Estonya Dijital Göçebe Vizesi

2023 Yılında Estonya Dijital Göçebe Vizesi Başvuru Süreci 2023

Estonya dijital göçmen vizesi ile Estonya’ya gidilmeden ülkede iş kurma imkanı sağlanmaktadır. Estonya’da 1 yıl kadar sürecek olan bu vize oturum hakkı tanımamaktadır.

Estonya dijital göçmen vizesi 2020 yılının sonundan itibaren yürürlüğe girmiştir. Estonya’da daha önce işlerini dijital olarak yapan kişiler ülkeye tatil vizesi ile giriş yapmıştır. Estonya dijital vizesinin amacı pazarlama, teknoloji ya da finans gibi işler ile uğraşan kişilerin Estonya’da işlerini kolaylaştırmaktır.

2020’nin ortalarında, COVID-19 salgını sırasında Estonya, dünyada uzaktan çalışanlar için yeni bir vize türü olan Dijital Göçebe Vizesi (DNV) uygulayan ilk ülkelerden biri olmuştur.

Estonya Dijital Göçebe Vizesi Nedir?
Estonya Dijital Göçebe Vizesi Nedir?

Vizem.net Estonya’da çalışmak isteyen dijital göçmenler için danışmanlık hizmeti veren ve Türkiye’den yapılan Estonya vize başvurularında onay oranı en yüksek akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Estonya Dijital Göçebe Vizesi Nedir?

Dijital göçebe vizesi uzaktan çalışan ve fiziksel olarak başka bir ülkede yaşayan kişilere verilmektedir. Estonya dijital göçebe vizesi, Estonya’da yabancı bir şirket için ya da serbest olarak 1 yıl çalışma imkanı sağlamaktadır. Estonya dijital vizesi kişiye kalıcı vatandaşlık hakkı vermemektedir.

Estonya dijital vizesi kalış süresine göre C tipi ve D tipi olarak ayrılmaktadır. C tipi vize, kısa süreli seyahati, D tipi vize, uzun süreli seyahati kapsamaktadır. Estonya vize türleri seyahat amacına göre farklılık göstermektedir. Estonya vize başvurusu için gerekli belgeler başvuru yapılacak vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Estonya dijital göçebe vizesiyle uzaktan ya da serbest olarak çalışılabilmekte ve Estonya’da geçiçi olarak ikamet edilebilmektedir.

Dijital Estonya Göçmenlik Şartları Nelerdir?

Dijital Estonya göçmenlik şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Konumdan bağımsız çalışılabilmektedir.
 • Telekomünikasyon teknolojisi kullanılarak uzaktan çalışılabilmektedir.
 • Estonya dışında bir şirketle kayıtlı aktif bir sözleşme olması veya yurtdışında bireysel şirketle iş yapılabilmesi gerekmektedir.
 • Başvurudan önceki 6 ay içerisinde gelirin asgari eşiği aştığına dair bir belge sunulmalıdır. 2022 yılında aylık gelir eşiği 3504 Euro’dur.

Estonya Dijital Göçebe Vizesi için Eğitim ve Deneyim Şartı Aranır Mı?

Estonya dijital göçebe vizesi için eğitim ve deneyim şartı aranmamaktadır. Özel beceri ve eğitim düzeyine sahip olmak, Estonya’da vize almak için gerekli değildir. Estonyalı yetkililer menşe ülke ile ilgilenmemektedir. Estonya dijital göçmenlik için temel kriter dijital göçmenliğin onaylanması ve gelir düzeyidir. Estonya yetenekli çalışanlara istihdam sağlayarak fazla göçün önüne geçmektedir.

Estonya Dijital Göçmen Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Estonya Dijital göçmen vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış, en az 2 adet boş sayfa içeren ve talep edilen vize süresinin bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olan bir pasaporta sahip olunması gerekmektedir.
 • Başvuru formu: Başvuru formu Estonca, İngilizce veya Türkçe olarak doldurulabilmektedir. Başvuru formunun online olarak doldurulması, çıktısının alınması ve her sayfanın sonunda imzalanması gerekmektedir.
 • 35×45 mm boyutunda tek renkli fotoğraf: 6 aydan eski olmayan, yüzün net bir şekilde seçildiği, arka planın desensiz ve düz renk olduğu 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Seyahat belgesi: En az iki boş sayfa içeren, vize geçerlilik süresinin bitiminden en az üç ay sonra geçerliliği olan ve talep edilen vizenin geçerlilik süresinin bittiği gün pasaportun geçerlilik süresinin sona erdiği tarihten daha eski olmayan seyahat belgesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Talep edilen vize süresinin tamamı için geçerli olan seyahat sağlık sigortası gerekmektedir.
 • Finansal araçlarla ilgili belgeler: Mali imkanlarla ilgili belgelerin ibraz edilmesi zorunlu değildir, ancak Büyükelçilik, kısa süreli istihdam için vize uygulanması haricinde, yeterli mali imkana dair kanıt sunmayı önermektedir.

Yukarıda istenilen belgeler standart Estonya Dijital göçmen vize başvurusu için gereklidir. İşlemin hızlı sonuçlanabilmesi için belgeler tutarlı olmalıdır.

Estonya Vizesi için Dijital Göçmenliği Kanıtlayıcı Belgeler Nelerdir?

Estonya vizesi için dijital göçmenliği kanıtlayıcı belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Kısa süreli istihdam
 • İşe başlamak
 • Yakın akrabaya taşınmak (aile veya arkadaş ziyareti)
 • Aile ilişkilerini kanıtlayan belge (Doğum veya evlilik cüzdanı)

Estonya Dijital Göçmenlik Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Estonya Dijital göçmen vize başvuru formu online olarak eelviisataotlus.vm.ee adresi üzerinden doldurulmaktadır. Estonya vize başvuru formunda istenilen bilgilerin verilen evraklarla çelişmemesi gerekmektedir.

Vize başvuru formunda isim, soyisim, mail adresi, telefon numarası, doğum yeri, doğum tarihi, medeni hal, pasaport bilgileri, seyahat türüne göre bilgiler yer almaktadır. Bilgilerin doğru ve eksiksiz olması işlemlerin daha hızlı olmasını sağlar.

Estonya dijital göçmen vizesinin başvuru formu online olarak şahsen doldurulmaktadır. Estonya vizesi online başvuru formu doldurulurken bilgilerin hatasız olması ve verilen evraklarla çelişmemesi gerekmektedir.

Estonya Göçebe Vizesi Başvuru Formu #1
Estonya Göçebe Vizesi Başvuru Formu #1
Estonya Göçebe Vizesi Başvuru Formu #2
Estonya Göçebe Vizesi Başvuru Formu #2
Estonya Göçebe Vizesi Başvuru Formu #3
Estonya Göçebe Vizesi Başvuru Formu #3
Estonya Göçebe Vizesi Başvuru Formu #4
Estonya Göçebe Vizesi Başvuru Formu #4
Estonya Göçebe Vizesi Başvuru Formu #5
Estonya Göçebe Vizesi Başvuru Formu #5

Estonya Dijital Göçebe Vizesi Nasıl Alınır?

Estonya dijital göçebe vizesi almak için genel prosedürlere ek olarak, dijital göçebe olmanın şartlarının sağlandığını kanıtlayan belgeler dosyaya eklenmek durumundadır. Estonya dijital göçebe vizesi almak için öncelikle başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Estonya vizesi başvuru formuna 2 adet fotoğraf eklenmektedir.

Estonya vizesi için pasaportun gidiş ve dönüş sürecinden itibaren en az 6 ay süresi olması ve arka kısmında 2 adet boş sayfa olması gerekmektedir. Estonya ziyaretinin amacını ve güzergahını belirten bir ön yazı, Estonya’dan giriş ve çıkışı belirten tarihler ve uçuş numaraları ile birlikte dönüş bileti rezervasyonunu bir kopyası gerekmektedir. Estonya dijital göçebe vizesi için başvurular Ankara büyükelçiliğine yapılmaktadır.

Ankara Estonya Konsolosluğu Dijital Göçmen Randevusu Nasıl Alınır?

Ankara Estonya Konsolosluğu dijital göçmen randevusu online olarak alınmaktadır. Estonya dijital göçmen randevusu için sistemi kayıt oluşturularak gerekli evraklar yüklenmesi ile vize ücreti ödenmektedir.

Estonya Konsolosluğu internet sitesi üzerinden öncelikle temsili ve gerekli olan servis seçilmektedir. İsim, aile soyadı, telefon numarası, yaş, e-mail adresi girilerek. dijital kimliğin alınması için işlem türü seçilmektedir. Tarih ve saat seçildikten sonra Estonya dijital göçmen randevusu oluşturulmaktadır. Estonya Konsolosluğu vize başvurusunda sunulacak pasaport 10 yıldan eski olmamak durumundadır.

Estonya Konsolosluğu Dijital Göçmen Randevusu
Estonya Konsolosluğu Dijital Göçmen Randevusu

Estonya Dijital Göçmen Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Estonya Dijital göçmen vize başvuru ücreti D vizesi için 100 € ve C vizesi için 80 €’dur. Başvuru sırasında ücretler Büyükelçilikte sadece nakit olarak ödenmektedir. Büyükelçiliğin Garanti Bankası hesabına havale yapılmaktadır Estonya Maliye Bakanlığının banka hesabına Euro olarak ödeme işlemi yapılabilmektedir. 2022’de Estonya vize masrafları, vize türüne göre farklılık gösterebilmektedir.

Estonya için Dijital Göçebe Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Estonya için dijital göçebe vizesi en az 15 gün ile 30 gün arasında sürmektedir. Başarılı başvuru sahibi kimliğini doğrulamak ve Dijital Göçebe vizesini almak için Estonya Büyükelçiliği’ni veya Polis ve Sınır Muhafız ofisini ziyaret etmek durumundadır.

Dijital Göçebe Vizesi ile Estonya’da Ne Kadar Kalınabilir?

Dijital göçebe vizesi ile Estonya’da kalma süresi dijital vize türüne göre değişmektedir. Kısa süreli dijital göçmenlik vizesi 3 ay, uzun süreli dijital göçmenlik vizesi 1 yıl sürmektedir.

Dijital göçebe vizesi uzatılmaz ve yenilenmez ancak ikinci uzun süreli vize için başvuru yapılabilmektedir. İki uzun süreli dijital göçmenlik vizesi alındığı takdirde, birbirini izleyen 730 gün içinde yalnızca 548 gün Estonya’da kalınabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Estonya’da dijital göçmenlik hakkında merkezimize sıkça iletilen sorular ve cevapları aşağıda verilmiştir.

Estonya E Oturum İle Dijital Göçmen Vizesi Farkları Nelerdir?

Estonya e-oturum ile dijital göçmen vizesi farkları aşağıda verilmiştir.

E-oturumDijital göçmen vizesi
Estonya şirketini kurmak ve yönetmek isteyen girişimciler içindir.Estonya’da 1 yıl uzaktan çalışmak isteyen çalışanlar ve serbest çalışanlar içindir.
Dijital kimliktir.Bir çeşit vizedir.
Estonya’ya seyahat etme hakkı yoktur.Estonya’da geçici olarak ikamet sağlamaktadır. (bir yıla kadar)
Çevrimiçi başvuru işlemi birkaç hafta sürmektedirİşlem 30 güne kadar sürmektedir.
Vize en yakın Estonya Büyükelçiliği’nden alınmaktadır.e-İkamet kiti dünyanın dört bir yanındaki toplama noktalarından alınmaktadır.

E oturum ile dijital göçmen vizesi arasındaki farklı yukarıdaki gibidir. Estonya e-residency vize almanın basitleştirilmiş bir yoludur. Bu dijital kimliği kullanarak Estonya’daki şirketi uzaktan yönetme hakkı verilmektedir.

Estonya’ya Dijital Göçmen Vizesi İle Gidenler Estonya’da Bir İşte Çalışabilir Mi?

Estonya’ya dijital göçmen vizesi ile gidenler Estonya’da bir işte çalışabilmektedir ancak seyahatlerinin asıl amacı başvurularında belirtilen uzaktan çalışma olmak durumundadır. Çalışanların telekomünikasyon teknolojileri yardımıyla konumdan bağımsız olarak çalışabilmeleri ve ygunluk kategorilerinden birini sağlamaları gerekmektedir.

Estonya Digital Göçmen Vizesi Sahipleri Vergi Ödemeli Mi?

Estonya dijital göçmen vizesi sahipleri vergi ödemek durumundadır. Bir dijital göçmen vizesi sahibi art arda 12 aylık bir süre içinde Estonya’da 183 günden fazla kalırsa, Estonya’da vergi sahibi olarak kabul edilmektedir.

Digital Göçmen Vizesi İle Estonya Sağlık Hizmetlerinden Faydalanılabilir Mi?

Digital göçmen vizesi İle Estonya sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için sağlık sigortası sözleşmesine sahip olmak gerekmektedir.

Geçici olarak Estonya’da kalan bir dijital göçmen, Estonya’da kaldığı süre boyunca hastalık veya yaralanma durumunda tıbbi masrafların ödenmesini garanti eden bir Estonya vize sağlık sigortası sözleşmesine sahip olmak durumundadır. Emekli maaşı, sosyal vergilerinin ödendiği ülkede dijital göçebe tarafından toplanmaktadır.

Estonya’da Dijital Göçmenler için Yaşam Maliyeti Nasıldır?

Estonya’da dijital göçmenler için yaşam maliyeti konaklama, yeme-içme, ulaşım ve vergi gibi birçok kalem üzerinden yapılmaktadır. Estonya’da aile için yaşam maliyeti aylık ortalama 2,440 Dolardır.

Estonya’da ortalama otel fiyatları 1,227 dolar, yeme içme maliyeti 7 dolardır. Estonya’da 50.000 Dolar üzerinden tahmini vergi 10.000 dolardır.

Dijital göçmenler için Estonya’da yaşam maliyeti ev, otel, yeme-içme, ulaşım, vergi gibi kalemler farklıdır.

Dijital Göçebe Vizesi Veren Ülkeler Hangileridir?

Dijital göçebe vizesi veren 10 ülke aşağıda listelenmiştir.

 • Estonya
 • Yunanistan
 • Ukrayna
 • Polonya
 • Norveç
 • Hırvatistan
 • İspanya
 • İzlanda
 • Meksika
 • Dubai
Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: