Libya Ticari Vize

Libya Ticari Vize İşlemleri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Libya veya resmi adıyla Libya Devleti'ne iş toplantısı, iş eğitimi, kongre, fuar veya seminer ya da iş ile alakalı bir proje veya kurumsal etkinlik gibi bir faaliyette bulunmak için gidecek kişilerin ticari vize alması gerekmektedir. İş vizesi ya da business vize olarak da bilinmektedir.

Libya ticari vize bilgi ve başvuru hattı: 0850 241 1868

Libya Ticari Vize Türleri Nelerdir?

Libya ticari vize türleri aşağıdaki gibidir.

  • Tek girişli ticari vize: Dış temsilciliklerden alınan vize, veriliş tarihinden itibaren 45 gün geçerli iken, varışta alınan ticari vize yalnızca 30 gün geçerlidir. Her iki durumda da vize hamilinin Libya'da bir ay kalınmasına izin verilir.
  • Çok (multi) girişli ticari vize: Biri 3 ay, diğeri 6 ay geçerli olan iki tür multi vize bulunur ve vize hamilinin süre içinde istediği kadar sayıda Libya’ya giriş ve Libya’dan çıkış yapmasına izin verilir.

Tek girişli ticari Libya vizesini seyahatten önce dış temsilcilikten ya da Libya'ya varışta kapıda alabilirsiniz. Çok girişli ticari Libya vizesi için ise planlanan seyahatten önce dış temsilciliğe başvuru yapmalısınız. Libya ticari vize başvuruları Türkiye'de Libya Ankara Büyükelçiliği veya Libya İstanbul Başkonsolosluğuna yapılmalıdır.

Konsolosluktan Libya İş Vizesi Nasıl Alınır?

Libya iş vizesini Konsolosluktan almak için, Libya’da iş ilişkisi bulunan şirketten bir davet mektubu alınmalı veya Libya Pasaport ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden vize onayı oluşturulmalıdır. Ardından Libya vize formu doldurulmalı ve gerekli diğer tüm evraklar toplanmalıdır. Konsolosluğa çalışma saatleri içinde giderek evraklar teslim edilmelidir. Son olarak başvuru harcı ödenerek iş vizesi başvuruları tamamlanmalıdır.

Libya Ticari Vize Davet Mektubu

Libya ticari vize davet mektubu, Libya'da faaliyet gösteren bir şirket tarafından dilekçe olarak düzenlendikten sonra vize başvurusunda beyan edilmeli ve Libya Pasaport ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne vize onay başvurusunda sunulmalıdır.

Libya iş vizesi başvurularında Libya Pasaport ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden vize onayı alınması gereklidir. Vize başvuru belgeleri arasında Libya vizesi için davet mektubu sunulması halinde vize onay başvuruları dış temsilcilik tarafından yapılır. bunun dışında, vize onayı için Libya'da yetkili bir kişi ya da kuruluş tarafından davet mektubu ile Libya Pasaport ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne iletilerek vize onayı için başvuru yapılabilmektedir.

Libya iş vizesi için davet mektubu döküman görseli aşağıda verilmiştir.

Libya iş vizesi için davet mektubu
Libya iş vizesi için davet mektubu

Libya İş Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Libya iş vizesi başvurularında aşağıda listelenen belgeler sunulmalıdır.

  • En az 6 ay daha geçerliliği bulunan hasarsız pasaport
  • Doğru bilgilerle doldurulmuş Libya vize başvuru formu
  • Güncel çekilmiş 2 adet biyometrik özellikte fotoğraf
  • Yetkili kurum veya e-devlet sisteminden alınan adli sicil belgesi
  • Libya'daki şirket tarafından hazırlanmış davet mektubu
  • İşveren tarafından yazılmış izin belgesi

Libya ticari vize başvurularınızda sunulması gereken evrakların detaylı listesine Libya vizesi için gerekli belgeler sayfasından ulaşmanız mümkündür.

Libya Ticari Vize Başvuru Ücreti

Libya ticari vize başvuru ücretleri, vize türüne göre farklılık göstermektedir.

Libya iş vizesi başvuru harcı; tek girişli ticari Libya vizesi için 14 Libya dinarı (2023 Ocak ayında yaklaşık 55 TL) ve çok girişli ticari Libya vizesi için 100 Libya dinarıdır (2023 Ocak ayında yaklaşık 395 TL).

Libya sınırda iş vizesi ücreti ise 1 aylık vize için 100 Libya dinarı (2023 Ocak ayında yaklaşık 395 TL) olarak belirlenmiştir, ancak 6 aylık vize ücretinin konsolosluğa ödenmesi gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Ticari vize ile Libya'ya gidecek iş insanları tarafından en sık sorulan sorulara Vizem.net danışmanlarının verdiği cevaplar aşağıda paylaşılmıştır.

Libya Business Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Libya business vizesinin çıkış süresi, vize türüne göre farklılık göstermektedir.

Tek girişli ticari vize için başvurular genellikle Libya Ankara Büyükelçiliği ya da Libya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından teslim alındıktan sonraki 1 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

Çok girişli iş vizesi işlemleri genellikle 2 hafta sürmektedir; ancak bazen vize onayının veya vize numarasının dış temsilciliğe iletilmesi daha uzun sürebildiğinden erken başvuru yapılmalıdır.

Libya Ticari Vize İle Çalışabilir Miyim?

Hayır, Libya ticari vizesi hamiline Libya’da çalışma imkanı sağlamaz. Libya’da çalışmak için çalışma izninizin bulunması gerekir.

Libya Ticari Vize Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Libya ticari vizenin süresi, vize türüne göre değişebilmektedir.

Türkiye’de bulunan Libya dış temsilciliklerinden yapılan başvurularda tek girişli ticari vize 3 ay veya 6 ay süre için verilir. Sınırda vize alınması halinde vizenin süresi 1 aydır. Ticari çok girişli Libya vizesi ise 2 yıl süreyle geçerli olacak şekilde düzenlenir ve hamiline her seyahat için 60 gün süreyle ülkede kalma hakkı verir.

Libya'da Ticari Vize İle Kalış Süremi Uzatabilir Miyim?

Tek girişli ticari vize, 3 veya 6 ay süre için verilmişse, süresi uzatılamaz, Libya’ya tekrar girebilmek için ülkeden çıkmak ve yeni bir vize almak gerekir. 1 ay için verilen ticari vize ise Libya’dayken 1 ay için uzatılabilmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: