Estonya Şoför Vizesi

Estonya Şoför Vizesi Başvuru Süreci

Estonya şoför vizesi, Estonya’ya taşımacılık yapan firmalarda çalışan tır şoförlerinin ülkeye girebilmelerine imkan tanıyan kısa süreli vize türüdür.

Estonya şoför vizesi, C tipi (kısa süreli) Estonya vizesi türlerinden biridir. Estonya şoför vizesi beş yıla kadar düzenlenebiliyor olsa da yük taşıyan şoförlerin 180 gün içerisinde en fazla 90 gün boyunca Estonya ve diğer Schengen ülkelerinde bulunabilme hakkı mevcuttur.

Vizem.net, Türkiye üzerinden yapılan Estonya tır şoförü vizesi başvurularında danışmanlık hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Estonya Şoför Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Estonya şoför vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Estonya şoför vizesi başvuru formu: Doğru bilgilerle ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olmalıdır.
 • Pasaport: Pasaportun süresi vizenin sona ereceği tarihten itibaren üç ay daha geçerli olmalıdır. Pasaportta en az iki boş sayfa bulunmalıdır.
 • Fotoğraf: Son altı ay içerisinde çekilmiş, 35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda olan bir adet renkli biyometrik fotoğrafın başvuru sırasında teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen ülkelerinde geçerliliği bulunmalıdır ve minimum sigorta kapsamı 30.000 Euro olmalıdır.
 • SGK kayıt belgesi ve hizmet dökümü: Şoförün detaylı sigorta bilgilerini gösteren SGK belgelerinin başvuru sırasında teslim edilmesi gerekmektedir. Belgeler, e-Devlet üzerinden temin edilebilmektedir.
 • Garanti belgesi: Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği üyesi ise buradan temin edilen ve ayrıca firma tarafından temin edilecek garanti belgelerinin başvuru sırasında sunulması gerekmektedir.
 • Firma sicil belgesi: Firmanın ticaret odasına kayıtlı olduğunu gösteren belgenin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Firma şoför listesi: Firmaya ait şoförlerin bir listesinin ibraz edilmesi gereklidir.
 • C2 yetki belgesi: Bağlı olunan firmanın yurtdışı ticareti yapabilmek için sahip olması gereken C2 yetki belgesinin teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Ulusal ve uluslararası sürücü ehliyeti: Şoföre ait sürücü ehliyetinin sunulması gereklidir.
 • AB ülkelerindeki bir firmayla iş ortaklık belgesi: Şoförün çalıştığı şirketin AB ülkelerinde bulunan bir firmayla iş ortaklığı yaptığını veya bir firmadan davet aldığını gösteren belgenin başvuru esnasında ibraz edilmesi gerekmektedir.

Estonya Tır Şoförü Vizesi için Nereye Başvurulur?

Estonya tır şoförü vizesi için Estonya Büyükelçiliği, yetkili aracı kurumlar ve akredite acenteler üzerinden başvuru yapılmaktadır. Estonya devletine ait dış temsilcilikler başvuru yapılan vizenin onay sürecindeki tek yetkili kuruluştur.

Estonya Tır Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Estonya şoför vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Estonya şoför vizesi harcı80 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma15 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri46 EUR
Danışmanlık hizmeti50 EUR
Toplam191 EUR

Estonya için Şoför Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Estonya için şoför vize başvurusu ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Büyükelçiliğin yoğunluk durumuna ve teslim edilen belgelerin eksik olup olmadığına bağlı olarak bu sürenin uzama ihtimali bulunmaktadır.Ayrıca aracı kurumlar üzerinden yapılan başvurularda gerekli belgelerin temsilciliğe ulaşma süresi de başvuru onay süresinin uzamasına neden olabilmektedir.

Estonya Şoför Vizesi ile Estonya’da Çalışılabilir Mi?

Hayır, Estonya şoför vizesi ile Estonya’da çalışmak mümkün değildir. Estonya şoför vizesi, Estonya sınırları içerisinde kısa süreli yük taşımacılığı yapması gereken firma şoförlerine verilen vize türüdür.

Estonya’da çalışmak isteyen şoförlerin öncelikle şoför alımı için başvuru yapmaları ve ardından Estonya’da bulunan bir işveren tarafından işe alındığını gösteren bir istihdam kaydına ve davet mektubuna sahip olmaları gerekmektedir. Kişilerin işe alındığını gösteren belgelere sahip olduktan sonra Estonya çalışma izni ve oturma izni başvurularında bulunabilmeleri mümkündür.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: