Estonya Vize Fotoğrafı Özellikleri

Estonya Vize Fotoğraf Ölçüsü ve Özellikleri

Estonya vize fotoğrafı, kişinin Estonya seyahati yapmak üzere vize başvurusu yapması durumunda talep edilen evraklardan birisidir. Gerek C tipi gerekse D tipi Estonya vize şartları arasında bulunan biyometrik fotoğraf, başvuru için zorunlu olarak ibraz edilmesi gereken bir evraktır.

Estonya vize fotoğraflarında birtakım kriterler belirlenmiş olup bu kriterlerin sağlanmaksızın yapılan vize başvuruları kabul edilmemekte ve başvuru ret kararı ile sonuçlanmaktadır.

Vizem.net, vize fotoğrafı da dahil olmak üzere talep edilen vize evraklarını uygunluk kontrolünden vize takip işlemlerine kadar Türkiye’den yapılan Estonya vize başvuru sürecinde kişilere danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Estonya Vizesi için Kaç Adet Fotoğraf Gereklidir?

Estonya vizesi için 1 adet fotoğraf gerekmektedir.

Estonya Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?

Estonya vize fotoğrafı, 35 mm genişliğinde 45 mm uzunluğunda olmalı ve kişinin, yalnızca başının ve omuzlarının üstü görünecek bir şekilde çekilmelidir. Fotoğraf beyaz arka planda çekilmeli ve çekimde tek tip aydınlatma kullanılmalıdır.

Fotoğrafın net, yüksek kaliteli ve kişinin yüzünde gölge, kırmızı göz ya da yansıma olmuşmaması gerekmektedir. Kişinin nötr bir ifade ile doğrudan kameraya bakması, çok aydınlık ya da karanlık olmaması ve uygun bir parlaklık ile kontrasta sahip bir fotoğrafa sahip olması gerekir.

Vize fotoğrafında kişinin gözleri açık olmalı ve gözlerinin önünde saçı bulunmamalıdır. Kişinin gözlük kullanması durumunda gözlük camından yansıma olmamalı ve gözlükler kişinin gözünü kapatmamalıdır; mümkün olması durumunda ince çerçeveli bir gözlük kullanması tercih edilmeli ve kişinin lens kullanması durumunda kullanılan lenslerin renkli olmaması gerekmektedir.

Dini sebepler dışında kişinin herhangi bir aksesuar kullanmaması gerekmektedir. Dini inançlar gereği kullanılan örtülerin çene altından alnın üst kısmına kadar yüz hatlarının tamamını net bir şekilde gösterecek şekilde kullanılması önemlidir.

Estonya vize başvurusu için ibraz edilen fotoğrafın 6 aydan daha eski olmaması ve güncel çekilmiş olması gerekmektedir.

Estonya vizesi örnek vize fotoğrafı aşağıda verilmiştir.

Estonya Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?
Estonya Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?

Estonya Vize Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Estonya vize fotoğrafı 35 mm genişliğinde 45 mm yüksekliğinde ölçülere sahip olması gerekir iken kişinin yüzü, fotoğrafın yaklaşık %70 ile %80’ini kaplayacak şekilde olması gerekmektedir.

Ölçülerin gösterildiği örnek vize fotoğrafı aşağıdadır.

Estonya Vize Fotoğraf Ölçüsü Nedir?
Estonya Vize Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Estonya Vize Fotoğrafının Arka Planı Nasıl Olmalıdır?

Estonya vize fotoğrafının arka planı düz beyaz renkte olması gerekmektedir.

Estonya Vize Başvuru Fotoğrafında Şapka veya Başörtüsü Takılabilir Mi?

Estonya vize başvuru fotoğrafında şapka veya başörtüsü kullanımına yalnızca dini inançlar nedeniyle izin verilmektedir. Başörtüsü ile çekilen fotoğraflarda kişinin çenesinden alnının üst kısmına kadar yüzünün tamamı görüneceği fotoğraflar ibraz edilmesi gerekmektedir.

Başörtülü vize fotoğrafı örneğine aşağıda yer verilmektedir.

Estonya Vize Başvuru Fotoğrafında Şapka veya Başörtüsü Takılabilir Mi?
Estonya Vize Başvuru Fotoğrafında Şapka veya Başörtüsü Takılabilir Mi?

Estonya Vize Fotoğrafında Gözlük Takılabilir Mi?

Estonya vize fotoğrafında gözlük takılması yalnızca sağlık söz konusu olması durumunda kullanılmaktadır; aksesuar olarak gözlük kullanımına izin verilmemektedir. Kişinin dereceli gözlük kullanarak fotoğraf çekimi yapılırken gözlük camlarında yansıma oluşmamasına, gözlüğün kişinin gözünü kapatmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kişilerin mümkün olması durumunda ince çerçeveli gözlük kullanması tavsiye edilmektedir.

Gözlüklü Estonya vize fotoğrafı aşağıda verilmiştir.

Estonya Vize Fotoğrafında Gözlük Takılabilir Mi?
Estonya Vize Fotoğrafında Gözlük Takılabilir Mi?

Bebekler ve Çocuklar için Estonya Vize Fotoğrafı

Bebeklerin ve çocukların Estonya vize fotoğrafı, koltuk arkalığının, oyuncakların ya da diğer insanların fotoğrafta görünmeyeceği şekilde çektirilmelidir. Bebek ya da çocuğun kameraya nötr bir yüz ifadesiyle ve ağzı kapalı bir şekilde bakması gerekmektedir.

Bebek ve çocuklar için Estonya vize fotoğraf örnekleri aşağıdadır.

Bebekler ve Çocuklar için Estonya Vize Fotoğrafı
Bebekler ve Çocuklar için Estonya Vize Fotoğrafı

Estonya Vize Fotoğrafı Nereye Teslim Edilir?

Estonya vize fotoğrafı, vize türüne göre başvurunun yapılacağı kurumdaki vize randevusunda yetkili memura teslim edilir.

Vize fotoğrafı, hem C tipi hem de D tipi vize başvurularında ibraz edilmesi gereken zorunlu bir belgedir. C tipi Estonya Schengen vizesi başvuruları şahsen veya akredite acenteler üzerinden Estonya vize başvuru merkezine ya da Estonya Konsolosluğuna yapılabilir.

D tipi vize başvurusu için yalnızca Estonya Konsolosluğuna yapılan şahsen başvurular kabul edildiği için kişinin Estonya vize randevusunda fotoğraf dahil olmak üzere talep edilen bütün belgeleri görevli memura teslim etmesi gerekmektedir.

Estonya Vize Fotoğrafı Başvuru Formuna Mı Eklenir?

Evet, Estonya vize fotoğrafı başvuru formuna eklenmektedir. Yapıştırıcı kullanılarak forma eklenmesi gerekir. Zımba ile delinen fotoğraflar kabul edilmemektedir.

Kişinin doldurduğu vize başvuru formunda ayrılan alana başvuru sahibine ait fotoğrafın yapıştırılması hem ulusal vize başvuru formu hem de Estonya Schengen vizesi başvuru formu için yapılması zorunlu bir prosedürdür.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: