Macaristan Çalışma İzni

Macaristan'dan Çalışma İzni Almak

Kişilerin vatandaşı olduğu ülke dışındaki ülkelerde çalışmasına olanak sağlayan ve çalışılan ülkenin hükümeti tarafından verilen belgeye çalışma izni denmektedir. Macaristan çalışma izni, belirlenen kriterlerin karşılanması halinde yabancı kişilerin Macaristan’da çalışmasına ve ikamet etmesine imkan sağlayan izindir.

Macaristan çalışma vizesi, Macaristan uzun süreli (D tipi) vize kategorisinin altında yer almaktadır. Macaristan çalışma izni alan kişiler, Macaristan’da 90 günden uzun sürede ikamet edebilme hakkına sahip olmaktadır.

Macaristan’da çalışma izni almak için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Macaristan çalışma vizesine veya Macaristan iş arama vizesine başvurulması durumunda Macaristan çalışma izni temin edilebilir.
 • Macaristan çalışma iznine, AS Visa ofisleri aracılığı ile Macaristan Başkonsolosluğu üzerinden başvuru yapılmaktadır.
 • Macaristan çalışma izni başvurusu için gerekli evraklar hazırlanmalıdır.
 • Macaristan’daki Çalışma Bölge Müdürlüğü’nden işgücü ihtiyacına karşılık verilen geçerli sertifika sunulmalıdır.
 • Macaristan çalışma izni başvurusuna yönelik harç bedeli AS Visa ofislerine ödenmektedir.
 • Macaristan çalışma iznine başvuru şahsen kabul edilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Macaristan Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Macaristan çalışma izni almak için başvuru sahipleri kendilerine en uygun çalışma vizesi türünü belirlemelidir. Macaristan çalışma izni alırken başvuru sahipleri şahsen başvuru yapabilmektedir. Macaristan çalışma iznine bireysel başvuru yapmak isteyen kişiler, Macaristan çalışma izni için gerekli olan evrakları hazırlamakla mükelleftir. Başvuru sahipleri, Macaristan çalışma iznine başvuru formunu dikkatli bir şekilde doldurmalı ve güncel tarihle imzalamalıdır. Macaristan çalışma izni başvurusu için AS Visa ofisinden randevu alınmalı ve başvuru harç bedeli ödenmelidir.

Macaristan çalışma iznine başvurmanın bir yolu akredite acenteler aracılığıyla başvuru yapmaktır. Aracı kurum, Macaristan çalışma izni için gerekli evrakları hazırlamakla sorumlu olmaktadır. Macaristan çalışma iznine başvuru esnasında hazırlanacak evraklarda karışıklık olmaması ve doğru şekilde başvuru yapmak için akredite acenteler başvuru sürecini kolaylaştırmaktadır.

Macaristan Çalışma İzni için Hangi Evraklar Gereklidir?

Macaristan çalışma izni için başvuruda sunulması gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Macaristan çalışma izni başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından İngilizce veya Macarca dillerinde doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
 • Pasaport: Başvuru tarihinden önceki son 10 yıl içinde alınmış olmalı ve planlanan seyahatin bitiş süresinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği bulunmalıdır. İçerisinde en az 2 sayfası boş olmalıdır. Geçmişte alınmış vizelerin fotokopileri eklenmelidir.
 • İstihdam ilişkisi beyannamesi: Macaristan çalışma izni için işveren tarafından doldurulan belgedir.
 • Finansal plan: Başvuru sahibi kişinin adına kayıtlı banka hesabına yönelik son 3 aylık hareketleri gösteren banka hesap cüzdanı sunulmalıdır. Başvuru sahibi, Macaristan’da ilk maaşına alana dek işveren tarafından destekleneceğini gösterir belge sunmalıdır. Başvuru sahibi, SGK hizmet dökümünü eklemelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Seyahat sürelerini kapsamalı ve 30.000 Euro teminatlı olmalıdır. Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır.
 • Macaristan ulaşım ve konaklamaya dair kanıt: Macaristan’a ulaşım için geçerli olan uçak bileti veya rezervasyonu ile konaklama yapılacak yere ait yapılan rezervasyon belgesi sunulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 2 adet teslim edilmelidir. Başvuru tarihinden önceki son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır. Ebatları 35x45 mm ve arka fonu beyaz renk olmalıdır. Bulanık olmamalı ve herhangi bir efekt ve rötuş kullanılmamalıdır.

Macaristan’da Çalışmak için Alınabilecek Vizeler Hangileridir?

Macaristan’da çalışmak için alınabilecek Macaristan çalışma vizeleri, Macaristan çalışma izni ve Macaristan iş arama vizesidir.

Macaristan çalışma izninin ve Macaristan iş arama vizesinin koşulları şartları aşağıda verilmiştir.

 • Macaristan çalışma izni, Macaristan Hükümeti’nin belirlemiş olduğu meslek ve eğitim yeterliliğinin karşılanması halinde alınabilen Macaristan vize türüdür.
 • Macaristan çalışma izni, başvuru sahibine Macaristan’da yaşayan işveren tarafından davet yollanması halinde alınabilmektedir.
 • Macaristan iş arama vizesi, Macaristan Hükümeti’nin yetenekli ve nitelikli yabancı göçmenlerin Macaristan’da ikamet etmesine olanak sağlayarak iş aramasına hak tanımaktadır.
 • Macaristan iş arama vizesinin kapsadığı süre dahilinde Macaristan’da iş bulan kişiler, yabancılar dairesine iş bulunduğuna dair kanıt sunarak Macaristanda çalışma izni başvurusunda bulunabilmektedir.
 • Macaristan iş arama vizesi, oturum hakkı sağlamaktadır.

Macaristan Öğrenci Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Macaristan öğrenci vizeleri uzun dönem (D tipi) ve kısa dönem (C tipi) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Macaristan uzun dönem (D tipi) öğrenci vizesine sahip kişilere Macaristan’da çalışma hakkı verilmektedir. Macaristan uzun dönem (D tipi) öğrenci vizesi sahipleri çalışma iznine başvuru yapmadan haftada 24 saati saati aşmayacak süre ile çalışabilmektedir.

Macaristan uzun dönem (D tipi) öğrenci vizesine sahip kişiler, eğitim dönemleri dışında en fazla 90 güne veya 66 iş gününe kadar tam zamanlı çalışma hakkına sahip olmaktadır.

Macaristan kısa dönem (C tipi) öğrenci vize sahipleri için çalışma izni verilmemektedir.

Macaristan Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan çalışma izni başvurusu için başvuru sahiplerinin Macaristan uzun süreli (D tipi) bir vize sahibi olması gerekmektedir. Sahip olunan uzun süreli (D tipi) Macaristan vizesi ile Macaristan’a giden kişiler, giriş yaptıktan sonra 30 gün içerisinde Macaristan’da faaliyet gösteren işveren tarafından aldığı istihdam ilişkisi beyannamesi ile Macaristan Göçmen ve Vatandaşlık Ofisi’ne çalışma izni başvurusu yapmalıdır.

Macaristan çalışma iznine başvuran kişiler, pasaport, biyometrik fotoğraf, finansal plan belgeleri, konaklama belgeleri, Avrupa Birliği’nde geçerli sağlık sigortası ve diploma gibi gerekli evrakları hazırlamalı ve Macaristan Göçmen ve Vatandaşlık Ofisi’ne teslim etmelidir.

Macaristan’da Çalışmak için Kabul Edilen Meslekler Nelerdir?

Macaristan’da çalışmak için vasıflı elemanların arandığı meslekler; doktorlar ve sağlık çalışanları, hizmet sektörü çalışanları, tarım işçileri, mühendis, öğretmen, yazılımcı ve yönetici gibi mesleklerdir.

Macaristan’da bazı iş kollarında genellikle Macar vatandaşlar çalıştığı için yabancılara yönelik istihdam olanakları kısıtlıdır. Macaristan’da yabancı istihdamının kısıtlı olduğu kollar; inşaat işçisi, bakıcı, temizlikçi, otel resepsiyonisti, şoför ve tezgahtarlık gibi iş kollarıdır.

Macaristan’da Çalışma Şartları Nasıldır?

Macaristan’da çalışma şartları aşağıda verilmiştir.

 • Çalışma saatleri günlük 8 saat, haftalık 40 saattir.
 • Mesai saatleri 08:00-16:00 veya 09:00-17:00 saatleri arasındadır.
 • Cumartesi pazar günleri tatildir.
 • Yıllık izin süresi en az 20 gündür.
 • Macaristan genelindeki ortalama maaş tutarı aylık 1395 Euro’dur.
 • Çalışma deneyimi arttıkça maaşlar artmaktadır.
 • Gelir vergisi %15’tir.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yabancılar için pek çok iş imkanı bulunmaktadır. Avrupa Birliği ülkesi olan Macaristan’da iş imkanları dünyanın birçok ülkesinden daha gelişmiş seviyededir.

Macaristan’da Nasıl İş Bulunur?

Macaristan’da iş bulmak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Kariyer siteleri, Macaristan İş Bulma Kurumu, Linkedin gibi yöntemlerle Macaristan’da iş ilanları takip edilebilmektedir. Macaristan iş bulma sitelerine kişiler özgeçmişlerini ekleyerek uygun işlere başvuru yapabilmektedir.

Macaristan’da iş ilanlarının yayınlandığı web siteleri aşağıda verilmiştir.

 • monster.hu
 • cvonline.hu
 • jobline.hu
 • profession.hu
 • jobinfo.hu
 • workania.hu
 • careerjet.hu
 • budapestjobs.hu
 • jooble.com
 • linkedin.com

Macaristan’da Kaçak Çalışmanın Cezası Nedir?

Macaristan’da kaçak çalışmanın cezası genellikle para cezası olmaktadır. Macaristan’da kaçak çalışmak bazı durumlarda hapis cezası ile sonuçlanmaktadır. Macaristan’da kaçak çalıştığı için para ya da hapis cezasına çarptırılan kişiler, cezanın uygulanmasının ardından Macaristan’dan sınır dışı edilmektedir.

Macaristan’da kaçak işçi çalıştırdığı tespit edilen işyerlerine kaçak işçi başına 1413 Euro ceza kesilmektedir. Macaristan’da şirket kurmak Avrupa Birliği’nde faaliyet gösteren diğer tüm şirketlerle benzer haklara sahip olmayı gerektirmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: