Libya Oturma İzni

2023'te Libya Oturma İzni Başvuru İşlemleri

Libya'ya yerleşmek isteyen yabancı uyuruklu ülke vatandaşlarının oturum izni alması gerekmektedir. Oturum izni başvurusunda bulunabilmek için öncelikle uzun süreli Libya vizesi alınması gerekmektedir.

Libya oturum izinleri çalışma, eğitim ya da aile birleşimi için düzenlenmektedir ve geçici ve kalıcı oturum izinleri olarak düzenlenebilmektedir.

Libya Oturma İzni Türleri

Libya oturma izni türleri aşağıda verilmiştir.

  • Aile üyeleri için Libya oturma izni
  • Yabancı öğrenciler için Libya oturma izni
  • Yabancı işçiler için Libya oturma izni

Libya Oturum İzni Nasıl Alınır?

Libya oturum izni, ülkeye giriş yapılan vizenin düzenlendiği tarihten itibaren 1 ay içinde Libya Pasaport ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne veya şubelerine başvuru yapılarak alınır.

Oturum izni başvuruları, uzun süreli Libya vizesi ile Libya'ya giriş yapıldıktan sonraki 7 gün içerisinde yapılmalıdır.

Libya İkamet İzni Başvuru Ücreti

Libya ikamet izni başvurusu ücreti, 2023 yılında 10 Libya dinarı (2023 yılı Ocak ayı için yaklaşık 40 TL) olarak belirlenmiştir.

Libya İkamet İzni Kaç Yıllık Verilir?

Libya çalışma amaçlı ve çalışma dışı ikamet izinleri, pasaportunuzun geçerlilik süresini aşmamak kaydıyla 5 yıllık bir süre için verilir. Oturum izni üzerinde yazılan süre için geçerlidir ve her seferinde aynı süre için yenilenmektedir.

Libya Oturma İzni Uzatma İşlemi

Libya oturma izni uzatma işlemleri, aşağıdaki hallerde yapılabilir.

  • Libya'ya yasal olarak giren ve kesintisiz olarak 10 yıl boyunca Libya'da ikamet eden kişiler
  • Üniversitelere veya Libya'daki eğitim kurumlarından birine kayıtlı tam zamanlı öğrenciler (Vize geçerlilik süresi, en fazla 10 yıl olmak üzere, eğitim süresi uzunluğunda verilir.)
  • Belirli ekonomik veya uluslararası hususlar uyarınca kalışları Libya'nın çıkarları için önemli görülen yabancılar
  • Eş, reşit olmayan çocuklar, evlenmemiş kız çocukları, ebeveynler, kardeşler ve bakmakla yükümlü olunan diğer yasal kişiler gibi önceki kategorilerdeki aile üyeleri
  • Libya vatandaşı olmayan eşler ve çocuklar

Libya oturum izni uzatma işlemleri için 2023 yılında 10 Libya dinarı ödenmelidir.

Libya Oturum İzni Alan Kişilerin Sorumlulukları

Libya oturum izni alan kişiler ilk olarak Libya devletinin yürürlükte olan tüm sistem ve yasalarına saygı göstermekle sorumludur. Kişiler, ülkeye girişlerinden sonraki 7 gün içinde Libya Pasaport ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne kendisi ve aile üyeleri hakkındaki bilgi ile belgeleri bir form ile sunarak başvurmakla yükümlüdür. Oturum izni alan kişiler, kendilerinden istenen belgeleri istenen sürelerde vermek zorundadır ve pasaportun kayıp, hasar veya süre dolması durumlarını bildirmelidir.

Oturma vizesine sahip olan ve ülkeyi terk etmek isteyen yabancılar Libya çıkış vizesi almalıdır.

Libya Oturma İzni Hangi Durumlarda İptal Edilir?

Libya oturum izniniz, Libya topraklarını 3 ayı aşan bir süre için terk etmeniz halinde iptal edilir.

Libya Oturum İzni İptali Sonrasında Ne Yapılmalı?

Libya oturum izniniz iptal edildikten sonra, oturma izninizi makbuz karşılığında yetkili Libya Pasaport ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ofisine ibraz etmelisiniz.

Ülke dışında kalma süresine bakılmaksızın, Libya’ya dönüşte kayıt yaptırılması zorunludur. Libya’ya gelinen tarihten itibaren 7 gün içerisinde ilgili bilgi ve belgelerle, yetkili makama başvurmanız gereklidir.

Libya Oturma İzni İle Vatandaşlığa Başvurulabilir Mi?

Libya’da oturma izni sahibi olarak belirli bir süre yaşadıysanız ve uygun kriterleri sağlıyorsanız, vatandaşlığa başvurabilirsiniz.

Uzun süreli olarak Libya’da bulunan kişilerin vatandaşlık için belli şartları sağlaması zorunlu olup, Libya Krallığı vatandaşlık başvurusu için gerekli şartlara ve başvuru sürecine dair bilgilere Libya vatandaşlığı sayfasından ulaşabilirsiniz.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: