Sri Lanka Vize Uzatma, Yenileme ve İptal İşlemleri

Sri Lanka Vize Uzatma, Yenileme ve İptal İşlemleri

Sri Lanka vizesi için uzatma, yenileme veya iptal etme işlemleri başvuru sahibi tarafından belli şartlara bağlı olarak talep edilen ve vize durumunda değişiklik yapılmasını öngören işlemlerdir.

Aşağıda Sri Lanka vizesi için uzatma, yenileme ve iptal işlemlerini detaylandırdık.

Sri Lanka Vize Uzatma İşlemi

Sri Lanka’da kalış sürenizi uzatmak adına vize uzatma işlemi için başvuru yapmanız gerekir. Sri Lanka vize uzatma işlemi, uzatma sebebinize ve Göçmenlik Bakanlığı’nın Sri Lanka seyahatinden sonra ülkenize geri döneceğinizden emin olmasına bağlı olarak gerçekleştirilir.

Sri Lanka vizesi, ilgili Sri Lanka bakanlığı veya kuruluşları tarafından tavsiye edilen nedene ve süreye bağlı olarak uzatılır.

Herhangi bir cezadan kaçınmak adına Sri Lanka vize süresinin sona erme tarihinden çok önce uzatma başvurusu yapmanız tavsiye edilir. Vize sürenizi aşmanız, vize koşullarının ihlali anlamına gelir ve bu da uzatmanın reddedilmesine, gözaltına alınmanıza ve Sri Lanka'dan sınır dışı edilmenize yol açabilir.

Sri Lanka vize uzatma işlemleri, Kolombo'daki Göçmenlik Hizmetleri Merkezi’nde veya Battaramulla'daki Göçmenlik Departmanı’nda yapılabilir.

Kısa Süreli Sri Lanka Vizesi Nasıl Uzatılır?

Sri Lanka’da 30 günden fazla süreyle kalmak istiyorsanız vize uzatma başvurusu yapabilirsiniz. 30 günlüğüne verilen Sri Lanka kısa süreli vize öncelikle 60 ve daha sonra iki kez 90 gün olmak üzere toplamda 270 güne kadar uzatılabilir.

Vize uzatma başvurusunu, Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'nin vize bölümünden yapabilirsiniz. Alternatif olarak, çevrimiçi vize uzatma portalı aracılığıyla Sri Lanka e-Vize Uzatma başvuruları 6 aya kadar uzatma için yapılabilir.

Kısa süreli Sri Lanka vizeleri için uzatma başvurusunun yapılabileceği online başvuru portalına buradan ulaşabilirsiniz.

Kısa Süreli Sri Lanka Vize Uzatma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kısa süreli Sri Lanka vize uzatma başvurusu için aşağıdaki adımları takip ediniz.

 • Sri Lanka online başvuru portalına kayıt olduktan sonra sisteme giriş yapınız.
 • İstenen bilgileri ve zorunlu alanları doldurunuz.
 • Gerekli evrakları sisteme yükleyiniz.
 • Bilgileri onaylayıp kaydediniz.

Sri Lanka vize uzatma başvurunuz için tüm güncellemeler kayıtlı e-posta adresinize gönderilir. Sri Lanka vize uzatma başvurunuz onaylandıktan sonra bildirim, kayıtlı e-posta adresinize gönderilir ve herhangi bir ödeme içeriyorsa ödeme dökümü bildirimle birlikte size teslim edilir.

Uzun Süreli Sri Lanka Vizesi Nasıl Uzatılır?

Uzun süreli Sri Lanka vizesi uzatma başvurusu Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'ne yapılır. Sri Lanka'da planlanan kalışınız, seyahat belgenizin sona erme tarihinden en az iki ay önce sona ermelidir.

Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'ne vize uzatma başvurusunda bulunmadan önce randevu oluşturmanız ve vize uzatma talebine ilişkin başvuru formu ile uzatma talep edilecek vize türüne göre farklılık gösteren birtakım evrakları hazırlamanız gerekmektedir.

Uzun Süreli Sri Lanka Vize Uzatma Talebi Formu

Uzun süreli Sri Lanka vizesi başvuru formu ile uzatma talebi için başvuru formu aynı olup Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'nin resmi internet sitesinden indirerek talep doğrultusunda eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurmanız gerekir.

Uzun Süreli Sri Lanka Vize Uzatma Talebi İçin Gerekli Evraklar

Uzun süreli Sri Lanka vize uzatma talebi için gerekli evraklar vize türüne bağlı olarak değişmekte olup aşağıda detaylı olarak paylaşılmıştır.

Çalışma Vizesi Uzatma Talebi İçin Gerekli Evraklar

Sri Lanka çalışma vizesi uzatma talebi için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Tamamlanmış çalışma vizesi başvuru formu
 • Orijinal pasaport
 • 3 adet vesikalık fotoğraf
 • İşverenden vize uzatma talep mektubu
 • İlgili bakanlıktan, Sri Lanka Yatırım Kurulundan veya Sri Lanka Merkez Bankasından vize uzatma tavsiye mektubu
Öğrenci Vizesi Uzatma Talebi İçin Gerekli Evraklar

Sri Lanka öğrenci vizesi uzatma talebi için gerekli evraklar aşağıda sıralanmıştır.

 • Eksiksiz doldurulmuş Sri Lanka öğrenci vizesi başvuru formu
 • Pasaportun aslı
 • Üniversiteden alınmış tavsiye mektubu
 • Eğitim kurumundan öğrencinin kaydını onaylayan mektup ve yıllık 1500 USD makbuz
Aile Birleşimi Vizesi Uzatma Talebi İçin Gerekli Evraklar

Sri Lanka aile birleşimi vizesi uzatma talebi için aşağıdaki belgeleri sunmanız gerekir.

 • Doldurulmuş oturma vizesi başvuru formu
 • Pasaportun orijinali
 • 1 adet vesikalık fotoğraf
 • Sri Lankalı bir eşten/akrabadan muvafakatname
 • Sri Lankalı eşin/akrabanın orijinal pasaportu

Sri Lanka Vize Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Sri Lanka vize yenileme işlemleri, var olan vizenizin geçerliliği dolduktan sonra yapılabilir. Halihazırda bir Sri Lanka vizeniz bulunuyorsa, vize yenileme başvurusunu mevcut vizenizin bitiş tarihinden sonra planlı seyahat tarihiniz başlayacak şekilde yapabilirsiniz.

Geçerlilik Süresi Dolan Pasaporttaki Sri Lanka Vizesi

Sri Lanka vizesinin/ETA'nın düzenlendiği pasaportun geçerlilik süresi vizeden önce doluyorsa yeni pasaportu, yeni bir ETA düzenlenmesi için Büyükelçiliğe sunmanız gerekir ve bu işlem için herhangi bir ücret alınmaz.

Sri Lanka Vizesi Hangi Durumlarda İptal Edilir?

Sri Lanka vizesi, vize başvurusu yaptığınız dış temsilcilikten talep etmeniz üzerine iptal edilebilir. Bunun için Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği’ne gerekçeli iptal dilekçesi yazmanız gerekir.

Dış temsilcilik ya da Sri Lanka pasaport polisi de Sri Lanka vizesini iptal edebilir. Sri Lanka vize ihlali durumunda veya Sri Lanka için risk oluşturmanız halinde vizeniz iptal edilebilir.

Sri Lanka Vizesi İptal Edilenler Tekrar Vize Alabilir Mi?

Evet, Sri Lanka vizeniz iptal edildiyse yeniden vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Sri Lanka vizeniz iptal edildikten sonra tekrar vize başvurusu yapmanız halinde vizenin neden iptal edildiğine ilişkin Sri Lanka vize dilekçesi içeriğinde açıklamada bulunmalısınız.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: