Slovenya Vizesi için Pasaport Özellikleri

Slovenya Vize Başvurusunda Pasaport Süresi ve Gereklilikleri

Slovenya vizesi almak isteyen kişilerin başta geçerli bir pasaporta sahip olmak üzere birtakım vize başvuru şartlarını yerine getirmesi gerekmektedir ve şartları sağlamayan kişilerin başvuruları reddedilmektedir.

Slovenya vize randevu tarihinde pasaport diğer Slovenya vize evrakları ile birlikte eksiksiz olarak sunulmalıdır.

Slovenya vize başvurusu için: 0850 241 1868

Slovenya Vizesi için Pasaport Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Slovenya vizesi için pasaportun; son 10 yıl içerisinde alınması, öngörülen seyahatin bitiş tarihinden sonra en az 3 ay geçerliliğinin bulunması ve karşılıklı olmak üzere 2 boş sayfasının olması gerekmektedir.

Slovenya vizesi için pasaportun hasar görmemiş ve içerisindeki bilgilerin güncel olması gerekmektedir.

Evlilik veya boşanma gibi durumlarda ad ve soyad değişiklikleri sebebiyle güncel olmayan pasaportlar kabul edilmemektedir. Slovenya vizesi için 18 yaş üstü kişilerin pasaportlarında imza olması gerekmektedir.

Türkiye'den Slovenya Vizesine Farklı Ülke Pasaportu İle Başvurulabilir Mi?

Türkiye'de yasal olarak ikamet eden kişiler kendi ülkelerinden veya dış temsilciliklerinden aldıkları geçerli pasaportları ve Türkiye'de yasal olarak ikamet ettiklerini gösteren oturum izinleri ile Slovenya vizesine başvuru yapabilmektedir.

Türkiye’den Slovenya vizesine çifte vatandaşlığa sahip olunması ve bu vatandaşlıklarından birinin Türk vatandaşlığı olması durumunda farklı ülke pasaportu ile başvuru yapılamamaktadır. Slovenya vize başvurusu için Türk pasaportu sunulması gerekmektedir.

Slovenya Vize İşlemleri için Pasaportun Bırakılması Gerekir Mi?

Evet, Slovenya vize başvuru işlemleri için orijinal pasaportun teslim edilmesi gerekmektedir.

Slovenya Vizesi için Pasaport Nasıl Sunulmalıdır?

Slovenya vizesi için pasaportun aslı ve fotokopisi diğer gerekli evraklar ve başvuru formu ile birlikte dış temsilciliğe ya da yetkili vize başvuru merkezine teslim edilmelidir.

Slovenya Vize Başvurusu için Eski Pasaportun Sunulması Gerekir Mi?

Evet, Slovenya vize başvurusu için varsa eski pasaport ve 2010 yılı itibari ile alınmış Schengen vizelerinin fotokopilerinin sunulması gerekmektedir.

Slovenya Vizesi için Pasaport Nereye Teslim Edilmelidir?

Kısa süreli Slovenya vize başvurularında pasaportun Slovenya Ankara Büyükelçiliği ya da yetkili vize başvuru Merkezi olan VFS Global'in İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Gaziantep ve Ankara'da bulunan vize başvuru merkezlerinden birine teslim edilmesi gerekmektedir. İstanbul ve yakın çevresinde ikamet eden kişiler Slovenya vizesi için As Visa'dan başvuru yapabilmektedir.

Uzun süreli Slovenya vize başvurularında başvuru sahibinin nerede ikamet ettiği fark etmeden başvuru Slovenya Ankara Büyükelçiliği'ne yapılmalıdır. Uzun süreli Slovenya vize başvurularında pasaport dahil tüm evraklar Slovenya Ankara Büyükelçiliği'ne teslim edilmelidir.

Slovenya vize başvuruları Slovenya Ankara Büyükelçiliği tarafından kabul edilmektedir. İstanbul ve çevresindeki illerde ikamet eden kişilere kolaylık sağlamak adına kısa süreli Slovenya vize başvuruları ile sınırlı olmak üzere Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu'na yetki verilmiştir.

İstanbul ve yakın çevresinde ikamet eden kişilerin kısa süreli (C tipi, Schengen) Slovenya vizesi başvuruları İstanbul Macaristan Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş As Visa başvuru merkezine yapılabilmektedir.

Slovenya Vizesi için Pasaport Hangi Aşamada Teslim Edilir?

Slovenya vizesi için pasaport diğer gerekli evraklar ve başvuru formu ile birlikte randevu sırasında teslim edilmelidir.

Slovenya Vize İşlemleri için Verilen Pasaport Nasıl Geri Alınır?

Slovenya vize işlemleri için verilen pasaport vize başvurusunun değerlendirilmesinin ardından teslim alınabilmektedir. Slovenya vize işlemleri için verilen pasaport başvuru sahibi tarafından şahsen, yetkilendirilmiş bir temsilci ile veya kargo yoluyla teslim alınabilmektedir.

VFS Global ve As Visa'nın kargo hizmetinden faydalanabilmek için başvuru sırasında bu hizmetten faydalanmak istenildiği görevli kişiye bildirilmelidir. Slovenya pasaport teslimi için As Visa kargo hizmet bedeli 10 EUR olurken VFS Global kargo hizmet bedeli 13 EUR olarak belirlenmiştir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Slovenya vize başvurularında danışmanlık hizmeti kapsamında pasaport, başvuru sahibinin tekrar vize merkezine gitmesine gerek olmadan vize başvurusunun sonuçlanmasının ardından başvuru sırasında belirtilen adrese ücretsiz olarak gönderilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: