Bahreyn Öğrenci Vizesi

Bahreyn Öğrenci Vizesi Rehberi

Bahreyn öğrenci vizesi, Bahreyn'deki kolejlere veya üniversitelere kayıtlı öğrencilere, Bahreyn Krallığı’nın vize düzenlemelerine uygun olarak verilen vize türüdür.

Öğrenci vize danışmanlığı içim: 0850 241 1868

Bahreyn Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Kriterler

Bahreyn öğrenci vizesi için aşağıdaki kriterlere uyup uymadığınızı kontrol edin.

  • Tanınmış bir eğitim kurumunda tam zamanlı bir eğitim kursuna kayıt olduğunuzu gösteren bir kabul mektubu sunmalısınız.
  • Eğitim süreniz boyunca ülkede kendinizi geçindirmek için yeterli birikime sahip olduğunuzu ispatlamalısınız.
  • Eğitim ücretlerinin tamamını ödemeli ve bu durumu kanıtlamalısınız.
  • Özel sağlık sigortası yaptırmalı ve poliçesini sunarak bunu kanıtlamalısınız.
  • Eğitim süresi bittikten sonra ülkenize geri dönmeye niyetli olduğunuzu ispatlamalısınız.

Bahreyn Öğrenci Vizesine Nasıl Başvurulur?

Bahreyn öğrenci vizesine online veya kapıda başvuru yapılabilmektedir. Bahreyn öğrenci vizesi için kapıda veya online vize başvuru süreci farklı işlese de her iki durumda da öncelik olarak başvuru sahiplerinin eğitim alacakları üniversiteden kabul mektubu almaları gerekmektedir.

Bahreyn öğrenci vizesi için online başvuruları, Bahreyn elektronik vize portalının adresi olan https://www.evisa.gov.bh/ üzerinden yapabilirsiniz. Bahreyn elektronik vize başvuru portalının ziyaret edilerek online başvuru adımlarının eksiksiz olarak izlenmesi gereklidir. Bahreyn öğrenci vizesi başvuruları için online vize adımlarına dair tüm detaylara Bahreyn e vize sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bahreyn öğrenci vizesi için sınırda başvuru yapacaksanız, uluslararası bir Bahreyn havalimanındaki vize birimine müracaat etmelisiniz. Başvuru sahipleri gerekli evraklar ile sınırdaki ilgili vize birimine başvurmalı ve vize işlemlerini tamamlamalıdır. Bahreyn Krallığı için kapı vizesi başvuru işlemlerine dair detaylı bilgilere Bahreyn kapıda vize sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bahreyn Eğitim Vizesi için Kabul Mektubu

Bahreyn eğitim vizesi için kabul mektubu başvuru işlemleri için sunulması zorunlu tutulan bir evraktır. Bahreyn öğrenci vizesi için kabul mektubu Bahreyn'de eğitim alınacak kurum tarafından başvuru sahibi adına hazırlanmalıdır ve içeriğinde eğitim kurumuna, başvuru sahibi öğrenciye, eğitim alınacak programa, eğitim süresine, haftalık ders saatlerine ve kayıt ücretinin ödendiğine dair bilgiler bulunmalıdır.

Bahreyn Öğrenci Vizesi için Gerekli Diğer Evraklar Nelerdir?

Bahreyn öğrenci vizesi için gerekli diğer evraklar eksiksiz ve istenilen kriterlere uygun olarak hazırlanmalıdır.

Başvuru sahiplerinin başvurularını gerçekleştirmeden önce Bahreyn öğrenci vizesi için gerekli tüm evrakları hazırlaması gerekmektedir. Bahreyn öğrenci vizesi için gerekli belgelere Bahreyn vizesi için gerekli belgeler sayfasından öğrenci vizesi seçilerek ulaşabilirsiniz.

Bahreyn Öğrenci Vizesi Başvuru Ücreti

Bahreyn öğrenci vizesi için, 4 Bahreyn dinarı (2023 Ocak için karşılığı 10 dolar veya 200 TL) iadesiz vize işlem ücretinin, 5 Bahreyn dinarı (2023 Ocak için karşılığı 13 dolar veya 250 TL) vize onay ücretinin ve 30 Bahreyn dinarı (2023 Ocak için karşılığı 80 dolar veya 1.490 TL) vize başvuru harcının ödenmesi gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular?

Bayreyn öğrenci vizesi ile ilgili bizlere sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda değinilmiştir.

Bahreyn Öğrenci Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Bahreyn öğrenci vizesi online başvuru yapılması durumunda 3 ila 5 gün arasında çıkmaktadır. Kapıda vize başvurusunun yapılması durumunda ise Bahreyn öğrenci vizesi 10 dakika ila 30 dakika arasında alınmaktadır.

Öğrenci Vizesi ile Bahreyn'e Gittikten Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Öğrenci vizesi ile Bahreyn’e gittikten sonra, vizenize dair düzenlemeleri tamamlamak için öğrenci hizmetleri ofisine mail atarak randevu almalısınız. Vize onayı almış olsanız dahi bu vize, ülkeye bir kez girmenize ve göçmenlik kontrolünden geçmenize izin verir; ülkeye giriş sonrası tam bir öğrenci vizesine sahip olmak için işlemlerinizi tamamlamanız gerekir.

Bahreyn’e giriş sonrası ilk olarak Bahreyn'deki kalıcı adresinizi onaylamalısınız. Öğrenci hizmetleri ofisi, öğrenci vizesi alan kişilere bir konaklama listesi seçenekleri sunmaktadır ve bu liste ile uygun konaklama seçeneğinin bulunması kolaylaşmaktadır. Bir konut bulup kira kontratı imzalamalısınız ve sonrasında belediyeden adres mektubu almalısınız.

Bahreyn’e giriş sonrasında bir Bahreyn ulusal kimliği, yani diğer adıyla akıllı kart başvurusu yapmalısınız. Kimlik üzerinde kişilerin ad, soyad, doğum tarihi, uyruğu gibi kişisel bilgiler yazılıdır ve kartın içeriğinde kişinin adresi, kayıtlı olduğu eğitim kurumu gibi bilgiler kayıtlıdır. Bahreyn’de ikamet eden her kişinin bu kartı alması gereklidir. Akıllı kart sayesinde Bahreyn’de banka hesabı açabilir, elektrik abonesi olabilir, mobil bir hesap oluşturabilir ve düşük bir ücret ödeyerek devlete ait sağlık kurumlarından hizmet alabilirsiniz. Bahreyn akıllı kartı için ayrı bir ücret ödenmemektedir. Öğrenci hizmetleri merkezi, kişi Bahreyn’e gittikten sonra akıllı kart alınması için randevu ayarlanmasında yardım etmektedir. Akıllı kart randevusunda öğrenci vizesi için gerekli tüm süreci tamamlanmış olmalıdır. Akıllı kartınızı alırken, yeniden giriş vizeniz de verilmektedir.

Öğrenci Vizesi ile Bahreyn'de Çalışmak Mümkün Müdür?

Öğrenci vizesi ile Bahreyn’de çalışmak, öğrenci vizenizi çalışma izni olarak değiştirmediğiniz sürece mümkün değildir.

Bahreyn’de çalışmak isteyen kişilerin, önceki izinlerini iptal ettikten sonra Bahreyn çalışma vizesi için başvuru yapması gerekmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: