Sri Lanka Yatırımcı Vizesi

Sri Lanka Yatırımcı Vizesi Programları ve 2023 Başvuru Süreçleri

Sri Lanka yatırımcı vizesi, birtakım kriterleri karşılayan sermaye ve gayrimenkul yatırımları kapsamında düzenlenen uzun süreli bir vize türüdür. Sri Lanka’nın yatırımcılar için farklı yatırım programları bulunmaktadır.

Sri Lanka yatırımcı vize işlemleri: 0850 241 1868

Sri Lanka Yatırımcı Vizesi Türleri Nelerdir?

Sri Lanka yatırımcı vizesi türleri aşağıda verilmiştir.

 • Yatırımcılar için Sri Lanka “Golden Paradise” vize programı
 • Doğrudan yatırım yolu ile Sri Lanka vizesi
 • Gayrimenkul yatırımı ile Sri Lanka vizesi
 • Hazine yatırımı ile Sri Lanka vizesi
 • Borsa yatırımı ile Sri Lanka vizesi
 • Yatırımcılar için Sri Lanka “My Dream Home” vize programı

Yatırımcılar İçin Sri Lanka ""Golden Paradise"" Vize Programı

“Golden Paradise” programı kapsamında Sri Lanka ekonomisine katkı sağlarken aile üyeleriniz de sizinle birlikte vizenin avantajlarından faydalanabilmektedir.

Sri Lanka Golden Vize ücreti 2000 USD olup bu ücreti 10 yıl içinde ödeyebilirsiniz. Sri Lanka Golden Paradise programı kapsamında Sri Lanka Merkez Bankası tarafından tanınan herhangi bir ticari bankada minimum 200.000 USD mevduata sahip olmalısınız. Golden Paradise vizesinin veriliş tarihinden itibaren 1. yılı tamamladıktan sonra minimum yatırımın %50'sine kadar para çekebilirsiniz.

Golden Paradise vize programı kapsamında devlet onaylı bir yatırım yapabilir, Sri Lanka’da bir kat mülkiyeti satın alabilir, kira bazında arazi ve bina alabilir veya kalkınma tahvilleri satın alabilirsiniz.

Yatırımcılar için Sri Lanka “Golden Paradise” vize programı hakkında detaylı bilgiye Sri Lanka Göçmenlik Dairesi internet sitesinden ya da buradan ulaşabilirsiniz.

Doğrudan Yatırım Yolu İle Sri Lanka Vizesi

Doğrudan yatırım yolu ile Sri Lanka vizesi için başvuru ücreti yıllık 200 USD olup minimum yatırım miktarı 5 yıllık yatırım için 300.000 USD, 10 yıllık yatırım için 500.000 USD’dir.

Doğrudan yatırım için yetkili makam Sri Lanka Yatırım Kurulu’dur (BOI) ve aile üyeleriniz ile yardımcı, aşçı, bakıcı çalışanlarınız da sizinle birlikte Sri Lanka’ya gelebilir.

Gayrimenkul Yatırımı Yolu İle Sri Lanka Vizesi

Gayrimenkul yatırımı ile Sri Lanka vizesi, Sri Lanka'da şehirlerde veya kırsal alanlarda yaptığınız yatırım karşılığında verilmektedir. Sri Lanka’da gayrimenkul yatırımları bireysel olabileceği gibi bir şirket aracılığı ile de yapılabilir.

Bireysel Gayrimenkul Yatırımı Yolu İle Sri Lanka Vizesi

Sri Lanka vizesi için bireysel gayrimenkul yatırım yolları aşağıda verilmiştir.

Yatırım türüMinimum yatırımSüreİzin verilen kişiler
Kat mülkiyeti (kentsel alanlar)200.000 USD10 yılBaşvuru sahibi, eşi ve başvuru sahibine bağımlı kişiler
Kat mülkiyeti (kentsel alanlar)150.000 USD5 yıl (uzatılabilir)Başvuru sahibi, başvuru sahibinin eşi ve başvuru sahibine bağımlı kişiler
Kat mülkiyeti (kırsal alanlar)75.000 USD5 yıl (uzatılabilir)Başvuru sahibi, başvuru sahibine bağımlı kişiler ve başvuru sahibinin eşi

Şirket Üzerinden Gayrimenkul Yatırımı Yolu İle Sri Lanka Vizesi

Sri Lanka vizesi için şirket üzerinden gayrimenkul yatırım yolları aşağıda verilmiştir.

Yatırım türüMinimum yatırımSüreİzin verilen kişiler
Kat mülkiyeti (kentsel alanlar)500.000 USD tutarında bir kat mülkiyeti5 yıl4 yönetici ve eşleri ile onlara bağımlı kişiler
Kat mülkiyeti (kentsel alanlar)Her biri 150.000 USD üzerinde ve toplamı en az 500.000 USD olan iki veya daha fazla kat mülkiyeti5 yıl4 yönetici ve eşleri ile bağımlı kişiler
Kat mülkiyeti (kırsal alanlar)Her biri 75.000 USD üzerinde ve toplamı en az 500.000 USD olan iki veya daha fazla kat mülkiyeti5 yıl4 yönetici ve eşleri ile bağımlı kişiler

Hazine Yatırımı Yolu İle Sri Lanka Vizesi

Hazine yatırımı yolu ile Sri Lanka vizesi için tavsiye makamı Sri Lanka Merkez Bankası olup başvuru ücreti yıllık 200 USD’dir. Hazine yatırımı yolu ile Sri Lanka vizesi için minimum yatırım miktarı 5 yıl süre ile 250.000 USD ve 10 yıl süre ile 400.000 USD’dir.

Borsa Yatırımı Yolu İle Sri Lanka Vizesi

Borsa yatırımı yolu ile Sri Lanka vizesi için tavsiye makamı Sri Lanka Merkez Bankası veya Sri Lanka Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) olup bu vizeden eşiniz ve size bağımlı kişiler faydalanabilir. Borsa yatırımı yolu ile Sri Lanka vizesi için başvuru ücreti yıllık 200 USD’dir ve minimum yatırım miktarı 5 yıl için 100.000 USD ve 10 yıl için 200.000 USD’dir.

Yatırımcılar İçin Sri Lanka ""My Dream Home"" Vize Programı

Yatırımcılar için Sri Lanka “My Dream Home” vize programı, 55 yaş üstündeki kişiler için düzenlenen ve 2 yıl geçerli, yenilenebilir bir vize türüdür. “My Dream Home” vize programı için Sri Lanka'daki herhangi bir onaylı bankadaki sabit mevduat hesabına aylık 1500 USD ve eş ve bakmakla yükümlü olunan kişiler için 750 USD havale yapılmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Sri Lanka yatırımcı vizeleri hakkında en sık sorulan sorular ve yanıtları aşağıda verilmiştir.

Sri Lanka Yatırımcı Vizesi Nasıl Alınır?

Sri Lanka yatırımcı vizesi için öncelikle tercih ettiğiniz yatırım programı türüne göre minimum yatırım miktarını ve kriterleri karşılayarak Sri Lanka’da bir yatırım yapmanız gerekir.

Sri Lanka’da yatırımcı vizesi almanız için planladığınız seyahatten 45 gün önce ilgili kurum sizin adınıza Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'ne giriş vizesi onay başvurusunda bulunur. Ardından Sri Lanka Göçmenlik Dairesi, giriş vizesi için Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği'ne yetki verir ve Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği'nden giriş vizesi alırsınız.

Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği’nden giriş vizesi aldıktan sonra Sri Lanka’ya gitmeniz gerekir. Sri Lanka oturum izni vizesi için Kolombo'da bulunan Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'nden randevu alırsınız ve randevuda evrak teslimi ile ücret ödemesini tamamlayarak oturum izni vizenizi pasaportunuza işletirsiniz.

Yatırımcı Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sri Lanka yatırımcı vizesi için aşağıdaki belgeleri sunmanız gerekir.

 • Doldurulmuş vize başvuru formu
 • Pasaport ve kimlik bilgilerinizin yer aldığı sayfasının fotokopisi
 • İki adet güncel biyometrik fotoğraf
 • Vize harcını ödemiş olduğunuza dair makbuz
 • Sağlık koruma planı kaydı
 • Yatırım Kurulu (BOI) veya ilgili bakanlıktan alınan tavsiye yazısı
 • BOI ile imzalanan anlaşma
 • İlgili şirket veya kurumdan alınan talep yazısı
 • Şirket tescil belgesi
 • Şirket yönetim kurulu bilgileri
 • Şirket esas sözleşmesi
 • Adli sicil kaydı

Sri Lanka yatırımcı vizesi için detaylı açıklamalara sahip listeye, Sri Lanka vize evrakları sayfasından ulaşabilirsiniz.

Sri Lanka Yatırımcı Vize Süresi Ne Kadardır?

Sri Lanka yatırımcı vize süresi 1 yıl geçerli olup yenilenebilmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: