Estonya Vize Ücreti

2023'te Estonya Vize Ücreti ve Başvuru Masrafları

Schengen Anlaşması’na taraf ülkelerden biri olan Estonya’ya yapılacak 90 günden kısa süreli seyahatlerde alınması gereken Schengen vizesi başvuru ücreti anlaşmaya taraf devletlerin ortak kararı ile; Estonya uzun süreli vize ücretleri ise dış işleri bakanlığı tarafından belirlenmektedir.

Estonya vize başvuru ücreti başvuru sahibinin yaşına ve başvurulan vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

Vize ücreti TL olarak tahsil edilmesine rağmen euro cinsinden belirlenmektedir bu nedenle döviz kuruna göre değişiklik gösterebilmektedir.

2022 yılına ait Estonya vize başvuru ücreti ek masraflarla birlikte aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Estonya vize harcı80 euro
Dilekçe ve başvuru formu20 euro
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri20 euro
Danışmanlık hizmet bedeli40 euro
TOPLAM160 euro

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda Estonya vize ücreti başvurulan vize türü ve alınacak hizmetlere göre değişiklik göstermektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Estonya Vize Harcı Ne Kadardır?

Estonya vize harcı, vize türüne ve talep edilen vize süresine göre farklılık göstermektedir. 2022 yılı kısa süreli (C tipi) Estonya vizesi ücreti 80 euro, uzun süreli (D tipi) Estonya vize ücreti 100 eurodur.

Estonya Turistik Vize Ücreti Ne Kadardır?

Turistik gezi, akraba ziyareti veya kültürel etkinliklere katılım gibi amaçlarla alınan turistik Estonya vize ücreti 80 eurodur. 2022’de Estonya turistik vize ücreti; form ve dilekçe doldurma, biyometri işlemleri, randevu alma, seyahat sağlık sigortası ve danışmanlık hizmetleri dahil toplam 190 eurodur.

Estonya Ticari Vize Ücreti Ne Kadardır?

İş etkinliklerine, konferanslarına veya toplantılara katılmak ya da iş fırsatlarını ve girişimlerini araştırmak amaçlarıyla alınan ticari vize ücreti 80 eurodur.

Estonya ticari vize ücreti; dilekçe ve form doldurma, randevu alma, biyometri işlemleri, seyahat sağlık sigortası ve danışmanlık hizmetleri de dahil olarak 2022 yılı için 205 eurodur.

Estonya Vize Başvuru Ücreti Nereye Ödenir?

Estonya vize başvuru ücretinin nereye ödeneceği, başvurulan vize türüne göre değişmektedir.

Kısa süreli Estonya vize ücretinin başvurunun yapılacağı Estonya Ankara Büyükelçiliğine ya da yetkili aracı kurum VFS Global’e ödenmesi gerekmektedir.

Uzun süreli Estonya vize başvuruları sadece Estonya Ankara Büyükelçiliği tarafından kabul edilmektedir ve başvuru harcı Estonya Ankara Büyükelçiliği hesabına yatırılmalıdır.

Estonya Vize Ücreti Nasıl Ödenir?

Estonya Ankara Büyükelçiliği’ne yapılan başvurularda vize ücreti Euro cinsinde nakit olarak, kart ile ya da banka hesabına havale ile ödenebilmektedir.

VFS Global’e yapılan başvurularda vize ücreti sadece euro cinsinden ve nakit olarak ödenmektedir.

VFS Global Estonya Vize Ücreti Ne Kadardır?

VFS Global Estonya vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
12 yaşından büyük başvuru sahipleri80 euro
6-11 yaş arası çocuklar40 euro
0-5 yaş arası çocuklarÜcretsiz
Arnavutluk, Bosna Hersek, Gürcistana, Kuzey Makedonya, Moldova, Karadağ, Sırbistan ve Ukrayna Vatandaşları35 euro
Ukrayna vatandaşları35 euro
VFS hizmet bedeli22 euro

VFS Global'in Sunduğu Opsiyonel Estonya Vize Hizmetleri Ne Kadardır?

VFS Global’in sunduğu opsiyonel Estonya vize hizmet ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetÜcret
VIP Premium Lounge hizmeti50 euro
Form doldurma7 euro
Fotokopi1 Türk lirası
Fotoğraf hizmeti25 Türk lirası
Kurye hizmeti13 euro
SMS hizmeti1 euro

VFS Global’den yalnızca kısa süreli Estonya vizesine başvurulabilmektedir. Ek hizmetler başvuru ofisleri arasında değişiklik gösterebilmektedir ve VFS Estonya vize ek hizmet bedellerinin nakit ve TL olarak ödenmesi gerekmektedir.

Kimler Estonya Vize Başvuru Harcından Muaftır?

Estonya vize harcından muaf kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • 6 yaşından küçük çocuklar
 • Estonya vatandaşlarının aile üyeleri
 • Bir AB ülkesi, Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) ülkesi veya İsviçre Konfederasyonu vatandaşının aile üyeleri
 • Birleşmiş Milletler veya kuruluşları, Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği veya Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın Estonya’da yapılacak toplantılarına katılacak kişiler
 • Sadece eğitim veya eğitim amaçlı gezilere katılan okul çağı çocukları, öğrenciler, lisansüstü öğrenciler ve öğretmenler
 • Parlamento veya Estonya hükümeti tarafından davet edilen kişiler
 • Üye devletler tarafından kısa süreli vize verilmesi için yürütülen işlemleri kolaylaştırma amacıyla bilimsel araştırma yapmak için topluluk içinde seyahat eden üçüncü ülkelerden gelen araştırmacılar
 • Uluslararası bir sözleşme gereği ücretsiz vize alma hakkına sahip olan kişiler
 • Diplomatik ve hizmet pasaportu sahipleri.
 • Kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından düzenlenen seminer, konferans, spor, kültür veya eğitim etkinliklerine katılan 25 yaş altı kar amacı gütmeyen kuruluş temsilcileri
 • Diplomatik ve hizmet pasaportu hamilleri

Vize Başvurusu Reddedilirse Estonya Vize Harcı İade Edilir Mi?

Hayır, vize başvurusunun reddedildiği durumlarda Estonya vize harcı iade edilmemektedir.

Estonya Vize Başvurusu için Danışmanlık Hizmeti Ne Kadardır?

Estonya vizesi için Vizem.net danışmanlık ücreti başvuru yapılacak vize türüne göre değişmektedir. Estonya kısa süreli vize başvuruları için danışmanlık ücreti ortalama 40 eurodur ve uzun süreli Estonya vizesi başvuruları için ise 70 ile 160 euro arasında değişmektedir.

Vizem.net danışmanlık hizmeti kapsamında, tüm Estonya vizesi türleri için başvurularda, başvuru doldurma işleminden vize takip işlemlerine kadar tüm süreç için tek çatı altında uzman desteği verilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: