Estonya Ziyaret Vizesi

Estonya Ziyaret Vizesi Başvuru Süreci 2024

Estonya ziyaret vizesi, Estonya’da yaşayan aile üyesini veya arkadaşını ziyaret etmek isteyen kişilerin alması gereken kısa süreli (C tipi) vizedir. Estonya ziyaret vizesi almak isteyen başvuru sahiplerinin Schengen vizesine başvurması gerekmektedir. Estonya Schengen Birliğine dahil olduğu için Estonya ziyaret vizesi sahibi kişiler Schengen bölgesinde serbest şekilde gezebilme imkanı elde etmektedir.

Vizem.net Estonya ziyaret vize başvurusu için danışmanlık hizmeti veren ve Türkiye’deki en yüksek vize başvuru onay oranına sahip akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Estonya Aile, Arkadaş, Akraba Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Estonya aile, arkadaş, akraba ziyareti vizesi; Ankara Estonya Büyükelçiliği, aracı kurum veya akredite acenteler aracılığıyla Estonya kısa süreli (C tipi) vize başvurusu yapılarak alınabilmektedir. Estonya aile, arkadaş, akraba vizesi almak isteyen başvuru sahiplerinin öncelikle vize başvuru evraklarını eksiksiz bir şekilde hazırlaması ve vize harcını ödemesi gerekmektedir. Vize başvuru merkezinden veya dış temsilcilikten alınan randevuda biyometri işlemleri de yapılarak vize başvuru işlemi tamamlanmaktadır.

Estonya Ziyaret Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Estonya ziyaret vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: Estonya ziyaret vizesi almak isteyen başvuru sahibinin, son 10 yıl içinde alınmış, vize bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan ve en az 2 boş iki sayfası olan geçerli bir pasaportu olması gerekmektedir.
  • Fotoğraf: Açık bir arka plan üzerinde çekilmiş, 35 mm genişliğinde, 45 mm uzunluğunda, yüzü tam olarak gösteren, eşit derecede aydınlatılmış ve son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğrafın olması gerekmektedir.
  • Seyahat rezervasyonları: Başvuru sahibinin Estonya seyahati sürecinde kullanacağı ulaşım araçlarına dair rezervasyonları kanıt olarak başvuru evrakları ile birlikte sunması beklenmektedir.
  • Geçim kaynağı kanıtı: Başvuru sahibinin Estonya seyahati boyunca geçimini sağlayacak gelir kaynaklarını belgelemesi gerekmektedir. Son 3 aya ait banka hesap dökümü ve son 3 aya ait maaş bordrosu gibi düzenli gelir kanıtları kabul edilmektedir.
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği: Başvuru sahibi aile ilişkilerinin varlığını kanıtlamak için vukuatlı nüfus kayıt örneğinin sunulması gerekmektedir.
  • Davet mektubu: Estonya seyahatinin tarihi ve süresi hakkında detaylı bilgi veren imzalanmış, tarih atılmış, Estonca veya İngilizce olarak yazılmış davet mektubu gerekmektedir.
  • Seyahat sağlık sigortası: Başvuru sahibinin; Estonya seyahati sürecini kapsayan ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olan, başvuru sahibinin herhangi bir acil tedavi, acil ambulans nakliyesi veya başvuru sahibinin ülkesine geri dönüş masraflarını da karşılayan ve en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sigortası olması gerekmektedir.

Standart vize başvuru evraklarına ek olarak, başvuru sahibi çalışıyor ise işvereninden aldığı izin belgesini, SGK işe giriş bildirgesini ve SGK hizmet dökümünü başvuru belgeleri ile sunması gerekmektedir. Başvuru sahibi çiftçi ise ziraat odasından alınmış çiftçi belgesini sunması beklenmektedir. Başvuru sahibinin özel bir şirketi varsa veya özel şirkette çalışıyorsa, ticaret odası şirket kaydını, ticaret sicili gazetesinin kopyasını ve vergi beyannamesini sunmak zorundadır. Başvuru sahibi emekli ise emekli olduğunu kanıtlaması amacıyla banka hesap ekstresini veya maaş belgesini sunmalıdır. Başvuru sahibi öğrenci ise öğrenci belgesini başvuruda iletmesi gerekmektedir.

Estonya ziyaret vizesi başvurusunun reddedilmemesi için başvuru sahibinin Estonya vizesi için gerekli evraklar konusunda dikkatli olması beklenmektedir.

Ziyaret Amaçlı Estonya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Ziyaret amaçlı Estonya vize başvuru formu doldurulurken Estonya’da ziyaret edilecek kişinin kimlik bilgileri, Estonya’da bulunma statüsü (vatandaşlık, oturum izni gibi), adresi ve iletişim bilgilerinin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurması beklenmektedir. Estonya vize başvuru formu İngilizce veya Estonca olarak doldurulabilmektedir.

Başvuru sahibi vize başvuru formunu çevrimiçi ortamda dolduracak ise öncelikle hangi vize tipine başvuracağını seçmelidir. Başvuru sahibi seçilen vize tipine göre kendisine verilen talimatlara uyarak başvuru formunu doldurabilmektedir. Başvuru sahibi, Estonya vize başvuru formu doldurulduktan sonra pdf olarak indirip çıktı alabilmektedir.

Estonya Ziyaret Vizesi için Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

Estonya ziyaret vizesi için nüfus kayıt örneği, e-Devlet üzerinden alınabilmektedir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün e-Devlet üzerinden sunduğu hizmet için e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapılması gerekmektedir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra talimatlar takip edilip gerekli alanlar doldurulduktan sonra sorgula butonuna tıklanıp oluşturulan belge indirilebilir.

Nüfus kayıt örneği alınabilecek e-Devlet sayfasının görseli aşağıdadır.

Estonya Vizesi için Nüfus Kayıt Örneği
Estonya Vizesi için Nüfus Kayıt Örneği

Ziyaret Vizesi için Estonya Seyahat Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Ziyaret vizesi için Estonya seyahat sigortasının; başvuru sahibinin Tüm Schengen ülkelerinde ayakta tedavi ve/veya yatan hasta olarak tedavisini sağlaması, vizenin geçerlilik tarihini tamamen kapsaması, başvuru sahibinin ülkesine dönüş masraflarını da üstlenmesi ve en az 30.000 Euro teminatlı olarak düzenlenmiş olması beklenmektedir.

Başvuru sahibi, Estonya seyahat sağlık sigortası yaptırırken dikkatli olarak sigorta belgesini incelemelidir. Kredi kartlarının sağlık sigortalarının Estonya seyahat sağlık sigortası olarak geçerliliği bulunmadığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Estonya Vizesi için Davet Mektubu Gerekir Mi?

Hayır, Estonya vizesi için davet mektubu gerekmemektedir. Estonya devleti, Estonya vizesi için vize daveti şartını kaldırmıştır. Estonya seyahati için vize almak isteyen başvuru sahiplerinin Estonya temsilciliklerinde vize başvurusunda bulunurken Estonya makamları tarafından onaylanmış davet mektubuna sahip olmasına gerek yoktur.

Estonya vizesi için davet mektubu zorunlu olmasa da, davet mektubu olan başvuru sahipleri daha avantajlı bir konumdadır. Davet mektubu kullanarak vize başvurusu yapmak isteyen başvuru sahipleri, Estonya vize davet mektubunun Estonca ya da İngilizce olarak yazılmış olduğuna, üzerinde tarihi ve başvuru sahibinin imzası bulunduğuna mutlaka dikkat etmelidir. Davet mektubunda Estonya’yı ziyaret tarihinin ve yapılacak olan seyahatin süresi hakkında detaylı bilgilerin yer alması beklenmektedir.

Estonya Aile Arkadaş Akraba Ziyareti için Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Estonya aile, arkadaş ve akraba ziyareti için vize başvurusu Ankara Estonya Büyükelçiliğine veya aracı kurum vize başvuru merkezlerine önceden randevu alınarak yapılmaktadır.

Estonya’ya Ziyaret için Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Estonya’ya ziyaret için vize randevusu Estonya Büyükelçiliğinin veya VFS Global’in internet sitelerinden çevrimiçi olarak alınmaktadır.

Estonya Büyükelçiliği internet sitesinde öncelikle hangi vize türüne başvurulduğunun ve hangi hizmetlerin alınmak istendiğinin seçilmesi gerekmektedir. Sonrasında vize başvuru sahibinin kişisel bilgileri doldurulmalıdır. Kişisel bilgiler sayfasından sonra alınmak istenen randevu tarihi seçilmelidir.

Estonya Büyükelçiliğinin vize randevusu alma başlangıç sayfası görseli aşağıdadır.

Estonya Büyükelçiliği Üzerinden Vize Randevusu Alma Ekranı
Estonya Büyükelçiliği Üzerinden Vize Randevusu Alma Ekranı

Başvuru sahibinin Estonya vize randevusunu VFS Global internet sitesi üzerinden alması da mümkündür. VFS Global üzerinden randevu almak isteyen başvuru sahibinin öncelikle VFS Global’de hesap oluşturması gerekmektedir. Başvuru sahibinin belirttiği mail adresine gelen bağlantıya tıklanıp hesap aktif hale getirildikten sonra Estonya vize randevu alma aşamasına geçilebilir. E-posta adresi ve şifre ile VFS Global sistemine giriş yapıldıktan sonra istenen tüm bilgiler girilip, seçilen hizmetler için ödeme yapıldıktan sonra, uygun randevu tarih ve saatleri arasından seçim yapılması gereklidir.

Estonya vize randevuları için VFS Global’in randevu sistemi aşağıdaki görselde verilmiştir.

VFS Global Estonya Vize Randevusu Alma Ekranı
VFS Global Estonya Vize Randevusu Alma Ekranı

Estonya Ziyaret Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Estonya ziyaret vizesi harç ücreti 2024 yılı için 90 Euro’dur. Vize danışmanlık, seyahat sağlık sigortası ve biyometri işlemleri için başvuru sahibinden Estonya Schengen vize ücreti Euro olarak nakit şekilde tahsil edilmektedir.

Estonya Ziyareti için Vize Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Estonya ziyareti için vize başvurusunun sonuçlanması ortalama 15 gün sürebilmektedir. Estonya Büyükelçiliğinin yoğunluğuna, ek belge talep edilmesine ve başvurunun tatil günlerine denk gelmesine göre başvuru sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

Estonya Ziyaret Vizesine Benzer Vize Türleri Nelerdir?

Estonya ziyaret vizesine benzer vize türleri aşağıda listelenmiştir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: