Macaristan Transit Vizesi

Macaristan Transit Vize Nedir, Nasıl Başvurulur?

Transit vize, yabancı yolcuların ülkeler üzerinden yaptığı aktarmalı uçuşlardaki havaalanında kalma veya iniş yapılan ülkeden aktarma yapılacak ülkeye demiryolu veya karayolu aracılığıyla geçme hakkı sağlayan kısa süreli vize çeşididir. Macaristan transit vize de geçiş amaçlı kullanılmaktadır.

Transit vize, yolcuların hedef ülkelerine gerçekleştirecekleri uçuşlar için bir Schengen havalimanının içinde yer alan uluslararası transit alanında beklemelerini sağlamaktadır. Transit vize sahipleri, aktarma yapılacak havalimanı sınırlarından dışarı çıkma hakkına sahip olamamaktadır.

Macaristan sınırlarına iniş yaptıktan sonra başka bir ülkeye seyahat edecek olan kişiler belirlenen şartlara göre Macaristan transit vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Macaristan vizesi kapsamında yer alan Macaristan transit vize, yolcunun seyahat rotası doğrultusunda, Macaristan havaalanlarından transit geçiş yapmasına olanak sağlamaktadır.

Macaristan Transit Vize Hangi Durumlarda Gereklidir?

Macaristan transit vizesinin, Macaristan üzerinden Macaristan dışında başka bir ülkeye aktarma yapılacak durumlarda alınması gerekmektedir. Macaristan transit vizesi hamilleri, Macaristan havaalanlarındaki aktarma yapan yolculara ayrılmış bölümün dışına çıkamamaktadır.

Macaristan transit vize başvurularının, planlanmış seyahatten en az 30 gün önce yapılması gerekmektedir. Resmi pasaportu olan kişiler, Schengen ülkesinde oturma izni olan kişiler veya Schengen vizesine sahip olan kişilerin Macaristan transit vizesi almasına gerek yoktur.

Macaristan Transit Vize İstiyor Mu?

Macaristan transit vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uygulanmamaktadır. Macaristan üzerinden başka bir ülkeye aktarma yapacak Türk vatandaşlarının Macaristan transit vize almasına gerek bulunmamaktadır.

Macaristan Transit Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Macaristan transit vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Planlanan seyahatin bitiş süresinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği bulunmalı ve son 10 yıl içinde alınmış olmalıdır. İçerisinde en az 2 sayfası boş olmalıdır. Geçmişte alınmış vizelerin fotokopileri eklenmelidir.
 • Kimlik fotokopisi: Vize başvuru sahibine ait kimliğin fotokopisi çekilmelidir.
 • Macaristan transit vizesi biyometrik fotoğraf: 2 adet olmalıdır. Güncel bir şekilde son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır. Ebatları 35x45 mm ve arka fonu beyaz renk olmalıdır. Bulanık olmamalı ve herhangi bir efekt veya rötuş kullanılmamalıdır.
 • Macaristan seyahat sağlık sigortası: Tüm seyahat süresini kapsayan, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30.000 Euro teminat tutarında olmalıdır.
 • Ulaşımı kanıtlayıcı belgeler: Uçuş bilgilerini ve aktarma detaylarını içeren bilet veya rezervasyonlar sunulmalıdır.
 • Macaristan’dan aktarma yapılacak ülkeye ait oturum izni veya vizesi: Macaristan’dan aktarma yapılarak gidilecek ülkeye ait başvuru sahibinin giriş izni olmalıdır.
 • Macaristan transit vize başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş, imzalanmış ve güncel tarihli olmalıdır.
 • Macaristan transit vize başvuru dilekçesi: Macaristan Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. Macaristan transit vize başvuru sahibinin kimlik bilgileri, mesleği, maaş bilgisi, seyahati kimin finanse edeceği, seyahat tarihleri yazılmalıdır.
 • Finans durumunu kanıtlayıcı belgeler: Vize başvuru sahibinin adına kayıtlı banka hesap hareketlerini gösteren cüzdan sunulmalıdır. Başvuru sahibi çalışıyorsa maaş bordrosunu eklemelidir.

Macaristan Transit Vize için Destekleyici Belgeler Nelerdir?

Macaristan Konsolosluğu, Macaristan transit vizesi için gerekli olan evrakların dışında başvuru sahiplerinden destekleyici belgeler talep edebilmektedir. Macaristan transit vize için destekleyici belgeler aşağıda verilmiştir.

 • Mevcut pasaport ve önceki pasaportların birer kopyası gerekmektedir.
 • Varsa, Macaristan’dan aktarmayla gidilecek ülkenin vizesi sunulmalıdır.
 • Seyahatin kesinliğini kanıtlar belgeler ve ıslak imzalı vize talep dilekçesi doldurulmalıdır.

Macaristan Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan transit vize başvurusu öncesinde Macaristan üzerinden aktarma yapılacak ülke için gerekliyse vize ve pasaport işlemleri tamamlanmalıdır.

Macaristan transit vize başvuruları, Macaristan Konsolosluğu’na yapılmaktadır. Macaristan transit vize başvurusu için Macaristan Konsolosluğu’ndan randevu alınmalıdır. Macaristan üzerinden yapılacak seyahatin detaylarını içeren kanıtlayıcı belgeler ve Macaristan transit vizesi için gerekli olan pasaport, kimlik, biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası belgeleri Macaristan Konsolosluğu’na teslim edilmelidir. Macaristan transit vize başvuru dilekçesi kapsamında Macaristan Konsolosluğu’na hitaben başvuru sahibinin kimlik bilgileri, mesleği, maaş bilgisi, seyahati kimin finanse edeceği, seyahat tarihleri yazılmalıdır. Macaristan transit vize başvuru dilekçesi, başvuru sahibi tarafından güncel tarihli bir şekilde doldurulmalı ve imzalanmalıdır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Macaristan Transit Vize Ücreti Ne Kadardır?

Macaristan transit vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Yetişkinler için Macaristan transit vize başvurusu90 Euro
6-12 yaş arasındaki çocuklar için Macaristan transit vize başvurusu45 Euro
0-6 yaş arasındaki çocuklar için Macaristan transit vize başvurusuÜcretsiz
Macaristan transit vize başvuru formu doldurma10 Euro
Dilekçe yazma hizmeti20 Euro
Tercüme hizmeti (sayfa başına)10 Euro
Kargo5 Euro
VIP servis120 Euro

Macaristan transit vize başvurusu olumsuz sonuçlandığı takdirde ödenmiş ücretlerin iadesi yapılmamaktadır. Macaristan Schengen vize ücreti TL, Euro veya USD cinsinden nakit olarak yapılmaktadır.

Macaristan Transit Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Macaristan transit vize başvuruları genellikle 7 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Macaristan transit vize başvurularını değerlendiren kurum olan Macaristan Konsolosluğu’nda yaşanabilecek yoğunluklar, resmi ve dini bayramlar ile tatil günleri süresince vize başvurularının sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

Macaristan Transit Vize ile İzin Verilmeyen Faaliyetler Nelerdir?

Macaristan transit vize hamilleri, Macaristan havalimanlarında yer alan transit bölümünden ayrılamamaktadır. Macaristan transit vize hamilleri, transit vizenin geçerli olduğu günler dışında Macaristan’da bulunamamaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: