Macaristan'a Gidilmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Macaristan'a Gidilmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Macaristan ya da resmi adıyla Macaristan Demokratik Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da Karpatlar’da kurulu olan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Macaristan, 2004 yılından beridir Avrupa Birliği tam üyesidir.

Macaristan’ın komşuları batıda Avusturya ve Slovenya, kuzeyde Slovakya, doğuda Romanya ve Ukrayna, güneyde Sırbistan ve Hırvatistan’dır.

Macaristan’ın nüfusu 9.77 milyon kişidir. Macaristan’ın başkenti Budapeşte’dir. Macaristan, üniter parlamenter cumhuriyet ile yönetilmektedir. Macaristan’da para birimi olarak Macar Forinti kullanılmaktadır.

Macaristan; OECD, NATO, Avrupa Birliği, Visegrád Grubu ve Schengen üyesidir.

Macaristan Nerededir?

Macaristan, Avrupa kıtasının ortasındaki Karpatlar konumunda yer almaktadır. Macaristan’ın denize kıyısı bulunmamaktadır.

Macaristan, Avrupa’nın ortasında yer alan ülkedir. Macaristan’ın sınır komşuları, kuzeyde Slovakya, doğuda Romanya ve Ukrayna, güneyde Sırbistan ve Hırvatistan, batıda Avusturya ve Slovenya’dır.

Macaristan’ın; Slovakya’ya uzaklığı 189 km, Romanya’ya uzaklığı 396 km, Ukrayna’ya uzaklığı 919 km, Sırbistan’a uzaklığı 245 km, Hırvatistan’a uzaklığı 402 km, Avusturya’ya uzaklığı 505 km ve Slovenya’ya uzaklığı 396 km’dir. Macaristan ile Türkiye arasındaki masefa ise 1505 km’dir.

Macaristan fiziksel coğrafya bakımından dört bölgeye ayrılmaktadır. Macaristan’ın doğu ve güneyde ülkenin yarıdan fazlasını kaplayan Büyük Macaristan Ovası ırmak ve rüzgarların taşıdığı çökellerle dolmuş eski bir havzadır ve yüksekliği 90- 200 m arasında değişen geniş düzlük alanda ırmak alüvyonlarının oluşturduğu taşkın ovaları, dağ yamaçlarından çıkan ırmakları çevreleyen üçgen biçimli alüvyon yelpazeleri ve kumullarla örtülü alüvyon yelpazeleri, lös altına gömülmüş ovalar gibi farklı yüzey şekillerine rastlanmaktadır.

Büyük Macaristan Ovası ülkenin kuzeybatısındaki Küçük Macaristan Ovasından, Dunántúl bölgesinin alçak yükseltileriyle ayrılmaktadır ve bölgeye ortalama 400- 700 m yüksekliğindeki dolomit ve kireçtaşı oluşumlu platoları kapsayan Bakony Dağları hakimdir. Macaristan’daki Bakony Dağları’nın güney eteklerinde, tektonik bir çöküntüyü kaplayan Balaton Gölü yer alır.

Macaristan’nın Dunántúl bölgesinin kuzeydoğusunda, Karpat Dağlarının iç volkanik yayının bir bölümü olan Kuzey Dağları uzanmaktadır.

Macaristan ile Slovakya sınırı yakınlarındaki Mátra Sıradağlarında bulunan Kékes Dağı 1015 metre ile ülkenin en yüksek noktasını oluşturmaktadır.

Macaristan’nın en önemli akarsular olan Tuna ve Tisa akarsuları, kuzey- güney doğrultusunda ülkeyi boydan boya geçerek Sırbistan topraklarına girmektedir.

Macaristan Hangi Kıtadadır?

Macaristan Avrupa kıtasının ortasındaki Karpatlar bölgesinde yer almaktadır. Avrupa kıtası; Afrika’nın kuzeyinde, Asya’nın batısında ve Atlas Okyanusu’nun doğusunda bulunan, yarımada şeklindeki bir kıtadır ve 10.600.000 metrekare yüzölçümü ile dünyanın en küçük ikinci kıtası ünvanına sahiptir.

Avrupa kıtası, sınırları içinde 64 ülke barındırmaktadır. Avrupa kıtasındaki nüfus yoğunluğu, km² başına 70 kişidir.

Macaristan, Avrupa’da Yer Alan Ülkeler arasında Avrupa kıtasının merkezine yakın olan ülkelerden biridir.

Macaristan Kordinatları Nedir?

Macaristan’ın enlem koordinatı 47.47194° N ve boylam koordinatı 19.05028° W olarak hesaplanmaktadır. Macaristan’ın GPS koordinatları, ülkeyi kuzey yarım küreye yerleştirmektedir.

Macaristan Komşu Ülkeleri Nelerdir?

Macaristan’ın komşuları; Slovakya, Romanya, Ukrayna, Sırbistan, Hırvatistan, Avusturya ve Slovenya’dır. Macaristan’ın; kuzeyinde Slovakya, doğusunda Romanya ve Ukrayna, güneyinde Sırbistan ve Hırvatistan, batısında Avusturya ve Slovenya yer almaktadır.

Macaristan Yüzölçümü Nedir?

Macaristan’ın yüzölçümü 131 bin kilometre karedir. Macaristan, dünyadaki en büyük yüzölçümüne sahip 110. ülke, en küçük yüzölçümüne sahip 124. ülke konumundadır.

Macaristan’da, 2018 Dünya Bankası verilerine göre kilometrekare başına 109 kişi düşmektedir.

Macaristan Nüfusu Ne Kadardır?

Macaristan’ın 2021 yılındaki nüfusu 9 milyon 663 bin 211 kişidir. Macaristan, dünyanın en çok nüfusa sahip 94. ülkesi, Avrupa’nın en çok nüfusa sahip 15. ülkesidir.

Macaristan’da ortalama yaşam süresi 2019 Dünya Bankası verilerine göre; erkeklerde 73, kadınlarda 80 ve toplam ortalamada 76’dir. Macaristan, ortalama yaşam süreleri bakımından dünyada 70. sırada, Avrupada 35. sıradadır.

2020 Dünya Bankası verilerine göre, Macaristan’da nüfus artış hızı 2020 yılında %-0.02 olarak kaydedilmiştir. Macaristan’ın nüfus artış hızı 1981 yılından bu yana negatif seviyelerdedir. Birleşmiş Milletler nüfus planına göre, Macaristan gelecekteki yıllarda negatif nüfus artış hızı oranına devam edecektir.

Macaristan her 10 yılda bir nüfus sayımı yapılmaktadır. Macaristan nüfus sayımı en son 2021 yılının Nisan ayında yapılmıştır.

Macaristan Zaman Dilimi Nedir?

Macaristan; kış aylarında, Orta Avrupa Zaman Dilimi (CET) kullanmaktadır. Portekiz; Avusturya, Belçika, Hırvatistan, Çekya, Danimarka, Fransa, Almanya, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Kuzey Makedonya, Norveç, Polonya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İsviçre ile aynı zaman dilimini kullanmaktadır.

Macaristan’da, yaz zamanında saat 1 saat ileri alınarak Orta Avrupa Yaz Zaman Dilimi’ne (CEST) geçiş yapılmaktadır.

Macaristan’da yaz saati uygulaması mart ayının son pazar günü; kış saati uygulaması ekim ayının son pazar günü başlamaktadır. Macaristan’da uygulanan bu saat uygulaması, Avrupa Birliği kurallarına uygun olarak belirlenmiştir.

Macaristan, 45°58’ ve 48°89’ kuzey enlemleriyle 15°71’ ve 23°20’ batı boylamları arasında yer almaktadır.

Macaristan ve Türkiye Arasındaki Saat Farkı Nedir?

Macaristan ve Türkiye arasındaki saat farkı, kışın 2 saat ve yazın 1 saattir.

Macaristan, Orta Avrupa Yaz Zaman Dilimi’ne 28 Martta geçmektedir. Macaristan’a yolculuk yapacak kişilerin yaz zaman dilimine geçip geçmediğine dikkat etmesi gerekmektedir. Macaristan yaz zaman dilimi, Macaristan’a turistik gezi amaçlı gelenler için güneşten daha fazla yararlanmalarını sağlamaktadır. Macaristan ve Türkiye arasındaki saat farkı; düzenlenecek toplantılar, seyahatler için daha fazla planlama ve zaman gerektirmektedir.

Macaristan Resmi Dili Nedir?

Macaristan Anayasasına göre, Macaristan’ın tek resmi dili Macarca’dır. Macaristan meclisi, Macaristan ordusu ve Macaristan’ın diğer resmi kurumlarında kullanılan dil Macarca’dır.

Macaristan’da nüfusun %99’u anadil olarak Macarca konuşmaktadır. Macaristan’da, en yaygın konuşulan ikinci dil ise İngilizcedir. Macaristan’da nüfusun %11.2’u Almanca konuşabilmektedir.

Macaristan’da Konuşulan Diller Nelerdir?

Macaristan’da konuşulan diller aşağıda listelenmiştir.

 • Macaristan’da nüfusun %99.6’sı Macarca konuşmaktadır.
 • Macaristan’da nüfusun %16’sı İngilizce bilmektedir.
 • Macaristan’da nüfusun %11.2’si Almanca bilmektedir.
 • Macaristan’da nüfusun %1.6’sı Rusça bilmektedir.
 • Macaristan’da nüfusun %1.3’ü Romanca bilmektedir.
 • Macaristan’da nüfusun %1.2’si Fransızca bilmektedir.
 • Macaristan’da nüfusun %0.8’i İtalyanca bilmektedir.

Macaristan’da Kullanılan Macar Alfabesi Hangisidir?

Macaristan’da kullanılan Macar Alfabesi, Latin Alfabesi’nin bir uzantısıdır.

Macaristan Telefon Alan ve Ülke Kodu Nedir?

Macaristan telefon alan kodu +36’dır. Türkiye’den Macaristan’ı ararken numaranın başına +36 alan kodu ve ardından 8 haneli telefon numarası konulması gerekmektedir.

Macaristan Plaka Kodu Nedir?

Macaristan plaka kodu H’dir. Macaristan plakalı araç sayısı dünyada 2019 Statista verilerine göre 4.4 milyondur.

Macaristan plaka sistemi 3 adet harf ve 3 adet sayı olacak şekilde belirlenmiştir.

Macaristan İnternet Uzantısı Nedir?

Macaristan internet uzantısı .hu’dur. Macaristan domain uzantısını kullanan 776 bin site bulunmaktadır.

Macaristan domain uzantısını almak için kişinin Avrupa Birliği’nde bir şirkete sahip olması ve Avrupa kimlik belgesine, Avrupa pasaportuna, Avrupa sürücü belgesine veya Macaristan’da ikamet belgesi sahip olması gerekmektedir.

Macaristan’ın Başkenti Neresidir?

Macaristan’ın başkenti ve yüzölçümü en büyük şehri Budapeşte’dir.

Budapeşte, Tuna nehrinin iki yakasındaki Buda ve Peşte’nin 17 Kasım 1873 yılında birleşmesiyle oluşmuş şehirdir.

Budapeşte, Macaristan’ın politik, kültürel, ticari, endüstri ve ihracat merkezidir. Budapeşte, Berlin’den sonra Orta Avrupa’nın en büyük ikinci şehridir. Macaristan’da, 2021 yılı sayımına göre 3 milyon kişi Başkent Budapeşte’de yaşamlarını sürdürmektedir.

Budapeşte coğrafi konumu, tarihî eserleri ve diğer çekicilikleri ile Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir. Budapeşte, Tuna’nın batı yakasında Buda ve doğu yakasında Peşte şeklinde iki bölüme ayrılmıştır.

Budapeşte’deki Buda kalesinin çevresindeki engebeli bölgede tarihî semtler uzanmaktadır. Budapeşte’nin, iş merkezi ve kalabalık semtleri ise Tuna’nın doğusundaki ovaya açılan düzlükte bulunmaktadır.

Budapeşte; Óbuda’daki Roma Aquincum Şehri olarak antik çağlardan, tarihi millattan önce 89 yılına kadar uzanan en modern Sanat Sarayı’na, Çağdaş Sanatlar Müzesi ve Konser Salonu’na kadar çok çeşitli tarzlarda ve farklı dönemlere ait dikkat çekici binalara ev sahipliği yapmaktadır.

Budapeşte’de bir çok devlet okulu ve özel okul bulunmaktadır. Budapeşte’nin en eski okulu 1557 yılında kurulan Evanjelik- Lutheran İlahiyat Üniversitesi’dir. Macaristan Başkenti; tıp, diş hekimliği, ilaç, veterinerlik ve mühendislik fakülteleri açısından oldukça gelişmiştir.

Macaristan’ın Şehirleri Nelerdir?

Macaristan’da 84 adet şehir bulunmaktadır.

Macaristan’da bulunan şehirler aşağıda listelenmiştir.

 • Budapeşte
 • Debrecen
 • Szeged
 • Miskolc
 • Pécs
 • Győr
 • Nyíregyháza
 • Kecskemét
 • Székesfehérvár
 • Szombathely
 • Szolnok
 • Érd
 • Tatabánya
 • Sopron
 • Kaposvár
 • Veszprém
 • Békéscsaba
 • Zalaegerszeg
 • Eger
 • Nagykanizsa
 • Dunakeszi
 • Dunaújváros
 • Hódmezővásárhely
 • Szigetszentmiklós
 • Cegléd
 • Mosonmagyaróvár
 • Baja
 • Vác
 • Salgótarján
 • Gödöllő
 • Ózd
 • Szekszárd
 • Pápa
 • Hajdúböszörmény
 • Hajdúszoboszló
 • Nagykőrös
 • Tata
 • Komló
 • Gyál
 • Makó
 • Dunaharaszti
 • Vecsés
 • Törökszentmiklós
 • Hatvan
 • Karcag
 • Berettyóújfalu
 • Sárvár
 • Sátoraljaújhely
 • Püspökladány
 • Abony
 • Kiskőrös
 • Mór
 • Budakeszi
 • Pilisvörösvár
 • Törökbálint
 • Bonyhád
 • Gyomaendrőd
 • Hajdúsámson
 • Balatonfüred
 • Biatorbágy
 • Tiszavasvári
 • Hajdúhadház
 • Újfehértó
 • Gárdony
 • Nagykáta
 • Kistarcsa
 • Bátonyterenye
 • Albertirsa
 • Nyírbátor
 • Sárospatak
 • Sárbogárd
 • Maglód
 • Bicske
 • Dorog
 • Üllő
 • Tiszakécske
 • Kőszeg
 • Pilis
 • Sajószentpéter
 • Körmend
 • Marcali
 • Lajosmizse
 • Isaszeg
 • Kiskunmajsa

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, ülkenin en gelişmiş, en çok nüfusa sahip ve en büyük şehridir. Macaristan’ın en eski tarihine sahip şehri Szombathely’dir.

Macaristan’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Macaristan’da, UNESCO’nun koruma altına aldığı bir çok bölge ve bina bulunmaktadır.

Macaristan, termal bölgeler, göller ve geniş yeşil araziler gibi bir çok doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır ve Macaristan Gezilecek Yerler açısından oldukça zengin güzelliklere sahiptir. Macaristan’da, Avrupa’nın en büyük sinagogu ve en büyük kilisesi bulunmaktadır.

Macaristan’da gezilebilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Dohány Sokağı Sinagogu
 • Estergon Şehri ve Estergon Bazilikası
 • Hévíz Termal Gölü
 • Balaton Gölü
 • Hortobágy Otlağı
 • Szentedre Kasabası
 • Hill kalesi
 • Buda Kalesi
 • Szeged Kasabası, Szeged Katedrali ve Szeged Kalesi
 • Debrecen
 • Sopron Yangın Kulesi
 • Kaposvar Kenti
 • Tiszadob Kalesi
 • Egerszalok Travertenleri
 • Eger Şehri
 • Belapatfalva Kilisesi
 • Aziz Stephen Bazilikası
 • Boldogkőváralja
 • Szilvásvárad Gölü
 • Csarna Vadisi
 • Bükk Dağları
 • Hamori Gölü

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bulunan Dohány Sokağı Sinagogu, Avrupa’nın en büyük sinagogu ünvanına sahiptir. 6 Eylül 1859’da yapılan Dohány Sokağı Sinagogu günümüzde hala aktif olarak kullanılmaktadır.

Macaristan’da bulunan Estergon Bazilikası, Macaristan’ın ve Avrupa’nın en büyük kilisesidir. Estergon Bazilikası, tarihi zenginliklere ve mimari güzelliklere sahip Macaristan’ın Estergon şehrinde bulunmaktadır. 1822 yılında yapımına başlanan Estergon Bazilikası 1869 yılında tamamlanmıştır. Estergon Bazilikası günümüzde aktif olarak kullanılmaya devam etmekte ayrıca müze olarak da kullanılmaktadır.

Hévíz Gölü 47.500 metrekarelik yüzölçümü ile dünyadaki en büyük termal göl olma özelliğini taşımaktadır. Hévíz gölünün suyu, oldukça hızlı bir şekilde akması nedeni ile göldeki suyun hemen her gün yenilendiği düşünülmektedir. Hévíz Gölü suyunda, sağlık turizmi açısından kullanılan, yararlı miktarda kükürtlü maddeler bulunmaktadır.

Macaristan Ekonomisi Nasıldır?

Macaristan ekonomisi, yüksek gelirli karma ekonomi modelini kullanmaktadır. Macaristan ekonomisi, serbest piyasa ekonomisini savunmaktadır.

Macaristan ekonomisi; en fazla tarım, endüstri ve inşaat sektörlerinden gelir elde etmektedir.

Dünya Ekonomik Forumu’nun 2019 Küresel Rekabetçilik raporunda, Macaristan Ekonomi kategorisinde 47. sırada yer almaktadır. Macaristan ekonomisi, gayri safi yurt içi hasıla bakımında Avrupa kıtasında 22. sıradadır.

Macaristan’ın en önemli ihracat ürünleri;motorlu ürün ve parçaları, telefon ve kablosuz ağ parçaları ve ilaç ürünleridir. Macaristan, 2020 yılında 119.3 milyar Dolar ihracat yapmıştır.

Macaristan’ın en önemli ithalat ürünleri; traktör ve otobüs parçaları, telefon ve kablosuz ağ parçaları, elektronik parçalar ve ilaç ürünleridir. Macaristan, 2020 yılında 112.6 milyar Dolar ithalat yapmıştır.

Macaristan işsizlik oranları, Statista verilerine göre 2010 yılından 2019 yılına kadar düşüş göstermiştir. Macaristan işsizlik oranı, pandeminin etkisi ile 2020 yılında %0.93 oranında yükselip %4.35 oranını almıştır.

Macaristan, Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük elektronik üreticisi olup, elektronik imalat ve araştırma, ülkedeki ekonomik büyümenin en büyük sebepleri arasındadır. Macaristan, 20 yıl içinde; mobil teknoloji, bilgi güvenliği ve ilgili donanım araştırmaları için de önemli bir merkez haline gelmiştir.

Macaristan Kişi Başına Milli Gelir Ne Kadardır?

Macaristan’da, 2020 Dünya Bankası verilerine göre kişi başına düşen milli gelir 15899 USD’dir. Macaristan kişi başına düşen milli gelir oranında; dünyada 63. sırada, Avrupa’da 30. sıradadır.

Macaristan kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasılası 1991 yılından 2008 yılına kadar sürekli yükselme eğiliminde olmuş, 2008 yılından 2017 yılına kadar sabit seyirler ilerleyen oran daha sonrasında 2019 yılına kadar tekrar yükselişe geçmiştir. Macaristan pandemi nedeniyle, Macaristan kişi başına düşen milli gelir oranı 2020 yılında %4.75 oranında düşüş göstermiştir.

Macaristan’da 2021 yılı haziran ayının asgari ücreti 167 bin 400 Macar Forinti’dir.

Macaristan Para Birimi Nedir?

Macaristan para birimi Macar Forinti’dir. Macar Forinti’nin uluslararası kodu HUF’tur. Macar Forinti’nin bir sembolü bulunmamaktadır. Macaristan para birimi tl ile kıyaslandığında, bir Macar Forinti 0.029 TL’dir.

Macar Forinti
Macar Forinti

Macaristan’ın Eski Para Birimi Nedir?

Macaristan 31 Temmuz 1946’dan önce para birimi olarak Pengő kullanmaktaydı.

Macaristan GSYIH Ne Kadardır?

Macaristan’ın gayri safi yurt içi hasılası, Dünya Bankası’nın 2020 verilerine göre 155 milyar USD’dir. Macaristan, gayri safi yurt içi hasılası bakımından dünyada 55. sırada, Avrupa’da 21. sırada bulunmaktadır.

Macaristan İnsani Gelişmişlik Endeksinde Kaçıncı Sıradadır?

Macaristan, insani gelişmişlik endeksinde 40. sıradadır. İnsani gelişmişlik endeksine göre Macaristan’dan bir sıra üstte Slovakya, bir sıra altta Suudi Arabistan bulunmaktadır. Macaristan, 1990 insani gelişmişlik endeksinde 82.sıradadır.

Macaristan, insani gelişmişlik endeksi oranında 1990 yılından beridir aralıksız yükseliş göstermektedir.

Macaristan’da Refah Seviyesi Nasıldır?

Macaristan yaşam kalitesi sıralamasında, Dünyada 41. sırada, Avrupa’da 28. sırada yer almaktadır.

Macaristan; gayri safi milli hasılada yükseliş göstermekte, insani gelişmişlik endeksinde yükselmekte, yeni ekonomik politikalar ile ekonomisi güçlendirmeye çalışmakta ve Macaristan’da yaşam kalitesini artırmayı amaçlamaktadır.

Macaristan Mutluluk Sıralamasında Kaçıncıdır?

Macaristan, dünya mutluluk sıralamasında 53. sırada yer almaktadır. Dünya mutluluk sıralamasında, Macaristanın bir üstünde Filipinler, bir altında Taylant bulunmaktadır.

Macaristan, dünya mutluluk sıralamasında orta sıralarda yer almakta ve her geçen yıl mutluluk oranını artırmaktadır. Macaristan 2016 yılından itibaren 38 sıra yükselmiştir.

Macaristan Ordusu Nasıldır?

Macaristan Ordusu, 36000 kişiden oluşmaktadır. Macaristan savunma bütçesi 1.58 milyar USD’dir.

Macaristan Kara Kuvvetleri’ne ait; 120 tank, 838 zırhlı araç, 604 adet top ve 240 tane tank savar bulunmaktadır. Macaristan Hava Kuvvetleri’ne ait toplam 75 uçak ve helikopter gücü bulunmaktadır. Macaristan Deniz Kuvvetleri’ne ait toplam 7 deniz aracı bulunmaktadır.

Macaristan 2004 yılında zorunlu askerliği kaldırmıştır.

Macaristan Politikası Nasıldır?

Macaristan, üniter parlamenter cumhuriyet rejimi ile yönetilmektedir. Macaristan, çok partili demokratik bir sisteme sahiptir. Macaristan’a, muhafazakar olan Fidesz– KDNP Parti ittifakı hakimdir. Macaristan Cumhurbaşkanı János Áder, başbakanı Viktor Orbán’dır.

Macaristan anayasası, 2011 yılında hazırlanmış ve 2012 yılında yürürlüğe girmiştir. Macaristan anayasası, önsöz ve 54 maddeden oluşmaktadır. Macaristan’da tek kamaralı Parlamento, dört yıllık bir süre için seçilen 199 milletvekilinden oluşmaktadır.

Macaristan Yönetim Şekli Nedir?

Macaristan, 1989’da komünist rejimin düşmesinden itibaren üniter parlamenter cumhuriyet rejimi ile yönetilmektedir.

Macaristan’ın Dahil Olduğu Uluslararası Anlaşmalar Nelerdir?

Macaristan’ın dahil olduğu uluslararası anlaşmalar aşağıda listelenmiştir.

 • Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne, 1953’de tüm Avrupa Konseyi ülkeleri ile dahil olunmuştur.
 • Birleşmiş Milletler Daimi Egemenlik Kararı’na, 1962’de Birleşmiş Milletler ile dahil olunmuştur.
 • Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’ne, 1969’da 74 devlet ile birlikte dahil olunmuştur.
 • Varşova Sözleşmesi’ne, 2005’de Avrupa Konseyi’nin 28 üye ülkeleri ve diğer 11 ülke ile dahil olunmuştur.
 • Avrupa Anlaşması’na, 2003 yılında Avrupa Birliği ile dahil olunmuştur.

Macaristan Avrupa Birliği (AB) Üyesi Midir?

Macaristan, 2003 yılındaki Avrupa Birliği katılım referandumunda halkın çoğunluğunun evet oyunu vermesinin ardından 1 Mayıs 2004’de Avrupa Birliğine katılmıştır.

Macaristan partileri ve halkı, Avrupa Birliği’ne katılmaya iyimser yönde bakmış ve Avrupa Birliği referandumunda, Macaristan’ın Avrupa Birliği’ne katılımı %83.8 oranında kabul edilmiştir.

Macaristan Bir Schengen Ülkesi Midir?

Schengen, Avrupa ülkelerinin çoğunu kapsayan AB pasaportsuz seyahat bölgesini ifade etmektedir. Schengen Bölgesi, dünyadaki en büyük serbest seyahat bölgesidir.

Schengen Bölgesinde 26 ülke bulunmaktadır. Macaristan 21 Aralık 2007’den beridir Schengen Bölgesi üyesidir. Schengen Ülkeleri Nelerdir sorusunun yanıtı Vizem.net’deki yazıda bulunabilmektedir.

Macaristan’a 90 günlük seyahat düzenlemek için, 15 gün önce başvurularak Schengen Vizesi alınması gerekmektedir

Macaristan NATO Üyesi Midir?

Macaristan, 12 Mart 1999’da dördüncü genişleme ile NATO üyesi olmuştur.

NATO üyeleri, herhangi bir dış güçten gelebilecek saldırıya karşı ortak savunma yükümlülüğüne sahiptir.

Macaristan, 27 ülke arasından NATO’nun en güçlü ülkeleri sıralamasında 17. sırada yer almaktadır.

Macaristan’ın Sembolleri Nelerdir?

Macaristan ulusal sembolleri aşağıda listelenmiştir.

 • Macaristan bayrağı: Macaristan bayrağı, eşit genişlikte yatay kırmızı, beyaz ve yeşil bantlardan oluşan üç renkli bir bayraktır. Macaristan bayrağında bulunan üç renk, üç erdemi temsil etmektedir. Macaristan bayrağındaki kırmızı renk güç için, beyaz renk sadakat için ve yeşil renk umut içindir. Macaristan bayrağında bulunan renkler alternatif olarak, kırmızı renk ülke için dökülen kanı temsil etmekte, beyaz renk özgürlüğü temsil etmekte, yeşil renk ise toprağı temsil etmektedir.
 • Macaristan arması: Macaristan’nın arması, sivri uçlu ve saplı bir kalkandır. Macaristan armasının sağ tarafı, küçük bir altın taç içinde yer alan kırmızı kaide üzerinde gümüş bir çift haçtan oluşmaktadır ve alt tarafında üstünde tac bulunan 3 yeşil tepe bulunmaktadır. Macaristan armasının sol tarafında; dört beyaz ve dört kırmızı çizgiden oluşan Árpád çizgileri vardır. Macaristan armasının tepesinde Macar Kutsal Tacı bulunmaktadır.
 • Macaristan kutsal tacı: Macar kutsal tacı, Aziz Stephen’a 1000 yıllarında taç giyme töreni vesilesiyle Papa tarafından verilmiştir. Macaristan kutsal tacı ve taç giyme nişanı II. Dünya Savaşı’ndan sonra ABD’ye götürülmüştür ve 1978’de Macaristan’a geri getirilmiştir. Macaristan kutsal tacı, günümüzde Budapeşte’deki Parlamento binasında sergilenmektedir.
 • Macaristan ulusal marşı: Macar ulusal marşının metni 1823 yılında Reform Çağı’nın büyük şairlerinden Ferenc Kölcsey tarafından yazılmıştır. Macaristan ulusal marşının müziği, 1844 yılında ulusal marşı besteleme yarışmasını kazandığında Ferenc Erkel tarafından bestelenmiştir.

Macaristan Bayrağı Nasıldır?

Macaristan bayrağı, yatay şekilde sırasıyla kırmızı, beyaz ve yeşil renklerden oluşmaktadır ve 23 Mayıs 1957’den beri Macaristan’ın resmi bayrağıdır.

Macaristan bayrağının üzerindeki kırmızı renk bu bağımsızlıkları uğruna dökülen kanı ve özgürlüğü temsil etmekte, beyaz dostluğu ve barışı göstermekte, yeşil ise ulusun refahını ve geleceğini simgelemektedir. Macaristan Bayrağı ve milli marşı, Macaristan açısından önemli simgelerdir. Macaristan Milli Marşı genel hatları ile 16. ve 17. yüzyılda ülkenin nasıl üçe bölündüğünü anlatımakta ve içinde ise Osmanlı’dan bahsetmektedir.

Macaristan’da Ulaşım Koşulları Nasıldır?

Macaristan, 86976 km yol ağına sahiptir. Macaristan’ın; Budapeşte, Debrecen, Sarmellek, Gyor-Per ve Pecs-Pogany şehirlerinde toplam 5 adet havaalanı bulunmaktadır. Macaristan’da trafik sağ taraftan ilerlemektedir.

Statista verilerine göre Macaristan, trafik kazalarında ölüm oranında 2006 yılından beri düşüş göstermektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre; Macaristan, trafik kazaları oranında dünyada 150. sıradadır. Macaristan’da ulaşım çoğunlukla toplu taşıma kullanarak yapılmaktadır.

Macaristan’da; kişi emniyet kemeri takmadan araba kullandığında 30000 Macar Forinti, telefonla konuşurken araba kullanıdığına 20000 Macar Forinti ve hız sınırını ihlal ettiğinde 30000 ile 300000 Macar Forinti arasında ceza ödemektedir.

Macaristan Eğitim Sistemi Nasıldır?

Macaristan, eğitim kurumları açısından ağırlıklı olarak devlet okullarından oluşmakta ve kurumlar İnsan Kaynakları Bakanlığı tarafından yönetilmektedir. Macaristan’da çocukların 16 yaşına kadar okula devam etmesi zorunludur.

Macaristan’da aktif olarak eğitim veren 67 üniversite bulunmaktadır. Macaristan okulları, 2018 yılında yapılan PISA anketine göre 78 ülke arasından; okuma, matematik ve fen bilimlerinde 26. sırada, öğrencilerin refah seviyesi bakımından 13. sırada yer almaktadır.

Macaristan’da, OECD dünya sıralamasında 500 ile 800 arasında 6 adet üniversite bulunmaktadır. Macaristan’ın en başarılı üniversitesi dünya sıralamasında 501. sırada yer alan Szeged Üniversitesi’dir. Uluslararası öğrenciler, Macaristan üniversitelerinden kabul ve Macaristan’da Eğitim Vizesi almaları durumunda Macaristan’da eğitim görebilmektedir.

Macaristan Sosyal Yapısı Nasıldır?

Macaristan’da toplum, kendi ülkesine Magyarlar Ülkesi anlamına gelen Magyarország kelimesini demektedir. Macaristan toplumu, diğer başlıca Avrupa dilleriyle ilgisi olmayan farklı bir dil konuşmaları yönüyle özeldirler.

Slav ve Germen toplulukları arasında yalnız kalmış Macarlar, Karpat Havzasındaki en uzun ömürlü devletlerden birini kurmalarıyla bilinmektedir.

Macaristan toplumunun, milattan sonra 1000 yılında Katolikliği kabul etmeleri, Macaristan’ı batının Hristiyanlaştırılmış ulusları arasına ekledi ancak hiçbir zaman bir Avrupa medeniyeti haline gelemediler. Macaristan’ın Hristiyanlığı benimsemelerindeki ana neden, geri kaldıkları batılı gelişmeleri yakalamak istemeleridir. Macaristan’ın coğrafi konumu, onları çeşitli doğu güçleriyle savaşmaya zorladığından kendilerini Batı Hristiyanlığının savunucuları olarak görmüşlerdir ve kriz zamanlarında özel yardımların gelmemesi gibi nedenlerle Macaristan Sosyal Yapısı gereğince Batı’yı kendilerine borçlu görmüş ve nankör olarak değerlendirmişlerdir.

2021 Statista verilerine göre Macaristan’da toplumun %12.1’i boşanmıştır.

Macaristan, cinsiyet eşitliği endeksinde Avrupa’da 27. sırada yer almaktadır.

Macaristan, 2020 Dünya Basın Özgürlüğü sıralamasında 92. sırada bulunmaktadır ve geçen yıla göre 3 sıra geriye düşmüştür.

Macaristan Kültürel Yapısı Hakkında Ne Bilinmelidir?

Macaristan’ın kültürü halk geleneklerinde güçlüdür ve Roman halkı da dahil olmak üzere çeşitli etnik gruplardan etkilenen kendine özgü bir tarza sahiptir. Macaristan’da, klasikten folk’a her türlü müzik, ülkenin edebi mirası gibi günlük yaşamın önemli bir parçasıdır.

Macaristan, seramik ve nakış, geleneksel mutfağı, güçlü meyve brendileri, dans ve her zaman popüler olan spa uygulamaları gibi el sanatları Macaristan Kültürü mirasını yansıtmaktadır.

Macaristan insanı, arkadaş canlısıdır. Macaristan’da aileye her şeyden önce değer vermektedir ve aynı evde tek bir çatı altında yaşayan nesiller ve torunlarının yetiştirilmesinde büyükler güçlü bir söz sahibidir.

Macarlar toplumu, eski göçebe geçmişleri nedeniyle ata önem veren bir ulustur ve ziyaretçiler genellikle arkadaşlarından ata binmek için bir davet almaktadır. Macaristan’da misafirperverlik, kültürün önemli bir parçasıdır.

Macaristan’ın En Ünlü Sanatçıları Kimlerdir?

Macaristan toplumu sanatçıya ve sanata önem veren bir toplumdur. Calvin Klein, Harry Houdini, Gene Simmons gibi isimler Macaristanlıdır.

Macaristan’daki ünlü sanatçılar aşağıda listelenmiştir.

 • Count Almásy
 • László Bíró
 • Adrien Brody
 • Robert Capa
 • Tony Curtis
 • Harry Houdini
 • Bela Lugosi
 • Nicolas Sarkozy
 • Tony Curtis
 • Flea
 • Joseph Pulitzer
Macar Önemli Beş Yazar

Macaristan edebiyatı, esas olarak Macarca üretilen yazılı eserler barındırmaktadır. Macarlar tarafından üretilmiş veya Macar kültürüyle yakından ilgili konulara sahip diğer dillerde yazılmış eserleri de içermektedir.

Macaristan Edebiyatı, İngilizce konuşulan dünyada daha az bilinmektedir ve Macaristan edebiyatı; Mór Jókai, Antal Szerb, Sándor Márai, Imre Kertész ve Magda Szabó gibi yeni bir yazar dalgası sayesinde 19. ve 20. yüzyıllarda uluslararası düzeyde ün kazanmıştır.

Macaristan Edebiyatın’daki en önemli 5 yazar aşağıda listelenmiştir.

 • Sandor Petofi
 • Peter Esterhazy
 • Imre Kertesz
 • Miklos Radnoti
 • Jozsef Attila
Macar Önemli Beş Şarkıcı

Macaristan müziğe önem veren bir topluluktur. Macaristan; Kati Kovács, Yonderboi, Márta Sebestyén gibi ünlü şarkıcılara ev sahipliği yapmaktadır.

Macaristan edebiyatında, Macaristan Müziği ve Şarkıları önemli bir rol oynamaktadır.

Macaristan’daki en önemli 5 şarkıcı aşağıda listelenmiştir.

 • Éva Marton
 • Zsuzsa Koncz
 • Kati Kovács
 • Attila Csihar
 • Márta Sebestyén
Macar Önemli Beş Aktör

Macaristan, ülke sınırları içinde ve ötesinde etkileyen 20. yüzyılın başından beri kayda değer bir sinema endüstrisine sahip olmuştur.

Merry-go-round, Mephisto, Werckmeister Harmonies ve Kontroll filmleri Macaristan Sineması için önemli filmler arasındadır.

Macaristan’daki en önemli 5 aktör aşağıda listelenmiştir.

 • Rachel Weisz
 • Frank Darabont
 • Goldie Hawn
 • Kate Hudson
 • Jessica Szohr

Macaristan’da Suç Oranları Nasıldır?

Macaristan suç oranları, dünya sıralamasında en düşük 41. sırada, Avrupa sıralamasında ise en düşük 20. sırada yer almaktadır.

Macaristan’da suç oranı 0,61 olarak tespit edilmiştir. Macaristan Suç Oranları, 2017 yılına göre 24.4%’lik bir düşüş göstermiştir.

Macaristan ile Türkiye suç oranları karşılaştırıldığında, Macaristan’da suç oranı 34.36 iken Türkiye’de, 39.62 olarak gözükmektedir.

Macaristan’da Yaşam Koşulları Nasıldır?

Macaristan, Daha İyi Yaşam Endeksi’ndeki diğer ülkelerin çoğuna göre sadece birkaç refah ölçüsünde iyi performans göstermektedir. Macaristan, Daha İyi Yaşam Endeksi’nde, iş-yaşam dengesinde ortalamasının üzerinde yer alırken, sosyal bağlantılar, sivil katılım, çevre kalitesi, eğitim ve beceriler, gelir ve servet, konut, iş ve kazanç, kişisel güvenlik, öznel refah ve sağlık durumunda ortalamanın altında yer almaktadır. Macaristan’da yaşam maliyeti, ülkenin yaşamayı seçtiğiniz kısmına bağlıdır. Macaristan’ın başkenti Budapeşte, Macaristan’ın en pahalı şehirleri listesinin başında yer almaktadır. Budaşepte, dünyadaki en pahalı şehir sıralamasında 170. sıradadır.

Macaristan doğumda yaşam beklentisi 76 yıldır ve OECD ortalamasının 4 yıl altındadır. Macaristan’da, kadınlar için yaşam beklentisi 79 yıl, erkekler için yaşam beklentisi 73 yıldır. Macaristan Yaşam Koşulları bakımından; düşük maaşlar, yaşamdan memnuniyetsizlik ve OECD ortalamasından düşük etmenler burada yaşamayı zorlaştırmaktadır.

Macaristan’da vatandaşların seçmen katılımı son seçimlerde %70.2 oranındadır.

Macaristan’ın başlıca endüstrileri arasında madencilik, metalurji, inşaat malzemeleri, gıda işleme, elektronik, tekstil, kimyasallar, ilaç, motorlu taşıtlar ve bilgi teknolojisi yer almaktadır.

Macaristan’da, hizmet ve endüstri sektörü Macaristan ekonomisi için önemlidir ve başkent Budapeşte Macaristan’a en çok milli gelir sağlayan ülkedir.

Macaristan metro, tramvay ve otobüs gibi toplu taşıma sektöründe gelişmiştir ve gelişmeye devam etmektedir.

Macaristan ılıman bir mevsimsel iklime sahiptir. Macaristan genellikle yazları sıcak havaya ve düşük genel nem seviyelerine sahiptir. Macaristan’da sık sık yağmur yağmaktadır ve kışın kar yağışı olmaktadır. Macaristan’da yıllık ortalama sıcaklık 9,7 °C derece, yıllık ortalama yağış miktarı yaklaşık 600 mm’dir.

Macaristan hava kirliliği bakımından, dünyadaki en kirli 65. havaya sahiptir. Macaristan’da en çok hava kirliliği görünen şehir Gyor şehridir. Portekiz’de atmosferik PM2.5 seviyesi, metreküp başına 19.4 mikrogramdır ve OECD ortalamasından daha yüksektir. Portekiz’de insanların %77’si sularının kalitesinden memnun olduklarını söylemektedir ve bu rakam OECD ortalamasından daha düşüktür.

Macaristan Mutfağı Nasıldır?

Macaristan yemekleri öncelikle; etler, mevsim sebzeleri, meyveler, ekmek ve süt ürünlerine dayanmaktadır. Macaristan mutfağında; haşhaş, kefir ve kesmik gibi ürünler çok kullanılmaktadır. Macaristan mutfağı, Doğu Avrupa yemek kültüründen biraz esinlenmiş olmasıyla birlikte çoğunlukla Orta Avrupa özelliklerini göstermektedir.

Kırmızı biber genellikle Macaristan ile ilişkilendirilmekte ve birçok yemekte bolca kullanılmaktadır. Tipik Macaristan Yemekleri, Çekya ve Slovakya mutfaklarındakine benzer biçimde süt, peynir ve et ağırlıklıdır.

Macaristan’da Tavuk, domuz ve sığır etleri yaygın olarak kullanılmakta ve hindi, ördek, kuzu eti, balık ve av etleri çoğunlukla özel günlerde yenmektedir. Macaristan ayrıca, domuz etinden üretilen nispeten ucuz salamlar ve sosisler ile de bilinmektedir.

Macaristan’da yabancıları etkileyen iki Macar mutfağı unsuru, főzelék adı verilen çeşitli sebze güveçleri ve soğuk vişne çorbasıdır.

Macar yemekleri, lezzet katmak için seçilmiş baharatları mantıklı bir şekilde kullanır ve birçok kişi tarafından acı kırmızı biber Macaristan ile ilişkilendirilmesine rağmen, çoğu Macaristan yemeğinde acı biber bulunmamakta ve bu tür baharatların kullanan yemeklere dahil edilmemesi istenebilmektedir.

Macaristan’da tatlı kırmızı biber çok daha yaygındır ve çoğu yemekte belirgin bir şekilde yer alır. Macaristan’da smetana adı verilen kalın bir ekşi kremanın üst malzemesi olarak kullanılması da pek çok yemekte bulunan ortak bir özelliktir.

Çeşitli kırmızı biber ve soğana ek olarak, Macaristan’daki diğer yaygın bileşenler; Dere otu, defne yaprağı, karabiber, kimyon, kişniş, tarçın, sarımsak, bayır turpu, limon suyu ve kabuğu, mercanköşkü, hardal, tarhun, keklik otu, maydanoz, sirke, haşhaş tohumu ve vanilyadır. Macaristan’da daha az kullanılan baharatlar; anason, fesleğen, frenk maydanozu, karanfil, ardıç meyveleri, selam otu, hindistan cevizi, biberiye, tuzlu kekik, sürünen kekik ve beyaz biberdir.

Macaristan’da Hangi Dinlere İnanılır?

Macaristan devletinin resmi bir dini bulunmamaktadır ve Macaristan anayasası Hristiyanlığın ulus oluşturma rolünü kabul etmekle birlikte, din özgürlüğü temel bir hak olarak ilan etmektedir.

2019 Eurobarometer’a göre Macaristan Nüfusu %62’si Katolik Hristiyanlığa, %20’si dinsizliğe, %5’i Protestan Hristiyanlığa, %8’i Diğer Hristiyan mezheplerine, %1’i Yahudiliğe ve %2’si diğer inaçlara inanmaktadır.

Macaristan toplumunun çoğu 11. yüzyılda Hristiyanlığı kabul etmiştir.

Macaristan’da son 10 yılda Neopagan hareketlerinde bir artış meydana gelmiştir. Macar mitolojisine ve şamanizmine dayanan geleneksel Macar putperestliği yeniden canlandırılmıştır. Macar putperestliği, Ősmagyar Vallás olarak bilinmektedir.

Macaristan Tarihindeki 3 Büyük Olay Nedir?

1541’deki Osmanlı işgali ile Macaristan; Habsburg Kraliyet Macaristanı, Osmanlı Macaristanı ve Transilvanya Prensliği adında 3 ülkeye bölünmüştür ve Gábor Bethlen, Osmanlı desteğiyle Transilvanya prensi olmuş ve 17. Saltanatı tarihe Transilvanya’nın altın çağı olarak girmiştir. 1620’de Macaristan Kralı olarak Gábor Bethlen’in seçilmesi Macaristan tarihindeki en önemli olaylardan biridir. Macaristan’da, 2.000 Macar forinti banknotu, Bethlen’in portresini içermektedir.

1820’de József Katona’nın Bánk bán oyununun yayımlanması Macaristan Tarihi için diğer önemli olaylardan biridir. József Katona’nın beş perdelik trajedisi, milliyetçilik ve ihanet duyguları tarafından baskın bulunmaktadır. József Katona’nın oyunu, Macar edebiyatında önemli bir yer tutmaktadır. Bánk bán, 13. Erdélyi Múzeumadlı edebiyat dergisi tarafından ihale için yazılmış ve son el yazması 1820’de basılmıştır. Bánk bán oyunu, siyasi çatışma ezilen Macarlar ile yabancı kraliçe Gertrude arasında geçmektedir.

1920’deki Trianon Antlaşması Macar tarihinin kaçınılmaz bir parçasıdır. 1867 ve 1918 yılları arasında Macaristan, Birinci Dünya Savaşı’nı kaybedince dağılan Avusturya- Macaristan Monarşisi’nin bir parçasıydı. Trianon Antlaşması Versay Antlaşması’nın bir parçasıydı ve Macar tarihinin en trajik olaylarından biri olarak kabul edilmektedir. Trianon Antlaşması, 4 Haziran 1920’de Fransa Versay’daki Trianon Sarayı’nda imzalanmıştır ve anlaşma ile birlikte Macaristan, topraklarının üçte ikisini kaybetmiştir. Trianon anlaşması, yaklaşık 3,3 milyon Macar anavatanlarından koparmıştır. Romanya, Partium ve Transilvanya’yı satın almış, Yukarı Macaristan ve Karpat Ruthenia, Çekoslovakya tarafından satın alınmış, Macaristan’ın güney toprakları; Slovenya, Hırvatistan ve Sırbistan’a bağlanmış ve Avusturya, batı Macaristan’ı satın almıştır.

Macaristan Mimari Yapısı Nasıldır?

Macaristan Mimarisi, Macaristan Krallığı’nın fethinden günümüze kadar olan mimarisi olarak anlaşılmaktadır.

Macarların, Karpat Havzası’nı fethi, ülkede bir mimari tarihe yerleşmiştir. Roma eyaletinin yolları ve şehirleri göç döneminde tamamen tahrip edilmemiş ve aksine üzerlerinde yeni yerleşimler oluşturulmuştur. Macarlar, Óbuda’daki Kurszán Kalesi gibi Roma binalarını konak olarak kullanılmıştır. Macaristan’da Hristiyan inancına dönüştürülen Zalavár gibi Slav halklarının kiliseleri hayatta kalmıştır.

Macaristan şehirlerinin gelişimi 13. yüzyılda başlamıştır. Macaristan’da 13. yüzyıla ait kaynaklar Sopron, Buda ve Estergon’u birer kasaba olarak göstermektedir ve bu şehirlerde, Fransisken Sopron Kilisesi’nin mabedi ve şimdiki Romanya’da ikincisi olan Alba Iulia mabedi gibi yapılarda Macaristan Mimarisi hissedilmektedir ve Anjou dönemi Gotik sanatı bu yapılara dayanmaktadır.

Macaristan’ın en önemli mimarları; Macar Devlet Opera Binası’nın mimarı Ybl Miklós, Macar Ulusal Müzesi’nin mimarı Michael Pollack ve Országház Parlamento Binası’nın mimarı Imre Steindl’dir

Macaristan Yer Şekilleri Nasıldır?

Macaristan’ın tamamı oldukça alçak olup, en yüksek tepeler 900 ila 1000 metreyi aşmamaktadır. Macaristan, dört bölgeye ayrılmakta ve büyük faylar, volkanik akıntılar ve sıcak su kaynaklarıyla bölünen batıdan kuzeydoğuya doğru 400 km boyunca uzanan Macar Sırtı denilen bölge, dört bölgeden birincisidir ve Macar Sırtı, diğer üç ova bölgeleri karşısında duvar gibi durmaktadır.

Macaristandaki diğer bölgeler; Tuna ötesi bölgesi, Tuna ile Tisza nehirleri arasındaki bölge ve Tisza ötesi bölgesidir.

Macaristandan geçen iki büyük nehir vardır ve birincisi olan Tuna Nehri, 2850 m uzunluğunda olup, uzunluğu itibariyle Volga’dan sonra Avrupa’nın en uzun nehri konumundadır. Macaristan’ı baştanbaşa ikiye bölen Tuna Nehri, Karadeniz’e dökülmeden önce sekiz ülkeden geçmektedir. Macaristan büyük bir nehir olan Tuna sayesinde zümrüt gibi güzel tabii zenginliklere sahiptir. Macaristan’ın başkenti Budapeşte, Tuna Nehri’nin iki yakasında kuruludur.

Macaristan’da bulunan ikinci büyük nehir Tisza Nehri, 968 km uzunluğunda olup, Ukrayna’da Karpatlardan başlamakta ve Yugoslavya’daki Karlofça yakınlarında Tuna ile birleşmektedir.

Macaristan ile Avusturya sınırında ise derinliği az ve 200 kilometre karelik bir yüzölçüme sahip olan Neusiedle Gölü yer almaktadır. Neusiedle Gölü’nün büyük kısmı Avusturya’ya aittir.

Macaristan İklimi Nasıldır?

Denizden uzak olan Macaristan’da kara iklimi hüküm sürmektedir. Macaristan’da yıllık yağış ortalaması 700 mm civarındadır. Macaristan’ın Budapeşte, Debrecen, Szeged, Miskolc en çok yağış alan şehirleridir. Macaristan’ın %68’lik kısmı yılda ortalama 641 mm yağış almaktadır. Macaristan’ın şehirlerine ait yıllık ortalama yağış oranı; Budapeşte’de 661 mm, Debrecen’de 686 mm, Szeged’de 594 mm ve Miskolc’de 655 mm’dir. Macaristan’ın yıllık ortalama en çok yağış alan bölgesi Pecs Şehridir. Macaristan’da yağış farkları batıdan doğuya gidildikçe azalmaktadır ve özellikle Büyük Ovanın bazı kısımları, kuraklık sebebiyle sıkıntı çekebilmektedir. Macaristan’da sıcaklık en soğuk ay olan ocakta -1°C ile 3°C arasında, en sıcak olan temmuzda ise 19°C ile 23°C arasında değişmektedir.

Macaristan sert çayırlı bozkır (step) bitki örtüsüne sahiptir.

Macaristan’da kış mevsiminde soğuk, bulutlu, kurak ve yağışlı hava koşulları görülürken, Macaristan’da yaz mevsimi, kurak ve sıcak geçmektedir. Macaristan’ın yüksek bölgelerinde yaz mevsiminde de yağış görülmektedir.

Macaristan’da yetişen başlıca meyveler; ayva, elma, armut, badem, kiraz, şeker pancarı, kayısı, erik, üzüm, nar ve kestanedir.

Macaristan’a Benzer Diğer Ülkeler Hangileridir?

Macaristan’ın; mimari yapısı, politikası, coğrafi koşulları, teknolojisi, ekonomisi, yaşam koşulları, sosyal ve kültürel yapısı, gelir düzeyi, mutluluk düzeyi, sorunları göz önünde bulundurulduğunda Macaristan’a benzeyen 10 ülke bulunmaktadır.

Macaristan’a benzer ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Slovakya
 • Slovenya
 • Çekya
 • Polonya
 • Hırvatistan
 • Romanya
 • Sırbistan
 • Bulgaristan
 • Avusturya
 • Belçika

Macaristan’a Nasıl Gidilir?

Macaristan bir Schengen birliği üyesi ülkesi olması sebebi ile kişinin Macaristan’a gitmek için Schenger vize prosedürlerine uyması gerekmektedir. Macaristan’a doğrudan gitmek isteyen kişi Schengen vizesi alaması gerekmektedir. Schengen vizesi alan kişi, hem kara yolu ile hem de hava yolu ile Macaristan’a ulaşım sağlayabilmektedir.

Macaristan Türkiye Arası Kaç Km Dir?

Macaristan yönüne aktarması uçan firmalar; Türk Hava Yolları, Singapore Airlines, Royal Jordanian, Pegasus Airlines, Corendon Airlines ve SunExpress’dir.

Macaristan’a sadece İstanbul ilinden aktarmasız uçulabilmektedir.

Türkiye’den Macaristan’a giden uçakların varış süreleri aşağıda verilmiştir.

ŞehirAktarma sayısıUzaklıkVarış süresi
İstanbulAktarma yok1070 km2 saat 10 dakika
Ankara1 aktarma1420 km3 ile 4 saat
İzmir1 aktarma1400 km3 ile 4 saat
Antalya1 aktarma1552 km4 ile 5 saat
Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: