Bahreyn Çalışma Vizesi

Bahreyn Çalışma Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Bahreyn çalışma vizesi, Bahreyn’de bulunan şirketlerde çalışmak ve Bahreyn'de uzun süreli yaşamak isteyen yabancı uyruklu kişilerin alması gereken vize türüdür. Bahreyn'deki şirketler, kendileri için çalışacak olan yabancı çalışanlar için Bahreyn çalışma izni çıkarttıktan sonra vize alınabilmektedir.

Bahreyn Çalışma Vizesi Başvurusuna Uygunluk Durumu

Bahreyn çalışma vizesi başvurusuna uygunluk durumu aşağıdaki listede açıklanmıştır.

  • Bahreyn çalışma vizesine başvurmak için Bahreyn'de bir işverenin bulunması gereklidir. Vize başvuru işlemlerinin büyük kısmı işveren tarafından tamamlanacaktır.
  • Bir işverenin veya Bahreyn vatandaşının, çalışma vizesi almak isteyen başvuru sahibine sponsor olması gereklidir. Bahreyn’deki bir şirketin sponsor olabileceği yabancı çalışan sayısı, şirketin fiziksel büyüklüğüne ve yabancılar için belirlenen kotalara bağlıdır.
  • İşverenin, çalışan ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler gelmeden önce gerekli evrakları İş Piyasası Düzenleme Kurumu’na teslim ederek işleme koyması önerilir.

Bahreyn Çalışma Vizesine Nasıl Başvurulur?

Bahreyn çalışma vizesine başvurunun büyük kısmı, Bahreyn’de bulunan işveren tarafından yapılır. Başvuru sahibi Bahreyn’e seyahat etmeden önce işveren, Bahreyn İş Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan başvuru sahibi adına çalışma izni talep eder. Çalışma izni ile birlikte oturum izni, birlikte Bahreyn çalışma vizesini oluşturmaktadır.

Çalışma vizesi başvurusu için belgelerin çoğunluğu işveren tarafından hazırlanır ve ibraz edilir ancak başvuru sahibinin de sunması gereken belgeler söz konusu olabilir.

Bahreyn İş Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından çalışma izni başvurusu onaylanırsa, başvuru sahibi Bahreyn'de çalışma ve yaşama hakkı elde eder.

Sık Sorulan Sorular

Bahreyn çalışma izni ve vizesi ile ilgili danışmanlarımıza sıklıkla sorulan soruların cevaplarına aşağıda yer verilmiştir.

Bahreyn Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bahreyn çalışma vizesi için gerekli evraklar birçok ülkeye göre oldukça az sayıdadır ve bu belgelerin de eksiksiz olarak ve istenen şekilde vize işlemleri için sunulması gerekmektedir.

Çalışma vizesi başvuruları için gerekli evraklar listesine, başvuru sahibine uygun seçimlerin yapılması ile Bahreyn vize başvuru evrakları sayfasından ulaşmak mümkündür.

Bahreyn Çalışma Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Bahreyn çalışma vizesi ücreti 100 Bahreyn dinarıdır (2023 yılı Ocak ayında yaklaşık 5.000 Türk lirası ve 265 dolar).

Bahreyn Çalışma Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Bahreyn çalışma vizesi başvuruları, çalışan Bahreyn'de bulunuyorsa 3 ile 10 iş günü içerisinde, çalışan Bahreyn dışında ise de 18 ile 25 iş günü içerisinde sonuçlanır.

İşveren çalışma vizesi başvurusu için gerekli ödemeyi yaptıktan sonra, LMRA Expat Yönetim Sistemi (EMS) üzerinden çalışma izninin çıktısını alır ve gerekli seyahat ayarlamalarını yapması için başvuru sahibine iletir.

Bahreyn Çalışma Vizesi Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Bahreyn çalışma vizesi 1 ile 2 yıl arasında geçerlilik süresi için verilir ve yabancı işçilere Bahreyn’de yaşama hakkı da tanır.

Çalışma Vizesi Hamilinin Aile Üyeleri Bahreyn'e Gelebilir Mi?

Çalışma vizesi hamilinin aile üyeleri, kişinin çalışma süresi boyunca Bahreyn'de yaşamak için oturum izni olarak da bilinen aile vizesi alarak Bahreyn’e gelebilir. Aile üyelerinin Bahreyn’de çalışmak için çalışma vizesi almaları gereklidir.

Çalışma izni sahibi kişi ile Bahreyn’de yaşayabilecek aile üyelerinin kapsamı geniş değildir. Aile ilişkisinin ispatlanması için Bahreyn aile birleşimi vizesi başvurularında, doğum belgesi, evlilik cüzdanı ve eğitim düzeyini gösteren belgelerin apostillenerek sunulması gerekmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: