Libya Vizesi

2023 Yılında Libya Vize Başvuru İşlemleri

Libya veya resmi adıyla Libya Devleti; kuzeyde Akdeni ile sınırlanmış bir Kuzey Afrika ülkesidir. Libya'nın vize politikası gereği topraklarına giriş yapacak yabancı ülke vatandaşlarının milliyet ve pasaport türü özelindeki istisnalar hariç seyahatleri öncesinde alınması gereken ve pasaporta etiket olarak yapıştırılan seyahat belgesidir.

Ülkeye giriş çıkışlarda pasaport damgalanarak vizenin kullanılmış olduğu işaretlenir.

Libya vize danışmanlık hizmeti: 0850 241 1868

Libya Türk Vatandaşlarından Vize İstiyor Mu?

Libya; 2015 yılından bu yana umuma mahsus (bordo) pasaport hamili Türk vatandaşlarından vize talep etmektedir. Diplomatik (siyah), hususi (yeşil), hizmet (gri) pasaport hamilleri ile 16 yaşından küçük ve 55 yaşından büyük umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydı ile Libya'ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Libya'ya seyahat edecek Türk vatandaşları, Libya vize politikası uyarınca düzenlenen vize muafiyetlerini de dikkate alarak seyahatleri öncesinde seyahat amaçları ve planladıkları seyahat süresine uygun vize türüne başvurmalıdır.

Libya Vize Türleri

Libya Vize Türleri
Libya Vize Türleri

Libya vize türleri aşağıda verilmiştir.

  • Transit Libya vizesi
  • Kısa süreli Libya vizesi
  • Uzun süreli Libya vizesi

Libya'ya seyahat edecek kişilerin Libya vize türleri arasından seyahat plan ve amaçlarına uygun olanı seçmeleri gerekmektedir.

Libya Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Libya vize başvurusu, ikamet edilen ülkede mevcut olan Libya dış temsilciliğine yapılabilir.

Türkiye’de bulunan kişiler vize başvurularını Libya Ankara Büyükelçiliği ile Libya İstanbul Başkonsolosluğu üzerinden, temsilciliğin mesai saatleri içerisinde yapabilmektedir; bu dış temsilciliklerin herhangi bir aracı kurum ile anlaşması yoktur. Türkiye’de bulunan Libya dış temsilcilikleri Libya dışişleri bakanlığına bağlı olarak görev yapmaktadır.

Libya Vizesi Başvuru İşlemleri Ne Zaman Yapılmalıdır?

Libya vize başvuru işlemleri, planlanan seyahat tarihinden 1 ila 2 hafta önce yapılması gerekmektedir.

Libya Vize Ücreti Ne Kadardır?

Kısa süreli Libya vize harç ücreti 2023 yılı için 10 Libya dinarıdır.

Diğer vize türleri ve tüm masraflar için Libya vize ücreti sayfası incelenebilir.

Libya Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Libya vizesi için gerekli evraklar başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

Tüm vize başvuruarında talep edilen Libya vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

Libya Vizesi Başvuru Süreci

Libya vizesine aşağıdaki aşamaları izleyerek başvurabilirsiniz.

  • Vize başvurusu için Libya'da akredite bir turizm hizmet sağlayıcısı, şirket ya da ilgili kişi veya kurumdan davet mektubu/vize onayı alın.
  • Başvuru formu doldurun.
  • Gerekli evraklar hazırlayın.
  • Dış temsilciliğe başvuru formu ile evrakları teslim edin ve vize ücretini ödeyin.

Libya Vize İşlemleri Kaç Günde Sonuçlanır?

Libya vize işlemleri, başvuru Libya Ankara Büyükelçiliği ya da Libya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından teslim alındıktan sonra 1 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

Libya Vize Takip ve Sorgulama İşlemi

Libya Ankara Büyükelçiliği ya da Libya İstanbul Başkonsolosluğu vize takibi için özel bir yöntem belirlememiş olup, ulaşılması durumunda telefon ile vize durumu hakkında bilgi alınabilir. Vize sonuçlandığında başvuru sahibine başvuru esnasında belirttiği iletişim kanallarından biri ile bilgi verilmektedir.

Libya Vizesi Geçerlilik Süresi

Libya Vizesi Geçerlilik Süresi
Libya Vizesi Geçerlilik Süresi

Libya vizesi geçerlilik süreleri, vize türüne göre farklılık göstermektedir.

Libya transit vizesi, en fazla 15 gün ve kısa süreli vize en fazla 3 ay için verilmektedir.

İkamet vizeleri ise başvuru sahibinin pasaport süresini aşmamak şartıyla, 5 yıllık süre için verilebilmektedir.

Libya Vize Ret Sebepleri Nelerdir?

Libya vize reddi daha önce vize ihlali yapmış kişiler için verilmektedir. Türkiye’den yapılan vize başvurularında vize onay ihtimali daha önce vize ihtimali yapılmadıysa yüksektir.

Libya Vize Politikası Nasıldır?

2023 yılından itibaren umuma mahsus pasaport sahibi T.C vatandaşları Libya vizesine tabidir. Ancak 16 yaşından küçük ve 55 yaşından büyük olup bordo pasaport sahibi olan kişilerin kısa süreli Libya vizesi için başvuru yapmasına gerek yoktur. Bangledaş, İran, Pakistan ve Suriye vatandaşları Libya vize kısıtlaması uygulamaktadır.

Ürdün Tunus, Mısır ve ABD vatandaşları için vize muafiyeti bulunmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Libya vizesi ve başvuru süreci hakkında merkezimize en sık iletilen sorular ve cevapları aşağıda verilmiştir.

Libya Vize Başvurusunu Şahsen Mi Yapmalıyım?

Hayır, Libya vize başvurusunun şahsen yapılması gerekmez. Yetkilendirilmiş bir temsilci aracılığı ile de Libya vize başvuruları kabul edilmektedir.

Libya Vize Süresini Uzatabilir Miyim?

Evet, Libya vize sürenizi uzatabilirsiniz.

Sahip olunan Libya vize türüne göre, Libya vize uzatma işlemleri farklılık göstermektedir.

Libya Vize İhlali Sonuçları Nelerdir?

Süresi bitmiş vize ile Libya’da kaçak bulunan kişiler para cezasına çarptırılarak, deport edilmektedir. Bu kişiler aynı zamanda kara listeye alınarak daha sonraki vize başvurularında olumsuz değerlendirmeye sebep olmaktdır.

Libya Vizesi Almak Zor Mudur?

Libya vizesi almak, tüm vize evraklarınızı eksiksiz olarak hazırlayarak başvuru yapmanız halinde zor değildir. Başvurularınızda en başta Libya seyahat harcamalarınızı karşılayabileceğinizi ve seyahatinizin sonunda ülkenize geri döneceğinizi ispatlamanız gereklidir.

Libya Vize Başvurusu İçin Mülakat Yapılır Mı?

Libya vize başvurusu için bazı istisnalar dışında mülakat yapılmamaktadır. Başvurunuzu dış temsilcilikle teslim alan görevli kişisel, pasaport ve seyahat bilgileriniz hakkında birkaç kısa soru sorabilmektedir.

Libya Vizesi İçin Danışmanlık Hizmeti Nereden Alabilirim?

Libya vizesi danışmanlık hizmetini, TÜRSAB’a kayıtlı akredite vize acentelerinden alınabilir. Akredite acenteler transit, kısa ve uzun süreli tüm vize türleri için uzman desteği sunmaktadır. Vize merkezlerinin adı altında randevu ya da sağlık sigortası pazarlamaya çalışan kişi veya internet sitelerine inanılmaması önerilir.

Vizem.net akredite acentesi, tüm Türk vatandaşları için Libya vize başvuru işlemlerinde evrakların toplanmasından pasaportun iadesine kadar tüm süreç için vize danışmanlık hizmeti vermektedir. Vizem.net’in çağrı merkezine ulaşarak veya İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin'de bulunan Vizem.net ofislerine danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Libya vize başvuru danışmanlığı hakkında bilgi: 0850 241 1868

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: