Kamboçya'da Oturma İzni

Kamboçya'da Oturma İzni Almak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kamboçya oturma izni için Kamboçya Krallığı'nın spesifik bir uygulaması bulunmamaktadır.

Kamboçya'ya 1 yıl veya üzeri seyahat etmek için uygun amaçlara sahip olan yabancı uyruklu kişilere verilen Kamboçya vize türleri aynı zamanda oturma izni hakkı da tanıdığı ve sınırsız sayıda yenilenebildiği için Kamboçya oturma izni olarak da algılanabilmektedir. Kamboçya'nın geçici oturma izni uygulaması olmadığı gibi yabancı ülke vatandaşlarına verdiği bir kalıcı oturma izni de bulunmamaktadır.

Hamiline Kamboçya'da İkamet İzni Veren Vize Türleri

Kamboçya'da ikamet izni alabileceğiniz vize türleri aşağıda listelenmiştir.

Kamboçya iş vizesi, Kamboçya’da 1 aya kadar kalmanıza izin verir ve kolayca 3 ay, 6 ay veya 12 ay uzatılabilir. İş vizeleri, Kamboçya'da uzun süreli ikamet etmenin en popüler yoludur.

Kamboçya Krallığı Oturma İzni Nasıl Alınır?

Kamboçya Krallığı oturma iznini, uzun süreli vize ile Kamboçya'ya gittikten sonra ilgili vizenin uzatılması ile alabilirsiniz. Kamboçya Krallığı oturma izni için Ankara Kamboçya Büyükelçiliği'ne ilgili vize türü başvurusunu yapmanız gerekmektedir.

Vize başvurunuz onaylandıktan sonra pasaportunuz ile Kamboçya'da Göçmenlik Departmanına giderek vizenizi uzatmalısınız. Birkaç gün içinde vize süreniz uzatılır ve Kamboçya'da oturma izni hakkı elde edersiniz.

Uzun süreli vizeler küçük bir ücret karşılığında her yıl yenilenebilir, böylece Kamboçya'ya yerleşmek için şansınız olur ve çevrimiçi işinizi ülkeden yürütebilirsiniz.

Kamboçya Oturma İzni ile Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Kamboçya, normal vizeler süresiz olarak uzatılabildiği için kalıcı oturma izni sunmamaktadır. Kamboçya'da uzun süre kalmak istiyorsanız iş veya normal vizenizi uzatabilir veya Kamboçya vatandaşlığına başvurabilirsiniz.

Belirli bir süre ikamet ettikten ve istenen kriterleri sağladıktan sonra Kamboçya vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Kamboçya vatandaşlık başvurusu ve gerekli kriterler hakkında detaylı bilgilere ilgili sayfadan ulaşabilirsiniz.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: