Sri Lanka Transit Vizesi

Sri Lanka Transit Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sri Lanka'nın vize rejimine göre başka bir varış noktasına yaptığınız yolculuk sırasında kısa bir süre için Sri Lanka topraklarından geçmeniz gerekiyor ise transit vize almanız gerekmektedir. Sri Lanka transit vize, havaalanı transit vizesi ya da kısaca ATV (Airport Transit Visa) olarak da bilinmektedir.

Sri Lanka transit vize başvurusu için: 0850 241 1868

Kimlerin Sri Lanka Transit Vizesi Alması Gerekmez?

Sri Lanka üzerinden başka bir ülkeye giden herhangi bir yabancı uyruklu, transit vize için uygun olan tek başvuru sahibidir.

Kesintisiz bir yolculuk sırasında Sri Lanka'ya giriş yapıp yolculuğa aynı taşıt ile devam edecekseniz transit vize almanıza gerek yoktur.

Bir hava yolu şirketinin, havalimanından ayrılmamaları durumunda onları bir sonraki uygun uçuşlarında taşımayı taahhüt eden transit yolcuları listesinde yer alıyorsanız Sri Lanka transit vizesi almanız gerekmez.

Sri Lanka Transit Vize Başvuru Süreci

Sri Lanka transit vize başvurularınız için aşağıdaki adımları takip ediniz.

  • http://www.eta.gov.lk/ adresine giriş yaparak dil tercihi yapınız.
  • Sayfanın üstünde yer alan başvuru seçeneğini seçiniz.
Sri Lanka Transit Vize Başvuru Süreci
Sri Lanka Transit Vize Başvuru Süreci
  • Yeni açılan sayfadaki başvuru koşullarını kabul ettiğinizi beyan ediniz.
Sri Lanka Transit Vize Başvuru Süreci 2
Sri Lanka Transit Vize Başvuru Süreci 2
  • “Transit ETA” altından uygun seçeneği seçiniz. Eğer kendiniz adına başvuru yapıyorsanız “Apply for an Individual”, başkası adına başvuru yapıyorsanız “Apply for a Third Party” seçeneği ile devam etmelisiniz.
Sri Lanka Transit Vize Başvuru Süreci 3
Sri Lanka Transit Vize Başvuru Süreci 3
  • Başvuru formunda tüm zorunlu alanları eksiksiz olarak tamamlayın.

Sri Lanka vize formunu doldurduktan sonra referans numarasının bulunduğu bir başvuru onay sayfası açılmaktadır ancak bu onay sadece başvuru onayı olup nihai onay ortalama 2-3 iş günü içinde bildirilmektedir.

Kendiniz veya sizin adınıza üçüncü bir kişi, ETA web sitesi http://www.eta.gov.lk/ aracılığıyla çevrimiçi bir ETA başvurusu göndererek transit vize için başvurabilirsiniz. Teknik nedenlerle çevrimiçi başvuruda bulunamıyorsanız, uygun olarak doldurulmuş başvuru formu Sri Lanka vizesi başvuru işlemleri için Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği’ne iletilebilir.

Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği'nden Transit Vize Başvurusu

Sri Lanka transit vize başvurusunu, yalnızca teknik bir sorun nedeniyle http://www.eta.gov.lk/ adresinden başvuru yapamamanız durumunda Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği'nden yapabilirsiniz.

Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği'nden başvuru yapmadan önce ilk olarak büyükelçilik ile iletişime geçmeniz ve daha sonra Sri Lanka Büyükelçiliği tarafından iletilen başvuru formunu doldurup pasaport, fotoğraf ve uçak biletleri gibi talep edilen gerekli evrakları hazırlamanız gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Sri Lanka transit vize ile ilgili en çok merak edilen sorulara danışmanlarımızın verdiği cevaplar aşağıda derlenmiştir.

Sri Lanka Transit Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Sri Lanka transit vize için başvuru ücreti 2023 yılında online yaptığınız başvurularda ücretsiz; Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği'nden yaptığınız başvurularda ise 2 günden uzun süreli taleplerde 50 USD’dir.

Transit Sri Lanka Vizesi Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Transit Sri Lanka vizesi online yaptığınız başvurularda 48 saat için verilmekte olup Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği tarafından 1 ay için verilebilmektedir.

Sri Lanka Transit Vize Süresini Uzatabilir Miyim?

Evet, Sri Lanka transit vizesi 1 aydan kısa bir süre için verildiyse 1 aya kadar uzatılabilmektedir.

Sri Lanka transit vize uzatma başvurusunu Sri Lanka Göçmenlik Ofisinden yapmanız gerekir. Sri Lanka transit vizesi yasal azami süre olan 1 aylık süreden daha kısa bir süre için verilmişse, koşullara uymanız durumunda uzatmayı reddetmek için hiçbir neden olmamalıdır.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: