Macaristan Ticari Vize

Macaristan Ticari Vizesi Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan ticari vizesi, toplantıları, ücretsiz eğitimleri ya da işle ilgili etkinlikleri, işgücü veya kazançlı bir istihdam olmaksızın tayin eden üçüncü ülke vatandaşı bireylerin Macaristan ziyaretinde bulunmak için başvurması gereklen kısa süreli bir vize türüdür. Macaristan Ticari vize hamillerine 180 gün içerisinde maksimum 90 gün Macaristan’da bulunma hakkı tanımaktadır.

Macaristan ticari vize hamilleri, vize süresi boyunca Macaristan’ı gezebilmektedirler. Macaristan’ın başkenti için alınan Budapeşte vize, Schengen vizesi kategorisine dahil olduğundan Avrupa Birliği üye ülkelerinde 6 ay içinde 90 günden fazla olmamak şartıyla serbest dolaşım ve barınma hakkı sağlamaktadır.

Macaristan Ticari Vize Şartları Nelerdir?

Macaristan ticari vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Macaristan’daki bir şirket, fuar yada, iş organizasyonundan davetiye almak gerekmektedir.
 • 30,000 pound değerinde seyahat sigortası poliçesine sahip olmak gerekmektedir.
 • Dönüş yolculuğu ve Macaristan’da kalış süresi boyunca ödeme yapacak finansal kaynaklara sahip olunduğunun kanıtı sunulmalıdır.

Macaristan Ticari Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan ticari vizesi başvurusunun nasıl yapıldığı aşağıda liste halinde açıklanmıştır.

 1. Macaristan ticari vizesi için gerekli evraklar hazırlanmalıdır.
 2. As vize internet sitelerinden başvuru randevusu alınmalıdır.
 3. Macaristan vize randevu günü gelene kadar gerekli evraklar hazırlanmalıdır.
 4. Randevu günü geldiiğinde, alınan randevu saatinde, gerekli evraklar ile başvuru merkezinde olunmalıdır.
 5. Başvuru, başvuru merkezi tarafından teslim alındıktan 1 gün sonra Konsolosluğa iletilmektedir.
 6. Ortalama vize işlem süreci 15 gündür.
 7. Macaristan vizesi sonuçlandıktan sonra, başvuran kişinin pasaportu, soyadının tuttuğu bir yakını ya da başvuru yaparken yazılı olarak ismini verdiği bir kişi tarafından teslim alabilmektedir. Macaristan vize başvurusu sırasında, ek ücret ödenerek kurye talep edilmesi halinde, vize sonucu kişinin adresine yollanmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Macaristan Ticari Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Macaristan ticari vize için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Macaristan ticari vize başvuru formu: Macaristan ticari vize başvuru formları mavi, siyah kalemle ya da bilgisayarda doldurabilmektedir. Başvuru formu eksiksiz doldurulmalı, okunabilir olmalı ve son sayfadaki imza bölümü, pasaport sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekilmiş, biyometrik fotoğraf kurallarına (yüzün objektife direkt olarak bakması, yüzün, kulakların ve alnın görünür olması, fon renginin beyaz ve fotoğrafların 35 mm genişlik, 45 mm yükseklikte) uygun 2 adet fotoğraf gerekmektedir.
 • Sağlık sigortası: Macaristan seyahat sağlık sigortasının, ıslak imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir. Sigorta tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalı ve öngörülen kalış süresini kapsamalıdır. Minimum poliçe kapsamı (30 günlük sağlık giderlerini kapsar) 30.000 Eur olmalıdır.
 • Pasaport: Macaristan ticari vize başvurusunda sunulacak pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması ve kimlik bilgilerini içeren sayfaların tam sayfa fotokopileri ile birlikte, işlem görmüş tüm pasaport sayfalarının tam sayfa fotokopilerinin sunulması gerekmektedir.
 • İşverenin izin yazısı: Macaristan ticari vize başvurusunda bulunmak için, işveren izin belgesinin başvuru sahibinin seyahat tarihlerini ve bu tarihlerde izinli olacağını belirtmesi ve vize başvuru sahibinin işvereni tarafından imzalanmış olarak alınması gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik kaydı: Yetkili kişiler tarafından imzalanmış son 3 aylık hesap özetinin, başvuru tarihinden en fazla 1 hafta önce bankadan alınması gerekmektedir. Macaristan ticari vize başvurusunda bulunan kişinin, dökümanlarını sunduğu hesapta seyahati finanse edecek kadar bakiye olması gerekmektedir.
 • Şirket dokümanları: Macaristan ticari vize başvurusunda bulunmak için, başvuru sahibinin çalıştığı şirketin; imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi ve faaliyet belgesinin sunulması gerekmektedir.
 • Kimlik: Macaristan ticari vizesi başvurusunda bulunmak için, vize başvuru sahibinin TC kimlik fotokopisi teslim edilmelidir.

Macaristan Ticari Vize Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Macaristan ticari vize dilekçesi Macaristan Konsolosluğuna hitaben yazılmalıdır. Dilekçe metninde seyahatin amacı, ne kadar süreceği, seyahatin sponsoru belirtilmelidir. Bu metin Türkçe, Macarca ve İngilizce olarak yazılabilmektedir. Dilekçe, şirketin antetli kağıdına yazılmalı, şirkette imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından ıslak imzalı olarak hazırlanmalı ve kaşelenmiş bir şekilde vize başvuru dosyasına eklenmelidir. Başvuru sahibi eğer şirket sahibi ise dilekçeyi kendisi yazmaktadır.

Başvuru sahibi şirket görevlisi ise vize dilekçesini şirket yetkilisi hazırlamalıdır. Şirket yetkilisi vize dilekçe metninde seyahat edecek personelinin şirkette izinli olduğu tarihleri, seyahat masraflarının şirket ya da kişi tarafından karşılanacağını belirtmeli ve başvuru sahibinin Macaristan seyahati sonrası işyerindeki görevine devam edeceği bilgisini vermelidir.

Macaristan Ticari Vize Ücreti Ne Kadardır?

HizmetlerÜcretler
Macaristan ticari vize harcı80 Euro
Başvuru formu & Dilekçe doldurma25 Euro
RandevuÜcretsiz
Biyometrik işlemler38 Euro
Danışmanlık hizmeti30 Euro
Toplam173 Euro

Macaristan Ticari Vizesi ile Macaristan’da Şirket Kurulabilir Mi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Macaristan ticari vizesi ile yabancı olarak Macaristan’da şirket kurabilmektedirler.

Macaristan’da Şirket Kurmak Hangi Hakları Sağlar?

Macaristan’da kurulan bir şirket bir Macar tüzel kişiliği olarak var olur ve diğer Macar şirketlerinin ve Avrupa Birliği firmalarının tüm haklarına sahip olmaktadır. Bu sayede Avrupa’da serbest gümrük avantajı ile iş yapma fırsatına sahip olunmaktadır.

Macaristan kurumlar vergisi konusunda Avrupanın en düşük vergisini alan ülkelerden biridir. Macaristan’da kurulan şirkete, bekleme ve ekstra şart olmadan uluslararası KDV numarası verilmektedir. Macaristan’da iş kurmak, bünyesinde ödeme gerektirmeyen düşük başlangıç sermayesi bulunması gibi birçok avantaj barındırmaktadır.

Macaristan’da yerel bir şirket kurup işletmeye başlanıldığında, kişinin vatandaşlığı fark etmeksizin yönetici pozisyonundakiler Macaristan’da ikamet etmek için uygun hale gelmektedirler. Eğer yönetici, eşi ve çocukları ile birlikte Macaristan’a taşınmak isterse aile fertleri için ikamet izni ve geçişi kolaylaştıracak hizmetler sunulmaktadır.

Macaristan Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Macaristan ticari vizesinin ortamala işlem süresi 15 gündür. Belgelerin daha fazla incelenmesinin gerekmesi gibi özel durumlarda bu süre 30 güne kadar çıkabilmektedir. Ayrıca ek belgelere ihtiyaç duyulması durumlarında süre maksimum 60 güne çıkmaktadır.

Paylaş: