Estonya Vize Reddi

Estonya Vize Reddi Nedenleri ve İtiraz İşlemleri

Estonya vize reddi; eksik veya yanlış belge sunulması, Estonya vizesi bittikten sonra ülkeye dönüş yapılacağının kanıtlanamaması, temiz bir adli sicil kaydına sahip olunmaması sebebiyle alınabilmektedir.

Estonya 2019 yılında Konsolosluk ve Büyükelçiliklere dünya genelinde yapılan 145.711 vize başvurusundan sadece yüzde 1,4 lük kısmını reddederek, Schengen ülkeleri arasında en düşük ret oranı olan 3. ülke olmuştur. 2019 yılında İzlanda ve Litvanya, Estonya vizesi ret oranından daha az ret veren 2 ülke olmuştur.

Estonya Vize Başvurusu Ret Oranları Nasıldır?

Türkiye’den yapılan Estonya vize başvurusu ret oranları aşağıda verilmiştir.

YılBaşvuru sayısıRet sayısıRet oranı
201679558%7
2017108451%5
20181112112%10.07
20191056179%16.95
20201056179%16.95

Vizem.net son 4 yılda Estonya vize başvurularında onay oranı en yüksek akredite acentedir.

Estonya Vize Reddi Nedenleri Nelerdir?

En sık görülen Estonya vize reddi nedenleri aşağıda verilmiştir.

  • Sunulan belgelerin sahte veya yanlış olması
  • Pasaportun geçersiz olması
  • Ziyaret amacının ve geri dönme durumun net olmaması
  • Masraflar için yeteri kadar nakit gösterilmemesi
  • Başvuran kişinin adli sicil kaydının temiz olmaması

Estonya Vizesi için İkinci Kez Başvuru Yapılabilir Mi?

Evet, ret cevabı alan başvuru sahipleri ret sebeplerini giderdikten sonra ikinci kez vize başvurusu yapabilmektedir. İkinci kez vize başvurusu yaparken aynı evrakları sunmak, tekrar vize reddi alınmasına yol açmaktadır.

Vizem.net uzmanları danışmanlığında yapılan ikinci Estonya vizesi başvurularında, başvuru sahiplerinin vize reddi almasına yol açan sebepler detaylı bir şekilde incelenir ve ret sebepleri ortadan kaldırıldıktan sonra yeniden başvuru yapılır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Estonya Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Estonya vize reddine itiraz etmek için, başvuru sahibinin, 30 gün içerisinde vize reddi mektubunda yer alan formata uygun bir itiraz dilekçesi yazarak Estonya Büyükelçiliğine göndermesi ve 20 Euro işlem ücretini ödemesi gerekmektedir.

Estonya vize reddi itiraz mektubu, şahsen ya da bir temsilci aracılığıyla yazılabilmekte ve posta yoluyla gönderilebilmektedir. Başvuranın itiraz için bir sebebi yoksa ret sebeplerini karşıladıktan sonra yeniden başvuru yapması gerekmektedir.

Estonya Vize Reddi İtiraz Formu Nedir?

Estonya vize reddi itiraz formu vize başvurusunda ret cevabı alan başvuru sahiplerinin büyükelçiliğine itirazda bulunabilmesi için gerekli olan formdur. Estonya vize reddi itiraz formu, başvuru sahibinin kişisel bilgilerini ve temsilci aracılığıyla başvuru yapılacaksa temsilcinin bilgilerini içermektedir.

Estonya vize reddi itiraz formu görseli aşağıda verilmiştir.

Estonya Vize Reddi İtiraz Formu #1
Estonya Vize Reddi İtiraz Formu #1
Estonya Vize Reddi İtiraz Formu #2
Estonya Vize Reddi İtiraz Formu #2

Estonya Vize Reddine İtiraz Başvurusu Ücreti Ne Kadardır?

Estonya vize reddi itirazı ücreti 20 Euro’dur.

Estonya Vize Reddi Nasıl Öğrenilir?

Estonya vizesi sonuçlandırıldığında, dış temsilcilikten başvuru sahibine mail yoluyla kararın sonuçlandığı bildirilir. Başvuru sahibi konsolosluk veya vize merkezinden pasaportunu geri aldıktan Estonya vize reddi alıp almadığını öğrenebilir.

Estonya Vize Reddi Pasaporta İşlenir Mi?

Hayır, Estonya vize reddi pasaporta işlenmez.

Estonya vize reddi alındıktan sonra ret damgası pasaporta işlenmese de vize reddi Schengen Veri Tabanı’nda (VIS) tutulur.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: