Macaristan Turistik Vize

2022'de Macaristan Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan turist vizesi, Macaristan’ın içerisinde bulunduğu 26 Schengen bölgesine erişim sağlama iznini sağlayan C tipi kısa süreli vizedir. Macaristan turist vizesi, hamiline Schengen bölgesinde 180 gün içerisinde maksimum 90 gün olmak üzere dolaşım hakkı sağlamaktadır. Macaristan turist vizesi başvurusu ve diğer C tipi vize başvuruları doğrudan Macaristan temsilciliklerine değil, bu temsilcilikleri tarafından yetkilendirilen ve vize başvuru merkezi olan AS Visa’ya yapılmaktadır.

Macaristan’a Vize Gerekiyor Mu?

Macaristan’a gitmek isteyen umuma mahsus pasaport (bordo pasaport) hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, hizmet veya hususi pasaport (Siyah, gri ve yeşil pasaport) hamilleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde, Macaristan’a ve diğer Schengen bölgesi ülkelerine yapacakları seyahatlerinde vizeye ihtiyaç duymamaktadırlar.

Macaristan Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan turist vizesi alım sürecinin adımları listelenmiştir.

 1. Başvuru formunun doldurulması: Seyahat planlanına uygun şekilde eksiksiz ve doğru bilgilerle vize başvuru formu doldurulmalıdır.
 2. Randevu: Macaristan temsilcilikleri tarafından yetkilendirilen vize acentelerinden randevu alınmalıdır.
 3. Belgelerin hazırlanması: Gerekli evraklar eksiksiz olarak tamamlanmalıdır.
 4. Başvuru: Seyahat tarihinden en az 17 gün önce belgelerin eksiksiz olarak aracı vize kuruluşuna teslim edilmelidir.
 5. Ücret ödemesi: Gerekli başvuru ücretlerinin aracı kuruma Euro kurunda ve nakit olarak ödenmelidir.
 6. Pasaport teslimi: Pasaport, vize işlemleri sonuçlandıktan sonra şahsen ya da kargo aracılığıyla teslim alınmalıdır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Macaristan Turist Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Macaristan turist vizesi almak için gerekli evraklar ve belgeler listelenmiştir.

 • Başvuru formu: Başvuran tarafından veya başvuranın 18 yaşından küçük olması durumunda her iki ebeveyn tarafından imzalanması gerekmektedir., Tükenmez kalemle veya bilgisayarda doldurulmuş vize başvuru formu eksiksiz ve doğru olarak doldurulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekilmiş, beyaz fon renkli ve 35 mm x 45 mm ölçülerinde iki adet vesikalık biyometrik fotoğraf başvuru belgelerine eklenmelidir.
 • Seyahat sağlık si̇gortasi poli̇çesi̇: Islak imzaya ve kaşeye sahip, en az 30.000 Euro kapsamlı yurtdışı ve seyahat süresinin tamamını içeren seyahat sigortasının belgelere eklenmesi gerekmektedir.
 • Pasaport fotokopi̇leri̇: Başvuru sahibine ait işlem pasaportun kimlik bilgilerini içeren veya işlem gören tüm sayfalarının kopyaları, beraber seyahat edilecek kişilerin pasaport kopyaları A4 kağıtlarda teslim edilmelidir. (Yeşil pasaportlu ise kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfa yeterlidir.)
 • İşvereni̇n i̇zi̇n yazısı: Eğer başvuru sahibi çalışan ise, seyahat tarihlerinde işyerinden izinli olduğunu gösteren antetli kağıda basılmış imzalı ve kaşeli belge dökümanlara eklenmelidir.
 • Maddi yeterlilik belgeleri: Son üç ayda alınmış, çalışılan kurum yetkililerince imzalanıp mühürlenmiş orijinal maaş bordrosu veya başvuru tarihinden en fazla 1 hafta önce bankadan alınmış son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren imzalı ve kaşeli banka hesap dökümü başvuru belgeleri arasında yer almalıdır.
 • Şi̇rket dokümanları: Son 6 ay içerisinde alınmış faaliyet belgesi, ünvan ve şirket ortaklarının net bir şekilde belirtilmiş olduğu ticaret sicil gazetesi, güncel vergi levhası, imza sirküleri başvuruya eklenmelidir.
 • Sponsor mektubu: Seyahat masraflarını karşılayacak aile üyesi tarafından yazılacak beyanname, şahıslar arasındaki ilişkiyi ispatlayacak belge, seyahat eş tarafından sponsor ediliyorsa evlilik cüzdanının kopyası başvuru ile beraber sunulmalıdır.
 • Ki̇mli̇k fotokopi̇si̇: Tüm kimlik bilgileri açıkça görülen bir kimlik kopyası belgelere eklenmelidir.
 • Öğrenci̇ belgesi̇: Eğer başvuran öğrenci ise, okuldan alınacak ıslak imzalı öğrenci belgesi ya da e-devlet aracılığıyla alınabilen ve öğrenciliği tescil eden belge; başvuru belgeleri arasında bulunmalıdır.
 • Aşı belgesi: İki doz Covid-19 aşısı olunduğuna dair belge başvuruya eklenmelidir.
 • Seyahat planı belgeleri: Gidiş-dönüş yolculuk rezervasyonları ve konaklanacak yerlere ait rezervasyonları gösteren ayrıntılı belgeler de teslim edilmelidir.

Macaristan Turist Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Macaristan turist vizesi başvuruları için doldurulan formda kişisel bilgiler, pasaport bilgileri, adres bilgileri, mesleki bilgiler ve seyahat amacıyla ilgili bilgiler istenmektedir. Macaristan turist vizesi başvuruları için doldurulan forma yazılan bilgilerin pasaport, nüfus cüzdanı ve teslim edilen diğer resmi belgelerde yer alan bilgilerle birebir eşleşmesi önem teşkil etmektedir. Macaristan turist vizesi başvurularında gerekli belgelerin eksiksiz olarak teslimi başvuranın sorumluluğundadır ve eksik veya yanlış beyanların tespiti durumunda başvuru, başvuru ücreti iade edilmeden reddedilecektir.

Macaristan Turistik Vize Talep Dilekçesi Nedir?

Macaristan turistik vize talep dilekçesi; Macaristan İstanbul Başkonsoluğuna ya da Macaristan Ankara Büyükelçiliğine hitaben yazılan, seyahat amacını ve tarihlerini belirtip Türkçe, Macarca veya İngilizce olarak kaleme alınabilen dilekçedir. Macaristan turistik vize talep dilekçesinde; seyahatin amacı, tarihleri, süresi ve seyahat planı açıkça belirtilmelidir.

Macaristan Turistik Vize Ücreti Ne Kadardır?

Macaristan turistik vize ücreti tabloda bulunmaktadır.

HizmetÜcret
Macaristan turistik vize harcı80 €
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma25 €
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri38 Euro
Danışmanlık Hizmeti30 Euro
Toplam173 Euro

Yaşı 12’den küçük olanlar için Macaristan Schengen Vize Ücreti talep edilmemektedir.

Macaristan Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Macaristan turist vizesi işlemlerinin tamamlanması ortalama 7 gün sürmektedir. Macaristan temsilciliklerinin yoğunluğuna göre vize işlemlerinin tamamlanması süresi 30 güne kadar çıkabilmektedir. Seyahat tarihinden en geç 15 gün öncesinden teslim edilmeyen başvurular özel durumlar hariç kabul edilmemektedir.

Macaristan’a Nasıl Vize Alabilirim?

Macaristan vizesi almak için, eğer başvuran daha önce Schengen vizesi aldıysa, vize başvuru merkezine şahsen gelmesine gerek kalmaksızın, evrakları eksiksiz biçimde vizem.net merkez ofisine göndermesi yeterlidir.

Macaristan vizesi almak isteyen ve daha önceden herhangi bir Schengen vizesi almamış olanlar, belgelerini tamamladıktan sonra parmak izi (biyometri) işlemleri için bir defaya mahsus olmak üzere şahsen vize başvuru merkezini ziyaret etmesi gerekmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Macaristan Vizesi Kolay Alınır Mı?

Macaristan vizesi gerekli evraklar eksiksiz tamamlandığı, evraklardaki beyanlar doğru olduğu ve vize ücretleri ödendiği takdirde çoğu durumda sorunsuz bir şekilde alınabilmektedir.

Macaristan Vizesi ile Gidilebilecek Macaristan’nın Turistik Yerleri Nerelerdir?

Macaristan’ın turistik yerlerinden bazıları listelenmiştir.

 • Buda Kalesi
 • Esztergom Bazilikası
 • Macar Parlamento Binası
 • Lillafüred Mağaraları
 • Tihany Kasabası
 • Hortobágy Milli Parkı
 • Macar Açık Hava Müzesi
 • Eger Kalesi
 • Aggtelek Mağaraları Milli Parkı
 • Halászbástya
 • Széchenyi Hamamı

Eşsiz mimarisi ve doğal güzellikleriyle Macaristan gezilecek yerler açısından Avrupa’daki en çok tercih edilen ülkeler arasındadır.

Paylaş: