Sri Lanka Vizesi için Gerekli Evraklar

Sri Lanka Vizesi için Gerekli Evraklar 2023 Güncellemesi

Lütfen gerekli evrakları görmek istediğiniz vize türü için uygun seçimlerini yapınız. Siz seçim yaptıkça aşağıdaki evrak listesi seçimlerinize göre güncellenecektir.


Standart Başvuru Evrakları

ETA Başvuru Formu
Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'nin kısa süreli vize veya başka bir ifade ile ETA (Elektronik Seyahat İzni) başvuruları için oluşturduğu intenet sitesi üzerinden online olarak doldurulmalıdır. Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'nin vize başvuru portalına https://eta.gov.lk/slvisa/visainfo/ adresinden ulaşabilirsiniz.
Kredi veya Banka Kartı
Kısa süreli vize veya başka bir ifade ile ETA (Elektronik Seyahat İzni) başvurularında vize harcı Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'nin vize başvuru portalından online olarak ödenmekte olup ödeme için kredi veya banka kartı gerekmektedir.
Kısa Süreli Vize Başvuru Formu
Tam ve doğru bilgiler ile başvuru sahibi tarafından doldurulmuş ve imzalanmış kısa süreli Sri Lanka vizesi başvuru formu ibraz edilmelidir.
Giriş Vizesi Başvuru Formu
Tam ve doğru bilgiler ile başvuru sahibi tarafından doldurulmuş ve imzalanmış Sri Lanka giriş vizesi başvuru formu ibraz edilmelidir.
Uzun Süreli Vize Başvuru Formu
Tam ve doğru bilgiler ile başvuru sahibi tarafından doldurulmuş ve imzalanmış uzun süreli Sri Lanka vizesi başvuru formu ibraz edilmelidir.
Pasaport
Başvuru sahibinin planlanan seyahat tarihinden itiaberen en az 6 ay daha geçerli pasaportunu ve pasaportunun kimlik bilgileri sayfası ile birlikte kullanılmış tüm sayfalarının ve varsa önceki vizeler ile giriş ve çıkış mühürlerinin olduğu sayfaların fotokopileri sunulmalıdır.
Biyometrik Fotoğraf
ICAO standartlarına uygun 6 aydan eski olmayan biyometrik fotoğraf ibraz etmesi gerekmektedir. Sri Lanka vize fotoğrafı öngörülen ebatlarda şekil ve kıyafet kurallarına uygun olmalıdır.
Adli Sicil Kaydı
Başvuru sahibine ait "Adli sicil kaydı yoktur." ibaresini içeren e-devletten alınmış adli sicil belgesi sunulmalıdır.
Sağlık Koruma Planı Kaydı
Uzun süreli Sri Lanka vize başvurusunda bulunacak tüm başvuru sahiplerinin Sri Lanka Sağlık Bakanlığı tarafından getirilen Sağlık Koruma Planı'na kayıt olmaları gerekmektedir. Başvuru sahipleri Sri Lanka vizesi için Sağlık Koruma Planı kaydı ibraz etmelidir.
Vize Harcı Makbuzu
Vize harcının ödendiğine dair dekont sunulmalıdır. Sri Lanka vize ücreti başvuru yapılacak vize türüne göre farklılık göstermektedir.

Ek Evraklar

Seyahat Planı
Başvuru sahibinin Sri Lanka'da bulunacağı süre boyunca ne zaman, nerede olacağını gösteren belge sunması gerekmektedir.
Ekipman Listesi
Sri Lanka'ya seyahat edecek gazeteci, fotoğrafçı, belgesel yapımcısı vb. kişiler beraberlerinde götürecekleri fotoğraf makinesi, kamera vb. ekipmanların listesini sunmalıdır.
Komisyon Mektubu
İlgili medya kuruluşundan, tarihler, yerler ve röportaj içeriyorsa, röportaj yapılacak kişiler vb. bilgileri içeren komisyon mektubu ibraz edilmelidir.
Vize Onayı
Sri Lanka giriş vizesi için, Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'nden alınan giriş vizesi onayı ibraz edilmelidir.
Bakanlık Tavsiye Yazısı
Başvurulan vize türüne göre ilgili bakanlıktan alınan tavsiye yazısı sunulmalıdır.
Talep Yazısı
Sri Lanka'daki ilgili şirket, kurum ya da kuruluştan alınan vize talep yazısı sunulmalıdır.
Şirket Tescil Belgesi
Sri Lanka işçi vizesi başvurusu için, başvuru sahibi kendisini Sri Lanka'da istihdam eden işveren şirkete ait şirket tescil belgesini sunmalıdır.
Şirket Yönetim Kurulu Bilgileri
Başvuru sahibi Sri Lanka'da istihdam eden işveren şirketin yönetim kurulu bilgilerini içeren belgeler sunulmalıdır.
Şirket Esas Sözleşmesi
Başvuru sahibi Sri Lanka'da istihdam eden işveren şirketin esas sözleşmesi ibraz edilmelidir.
Sri Lanka ile Türkiye Arasında İmzalanan Anlaşma
Sri Lanka gönüllü çalışma vizesi için, Sri Lanka ile Türkiye arasında imzalanan anlaşma veya Mutabakat Zaptı'nın onaylı bir kopyası ibraz edilmelidir.
Sri Lanka'daki Eğitim Kurumundan Alınan Mektup
Sri Lanka öğrenci vizesi başvurularında, başvuru sahibinin Sri Lanka'da kabul edildiği veya kayıt olduğu eğitim kurumundan alınan mektup ibraz edilmelidir.
Evlilik Sertifikası
Yabancı eş tarafından yapılan Sri Lanka aile birleşimi vize başvurusu için evliliğe ilişkin evlilik cüzdanı veya ona eşdeğer belge ibraz edilmelidir.
Sri Lankalı Eşe Ait Doğum Belgesi
Sri Lanka'lı eşe ait doğum belgesi ya da Sri Lanka vatandaşlığını kanıtlayan diğer belgeler ibraz edilmelidir.
Sri Lankalı Eşe Ait Pasaport
Sri Lankalı eşin pasaportu veya ulusal kimlik kartı ibraz edilmelidir.
Sri Lankalı Eşin Onayı
Yabancı eş tarafından yapılan Sri Lanka aile birleşimi vize başvurusu için Sri Lankalı eşin onay yazısı sunulmalıdır.
Doğum Belgesi
Çocuklar için yapılan Sri Lanka aile birleşimi vize başvurusu için, başvuru sahibi çocuğun doğum belgesi ibraz edilmelidir.
BOI ile İmzalanan Anlaşma
Sri Lanka yatırımcı vizesi için yapılan başvurularda Sri Lanka Yatırım Kurulu (BOI) ile imzalanan anlaşma ibraz edilmelidr.
Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: