Kamboçya'ya Gitmek İçin Gerekenler

2023'te Kamboçya'ya Gitmek İçin Gerekenler ve Ülkeye Giriş İşlemleri

Kamboçya’ya gitmek için pasaport türünüze göre birtakım belgeler talep edilmekte ve Kamboçya’ya girişte Covid-19 kapsamında belli prosedürler uygulanabilmektedir.

Kamboçya Büyükelçiliği resmi web sayfası ve Kamboçya Krallığı Dışişleri Bakanlığı'nın resmi web sitesinden güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kamboçya'ya Seyahat Etmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kamboçya’ya seyahat etmek için aşağıdaki belgeleri sunmanız gerekir.

  • Geçerli pasaportunuz
  • Yurt dışı çıkış pulu
  • Kamboçya vizesi

Geçerli Pasaport

Kamboçya seyahatiniz için umuma mahsus pasaport hamili iseniz vize almanız gerekmektedir. Kamboçya seyahati için pasaport süresi istenen kriterlere uygun geçerli bir pasaport sunmalısınız.

Kamboçya Vizesi

Kamboçya Vizesi
Kamboçya Vizesi

Kamboçya vizesi, umuma mahsus (bordo) pasaport hamili olmanız durumunda almanız gereken zorunlu bir belgedir.

Kamboçya vizesini online veya kapıda vize olarak ya da Büyükelçilik üzerinden başvuru yaparak alabilirsiniz. Vize türü, vize başvuru yöntemi ve kişisel durumunuza bağlı olarak Kamboçya Krallığı vize evrakları farklılık göstermektedir.

Yurt Dışı Çıkış Pulu

Kamboçya’ya seyahat eden T.C. vatandaşlarının yurt dışı çıkış pulu ibraz etmesi gerekmektedir. 2023 yılında 150 TL olan yurt dışı çıkış pulunu bankalardan ya da havalimanlarından temin edebilirsiniz.

Kamboçya'ya Girişte Uygulanan Covid-19 Önemleri Nasıldır?

2022 yılının Mart ayından itibaren Kamboçya Dışişleri Bakanlığı Kamboçya'ya girişte uygulanan Covid-19 önlemlerinin kaldırıldığını duyurmuştur.

Kamboçya'ya vardığınızda artık varış öncesi COVID-19 testi, eksiksiz COVID-19 aşı kartı veya sertifikası ya da sağlık beyanı göstermeniz gerekmez. Kamboçya giriş ve çıkış kapılarında uzaktan ateş ölçme cihazları kullanılmaya devam edilir.

Kamboçya'ya giriş koşulları, COVID-19 aşılama durumundan bağımsız olarak Kamboçya Dışişleri Bakanlığı tarafından tüm yabancılara aynı şekilde uygulanır.

Kamboçya Seyahatinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kamboçya Seyahatinde Dikkat Etmeniz Gerekenler
Kamboçya Seyahatinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kamboçya seyahatinde dikkat etmeniz gerekenler aşağıda listelenmiştir.

  • Kamboçya’ya giriş yapmadan önce kızamık, COVID-19, Hepatit A, Hepatit B, tifo, kuduz ve Japon ensefaliti aşısı dahil olmak üzere rutin aşılarınızı yaptırmanız önerilir.
  • Kamboçya’da sivrisinek ısırması nedeniyle özellikle mayıs ve kasım aylarında Dang Virüsü bulaşabilmektedir.
  • Kamboçya’da çeşme suyu içmek için uygun değildir.
  • Kamboçya, yüksek suç oranına sahip bir ülke olup özellikle kapkaç olaylarına dikkat etmeniz gerekir.
  • Kamboçya’da yanınızda yüklü miktarda para veya değerli eşya taşımanız tavsiye edilmez.
  • Kamboçya’da yerel moto-taksileri veya bisikletleri kullanmak yerine otomobil kullanmanız önerilir.
  • ATM'lerden veya banka gişelerinden para alırken, sahte para verilmesi ihtimaline karşı ATM kamerası veya gişe görevlisinin yanındayken parayı saymalı ve incelemelisiniz.
Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: