Macaristan Aile Birleşimi Vizesi

Macaristan Aile Birleşimi Vizesi Başvuru Süreci 2023

Macaristan’da yasal olarak oturum iznine sahip olan kişilerin veya Macaristan vatandaşlarının Macaristan dışında ikamet eden aile üyelerini Macaristan’a davet edebilmesi ve ikamet etmelerini sağlaması için başvurulması gereken vize türü Macaristan aile birleşimi vizesidir. Macaristan aile birleşimi vizesi, Macaristan uzun süreli (D tipi) bir vize türüdür.

Macaristan aile birleşimi vizesine sahip olan kişilere Macaristan’da en fazla 1 yıla kadar ikamet edebilme hakkı sunulmaktadır. Macaristan aile birleşimi vizesi hamillerinin, vizelerinin bitiş tarihinden sonra Macaristan’da ikamet etmeye devam etmek istemeleri durumunda Macaristan oturum izni başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Macaristan aile birleşimi vizesi sahipleri, Macaristan’da gerçekleştirilen sportif ve kültürel faaliyetlere katılma, Macaristan’da ikamet etme, Macaristan şehirleri arasında seyahat etme gibi haklara sahiptir. Macaristan, bir Avrupa Birliği ülkesi olduğu için Macaristan aile birleşimi vizesine sahip olan kişiler Schengen bölgesinde serbest dolaşım imkanından faydalanmaktadır.

Macaristan Aile Birleşimi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan aile birleşimi vize başvurusunun aşamaları aşağıda verilmiştir.

 1. Macaristan aile birleşimi vize başvuru formu doldurulur: Vize başvuru sahibi tarafından tükenmez kalemle kişisel bilgiler ve vize için gerekli olan bilgiler doldurulur. Başvuran kişi tarafından imzalanır ve güncel tarih atılır.
 2. Macaristan aile birleşimi vize başvurusu için gerekli evraklar hazırlanır: Pasaport, biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, Macaristan’da bulunma amacını gösteren belge, konaklama belgesi, kişisel veya aile üyesinin banka hesap cüzdanı, aile üyesinin iş kontratı, varsa çocuklar için okul kayıt belgesi, Macaristan’da yaşayan aile üyesinin yasal oturum izni fotokopisi, SGK hizmet dökümü gibi belgeler hazırlanmalıdır.
 3. Macaristan aile birleşimi vizesine başvuru yapmak üzere randevu alınır: Macaristan vizeleri için yetkili ve aracı kurum olan AS Visa ofislerinden randevu alınır.
 4. Macaristan aile birleşimi vize başvuru harç bedeli ödenir: Macaristan vizeleri için yetkili ve aracı kurum olan AS Visa ofislerine 80 Euro başvuru bedeli ve 25 Euro hizmet bedeli olmak üzere toplam 105 Euro ödeme yapılır ve makbuz alınarak vize başvuru belgeleri arasına eklenir.
 5. Macaristan aile birleşimi vize başvurusu için mülakata katılınır: Macaristan aile birleşimi vize başvurularını değerlendirmede yetkili ve sorumlu olan Macaristan Başkonsolosluğu’na mülakata davet edilen başvuru sahipleri belirtilen tarihte mülakata katılır ve parmak izi işlemleri tamamlanır.
 6. Macaristan aile birleşimi vize başvuru sonucu beklenir: Macaristan aile birleşimi vizesi için yapılan başvurunun değerlendirilmesi 21 gün sürmektedir. Vize başvurusu sonuçlandığında başvuru sahibine bilgilendirme mesajı iletilmektedir.

Bilgi ve başvuru için 0850 241 1868

Macaristan Aile Birleşimi Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Macaristan aile birleşimi vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içinde alınmalı ve seyahat süresinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olmalıdır. Mevcut veya eski vizelerin fotokopileri eklenmelidir. Sayfaları arasında en az 2 sayfası boş olmalıdır.
 • Macaristan aile birleşimi vize başvuru formu: Vize başvuru sahibine ait kimlik bilgileri, adres bilgileri, meslek bilgileri, maaş bilgisi, seyahati kimin finanse edeceği, seyahat tarihleri ve Macaristan’da ikamet eden aile üyesine ait bilgiler yazılmalıdır. Başvuru sahibi tarafından doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvurudan önceki 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır. Macaristan aile birleşimi vize başvurusu için kullanılacak 2 adet biyometrik fotoğrafın ölçüleri 35x45 mm olmalıdır. Arka fonda beyaz renk kullanılmalı ve bulanık olmamalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Planlanan seyahat süreleri kapsayan, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan ve 30.000 Euro teminat tutarında olmalıdır.
 • SGK hizmet dökümü: Vize başvuru sahibine ait SGK hizmet dökümü e-devlet üzerinden alınmaktadır.
 • Macaristan’da bulunma amacını gösteren doküman: Vize başvuru sahibinin Macaristan ikametinde yapacağı veya yapmayı planladığı işlere ait kanıtlayıcı belgeler sunulmalıdır.
 • Konaklama belgesi: Başvuru sahibinin Macaristan’da ikamet eden aile üyesinin ev adresi, eve ait kira kontratı veya tapusu sunulmalıdır.
 • Diploma ve sertifikalar: Başvuru sahibinin mezun olduğu okul diploması ve mesleki yeterlilik sertifikaları eklenmelidir.
 • Kişisel veya aile üyesinin banka hesap cüzdanı: Macaristan aile birleşimi vizesine başvuran kişinin bireysel banka hesabındaki veya Macaristan’da ikamet eden aile üyesinin banka hareketleri gösteren banka hesap cüzdanı sunulmalıdır.
 • Aile üyesinin iş kontratı: Macaristan aile birleşimi vizesine başvuran kişinin Macaristan’da ikamet eden aile üyesinin çalışmasını kanıtlar nitelikte olan iş kontratının fotokopisi eklenmelidir.
 • Aile üyesinin Macaristan’daki oturum izni fotokopisi: Macaristan’da yaşayan aile üyesinin Macaristan’daki ikametinin hukuksal ve yasal olduğunu kanıtlar nitelikteki oturum iznine ait fotokopi eklenmelidir.
 • Çocuklar için okul kayıt kabul belgesi: Macaristan aile birleşimi vizesine başvuru yapan kişinin çocukları için Macaristan’daki okullardan kayıt alındıysa kayıt kabul belgesi sunulmalıdır.

Macaristan Aile Birleşimi Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Macaristan aile birleşimi vize başvuru formu doldurulduktan sonra müdahale edilemez ve değiştirilemez olduğu için Macaristan aile birleşimi vize başvuru formu oldukça dikkatli doldurulmalıdır ve tüm bilgiler eksiksiz olmalıdır. Macaristan aile birleşimi vize başvurusu için gerekli olan evraklarda yer alan bilgiler ile Macaristan aile birleşimi vize başvuru formunda yer alan bilgiler uyumlu ve tutarlı olmak durumundadır.

Macaristan aile birleşimi vize başvuru formunda, başvuru sahibine ait kimlik bilgileri, doğum tarihi ve doğum yeri bilgileri, adres bilgileri mesleki durumu, seyahat amacı, konaklama bilgileri, davet eden aile üyesine ait kimlik ve adres bilgileri, aile üyesinin vatandaşlık ve oturum izni bilgileri yer almaktadır.

Macaristan aile birleşimi vize başvuru formu, başvuru sahibi tarafından doldurularak güncel tarih ile birlikte ıslak imzalı olarak Macaristan aile birleşimi vize başvuru evrakları arasına eklenmelidir.

Macaristan Aile Birleşimi Mülakat Soruları Nelerdir?

Macaristan aile birleşimi mülakat soruları için aşağıda örnekler verilmiştir.

 • Eşinizle ne zaman ve nerede tanıştınız?
 • Hangi yılda evlendiniz?
 • Düğün yaptınız mı?
 • Düğününüz nerede oldu?
 • Eşiniz kaç yaşında?
 • Eşiniz Macaristan’da nerede ikamet ediyor?
 • Eşinizin ikamet ettiği yerdeki komşularından isim verebilir misiniz?
 • Eşiniz Macaristan’da nerede çalışıyor?
 • Eşinizin Macaristan’daki geliri ne kadardır?
 • Eşinizin vücudunda belirli bir iz var mı?
 • Eşinin hobileri nelerdir?

Macaristan Aile Birleşimi Vize Ücreti Ne Kadardır?

Macaristan aile birleşimi vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Yetişkinler için Macaristan aile birleşimi vize harcı105 Euro
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma30 Euro
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri42 Euro
Danışmanlık Hizmeti50 Euro
Toplam227 Euro

Macaristan Aile Birleşimi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Macaristan aile birleşimi vizesi 21 günde sonuçlanmaktadır.

Macaristan aile birleşimi vizesine yapılan başvuruları değerlendirmede sorumlu olan Macaristan Başkonsolosluğu’nda yaşanabilecek yoğunluklar, resmi ve dini tatil günleri sebebiyle vize değerlendirme süresi olan 21 gün uzayabilmektedir.

Macaristan Aile Birleşimi Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Macaristan aile birleşimi vize başvurusu reddedildiği takdirde vizeye başvuru sahibine ret sebebini içeren açıklamalı bir form gönderilmektedir. Macaristan aile birleşimi vizesi başvurusu reddedilen kişiler bu sonuca red kararının ulaştığı 8 gün içinde itiraz etme hakkına sahiptir. Macaristan aile birleşimi vize başvurusuna verilen ret kararının yerinde olmadığını, Macaristan aile birleşimi vizesi için gerekli evrakların eksiksiz hazırlandığını ifade eden İngilizce dilinde dilekçe ile itiraz başvurusu yapılmaktadır. Macaristan aile birleşimi vize başvurusuna verilmiş ret kararına itiraz ederken hazırlanacak dilekçede tarih, başvuru sahibinin kişisel bilgileri ve iletişim bilgileri yer almalıdır ve ardından imzalanmalıdır.

Macaristan aile birleşimi vize başvuru reddine itiraz Macaristan Başkonsolosluğu’na yapılmaktadır ve Macaristan vize reddine itiraz etme ücreti 20 Euro’dur.

Bilgi ve başvuru için 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: