2023'te Kamerun'a Gitmek İçin Gerekenler ve Ülkeye Giriş Prosedürü

Kamerun göçmenlik ve vize politikası ile uluslararası yolculuk kuralları kapsamında, Türkiye'den Kamerun'a seyahat etmek isteyen kişilerin çeşitli belgelere sahip olması gerekmektedir.

Yabancı ülke vatandaşlarının Kamerun topraklarına girişi, sınır görevlilerinin denetimine tabidir. Ülkeye girmek için geçerli bir pasaport, seyahat amacına uygun bir vize ve Kamerun Dışişleri Bakanlığı'nca belirlenmiş olan çeşitli belgelerin sınır kapılarında sunulması gerekmektedir.

Kamerun Ankara Büyükelçiliğinin internet sitesi www.ambacamturquie.com adresinden Kamerun giriş prosedürleri hakkında güncel bilgilere, T.C. Dışişleri Bakanlığı'nın resmi web sitesi mfa.gov.tr adresindeki duyurulardan ise Kamerun'a seyahat edecek Türk vatandaşları için güncel seyahat uyarılarına ulaşabilirsiniz.

Kamerun'a Giriş İçin Gerekli Belgeler

2023 yılında Türkiye'den çıkış ve Kamerun'a giriş için ibraz etmeniz gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Geçerli ve hasar görmemiş pasaport
  • Yetkili makamlar tarafından düzenlemiş geçerli vize
  • Araba ile seyahat edecekler için Gümrükten Geçiş Karnesi (CPD)
  • Seyahat tarihinden en fazla 3 gün önce yaptırılmış COVID-19 PCR testi
  • Uluslararası sarıhumma aşı sertifikası
  • Yurt dışı çıkış pulu

Pasaport

Kamerun'a giriş yapmak isteyen kişilerin, son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş ve Kamerun'dan ayrılma tarihinden sonra en az 6 ay daha geçerli bir pasaportta ya da diğer seyahat belgesine sahip olmaları gerekmektedir. 6 aylık geçerlilik süresine ilişkin kural, haklı bir acil durumda uygulanmayabilir.

Kamerun Vizesi

Kamerun vizesi

Kamerun'a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının sahip oldukları pasaport türü ve seyahat sürelerine göre vize gerekliliği değişebilmektedir.

Resmi bir heyetin üyesi olan hususi, hizmet ve diplomatik pasaport hamili T.C. vatandaşları, 180 gün içerisinde en fazla 90 gün süreli seyahatleri için Kamerun vizesi almaktan muaf tutulmaktadır. Türk vatandaşlarından umuma mahsus pasaport ve resmi heyet üyesi olmayan hususi, hizmet ve diplomatik pasaport hamili Türk vatandaşları ise süreye bakılmaksızın tüm Kamerun seyahatleri için vize almak zorundadır.

Kamerun için vize muafiyeti bulunmayan kişiler, seyahatleri öncesinde seyahat amaçlarına uygun Kamerun vizesine başvurmalıdır. Türkiye'den Kamerun vize başvurusu Ankara Büyükelçiliği tarafından kabul edilir ve işleme alınır.

Gümrük Geçiş Karnesi (Carnet de Passages en Douane)

Araba ile Kamerun'a seyahat etmek isteyen kişilerin Gümrük Geçiş Karnesi olarak bilinen Carnet de Passages en Douane (CPD) belgesine sahip olması gereklidir.

Gümrüklerden Geçiş Karnesi (CPD), Türkiye’de kayıtlı olan taşıtların, yabancı gümrük kapılarından herhangi bir teminat bırakmadan geçebilmesine izin veren ve aynı zamanda Türk gümrüklerinin ülkeden çıkan taşıtların dönüşünü takip edilebilmesi için kullanılan uluslararası bir gümrük geçiş belgesidir. Bu belge, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından düzenlenmektedir.

Sarıhumma Aşı Sertifikası

Kamerun ziyaretinizden önce özellikle sarıhumma, hepatit ve tetanos aşılarını yaptırmanız ve sıtmaya karşı önlem almanız önemlidir. Yolcuların, ülkeye girişte sarıhumma aşısını yaptırdıklarını gösteren uluslararası aşı sertifikasını ibraz etmeleri gerekmektedir.

Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü tarafından, Kamerun Cumhuriyeti'ne seyahat edecek kişilere rutin aşıların (kızamıkçık, kabakulak, difteri, tetanoz, boğmaca ve su çiçeği) yanı sıra kızamık, COVID-19, tifo, meningokok menenjiti, polio, kuduz ve sıtma aşısı yaptırmaları önerilmektedir.

Yurt Dışı Çıkış Pulu

Yurt dışı çıkış pulu, herhangi bir Türk pasaportunun hamili olarak Kamerun'a gidecek kişilerin seyahatleri öncesinde havalimanlarından veya bankalardan alabileceği, sunmaları zorunlu olan bir belgedir. Yurt dışı çıkış pulu harcının 2023 yılı bedeli 150 Türk lirasıdır.

Sık Sorulan Sorular

2023 yılında danışanlarımızdan Kamerun Cumhuriyeti'ne giriş ile ilgili en sık aldığımız sorular ve danışmanlarımızın verdiği yanıtları aşağıda bulabilirsiniz.

Kamerun'a Girişte COVID-19 Aşı Zorunluluğu Var Mı?

Hayır, 2023 yılı itibari ile Kamerun'a girişte aşı sertifikasının ibraz edilmesi gerekmemek ile birlikte yolcuların ilk biniş noktasından hareketten en fazla 3 gün önce yaptırdıkları COVID-19 PCR testinin negatif olması gerekmektedir.

Kamerun'a Gitmek İçin Sağlık Sigortası Yaptırmam Gerekir Mi?

Kamerun'a gitmek için bir seyahat sağlık sigortası yaptırmanız zorunlu değildir; ancak yaptırmanız önerilmektedir.

Seyahatiniz esnasında meydana gelebilecek her türlü beklenmedik durumlara ve tıbbi problemlere önlem olması amacıyla, seyahatiniz öncesinde Kamerun seyahat sağlık sigortası yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Kamerun Seyahatim Esnasında Hangi Durumlara Dikkat Etmeliyim?

Kamerun için Türk hükümeti tarafından yapılan resmi ve güncel bir uyarı bulunmuyor olsa da, çeşitli noktalar için dikkatli olunmalıdır. Ülkenin kuzey kesimlerindeki sınır bölgelerinde Boko Haram kaynaklı terör tehdidi mevcut olup, İngilizce konuşmanın yaygın olduğu batı kesimlerinde ise ayrılıkçı terör hareketleri, ülkenin güvenlik durumunu hassas hale getirmektedir. Türk vatandaşlarının bu bölgelere yapacakları seyahatlerinde dikkatli olması ve özellikle gece saatlerinde karayolu seyahati yapmaması tavsiye edilmektedir.

Kamerun'da Olağandışı Bir Durum İle Karşılaşırsam Ne Yapmalıyım?

Kamerun'da olağandışı bir durum ile karşılaşırsanız, 7 gün 24 saat boyunca hizmet veren konsolosluk çağrı merkezine +90 312 292 29 29 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Konsolosluk çağrı merkezi ile aynı numara ile WhatsApp üzerinden de iletişime geçilebilir.

Olağandışı durumlar halinde konsolosluk çağrı merkezi tarafından size gerekli bilgilendirme ve yönlendirme yapılacaktır. Takip gereken hallerde durum en yakın dış temsilcilik ve bakanlık birimine bildirilmekte ve bilgilendirme sonrasında ilgili kişiler sizinle doğrudan iletişime geçmektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: