Macaristan Erasmus Vizesi

Macaristan'da Erasmus İmkanı ve Macaristan Erasmus Vizesi

Macaristan küçük bir ülke olmasına rağmen, ekonomik olarak diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha uygun şartlara sahiptir. Macaristan üniversiteleri, Türkiye’nin nitelikli üniversitelerinin ders denklikleri verdiğinden Macaristan erasmus için pek çok öğrenci tarafından tercih edilen bir ülkedir. Son dönemlerde eğitim alanında gerçekleştirdiği eğitim fuarları, Macaristan hükümeti tarafından lisans, yüksek lisans, doktora öğrencilerine verilen yaklaşık 150 burs Macaristan’ı erasmus eğitimi açısından dünyada tercih edilen ülkeler arasında üst sıralara taşımaktadır.

Macaristan’da erasmus yapmak isteyen öğrenciler öncelikli olarak erasmus staj vizesi almak zorundadırlar. erasmus staj vizesi, erasmus eğitimi almak isteyen öğrenciler tarafından öğrenci konsolosluğuna şahsen başvuru yapılarak alınan bir vize türüdür. Bu vize ile birlikte öğrenciler 90 günden az bir süre ile Macaristan erasmus programından yararlanabilmektedirler. 90 günden daha fazla süren Macaristan erasmus programları için öğrencilerin uzun süreli Ulusal vize (D tipi) başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Macaristan Erasmus Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Macaristan erasmus vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir:

 • Macaristan erasmus vizesi başvuru formu: Macaristan erasmus vizesi başvurusunda bulunmak için, eksiksiz biçimde doldurulmuş Ulusal vize başvuru formu gerekmektedir.
 • Pasaport: Macaristan erasmus vizesi başvurusunda bulunmak için, en az iki adet boş sayfaya sahip, son 10 yıl içerisinde alınmış pasaport gerekmektedir. Pasaportta kişinin bilgilerini içeren sayfanın ve son 3 yılda alınmış Schengen vizelerinin fotokopilerinin sunulması gerekmektedir.
 • Macaristan harç ücreti: Macaristan erasmus vizesi başvurusunda bulunmak için, 120 EUR Ulusal vize başvurusu konsolosluk bedeli gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Macaristan erasmus vizesi başvurusunda bulunmak için, 35x45 boyutunda, beyaz fonlu bir adet renkli biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Sağlık sigortası: Macaristan erasmus vizesi başvurusunda bulunmak için, seyahat sağlık sigortası poliçesi gerekmektedir.
 • Macaristan ulaşım kanıtı: Macaristan erasmus vizesi başvurusunda bulunmak için, uçak seyahat rezervasyonları veya diğer seyahat şekillerine ilişkin belge gerekmektedir.
 • Macaristan erasmus vizesi davet mektubu: Başvuru sahibinin eğitim alacağı ve kendisini davet eden Macaristan’da yerleşik bir kurum, kuruluş veya işletmenin koşullara uygun şekilde düzenlenmiş davet mektubu gerekmektedir.
 • Hibe belgesi: Macaristan erasmus vizesi başvurusunda bulunmak için, Türkiye Ulusal Ajansı ya da Türkiye’deki eğitim görülen kurum tarafından antetli kağıda düzenlenmiş imzalı, kaşeli hibe belgesinin aslı gerekmektedir.
 • Öğrenci belgesi: Macaristan erasmus vizesi başvurusunda bulunmak için,Türkiye Yüksek Öğrenim Kurulu (YÖK) tarafınca düzenlenmiş QR kodlu, E-devlet üzerinden en fazla 1 hafta öcesinden alınmış öğrenci belgesi gerekmektedir.
 • Konaklama kanıtı: Macaristan erasmus vizesi başvurusunda bulunmak için, eğitim süresinde Macaristan’da konaklanılacak mekanı, konaklama süresini gösteren belge gerekmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Macaristan Erasmus Öğrenci Vizesi Ücreti Nedir?

Macaristan Erasmus Öğrenci Vizesi ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Macaristan Erasmus Sağlık Sigortası Nedir?

Macaristan erasmus sağlık sigortası; Macaristan erasmus eğitimi boyunca karşılaşılabilecek hastalık, yaralanmalarda ve tedavilerinde, hastalık ya da yaralanmalarda sigortalının nakli, vefat durumunda cenazenin nakli, kişisel sorumluluk ve acil diş tedavisi kişinin sigorta poliçesi ile birlikte teminat altına alan belgedir.

Macaristan erasmus sağlık sigortası, Macaristan Erasmus Programı’ndan yararlanmak isteyen öğrencilerden başvuru sürecinde zorunlu olarak istenilen belgelerden biridir.

Macaristan Erasmus Staj Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize başvuruları Macaristan Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmeye alındığı tarihten sonraki 15 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır ve sonuçlar başvuru sahibine belirtilmektedir.

Macaristan erasmus vizesinin sonuçlandırılması, belge eksikliği, yanlış belge teslimi gibi durumda 30 gün ile 45 güne kadar uzayabilmektedir.

Macaristan Erasmus Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Macaristan’da erasmus eğitimi almak isteyen öğrencilere zorunlu koşulan Macaristan erasmus vizesine başvurular şahsen yapılmalıdır. Macaristan erasmus vizesine başvuru yapılmadan önce Macaristan Konsolosluğu’ndan randevu alınmalıdır.

Öğrenciler, Macaristan erasmus vizelerinin başvurularını tamamlamak için Macaristan Konsolosluğu Erasmus ve öğrencilik departmanıyla gerekli görüşmeleri sağlamalıdırlar.

Vizemnet gibi akredite acenteleri ile de gerekli hususların yerine getirilmesi sonunda erasmus vize başvuruları tamamlanabilmektedir. Vizemnet 2019 ve 2020 yılları arasında Erasmus staj vize başvurularında %99,3 onay oranı ile en yüksek onay oranına sahip akredite acentesidir.

Macaristan’da Erasmus Programına Katılmanın Avantajları Nelerdir?

Macaristan’da erasmus programına katılmanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Macaristan’da Peç Üniversitesi, Budapeşte Metropolitan Üniversitesi, Corvinus Üniversitesi, Szeged Üniversitesi gibi nitelikli okullarda erasmus imkanı bulunmaktadır.
 • Macaristan’da Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından onaylı okullar bulunmaktadır.
 • Macaristan’da erasmus yapılırken Schengen vizesi ile Avrupa ülkelerine gidilebilmektedir.
 • Macaristan üniversiteleri, öğrenci sayısındaki azlık nedeni ile akademik ilerlemeler açısından uygun koşullar sağlamaktadır.

Macaristan Erasmus Staj Programı Nedir?

Macaristan erasmus staj programı, Macaristanın anlaşmalı olduğu ülkelerdeki ünversite öğrencilerinin eğitimlerine yarım yıl ya da tam yıl olarak Macaristan’da bir üniversitede geçirmesine imkanı tanıyan programdır.

Macaristan erasmus staj programı sayesinde öğrenciler Peç, Budapeşte Metropolitan, Corvinus, Szeged gibi dünya sıralamasında üniversitelerde eğitim alabilmektedir. Macaristan erasmus staj programı süresince öğrenciler dil becerilerini geliştirme, farklı programları ve kültürleri tanıma, yurt dışı tecrübesi gibi kazanımlara sahip olmaktadır. Macaristan erasmus staj programını tamamlayan ve ülkelerine dönen öğrenciler, okul ve iş hayatlarında Macaristan erasmus staj programının avantajlarından ve önceliklerinden yararlanma fırsatı edinmektedir.

Macaristan Erasmus Hibe Programı Nedir?

Macaristan Erasmus programı, başvuru yapan öğrencilere, örgün ve staj hareketliliği olmak üzere iki imkan sunmaktadır. Her iki imkandan yararlanan öğrenciler Macaristan Erasmus Hibesi ile Macaristan’daki yaşamlarına destek bulabilmektedir. Macaristan Erasmus programında, erasmus hibesini belirli öğrenciler alabilmektedir. Macaristan erasmus hibe programlarında okuldan okula kurallarda farklılık görülebilmektedir. Genelde öğrencilerden kendi okulları tarafından uygulanan dil sınavı başarı kriteri ya da yüksek not ortalaması kriteri gibi kriterleri karşılamaları beklenir. Koşulları sağlayan öğrenciler, Macaristan Erasmus Programı için hibe almaya hak kazanırlar.

Erasmus Staj Hareketliliği ile Macaristan’a giden öğrenciler Erasmus Örgün Eğitimi ile giden öğrencilerden aylık 100 Euro fazla hibe almaktadır. Gidilen ülkelerin ekonomi, sağlık, barınma ve ulaşım koşullarına göre öğrenciye verilen hibe artmaktadır. Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Romanya, Slovakya, Makedonya, Bulgaristan ve Estonya ile birlikte 3. grup programı ülkeleri arasında yer alan Macaristan’da Erasmus Staj Hareketliliği’ne katılan öğrencilere aylık 400 Euro hibe verilir. Macaristan Erasmus Örgün Eğitimi’ne katılan öğrenciler aylık 300 Euro hibe alabilmektedir. Macaristan Erasmus Hibe programı ile Macaristan’a erasmus başvurusu sağlayan öğrenciler başarı bursları, destek bursları, sporcu bursları gibi özel koşullarda verilen maddi desteklerden de yararlanabilmektedir.

Macaristan’da Erasmus Programına Katılabilinecek Üniversiteler Hangileridir?

Macaristan’da Erasmus Programına katılabilinecek üniversitelerin listesi aşağıda verilmiştir.

 • Pecs Üniversitesi (Pecs)
 • Szeged Üniversitesi (Szeged)
 • Miskolc Üniversitesi (Miskolc)
 • Kaposvar Üniversitesi (Kaposvar)
 • Budapeşte Büyükşehir Üniversitesi METU (Budapeşte)
 • Corvinus University of Budapest (Budapeşte)
 • University of Debrecen, Centre of Agricultural Sciences (Debrecen)
 • Szent Istvan University, (Gödöllö)

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: