Estonya D Tipi Vize

Estonya D Tipi Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Estonya D tipi vize, Estonya’ya gerçekleştirilen 3 aydan uzun süreli seyahatlerde tek veya çoklu giriş için verilen bir vize türüdür. Estonya D tipi vize hamiline, Estonya’da 1 yıla kadar ikamet etme ve diğer Schengen ülkelerine 180 gün içinde 90 gün seyahat etme hakkı sağlamaktadır.

2016 - 2021 yılları arasında Vizem.net üzerinden yapılan Estonya uzun süreli vize başvurularında elde edilen %94,6 vize onay oranı, Türkiye’deki en yüksek akredite acente skorudur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Estonya için Uzun Dönemli Vizeye Kimler Başvurabilir?

Estonya için uzun dönemli vizeye, Estonya’da 180 günlük süre içinde 90 günden fazla kalmak için geçerli sebebi olan kişiler başvuru yapabilmektedir.

Estonya D tipi vize, kısa dönem çalışma, eğitim veya startup amacıyla verildiği takdirde, başvuru sahibinin eşi, reşit olmayan çocuğu veya engeli ya da rahatsızlığı sebebiyle başvuru sahibine bağımlı olan yetişkin çocuğu başvuru sahibi ile aynı koşullar altında D tipi vize başvurusunda bulunabilmektedir.

Estonya D Tipi Vize Türleri Nelerdir?

Estonya D tipi vize türleri aşağıda verilmiştir.

 • Estonya öğrenci vizesi
 • Estonya çalışma vizesi
 • Estonya aile birleşimi vizesi
 • Estonya startup vizesi
 • Estonya dijital göçmen vizesi

Estonya D Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Estonya D vizesi için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içinde verilmiş, vize bitiş tarihinden itibaren en az üç ay geçerliliği bulunan ve vize için en az 2 adet boş sayfası olan pasaport gerekmektedir.
 • Estonya D vize başvuru formu: Çıktısı alınmış, eksiksiz tamamlanmış ve imzalanmış başvuru formunun ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Fotoğraf: 35 mm genişliğinde ve 45 mm yüksekliğinde 1 adet fotoğraf gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Estonya veya diğer Schengen ülkelerinde geçerliliği bulunan en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası gerekmektedir.
 • Vize ücreti: Estonya D tipi vize için 100 Euro vize ücretinin ödendiğine dair dekontun teslim edilmesi gerekmektedir.

Estonya D tipi vize için yukarıda verilen evraklar ortak evraklar olup, seyahat amacına göre ek belgeler talep edilebilmektedir. Estonya D tipi vize için gerekli belgelerin Estonca, İngilizce veya Türkçe olması gerekmektedir. Estonca, İngilizce veya Türkçe dışında bir dilde hazırlanan belgenin noter onaylı olarak veya yeminli tercüman tarafından tercüme edilmesi gerekmektedir.

Estonya Uzun Süreli Vize Nasıl Alınır?

Estonya uzun süreli vize almak için, Ankara Estonya Büyükelçiliği’nden en fazla 60 gün önceden vize randevusu alınması gerekmektedir. Estonya vize randevu tarihi gelene kadar, D tipi vize için gerekli olan; fotoğraf, pasaport, seyahat sağlık sigortası, seyahat amacına ilişkin belgeler gibi gerekli olan evraklar hazırlanmak durumundadır. Estonya D tipi vize başvurusu için başvuru formunun eksiksiz ve doğru bilgiler ile tamamlanarak imzalanması gerekmektedir.

Estonya uzun süreli vize için kararlaştırılan randevu tarihinde Ankara Büyükelçiliği’ne gidilerek başvuru formu ve gerekli evraklar ibraz edilmesi, biyometri işlemlerinin yapılması ve vize başvuru ücreti ödenerek işlemlerin tamamlanması gerekmektedir. Ankara Estonya Büyükelçiliği’nin ek olarak talep ettiği belgeler olması halinde, belgeler tamamlanarak ibraz edilmektedir.

Estonya D Ti̇pi Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Estonya D tipi öğrenci vizesi, standart evraklara ek olarak Estonya’daki eğitim kurumuna kabul edildiğine dair onay belgesi ibraz edilerek alınmaktadır.

Estonya D tipi öğrenci vizesi için değişim öğrencilerinin eğitim gördükleri yerel eğitim kurumundan onay belgesi ve uluslararası bir programa katılan öğrencilerin programın yerel koordinatöründen onay belgesi teslim etmeleri gerekmektedir.

Estonya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Estonya çalışma vizesi, kısa dönem istihdam kayıt onayının çıktısı beyan edilerek alınmaktadır.

Estonya Startup Vizesi Nasıl Alınır?

Estonya startup vizesi Startup Komitesi’nin kararının çıktı olarak beyan edilmesi ile alınmaktadır.

Estonya startup vizesi alabilmek için yenilikçi, küresel büyüme potansiyeli olan ve teknoloji tabanlı bir iş modeline sahip olmak gerekmektedir. Estonya startup vizesi için başvuru sahibinin banka hesabında her ay için en az 160 Euro bulundurması gerekmektedir.

Estonya Dijital Göçmen Vizesi Nasıl Alınır?

Estonya dijital göçmen vizesi için standart evraklara ek olarak sunulması gereken belgeler aşağıda verilmiştir.

 • Dijital göçebeliği ispatlayan belgeler: İşveren tarafından yazılmış bir mektup veya başvuru sahibi tarafından yazılmış ve uzaktan çalışma kabiliyetini belirten onay mektubu gerekmektedir.
 • Çalışma durumunu kanıtlayan belgeler: Başvuru sahibinin iş sözleşmesi gibi çalışma durumuna dair belgeleri ibraz etmesi gerekmektedir.
 • Mali durum belgeleri: Son 6 aydaki geliri ispatlayan ve gelirin miktarını, kaynağını ve düzenini belirten mali durum belgeleri gerekmektedir.
 • Profesyonel ve akademik geçmiş: Başvuru sahibinin önceki akademik ve profesyonel geçmişine dair beyanı gerekmektedir.

Estonya dijital göçebe vizesi, uzaktan çalışan ve telekomünikasyon teknolojisini kullanan başvuru sahipleri için verilmektedir. Estonya dijital göçebe vizesi için başvurular Estonya dış temsilciliklerine yapılmaktadır.

Estonya’da Aile Birleşimi için Vize Nasıl Alınır?

Estonya’da aile birleşimi için vize, standart evraklara ek olarak evlilik belgesi veya doğum sertifikası gibi aile bağlarını ispatlayıcı belgeler sunularak alınmaktadır.

Estonya aile birleşimi vizesi için her aile üyesinin ayrı başvuru yapması gerekmektedir. Estonya aile birleşimi vizesi için başvuru sahibinin hastalığı veya engeli dolayısıyla ailesine bağımlı bir yetişkin çocuğu bulunuyor ise hastalığa veya engele dair kanıtlayıcı sağlık belgesinin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Estonya Uzun Süreli Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Estonya uzun süreli vize başvurusu Ankara Estonya Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır. Estonya D tipi vize başvurusu yapılmadan önce Ankara Estonya Büyükelçiliği’nin elektronik takviminden randevu alınması gerekmektedir.

Estonya D Tipi Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Estonya D tipi vize randevusu en fazla 60 gün sonrasına alınamaktadır. Estonya D tipi vize başvuru randevusu için reşit olmayan aile üyeleri dahil her başvuru sahibinin ayrı randevu alması gerekmektedir. Ankara Estonya Büyükelçiliği yalnızca elektronik takvimde ismi yer alan kişilerin başvurularını kabul etmektedir.

Ankara Estonya Büyükelçiliği randevu sayfası aşağıda verilmiştir.

Ankara Estonya Büyükelçiliği Randevu Sayfası
Ankara Estonya Büyükelçiliği Randevu Sayfası

Estonya Uzun Süreli Vize için Parmak İzi Kaydı Nerede Verilir?

Estonya uzun süreli vize için parmak izi kaydı Ankara Estonya Büyükelçiği’nde verilmektedir. Estonya uzun süreli vize başvurusu sırasında başvuru sahibinden 10 parmak izi alınmaktadır.

Estonya D tipi vize başvurusu için 12 yaşından küçükler ve parmak izi alınması mümkün olmayan kişiler, parmak izi kaydından muaf tutulmaktadır.

Estonya D Tipi Vize Ücreti Ne Kadardır?

Estonya D tipi vize ücreti 12 yaş üzeri için 100 Euro, 6- 12 yaş arası çocuklar için 40 Euro’dur.

Uzun süreli vize başvurularında vize ücretini etkileyen tek faktör uzun süreli Estonya seyahat sağlık sigortasından doğacak farktır. Estonya seyahat sağlık sigortası en az 30.000 Euro teminatlı olmak durumundadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Estonya vizesi başvuruları, seyahat sigortası tarafından herhangi bir komisyon alınmadan düzenlenmektedir.

Estonya D Tipi Vize Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Estonya D tipi vize takip işlemleri, Ankara Estonya Büyükelçiliği üzerinden online olarak yapılmamaktadır.

Estonya D tipi vize başvuru sonucu, başvuru sahibi pasaportu elçilikten teslim alırken öğrenilmektedir. Estonya vize başvuru takip işlemleri için Ankara Estonya Büyükelçiliği Estonya D tipi vize başvurusu için karar verdikten sonra başvuru sahibine mail yolu ile haber vermektedir.

Estonya Uzun Süreli Vize Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Estonya uzun süreli vize başvurusu, başvuru tarihinden itibaren 30 gün içinde sonuçlanmaktadır. Estonya uzun süreli vize başvuru sonuçlarının çıkma süresi konsolosluğun yoğunluğuna bağlı olarak değişebilmektedir.

Estonya D Tipi Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Estonya D tipi vize reddine 30 gün içinde, vizenin reddedildiği dış temsilciliğe itiraz dilekçesi yazılarak itiraz edilmektedir.

Estonya Uzun Süreli D Vizesi Ne Kadar Süre ile Verilir?

Estonya uzun süreli D vizesi en fazla 1 yıl süre ile verilmektedir.

Estonya’da 1 Yıldan Uzun Süre Kalmak için Ne Gerekir?

Estonya’dan 1 yıldan uzun süre kalmak için oturum izni alınması gerekmektedir. Estonya’da eğitim, startup kurmak veya startup işinde çalışmak gibi durumlarda 1 yıldan uzun süre kalma niyetinde olunsa bile D tipi vize için konsolosluğa başvuru yapılabilmektedir.

Estonya’da 1 yıldan uzun süre kalma niyeti olan başvuru sahiplerinin D vize ile Estonya’ya seyahat ederek, Estonya Polis ve Sınır Muhafız Kurulu’na oturum izni başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Estonya D Tipi Vize ile Çalışma İzni Alınabilir Mi?

Estonya D tipi vize ile çalışma izni almak tek başına yeterli olmamaktadır.

Estonya’da çalışmak için kısa dönem istihdamın işveren tarafından tescil edilmesi gerekmektedir. Estonya çalışma izni, D tipi vize sahibi vatandaşlara veya çalışmak için oturum izni bulunan vatandaşlara verilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: