Bahreyn Vize İhlali

Bahreyn Vize İhlali ve Cezai Uygulamalar

Bahreyn vizesinin geçerlilik süresinin ya da vizeyle tanınan konaklama süresinin bitmesine rağmen halen Bahreyn sınırlarında bulunan kişilerin ve hamili oldukları vize çalışma izni vermemesine karşın Bahreyn’de çalışan ve maddi kazanç sağlayan kişilerin, Bahreyn vize ihlalinde bulunduğu kabul edilmektedir.

Yetkililer tarafından vize hamillerinin Bahreyn Krallığı vize ihlalinde bulunduğunun tespit edilmesi halinde, kişilere çeşitli yaptırım ve cezaların uygulanması mümkündür.

Bahreyn Vize İhlali Durumunda Verilen Cezalar Nelerdir?

Bahreyn vize ihlali durumunda, kalış süresini aşan kişilere 15 Bahreyn dinarı (2023 yılı Ocak ayında yaklaşık 745 Türk lirası ve 40 dolar) para cezası verilir. Ülkede kalış süresini önemli derecede aşan kişilerin ise gözaltı veya tutuklama ile alıkoyulması veya sınır dışı edilmesi mümkündür.

Bahreyn'de Kaçak Yaşamanın Cezası

Bahreyn'de kaçak yaşayanların tespit edilmesi durumunda; para, hapis veya sınır dışı edilme cezaları verilmektedir. Bahreyn’de kaçak yaşamanın para cezası 15 Bahreyn dinarıdır (2023 yılı Ocak ayında yaklaşık 745 Türk lirası ve 40 dolar).

Bahreyn'de Kaçak Çalışmanın Cezası

Bahreyn’de çalışma vizelerinin süresini aşarak kaçak çalışan yabancılara 15 Bahreyn dinarı (2023 yılı Ocak ayında yaklaşık 745 Türk lirası ve 40 dolar) para cezası verilir ve ceza ödendikten sonra ülkeyi terk etmek mümkün olur.

Yasa dışı olarak çalışan tüm yabancı kişiler sınır dışı edilirken, işverenlere de her kaçak çalıştırılan kişi için en az 1.000 Bahreyn dinarı (2023 yılı Ocak ayında yaklaşık 50.000 Türk lirası ve 2.650 dolar) para cezası verilmektedir.

Çeşitli hallerde işverenlere yabancıların vizelerini yenileyerek çalışma durumunu yasallaştırma hakkı verilir ancak bu hak, vize süresinin ne kadar aşılmış olduğuna bağlıdır.

Bahreyn Vize İhlalinde Bulunan Kişiler Yeniden Vize Alabilir Mi?

Bahreyn vize ihlalinde bulunan kişilerin yeniden vize almaları mümkündür.

Vize ihlali sonrasında yapılan yeni vize başvurularında, önceki vize ihlaline dair geçerli bir sebep sunulması gerekmektedir; aksi halde Bahreyn vize reddi kararı verilebilir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: