sri Lanka vizesi ve başvuru süreci hakkında Vizem.net danışmanlarına en sık yöneltilen sorular ve cevapları aşağıda verilmiştir.

Sri Lanka Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Sri Lanka vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinden en az 1-2 hafta önce yapmanız gerekir.

Sri Lanka Vize Başvurusu İçin Mülakat Yapılır Mı?

Hayır, Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği vize başvuruları için kural olarak mülakat yapmamaktadır.

Sri Lanka Vizesi Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Sri Lanka vizesi kısa süreli vizeler için 30 günlüğüne, transit vizeler için 7 günlüğüne ve uzun süreli vizeler için genelde 2 yıllığına verilir.

Sri Lanka Vize Süresi Uzatılabilir Mi?

Evet, Sri Lanka vize süresini uzatabilirsiniz.

Vize türüne göre Sri Lanka vize uzatma işleminiz de farklılık gösterir.

Hangi Ülke Vatandaşları İçin ETA Başvuruları Yoktur?

Afganistan, Kamerun, Kongo Cumhuriyeti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Fildişi Sahili, Gabon, Gana, Gine, Gine Bissau, Kenya, Liberya, Mali, Myanmar, Nijerya, Pakistan, Sierra Leone, Sudan, Suriye ve Uganda ülkelerinin vatandaşları için ETA (online başvuru) uygulaması bulunmamaktadır. Bu ülke vatandaşlarının Sri Lanka dış temsilciliğinden vize başvurusu yapmaları şarttır.

Sri Lanka Vizesi ile Diğer Ülkelere Girebilir Miyim?

Hayır, Sri Lanka vizesi ile Sri Lanka dışında başka bir ülkeye seyahat etmek mümkün olmamaktadır.

Türkiye’den Sri Lanka’ya Direk Uçuş Var Mıdır?

Türkiye’den Sri Lanka’ya direk Airarabia, Jazeera Airways ve Qatar Havayollarının aktarmalı uçuşları bulunmaktadır. Tüm istanbul İstanbul Kolombo seferlerine skyscanner üzerinden ulaşılabilir.

THY ve Pagasus Hava yollarının 2024 itibariyle Sri Lanka uçuşları bulunmamaktadır.

Sri Lanka Vizesi Almak Zor Mudur?

Gerekli belgeleri uygun bir şekilde hazırlayıp başvuru yapmanız halinde Sri Lanka vizesi almak zor olmamaktadır. Sri Lanka seyahatinin masraflarını karşılayacağınızı ve vize süreniz bittiğinde ülkenize geri döneceğinizi kanıtlamanız vize başvuru sürecinde önemli olmaktadır.

Sri Lanka Vizesi İçin Danışmanlık Hizmeti Nereden Alınabilir?

Sri Lanka vizesi için TÜRSAB’a kayıtlı akredite vize acenteleri ile danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Transit, kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere tüm Sri Lanka vize türleri için vize danışmanlığı almanız mümkündür. Yetkili vize merkezleri adına randevu ayarlamaya veya sağlık sigortası satmaya çalışan kişilere ve web sitelerine itibar etmeyiniz.

Sri Lanka vize başvurularında İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin'de bulunan Vizem.net ofislerine müracaat ederek veya çağrı merkezine ulaşarak evrakların hazırlanmasından vizenin onaylanmasına denk tüm süreç için Sri Lanka vize danışmanlığı alabilirsiniz.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: