Libya Vize Türleri

Libya Vize Türleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Libya veya resmi adıyla Libya Devleti'ne seyahat etmeden önce bazı istisnalar haricinde vize alınması gerekmektedir. Libya vizesi, yabancı ülke vatandaşlarının Libya'ya yasal olarak giriş yapması için düzenlenen resmi bir belgedir.

Vize rejimi gereğince Libya vizeleri seyahat amacı, kalış süresi ve başvuru yöntemi gibi kriterlere göre farklı alt türlere ayrılmakta olup Libya'ya seyahat edecek vizeye tabi ülke vatandaşlarının öncelikle seyahat amaçlarına uygun vize türünü belirlemeleri gerekmektedir.

Libya'da kalış süresi ve seyahat amacına göre alabileceğiniz 4 ana vize kategorisi aşağıdaki gibidir.

  • Kısa süreli Libya vizesi
  • Uzun süreli Libya vizesi
  • Transit Libya vizesi
  • Libya çıkış vizesi

Libya vizeişlemleri için: 0850 241 1868

Kısa Süreli Libya Vizesi Nedir?

Kısa süreli Libya vizesi, diğer adıyla Libya giriş vizesi, Libya'ya yapacağınız geçici ve kısa süreli seyahatler için verilen vize türüdür.

Kısa süreli Libya vizesi, vizenin düzenlendiği tarihten itibaren 45 günü geçmemek üzere vizede belirtilen amaç için Libya’ya girişinize izin verir ve giriş tarihinden itibaren üç aylık bir süre için Libya topraklarında kalma hakkınız olur. Kısa süreli Libya vizesi, işiniz gereği çok girişli olarak düzenlenebilir.

Kısa süreli Libya vizesi, seyahat amacına göre aşağıdaki alt türlere ayrılmaktadır.

Uzun Süreli Libya Vizesi Nedir?

Uzun süreli Libya vizesi veya oturma vizesi, Libya'ya yerleşme niyetinde olmanız halinde almanız gereken vize türüdür.

Halihazırda Libya oturma vizesi olan yabancılara oturma izni verilir. Oturma vizesi aldıktan sonra Libya oturma izni alabilmek için vizenin düzenlendiği tarihten itibaren bir ay içinde Pasaport ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğüne veya ofislerinden birine başvurmanız gerekir.

Uzun süreli Libya vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

Transit Libya Vizesi Nedir?

Transit vize, Libya topraklarını geçerek başka bir ülkenin topraklarına ulaşmak amacıyla Libya’ya giriş yapmanıza izin verir.

Giriş tarihinden itibaren Libya transit vize, en fazla 15 gün boyunca Libya topraklarında kalma hakkı verir.

Libya Çıkış Vizesi Nedir?

Libya çıkış vizesi, uzun süreli Libya vizesine sahip iken ülkeyi terk etmek istemeniz durumunda en az 30 en fazla 60 gün süreli olarak verilen vize türüdür.

Uzun süreli Libya vizeniz varsa ikamet izni süresince geçerli olan çoklu çıkış ve tekrar giriş vizeleri ile Libya’dan belli bir süre için ayrılabilirsiniz.

Yanlış Libya Vize Türü İçin Başvuru Yapılması

Yanlış Libya vize türü için başvuru yapmanız durumunda vize başvurunuz ret ile sonuçlanır. Yanlış Libya vize türü için başvuru yapmanız hem zaman kaybına hem de vize reddi sonucunda başvuru harcının iade edilmemesine bağlı olarak maddi zarara sebep olur. Bu tür mağduriyetler yaşamamak için Libya vize başvurusu yapmadan önce doğru vize türünü seçmeniz önem arz eder.

Libya Vizesinin Amacı Dışında Kullanılması

Libya Devleti topraklarına giriş yaptıktan sonra seyahat boyunca sahip olduğunuz vizenin düzenlenme amacına uygun hareket etmek ile yükümlü olursunuz.

Belirli bir amaçla giriş veya ikamet izni aldıysanız Pasaport ve Vatandaşlık Genel Müdürü veya vekilinden önceden yazılı izin almaksızın bu amacı ihlal edemezsiniz. Örneğin, ülkeye çalışma dışı giriş vizesi ile giriş yaptıysanız Libya'da kaldığınız süre boyunca herhangi bir işte çalışamazsınız. Libya vizesini amacı dışında kullanmanız halinde vizeniz iptal edilebilir ve yasal yaptırımlar uygulanabilir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: