Estonya Üniversiteleri

Estonya Üniversiteleri: 2023'te Estonya'da Üniversite Okumak için Şartlar

Estonya’da yükseköğrenim sisteminde eğitim, üniversiteler ve yükseköğrenim kurumları aracılığı ile verilmektedir. Estonya üniversite eğitimi, bölüme bağlı olarak 3 veya 4 yıl sürmektedir. Estonya üniversitelerinde lisans eğitimini başarıyla tamamlayan kişiler, yüksek lisans ve doktora eğitimine devam edebilmektedir.

Estonya’da 9 üniversite ve toplamda 18 yükseköğretim kurumu bulunmaktadır. Estonya üniversitelerinin uluslararası öğrenciler tarafından tercih edilmesinin nedenleri, çoğu okulun %100 İngilizce eğitim veren programlara sahip olması ve eğitimin kalitesidir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Estonya’da Üniversite Eğitim Sistemi Nasıldır?

Estonya üniversitelerinin genelinde lisans ve yüksek lisanstan oluşan iki aşamalı eğitim yapısı kullanılmaktadır. Estonya üniversite eğitim sisteminde lisans programları 3 yıl sürerken, yüksek lisans programları da 2 yıl sürmektedir; ancak sistemin değişime uğradığı üniversite bölümleri de bulunmaktadır.

Tıp, eczacılık, dişçilik, veterinerlik, mimarlık ve inşaat mühendisliği gibi bölümlümlerde 5-6 yıl süren tek bir program uygulanmaktadır. Estonya üniversite eğitim sisteminde, doktora eğitimi 3 veya 4,5 yıl arasında sürmektedir.

Estonya üniversite eğitim sisteminde Avrupa Kredi Transfer Sistemi kullanılmaktadır. Üniversiteler, Estonya eğitim sistemi içerisinde üniversiteler kanunun belirttiği ölçüde özerk konumdadır. Özerk olan Estonya üniversiteleri, kendi müfredatlarının ve araştırma çalışmalarının içeriğini belirleme, okula kabul ve okuldan mezun olma şartlarını düzenleme gibi yetkilere sahiptir.

Estonya’nın En İyi Üniversiteleri Hangileridir?

Estonya’nın en iyi üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Estonya Tallinn Üniversitesi
 • Estonya Tallinn Teknoloji Üniversitesi
 • Estonya Tartu Üniversitesi

Tallinn Üniversitesinin Eğitimi Nasıldır?

Tallinn Üniversitesi, Estonya’nın başkenti Tallinn’de bulunan bir yükseköğretim kurumudur. Tallinn Üniversitesi, QS sıralamasında 1001-1200 arasında yer almaktadır. Tallinn Üniversitesinde yaklaşık 7500 öğrenci eğitim almaktadır; bu öğrencilerin yaklaşık 824’ü uluslararası öğrencilerdir.

Tallinn Üniversitesi bölümleri, okul bünyesindeki farklı alanlarda eğitim veren okullar ile eş değer yapıdadır. Tallinn Üniversitesinde, eğitimsel yenilik, dijital ve medya kültürü, kültürel yeterlilik, sağlıklı ve sürdürülebilir yaşam, toplum ve açık yönetişim gibi konular üniversitenin beş temel disiplinini oluşturmaktadır; Tallinn Üniversitesinde bu disiplinleri konu alan 6 adet okul bulunmaktadır.

Tallinn Üniversitesi ücretleri, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına göre değişiklik göstermektedir. Tallin Üniversitesi lisans programlarının ücretleri, yıllık 3.600-5.000 Euro arasında değişmektedir. Tallinn Üniversitesi yüksek lisans ücretleri yıllık 2.500-4.400 Euro arasında değişmektedir.

Tartu Üniversitesi Nasıldır?

Tartu Üniversitesi, Estonya’nın ikinci en büyük şehri olan Tartu’da bulunan bir üniversitedir. Tartu Üniversitesi, Estonya’nın en büyük üniversitesidir. QS sıralamasında 300. sırada yer alan Tartu Üniversitesi Estonya’nın en prestijli üniversitesidir.

Tartu Üniversitesi’nde yaklaşık 13.000 öğrenci eğitim görmektedir. Tartu Üniversitesindeki öğrencilerin 1750’si uluslararası öğrencidir.

Tartu Üniversitesi bölümleri, Sanat ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi, Tıp Fakültesi, Fen ve Teknoloji Fakültesi olarak adlandırılan 4 ana fakülte başlığı altında toplanmıştır.

Tartu Üniversitesinde lisans programlarının ücretleri, dönem başına 1.000- 5.500 Euro arasında değişmektedir. Tartu Üniversitesinde üniversite okumak isteyen Estonyalılar ve uluslararası öğrenciler için birçok burs seçeneği bulunmaktadır.

Tallinn Teknoloji Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Tallinn Teknoloji Üniversitesi, Estonya’nın başkenti Tallinn’de bulunan mühendislik, doğa bilimleri ve sosyal bilimler alanında eğitim alınabilecek bir yükseköğretim kurumudur. Tallinn Teknoloji Üniversitesi dünya sıralaması içerisinde 751-800 arasında yer almaktadır. Tallinn Teknoloji Üniversitesinde yaklaşık 8700 öğrenci eğitim almaktadır; bu öğrencilerin 1290’ı yurt dışından eğitim almaya gelmiş öğrencilerdir.

Tallinn Teknoloji Üniversitesi bölümleri, lisans ve lisansüstü programlar olarak ayrılmaktadır. Tallinn Teknoloji Üniversitesinde 4 lisans programı ve 16 lisansüstü program bulunmaktadır. Tallinn Teknik Üniversitesi eğitim ücretleri, eğitim alınmak istenen programa göre 2.300 Euro ile 6.000 Euro arasında değişmektedir. Tallinn Teknoloji Üniversitesinde en iyi adaylara sunulan burs imkanları da bulunmaktadır.

İngilizce Eğitim Veren Estonya Üniversiteleri Hangileridir?

İngilizce eğitim veren Estonya üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Estonya Sanat Akademisi
 • Estonya Müzik ve Tiyatro Akademisi
 • Estonya Havacılık Akademisi
 • Estonya Yaşam Bilimleri Üniversitesi
 • Estonya İşletme Okulu
 • Estonya Girişimcilik Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
 • Tallinn Üniversitesi
 • Tallinn Teknoloji Üniversitesi
 • Tallinn Sağlık Koleji
 • Tartu Sağlık Koleji
 • Tartu Üniversitesi

Estonya Üniversite Fiyatları Ne Kadardır?

Estonya üniversite fiyatları, okunmak istenen üniversiteye ve seçilen programa bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Estonya üniversite ücretleri genellikle yıllık 1.000 Euro ile 7.500 Euro arasında değişmektedir.

Estonya’da tıp, hukuk, işletme ve sosyal bilimler bölümleri daha yüksek yıllık ücretlere sahiptir. Estonya’da tıp okumak için yıllık ortalama 11.000 Euro ödemek gerekmektedir.

Estonya’da doktora programları genellikle ücretsizdir.

Estonya üniversitelerinde yüksek lisans ve doktora eğitimi alacak uluslararası öğrenciler için çeşitli burslar mevcuttur. Estonya’da lisans programları okumak isteyen uluslararası öğrenciler için ise çok yaygın olmasa da burs seçenekleri bulunmaktadır.

Estonya’da Ücretsiz Üniversite Okumak Mümkün Müdür?

Estonya’da ücretsiz üniversite okumak mümkündür. Estonya’da 2012-2013 öğretim yılı itibari ile tam zamanlı ve Estonca dilinde okuyan öğrencilere yükseköğrenim ücretsiz olarak verilmektedir.

Estonya Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?

Estonya üniversite başvurusu, DreamApply adlı web sitesi üzerinden yapılmaktadır. DreamApply web sitesinden aynı anda birden fazla üniversiteye başvurmak, Estonya üniversitelerindeki farklı düzeylerdeki programları incelemek mümkündür. Estonya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin hangi programı okumak istediğine karar verdikten sonra DreamApply üzerinden başvuru şartlarını kontrol etmesi gerekmektedir.

Estonya üniversitelerinde başvurulmak istenen programa göre İngilizce veya Estonca yeterlilik istenmektedir. Başvuru yapacak kişilerin İngilizce ve Estonca dillerindeki yeterliliğini kanıtlaması gerekmektedir.

Estonya üniversitelerine başvuru yaparken daha önce eğitim alınan yerdeki çalışmalardan alınan kredi transkriptlerinin doğrulanmış bir kopyasını sunmak gerekmektedir. Kredi transkriptlerinin doğrulanmış kopyasının İngilizce veya Estonca olmaması durumunda belgenin bu bu dillere çevrilmesi istenmektedir.

Estonya üniversitelerinde okumak için başvuru yapan kişinin kabul edilmesi durumunda, Estonya’daki yüksek eğitim kurumundan öğrencilere kabul belgesi gönderilmektedir; bu belge özellikle Avrupa Birliği ülkesi vatandaşı olmayan öğrencilerin oturum izni alırken ihtiyaç duyacağı bir belgedir.

Estonya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler Nelerdir?

Estonya’da üniversite okumak için gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Estonya geçici oturum izni ve oturum kaydı
 • Estonya’da bir eğitim kurumundan alınan kabul mektubu
 • Estonya seyahat sağlık sigortası
 • Türkiye’deki okuldan alınacak diploma ve transkript denkliği (Yükseköğretim yeterliliğinin değerlendirilmesi, Estonya Ulusal Akademik Bilgi Tanıma Merkezi tarafından yapılmaktadır.)
 • Dil yeterliliği (Başvuru yapan kişinin İngilizce yeterliliğini kanıtlamak için TOEFL, IELTS veya başka bir uluslararası kabul görmüş İngilizce dili yeterlilik sınavından geçmesi gerekmektedir. İngilizce dil yeterliliği sınavının resmi sonuçları, vize belgeleri arasında teslim edilmelidir.)

Estonya’da üniversite okuma şartları, eğitim alınacak üniversitenin şartlarına ve eğitim alınacak programa göre değişiklik göstermektedir.

Estonya’da Üniversite Eğitimi İçin Sağlık Sigortası Şart Mıdır?

Estonya’da üniversite eğitim için sağlık sigortası yaptırılması şarttır. Estonya’da eğitim için başvuru yapacak kişilerden başvuru için istenen belgelerden biri de sağlık sigortasıdır. Estonya sağlık sigortası, eğitim için Estonya’ya giden öğrencilerin başına bir şey gelmesi durumunda sağlık masraflarının karşılanmasını sağlamaktadır.

Avrupa Birliği vatandaşı olan öğrenciler, AB sağlık sigortası kartlarını kullanabilmektedir, ancak AB ülkesi vatandaşı olmayan öğrencilerin oturma izni başvurusunda bulunmadan önce sağlık sigortası yaptırması zorunludur.

Estonya’da Üniversite Okumak İçin Hangi Vize Alınır?

Estonya’da üniversite okumak için, D tipi vize almak gerekmektedir. Estonya için D tipi vize başvurusu, Ankara Estonya Büyükelçiliğine yapılmaktadır. Estonya’da 1 yıldan daha uzun sürecek eğitimler için, Estonya Göçmenlik Ofisine başvurarak geçici oturum izni almak gerekmektedir.

Vizem.net, Estonya öğrenci oturum izni alarak üniversite okumak isteyen öğrenci adaylarına danışmanlık hizmeti veren bir akredite acentedir. Öğrenci adaylarının yapması gereken tüm denklik işlemleri ve başvuru süreci Vizem.net danışmanlarının yardımları ile yürütülmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Sık Sorulan Sorular

Estonya’da üniversite eğitimi konusunda sıkça sorulan sorular ve cevapları aşağıda verilmiştir.

Estonya’da Üniversite Okumanın Avantajları Nelerdir?

Estonya’da üniversite okumanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Estonya üniversitelerinin eğitim kalitesi yüksektir.
 • Estonya üniversitelerinde mühendislik, tıp, sosyal bilimler, müzik ve tiyatro gibi çok çeşitli programlar bulunmaktadır.
 • Estonya üniversitelerinde yüksek lisans ve doktora yapan öğrencilere birçok burs seçeneği sunulmaktadır.
 • Estonya üniversitelerinin eğitim ücretleri, Avrupa geneline göre düşüktür.
 • Estonya’da yaşam maliyetleri düşüktür.
 • Estonya’da öğrenci iken ek izin almadan çalışabilmek mümkündür.
 • Estonya’da okuyan öğrenciler için yurt, apartman dairesi gibi çeşitli konaklama seçenekleri bulunmaktadır.
 • Estonya’da gezilip görülecek birçok doğal ve tarihi eser bulunmaktadır.

Estonya’da okumak, özellikle uygun maliyetleri ile Avrupa’da okumak isteyen uluslararası öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Estonya’da Üniversite Öğrencilerinin Aylık Masrafları Ne Kadardır?

Estonya’da üniversite öğrencilerinin aylık masrafları, konaklama, yemek, ulaşım gibi harcamaları içermektedir. Estonya’da yurt odası ve apartman dairesi tutmak gibi konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Estonya’da yurt odasında kalmak için gereken aylık ücret 80-190 Euro arasındadır. Estonya’da apartman dairelerinin aylık fiyatı ise 100-150 Euro arasındadır.

Estonya’da kamu hizmetleri için ödenmesi gereken ücret aylık 180 euro, toplu taşıma kartı için ödenmesi gereken ücret ise aylık 30 eurodur. Estonya’da bir kahve için ödenmesi gereken ortalama fiyat, 2,80 Euro iken bir ucuz bir restorantta yemek ortalama 9 eurodur.

Estonya hükümetinin Estonya’da eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için uygun gördüğü aylık yaşam ve konaklama masrafı 300-500 Euro arasındadır.

Estonya’da Üniversite Okurken Çalışılabilir Mi?

Evet, Estonya’da üniversite okurken çalışmak mümkündür. Estonya’da eğitim alan uluslararası öğrencilerin, tam zamanlı okurken çalışmak için bir çalışma izni almasına gerek yoktur. Estonya’da okuyan uluslararası öğrencilerin, eğitimlerine engel olmadığı sürece çalışma hakkı bulunmaktadır.

Estonya’da Çalışan Üniversite Öğrencileri Ne Kadar Kazanır?

Estonya’da çalışan üniversite öğrencileri, 2020 yılında bir saat için 3,48 Euro, bir ay için ise 584 Euro kazanmaktadır.

Estonya’da Türk Öğrenci Sayısı Kaçtır?

Estonya’da Türk öğrenci sayısı 2016 yılında 124, 2017 yılında 158, 2018 yılında 186, 2019 yılında 185 ve 2020 yılında 149’dur.

Estonya Üniversite Bursları Nelerdir?

Estonya üniversite bursları aşağıda listelenmiştir.

 • Tallinn Üniversitesi doktora bursları: Başvuran kişinin yüksek lisans yapmış olması gerekmektedir.
 • Tartu Üniversitesi doktora bursları: Başvuran kişinin yüksek lisans yapmış olması gerekmektedir.
 • Estonya hükümet bursları: Tallinn Üniversitesi, Tartu Üniversitesi, Tallinn Teknoloji Üniversitesi ve Estonya Sanat Akademisindeki kısa dönemli programlar için geçerlidir.
 • Estonya Müzik ve Tiyatro Akademisi bursları: Lisans ve yüksek lisans öğrencilerine verilmektedir.
 • Estonya Enstitüsü bursları: Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine verilmektedir.

Estonya’da burs imkanları, genellikle yüksek lisans ve doktora öğrencileri için mevcuttur. Uluslararası öğrencilerin Estonya’da yüksek lisans okuyabilmesi için bir lisans programından başarı ile mezun olması gerekmektedir. Estonya yüksek lisans burs imkanları, belirli seviyede başarı gösteren öğrencilere verilmektedir. Estonya’da doktora yapabilmek için ise yüksek lisansı başarı ile bitirmek gerekmektedir.

Estonya’da Üniversite Mezunu Nüfus Ne Kadardır?

Estonya’da üniversite mezunu nüfus, 18 yükseköğretim kurumu içerisinden 2020 yılında 9.123’tür.

Estonya Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Ücreti Ne Kadardır?

Estonya yurt dışı eğitim danışmanlığı ücreti, kayıt yaptırmak istenen eğitim türüne göre değişmektedir. Estonya eğitim danışmanlığı için 120 Euro ile 400 Euro arasında ücret talep edilmektedir.

Vizem.net, Estonya eğitim danışmanlığı konusunda 2017 yılından beri Türkiye’de hizmet veren bir akredite acentedir. Vizem.net danışmanları, Estonya’da eğitim almak isteyen öğrencilere yardımcı olmakta ve bilgi vermektedir.

Ön bilgi: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: