Libya Öğrenci Vizesi

Libya Öğrenci Vizesi İşlemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Libya'daki üniversitelerde lisans, yüksek lisans doktora ya da post-doktora seviyesinde yüksek öğretim ya da akredite kurs ve diğer eğitim kurumlarında mesleki eğitim ya dil eğitimi almak için Libya öğrenci vizesi alınması gerekmektedir. Öğrenci vizesi başvurusu için başvuru sahibinin Libya'da bir eğitim kurumundan kabul almış olması gerekmektedir.

Libya öğrenci vizesi başvurusu için: 0850 241 1868

Libya Eğitim Vizesi Nereden Alınır?

Libya eğitim vizesi için Türkiye'den vize başvurularınızı, Libya Ankara Büyükelçiliği ya da Libya İstanbul Başkonsolosluğuna yapabilirsiniz. Mesai saatlerinde dış temsilciliklerden başvurular kabul edilmektedir ve randevu alınması gerekmemektedir.

Libya Öğrenci Vizesi Başvuru Adımları

Libya Öğrenci Vizesi Başvuru Adımları
Libya Öğrenci Vizesi Başvuru Adımları

Libya öğrenci vizesi başvurularında, en temel olarak Libya'da kabul edildiğiniz eğitim kurumundan davet mektubu ya da Libya Pasaport ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden vize onayı almanız gerekmektedir.

Davet mektubu veya vize onayı almanızın ardından, vize başvuru formunu eksiksiz doldurmanız, gerekli evrakları hazırlayıp dış temsilciliğe teslim etmeniz ve vize ücretini yatırmanız ile Libya vizesi başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Libya dış temsilcilikleri tarafından başvurunuz teslim alındıktan sonra 1 hafta içinde başvurunuz sonuçlanmaktadır.

Libya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Libya öğrenci vizesi evrakları aşağıda listelenmiştir.

  • 6 ay geçerli ve hasarsız pasaport
  • Eksiksiz doldurulmuş Libya vize başvuru formu
  • 2 adet biyometrik özellikli güncel fotoğraf
  • Adli sicil kaydı
  • Güncel düzenlenmiş bir sağlık raporu
  • Libya'daki eğitim kurumu tarafından hazırlanmış davet mektubu

Öğrenci vizesi başvurularınızda sunulması gereken evrakların tam ve açıklamalı listesine Libya vizesi için gerekli belgeler sayfasında inceleyebilirsiniz.

Libya Eğitim Davet Mektubu

Libya eğitim davet mektubu, vize başvurularında sunulmak ya da vize onay işlemleri için mutlaka Libya’daki eğitim kurumundan alınmalıdır.

Libya'daki eğitim kurumu tarafından vize başvurusunda bulunacak kişi adına hazırlanan davet mektubu ile vize onay işlemi için eğitim kurumu, Libya Pasaport ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne başvuru yapabilmektedir. Davet mektubunun vize başvurusunda sunulması halinde ise başvuruyu kabul eden dış temsilcilik tarafından da vize onayı alınabilmektedir.

Libya Öğrenci Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

2023'te Libya öğrenci vizesi başvuru harcı talep edilen vize süresine göre farklılık göstermektedir.

Üç aydan uzun süreli eğitim programlarına katılmak için talep edilen uzun süreli Libya öğrenci vizesi başvuru harcı 50 LYD (2023 Ocak ayında yaklaşık 198 TL); üç aydan kısa süreli eğitim programlarına katılmak için yapılan kısa süreli Libya öğrenci vizesi başvuru harcı 15 LYD'dir (2023 Ocak ayında yaklaşık 60 TL).

Libya Eğitim Vizesi Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Libya öğrenci vizesi, başvuru sahibinin Libya'da katılacağı eğitim programı süresince hamiline Libya'da kalma hakkı sağlayacak şekilde seyahat belgesinin geçerliliğini aşmadan en fazla 5 yıllık bir süre için verilmektedir.

Üç aydan kısa süreli eğitim programlarına katılmak için talep edilen ise kısa süreli Libya öğrenci vizesi; üç aydan uzun süreli eğitim programlarına katılmak için talep edilen uzun süreli Libya öğrenci vizesidir.

Libya Öğrenci Vizesinin Süresi Uzatılabilir Mi?

Libya öğrenci vizesi uzatma işlemleri talep edilen vize türüne göre farklılık göstermektedir.

Kısa süreli Libya öğrenci vizesi en fazla 3 aya kadar uzatılabilmektedir. Uzun süreli Libya öğrenci vizesi ise Libya'daki üniversitelerde veya eğitim kurumlarından birinde kayıtlı tam zamanlı öğrenciler için en fazla 10 yıla kadar uzatılabilmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: