Kamboçya Turistik Vize

Kamboçya Turistik Vize Rehberi: 2023'te Online ve Kapıda Vize İşlemleri

Kamboçya veya resmi adıyla Kamboçya Krallığı, Güneydoğu Asya’da yer alan ve 15 milyondan fazla nüfusa sahip olan bir ülkedir.

Kamboçya turist vizesi (T), Kamboçya'ya turistik nedenlerle seyahat eden ve 30 gün veya daha az kalmayı planlayan kişiler için düzenlenen bir vize türüdür. Kamboçya Krallığı turistik vize başvuru işlemleri Türkiye'deki Kamboçya konsolosluklarından, online olarak e-vize sisteminden veya sınırda yapılabilmektedir.

Bu makalede Kamboçya turist vizesi başvuru işlemleri hakkında bilinmesi gerekenlere değindik.

Kamboçya vize danışmanlık hizmetleri için: 0850 241 1868

Kamboçya TC Vatandaşlarından Vize İstiyor Mu?

Kamboçya seyahati için umuma mahsus (bordo) pasaport hamili iseniz vizeye tabi olursunuz ancak diplomatik (siyah), hizmet (gri), hususi (yeşil) pasaport hamili iseniz 30 günü aşmamak şartıyla vizeden muaf tutulursunuz.

Turistik Kamboçya Vizesi Nasıl Alınır?

Turistik Kamboçya Vizesi Nasıl Alınır?
Turistik Kamboçya Vizesi Nasıl Alınır?

Kamboçya vizesini; Türkiye'de bulunan Kamboçya Konsolosluğuna, e-vize sistemi üzerinden veya başvuracağınız vize türüne bağlı olarak sınırda başvuru yaparak alabilirsiniz. Her üç başvuru yöntemiyle ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz.

Kamboçya Konsolosluğu Vize Başvurusu

Kamboçya Konsolosluğu vize başvurularını şahsen veya posta yoluyla olmak üzere iki farklı şekilde yapabilirsiniz.

Kamboçya Konsolosluğu vize başvurusu için vize türüne göre gereken vize evraklarını eksiksiz olarak hazırlayıp konsolosluğa teslim etmeniz gerekmektedir. Ankara Kamboçya Büyükelçiliği'ne giderek ya da posta yoluyla gerekli evrakları Büyükelçiliğe göndererek vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Kamboçya Büyükelçiliği'ne posta yoluyla başvuru yapmanız durumunda evrakların yolda kaybolmasından Büyükelçilik sorumlu olmamaktadır; bu nedenle DHL veya Yurtiçi Kargo takip numarası ile onaylı posta hizmetini başvuru takibi için kullanmanız önerilir.

Damgalı pasaportunuzu teslim almak için Kamboçya Büyükelçiliği üzerinden vize başvurusu yaparken ön ödemeli bir iade zarfı da ibraz edin. Her türlü posta ücreti başvuru sahibi sorumluluğundadır.

Kamboçya Online Vize Başvurusu

Kamboçya Online Vize Başvurusu
Kamboçya Online Vize Başvurusu

Kamboçya online vize başvurusunu, Kamboçya Krallığı e-vize başvuru platformu üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Elektronik vize başvurularını Kamboçya Krallığı e-vize başvuru platformu üzerinden 3 aşamada tamamlayabilirsiniz. 3 aşamada Kamboçya e vize başvurusunun nasıl yapıldığına dair detaylı bilgilere ilgili sayfadan ulaşabilirsiniz.

Sınırda Kamboçya Turistik Vize Başvurusu

Sınırda Kamboçya vize başvurusu; T.C. vatandaşlarının 30 günü aşmayacak turistik seyahatlerinde yararlanabileceği bir başvuru yöntemidir.

Kamboçya Krallığı kapı vizesi başvuru işlemleri konsolosluk veya e-vize başvurularına kıyasla daha kısa sürmektedir. Kamboçya kapı vizesi kapsamında yapacağınız başvuru işlemlerine dair detaylı bilgiye Kamboçya kapıda vize sayfasından ulaşabilirsiniz.

Turistik Kamboçya Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kamboçya turist vizesi başvurusu için gerekli evraklar pek çok ülkenin aksine fazla ve komplike değildir.

Kamboçya turist vizesine başvurmak için talep edilen evrakları eksiksiz ve istenen kriterlere uygun olarak hazırlamanız gerekmektedir. Türkiye'den Kamboçya turist vizesine başvuracak kişiler Kamboçya vizesi için gerekli evraklar sayfasından evrak kontrol listesine ulaşabilir.

Kamboçya Krallığı Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Kamboçya vize ücreti tercih ettiğiniz başvuru yöntemine göre değişiklik göstermektedir.

2023 yılı için ortalama Kamboçya vize başvuru masrafları, Kamboçya vize ücreti dahil sağlık sigortası ve danışmanlık hizmeti gibi ek harcama kalemleri ile birlikte ortalama 125 dolar civarında tutmaktadır.

Kamboçya Turist Vizesi Kaç Günde Alınır?

Kamboçya turist vizesi, başvuru yöntemine göre farklı sürelerde sonuçlanmaktadır.

Turist vizesi için Kamboçya Büyükelçiliği’ne şahsen başvuru yaptıysanız 3 iş günü içinde ve posta yoluyla başvuru yaptıysanız 5 iş günü içinde vizenizi alabilirsiniz. Online olarak Kamboçya vize başvurusu yapmanız halinde 3-4 iş günü içinde vizenizi alabilirsiniz. Kamboçya kapıda vize işlemleri ise 1-2 saat sürmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Kamboçya turist vizesi ve başvuru süreci hakkında merkezimize sıkça sorulan sorulara ve danışmanlarımızın cevaplarına aşağıda yer verilmiştir.

Turistik Vize Başvurusunu Takip Edebilir Miyim?

Kamboçya vize başvurunuzu çevrimiçi olarak yapmanız halinde yine çevrimiçi olarak takip edebilirsiniz.

Kamboçya e-vize başvurunuzu, www.evisa.gov.kh adresinden “Check & Change” seçeneğini seçtikten sonra açılan ekranda referans numarası ve e-mail bilgilerini girerek takip edebilirsiniz.

Kamboçya e-vize takip ekranı aşağıda gösterilmiştir.

Kamboçya e-vize takip ekranı
Kamboçya e-vize takip ekranı

Kamboçya vize başvurularınızı Konsolosluk üzerinden takip etmeniz için herhangi bir takip sistemi bulunmamaktadır.

Kamboçya Vizemin Geçerlilik Süresi Nedir?

Kamboçya vizenizin geçerlilik süresi veriliş tarihinden itibaren 3 aydır.

Kamboçya vize geçerlilik süresine dikkat etmeli ve vize süresi bitmeden ülkeden ayrılmalısınız. Vize geçerlilik süresi bittikten sonra Kamboçya sınırlarında bulunmaya devam etmeniz halinde Kamboçya vize ihlali yapmış olursunuz ve buna bağlı olarak bazı cezai yaptırımlara maruz kalırsınız.

Kamboçya Turist Vizesini Uzatabilir Miyim?

Kamboçya turist vizenizi 30-50 USD başvuru ücreti karşılığında bir defalığına 30 gün için uzatabilirsiniz.

Kamboçya turist vizesi uzatma işlemleri hakkındaki detaylı bilgilere Kamboçya vize uzatma sayfasından ulaşabilirsiniz.

Turist Vizesi ile Kamboçya'da Minimum Kalma Süresi Var Mıdır?

Turist vizesi ile Kamboçya’da minimum kalma süresi Siem Reap Havaalanı’ndan vize almanız halinde 24 saattir, aksi takdirde minimum kalma süresi yoktur.

Bununla birlikte, Tayland vizesi alan kişilerin Kamboçya'da bir günden az kalmaları durumunda Tayland'a girişleri genellikle reddedilir.

Kamboçya Turist Vizesi Kaç Girişlidir?

Kamboçya turist vizesi tek girişli olarak düzenlenmektedir.

Kamboçya Vizesi Almak Kolay Mıdır?

Kamboçya vizesi almak çoğu ülkenin aksine kolaydır.

İstenen evrakları eksiksiz ve kriterlere uygun hazırlamanız durumunda Kamboçya vizesi almak kolay olmaktadır. Ancak evrakların eksik olması ve özellikle dönüş biletinin alınmaması durumunda Kamboçya vize reddi alma olasılığınız yüksektir.

Kamboçya için Vize Danışmanlık Hizmetini Nereden Alabilirim?

Kamboçya için vize danışmanlık hizmeti ve uzman desteğini Türkiye’de TÜRSAB’a kayıtlı akredite vize acenteleri aracılığı ile alabilirsiniz. Bununla birlikte, Türkiye’de Kamboçya vizesi için danışmanlık hizmeti alabileceğiniz herhangi bir aracı kurum yoktur. Yetkili aracı kurum olduğunu belirterek Kamboçya sağlık sigortası satmaya çalışan sitelere ve kişilere itibar etmeyiniz.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: