Macaristan Şoför Vizesi

Macaristan Şoför Vizesi Başvuru Süreci 2023

Macaristan şoför vizesi, Schengen ülkesi olan Macaristan’da yük veya yolcu taşımacılığı yapılmasına olanak sağlayan bir vize çeşididir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay oturma izni almış olan yabancı uyruklu kişilerin Macaristan’ı ziyaret edebilmek için Macaristan vizesi almaları gerekir. Schengen vizesi her 6 aylık dönemin en çok 90 gününde Schengen bölgesinde kalma olanağı sunar.

Macaristan şoför vizesi kısa süreli (C tipi) bir vize türüdür. Şoför vizesi 5 yıllık süreye kadar düzenlenebilmekte, fakat vize sahiplerine 180 günlük süreç içinde en fazla 90 gün boyunca Macaristan’da ve diğer Schengen ülkelerinde kalma olanağı sağlamaktadır.

Vizeye başvuracak kişilerin pasaportu, dönüş tarihinden itibaren en az 90 gün geçerli olmalıdır.

Vizem.net 2018-2020 yılları arasında onay %98.2 ile Schengen şoför vize onay oranı en yüksek akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Macaristan Şoför Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Macaristan vizesine başvurmak için gereken evraklar listedeki gibidir.

 • Macaristan vize başvuru formu: Macaristan şoför vizesi başvuru formu, eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Macaristan şoför vizesi başvurusunda bulunmak için 2 adet, son 3 ay içerisinde çekilmiş, 35 mm x 45 mm boyutlarında biyometrik fotoğrafın başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Pasaport: Macaristan şoför vizesi başvurusunda bulunmak için son 10 yılda çıkarılmış pasaport ve son üç yılda Amerika, İngiltere ya da Schengen vizesi alınmışsa bunların da fotokopisi gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi: Kişinin nüfus cüzdanının fotokopisi gerekmektedir.
 • Evlilik cüzdanı fotokopisi: Kişinin evli olması durumunda, evlilik cüzdanının fotokopisi gerekmektedir.
 • Macaristan seyahat sağlık sigortası poliçesi: Poliçe kapsamı minimum 30.000 € olmalı, sigorta belgesi ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır.
 • İşverenin izin yazısı: İşverenin izin belgesi ile çalışanın son 3 aya ait maaş bordrosu imzalanıp kaşelenmiş olmalıdır. Dilekçe Macarca, İngilizce ya da Türkçe yazılmış olabilir.
 • Şirket dokümanları: Şoförün çalıştığı şirkete dair; son 6 aylık Faaliyet belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi, Güncel Vergi Levhası, İmza Sirküleri, firma üye ise firmanın UND Garanti Belgesi, Firma Sürücüleri Listesi ve Sürücü için Ödemeler Listesi’nin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Banka hesap özeti: Bankadan başvuru tarihinin en geç 1 hafta öncesinde alınmış olup hesaptaki son üç aylık hareketleri göstermesi gereken belgede, bankadaki gişe yetkilisinin imza ve kaşesi bulunmalıdır.
 • İkametgah belgesi: E- devlet üzerinden alınmış geçerli bir ikametgah belgesi bulundurulmalıdır.
 • Sponsor mektubu: Vizeye başvuran kişinin seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağı bu mektupla açıklanmalıdır. Masraflar başvuran kişinin bir aile üyesi tarafından karşılanacak ise aradaki ilişki kanıtlanmalıdır.
 • Sosyal Güvenlik (SGK) Sicil belgesi: SGK Tescil ve Hizmet Dökümü alınmalıdır. E-Devlet üzerinden temin edilebilir.
 • Sosyal Güvenlik (SGK) barkodlu hizmet dökümü: Son 6 ayı gösteren 4A Hizmet Dökümü alınmalıdır. E-Devlet üzerinden temin edilebilir.
 • Sürücü belgesi: Sürücünün ulusal ve uluslararası sürüş belgesi.
 • C2 Sertifikası (ithalat izni): Uluslararası ve yurtiçi eşya taşımacılığı yetkisini gösterir sertifika alınmalıdır.
 • AB’deki bir firmanın iş ortaklığı sertifikası ya da davetiyesi: Davetiyelerde davet yazısını gönderen şahıs, firma ya da kuruluşların e-mail adresinin bulundurulması gerekmektedir.

Macaristan Dozvola Örneği Nasıl Doldurulur?

Dozvola, karayolu taşımacılığında kullanılan ve tırlara ülke sınırlarından transit geçiş hakkı sağlayan bir belgedir. Her ülkenin ayrı dozvolası vardır ve yalnızca o ülkenin sınırlarında geçerli sayılmaktadır.

Türkiye’den Macaristan’a geçecek olan tırların geçiş hakkına sahip olabilmesi için UND (Uluslararası Nakliyeciler Derneği) Macaristan Dozvolası edinmek gerekmektedir. Dozvola örneğinde, belgedeki Ticaret Odası kaşesinin yanına belgenin alınış tarihi ve yeri yazılmalı, TIR giriş ve çıkış bilgileri verilmeli, aracın plakası ile yükleme ve boşaltma yerlerinin bilgisi ilgili boşluklara detaylı şekilde doldurulmalıdır.

Macaristan Tır şoförü Vizesi için Nereye Başvurulur?

Macaristan’da yük taşımacılığı yapmak isteyen kişilerin Macaristan Tır Şoförü vizesi edinmesi gerekmektedir. Vize alırken izlenmesi gereken bazı karmaşık prosedürler gereği bu vizeyi almak için çeşitli vize danışmanlık şirketleri, başvuru merkezleri, akredite acentelerden yararlanılması tavsiye edilmektedir.

Macaristan tır şoförü vizesine başvuru yapıldıktan sonra Macaristan Konsolosluğundan başvuruya yanıt beklenmelidir. Vize başvurularına onay ya da ret cevabı verme yetkisine sahip olan tek kuruluş Macaristan Konsolosluğu’dur.

Macaristan Şoför Vize Ücreti Ne Kadardır?

Macaristan Şoför vizesi ücreti ve gerekli diğer belgelerin masrafları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcret
Macaristan şoför vize harcı120 Euro
Başvuru Formu ve dilekçe doldurma40 Euro
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri45 Euro
Danışmanlık hizmeti50 Euro
Toplam255 Euro

Macaristan şoför Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Macaristan şoför vizesi işlem süresi ortalama 15 gündür. Daha fazla inceleme gerektiren bazı özel durumlarda bu süre 30 güne kadar uzayabilir.

Ek belgelere ihtiyaç duyulması gibi istisnai durumlarda ise süreç en fazla 60 güne kadar uzar. Süreler Macaristan Konsolosluğu’nun yoğunluğuna göre de uzayıp kısalabilmektedir.

Macaristan Şoför Vizesine Benzer Diğer Vize Türleri Nelerdir?

Şoför vizesi dışındaki Macaristan vize çeşitleri aşağıda listelenmiştir.

 • Macaristan turistik vize
 • Macaristan ticari vize
 • Macaristan transit vize
Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: