Macaristan D Tipi Vize

Macaristan Uzun Süreli (D Tipi) Vizesi Nedir Nasıl Alınır?

Macaristan D tipi vize, Macaristan Başkonsolosluğu tarafından 90 günden fazla süreyle Macaristan’da ikamet etmek isteyenler için düzenlenen ve Macaristan seyahatinin amacına bağlı olarak verilen Macaristan ulusal vize türüdür.

Macaristan Uzun Süreli Vize Türleri Nelerdir?

Macaristan uzun süreli vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Macaristan aile birleşimi vizesi
 • Macaristan öğrenci vizesi
 • Macaristan çalışma vizesi

Macaristan D Tipi Vize için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Macaristan D tipi vize için gerekli belgeler ve evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Pasaport, Schengen bölgesinden ayrılma tarihinden en az üç ay sonraya kadar geçerli olmalıdır. Pasaportun son 10 yıl içinde düzenlenmiş ve en az 2 boş sayfası olması gerekmektedir.
 • Kimlik: Vize başvurusu için kimlik fotokopisinin sunulması gerekmektedir. Macaristan D tipi vize başvuru formu: Macaristan D tipi vize başvuru formu, eksiksiz doldurulmalı ve kalış süresi tam olarak belirtildikten sonra imzalanmalıdır.
 • Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, beyaz zemin üzerine 2 adet renkli fotoğraf ( 35 mm genişlik, 45 mm yükseklikte) gerekmektedir. 1 fotoğraf başvuru formuna yapıştırılmalı, diğeri belgelere eklenmelidir.
 • Sağlık sigortası: Başvuru sahibinin Macaristan sağlık sigortası çalışan tarafından karşılanıyorsa veya bir yıllık geçerli sağlık sigortası varsa, bu durum ibraz edilmeli veya çalışan tarafından sağlanan davet mektubunda bununla ilgili bilgi yer almalıdır. Sigorta geçerliliği, uçuş tarihinden daha geç değil ise bu belge yeterlidir. Ancak, bilgilerin eksik olması veya sigortanın planlanan uçuştan sonraki bir tarihte geçerli olması durumunda, 30 günlük sağlık giderlerini kapsayan (30.000 Eur’dan az olmamak üzere) seyahat sigortası sunulmalıdır.
 • Konaklama belgesi: Macaristan’da kalınacak süre içerisinde son 1 ay içerisinde düzenlenmiş hotel/ hostel rezervasyonu, ev sahibi eğitim enstitüsünün yurt veya kira sözleşmesi onayı ve özel/ kiralık konaklama durumlarında tapu senedinin eklenmesi gerekmektedir.
 • Uçak bileti: Uçak biletinin fotokopisinin sunulması gerekmektedir.

Konsolosluğa sunulacak Macaristan Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar, Macaristan vize türüne göre farklılık gösterir ancak tüm vize başvuruları için gerekli olan belgeler yukarıda verilmiştir.

Macaristan D Tipi Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Macaristan D tipi vize başvuru formunda kimlik bilgileri ve finansal bilgiler dışında seyahat bilgilerinin verilmesi gerekmektedir. Vize başvuru formunu doldururken bilgileri eksiksiz ve pasaporttaki bilgilerle uyuşacak halde vermek gerekmektedir.

Macaristan D Tipi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan D tipi vize başvuru adımları şu şekildedir.

 1. Macaristan D tipi vizesi başvuruları vizeye göre gerekli evrakları hazırlanır.
 2. Macaristan D tipi vizesi için as vize ofislerinden ya da aracı kurumun resmi sitesi üzerinden randevu alınır.
 3. Macaristan D tipi vize için hazırlanan gerekli evraklar ve biyometri bilgileri yetkili aracı kurumlarca değerlendirme süreci için teslim alınır.
 4. Macaristan D tipi vize başvurusu tamamlandıktan sonra 1 ay içerisinde başvurana ibraz edilen Macaristan D tipi vize başvurusu sonucu değerlendirme süreci beklenir.

Macaristan D tipi vize başvurusu AS vize ve akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir. 2017- 2019 yılları arasında vizemnet Schengen aile birleşimi vize başvurularında onay oranı en yüksek (%94,8 ile) akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

D Tipi Macaristan Eğitim Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan D tipi eğitim vizesi başvurusu yapabilmek için öncelikle kabul mektubunun beklenilmesi gerekmektedir. Kabul mektubu geldikten sonra D tipi Macaristan eğitim vizesi başvuru işlemlerine başlanılması gerekmektedir.

Macaristan D Tipi Vize Kaç Günde Çıkar?

Macaristan D tipi vize ortalama sonuçlanma süresi 30 gündür.

Macaristan D tipi vize başvurusunun sonuçlanması, vize çeşitlerinde farklılık gösterebilmektedir. Eğitim amaçlı başvurularda bu süre 15 güne düşerken çalışma amaçlı başvurularda 21 günden özel durumlarda 60 veya 70 güne kadar çıkabilmektedir. Covid salgını sebebi ile ortalama sonuçlanma süresi uzamıştır.

Macaristan D Tipi Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Macaristan D tipi vize randevu alınması As Vize ofislerinden ya da Macaristan Başkonsolosluğu’nun internet adresinden yapılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığı ile yapılan Macaristan D tipi vize başvurularında, randevular deneyimli danışmanlar tarafından alınacaktır.

Macaristan D Tipi Vize Ücreti Ne Kadardır?

2021 Macaristan D tipi vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Macaristan D tipi vize harcı100 Euro
Başvuru formu ve dilekçe doldurma34 Euro
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 Euro
Danışmanlık hizmeti50 Euro
Toplam224 Euro

Macaristan D Tipi Vizesine Benzer Diğer Macaristan Vize Türleri Nelerdir?

Macaristan D vizesine benzer Macaristan vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Macaristan havalimanı transit vizesi
 • Macaristan ticari vizesi
 • Macaristan turist vizesi
 • Macaristan ziyaretçi vizesi
 • Macaristan şoför vizesi
 • Macaristan kültürel/ sportif/ konferans etkinliği vizesi
Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: