Macaristan Vize Reddi

Macaristan Vize Reddi Nedenleri ve İtiraz Süreci

Macaristan Cumhuriyeti, Schengen Antlaşması’na taraf olarak Schengen vizesi veren ülkelerden biridir. 2024 yılında Türk vatandaşları tarafından Macaristan'ın da dahil olduğu Schengen vize başvurularında ret kararı oranları artmıştır.

Macaristan vize başvurusu için gerekli evrakların doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlanması ve vize başvuru sürecinin doğru şekilde yürütülmesi Macaristan vize başvurularının olumlu sonuçlanması için önemlidir. Macaristan vize başvurusu reddedilen kişiler, ret kararına itiraz edebilmekte veya tekrar Macaristan vizesine başvuru yapabilmektedir.

Macaristan vize başvuru ve itiraz işlemleri için: 0850 241 1868

Son 5 Yıllık Macaristan Vize Ret Oranları Nasıldır?

Türkiye’den yapılan başvurular için son 5 yıllık Macaristan vize ret oranları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

YılMacaristan Vize Başvuru SayısıVize Ret KararıMacaristan Vize Reddi Oranı
201724.944973%3,90
201827.3421.669%6,10
201923.1692.719%11,73
20204.993527%10,55
20214.989650%13,02

Macaristan Vizesi Ret Nedenleri Nelerdir?

Macaristan vize ret nedenleri aşağıda listelenmiştir.

  • Macaristan seyahati için onaylanmış, geçerli bir seyahat belgesinin olmaması
  • Macaristan’da konaklama amacı ve koşulları ile ilgili yeterli belge sunulmaması
  • Macaristan’da geçirilecek süre boyunca yapılacak harcamaları karşılayacak geçim kaynağının yetersiz olması
  • İkamet edilen ülkeye geri dönme veya üçüncü bir ülkeye geçme hakkının olmaması
  • Başvuru sahibinin Macaristan vizesinin bitiş tarihinden önce Schengen bölgesini terk etme niyetinin olmadığından şüphe etmek için yeterli kanıtların olması
  • Başvuru sahibinin Macaristan’a veya başka bir Schengen ülkesine giriş yasağının olması veya kamu düzeni, iç güvenlik ve uluslararası ilişkiler için bir tehdit oluşturması

Macaristan’ın da dahil olduğu Schengen ülkeleri, vize başvurularına ret kararını 16 maddelik ortak bir ret bildirim formu ile bildirmektedir. Macaristan vize başvuruları için en çok 3. ,7. ve 13. maddeler gerekçe gösterilerek ret kararı verilmektedir.

Macaristan Vize Reddi 3. Madde Nedir?

Macaristan vize reddi 3. madde gerekçe gösterilerek başvuru sahibinin Macaristan’da kaldığı süre boyunca ve ikamet ettiği ülkeye dönerken veya üçüncü bir ülkeye transit geçiş yaparken yapacağı harcamalar için yeterli maddi kanıt sunulmaması durumunda verilmektedir.

Macaristan vize başvurularının 3. madde gerekçe gösterilerek ret alması durumunda Macaristan vize başvurusu yapan kişinin finansal kaynaklarını kontrol etmesi ve yeterli maddi kaynağı sağladıktan sonra ret yanıtına itirazda bulunması veya yeniden Macaristan vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Macaristan Vize Reddi 7. Madde Nedir?

Macaristan vize reddi 7. madde gerekçe gösterilerek başvuru sahibinin Schengen alanında bulunan ülkelerden en az birinin iç güvenliğine veya kamu politikasına bir tehdit olarak kabul edilmesi durumunda verilmektedir.

Macaristan vize başvurusu 7. madde nedeniyle reddedilen kişilerin, Macaristan veya Schengen üyesi diğer devletle için bir tehdit oluşturmadığını, adli sicil kaydı gibi belgelerle kanıtlaması gerekmektedir.

Schengen üyesi ülkelerin kamu politikasına ve iç güvenliğine tehdit oluşturmadığına dair belgeleri hazırlayan kişiler Macaristan vize red kararına itiraz edebilir ya da yeniden vize başvurusunda bulunabilir.

Macaristan Vize Reddi 13. Madde Nedir?

Macaristan vize reddi, başvuru sahibinin Macaristan vizesi sona ermeden önce ülke topraklarını terk etme niyetinin tespit edilememesi durumunda 13. madde gerekçe gösterilerek verilmektedir.

Macaristan vize ret kararına itiraz edecek veya yeniden vize başvurusu yapacak kişilerin, Macaristan vizesi bitmeden ülke topraklarını terk edeceğine dair kanıtlar sunması gerekmektedir. Macaristan vize başvurusu 13. madde gerekçe gösterilecek reddedilen kişilerin ikamet ettiği ülkede eşinin ve çocuklarının, düzenli bir gelirinin veya istihdam edildiği işinin olduğuna dair kanıtlar ve seyahatin sonunda ülkeden ayrılacağını gösteren seyahat bilet veya rezervasyon belgeleri Macaristan vize reddi itirazında sunulmalıdır.

Macaristan Vize Ret Kararı Nasıl Bildirilir?

Macaristan vize ret kararı, ret formu ile Macaristan Konsolosluğu tarafından başvuru sahibine bildirilmektedir. Macarca dili ile hazırlanan Macaristan vize ret formu, başvuru sahibi için İngilizce ve Türkçe olarak da hazırlanabilmektedir.

Macaristan Vize Reddi Alanlar için Tekrar Başvuru Ne Zaman Yapılabilir?

Macaristan vize reddi alanlar için tekrar başvuru, ret kararının bildirilmesinden hemen sonra, bir bekleme süresi gerekmeksizin yapılabilmektedir.

Macaristan vize reddine itiraz etmeden veya yeni başvuru yapmadan önce ret nedenlerinin incelenmesi ve bu nedenleri ortadan kaldırmak için belgelerde gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.

Ret nedenlerin ortadan kaldırılması ve vize şartlarının sağlanması durumunda yeni Macaristan vize başvurusu, Vizem.net danışmanları tarafından yapılır.

Vize başvuru ve itiraz işlemleri için: 0850 241 1868

Macaristan Vize Reddine İtiraz İşlemi Nasıl Yapılır?

Macaristan vize reddine itiraz işlemi, vize reddi kararının alınmasından itibaren 8 gün içerisinde başvuru sahibi tarafından ret kararının verildiği yere göre İstanbul Macaristan Başkonsolosluğuna veya Ankara Macaristan Büyükelçiliğine yapılmaktadır. Macaristan vize reddine itiraz başvuruları için https://konzinfobooking.mfa.gov.hu/ üzerinden randevu alınması gereklidir.

Macaristan vize itiraz başvurusunda itiraz ile ilgili daha önce sunulmamış ek belgelerin ve ret kararına itiraz için İngilizce veya Macarca dilinde hazırlanan Macaristan vize reddi itiraz dilekçesi ibraz edilmesi gerekmektedir.

Macaristan Vizesi için İtiraz Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Macaristan vizesi için itiraz başvuru ücreti 160 eurodur ve itiraz başvurusu yapılırken ödenmektedir.

Macaristan İtiraz Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Macaristan itiraz başvurusu, 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır; ek belgelere ihtiyaç duyulması gibi durumlarda bu süre uzayabilmektedir. Macaristan vize reddi itirazına dair karar, kararın alınmasından sonraki 3 gün içerisinde ilgili Macar mahkemesinde yargı denetimine tabi tutulabilir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: