Libya Turist Vizesi

Libya Turist Vizesi Başvuru Rehberi 2023

Libya Devleti'nin vize rejimi gereği vizeye tabi ülke vatandaşlarının Libya'ya yapacakları kısa süreli seyahatleri için vize alması gerekmektedir. Libya'ya gezi, tatil, balayı gibi turistik amaçlar ile seyahat edecek kişilerin turistik vize alması gerekmektedir.

Libya turistik vize başvurusu için: 0850 241 1868

TC Vatandaşları İçin Libya Turistik Vize Gerekliliği

16 ile 55 yaş arasındaki umuma mahsus pasaport hamili T.C. vatandaşları turistik seyahatleri için vize almak zorundadır.

Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamili veya 16 yaşından küçük ve 55 yaşından büyük umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları ise 180 gün içerisindeki 90 günü aşmayan turistik seyahatleri için Libya vizesinden muaftır.

Libya'ya Turist Olarak Gitmek İçin Gerekli Koşullar

Libya'ya Turist Olarak Gitmek İçin Gerekli Koşullar
Libya'ya Turist Olarak Gitmek İçin Gerekli Koşullar

Libya’ya turist olarak gitmek için çeşitli koşulları sağlamanız gerekmektedir.

Kişilerin, Libya’da kalış masraflarını karşılamak için en az 1.000 dolar veya buna eşdeğer bir para biriminde paraya veya uluslararası finansal kredi kuruluşlarından biri tarafından verilmiş geçerli bir kredi kartına sahip olması gereklidir. Bu miktarlar haricinde, mevzuatla belirlenen vize harçlarının da ödenmesi gerekmektedir. Vizeden muaf kişiler dahi bu tutarları yanlarında bulundurmalıdır.

Turist kişilerin ülkeye gelişlerini sağlayan seyahat acentaları, şirketler veya kooperatifler, Libya Pasaport ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne yazılı taahhütname vermeli ve kendileri aracılığıyla Libya'ya gelen turistlerin Libya'da kaldıkları süre boyunca yapacakları masrafların karşılanması için gerekli parayı yurt dışındaki banka hesaplarında tutmayacaklarını kabul etmelidir. Libya Devleti'nde faaliyet gösteren bankalardan biri aracılığıyla havale onayının gösterilmediği veya eski bir vizenin olmadığı hallerde yeni turist vizeleri için onay verilmez.

Turistik Libya Vizesi Nereden Alınır?

Turistik Libya vizesi, akredite edilmiş hava, kara, deniz giriş noktalarından ve yurt dışındaki Libya diplomatik misyonlarından alınır.

Planlanan seyahatten önce vize başvurusu yapmak isteyen kişiler Türkiye'de başvurularını Libya Ankara Büyükelçiliği ya da Libya İstanbul Başkonsolosluğuna yapmalıdır.

Sınırda Libya Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Sınırda Libya turist vizesi almak, seyahat edecek kişinin talebi üzerine doğrudan veya turizm faaliyeti yürütmeye yetkili şirketler, ortaklıklar veya turizm hizmetleri büroları aracılığıyla verilir. Turizm faaliyeti yürüten kuruluşların, turist ağırlama ve işleri yürütme için hukuki sorumluluğunun gereklerini yerine getirebilecek mali güce sahip olması gerekir. Şartlar sağlanmadıkça Libya'ya gelen turistlere turizm amaçlı giriş vizesi verilmeyebilir.

Dış Temsilcilikten Libya Turist Vizesi Almak

Dış Temsilcilikten Libya Turist Vizesi Almak
Dış Temsilcilikten Libya Turist Vizesi Almak

Dış temsilciliklerden Libya turist vizesi, Libya'da akredite bir turizm hizmet sağlayıcısından davet mektubu ya da Libya Pasaport ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden vize onayı alınmasının ardından, başvuru formunun doldurulması, gerekli evrakların eksiksiz doldurulması, dış temsilciliğe belgelerin teslim edilmesi ve vize ücretinin ödenmesi ile alınır.

Vize başvuruları Ankara veya İstanbul'da hizmet veren Libya Konsolosluğu vize birimleri tarafından teslim alındıktan sonra 1 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

Libya Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Libya turistik vize gerekli evrakları aşağıdaki gibidir.

 • İsrail vizesi ya da giriş-çıkış damgası bulunmayan ve 6 ay süresi olan bir pasaport
 • Libya vize başvuru formu
 • 2 adet güncel fotoğraf
 • Yetkili makam veya e-devlet üzerinden alınan adli sicil belgesi
 • Libya'daki akredite bir turizm hizmet sağlayıcısı tarafından hazırlanmış davet mektubu

Libya turist vizesi başvurularınızda istenen belgelerin tam ve açıklamalı listesine Libya vizesi için gerekli evraklar sayfasından ulaşabilirsiniz.

Libya Turistik Vize Davet Mektubu

Libya turistik vize davet mektubu, Libya kanunları gereğince vize alabilmek için Libya'daki akredite bir turizm hizmet sağlayıcısından alınmalı ve vize başvurularında ya da vize onay işlemlerinde sunulmalıdır.

Libya vizesi, Libya Pasaport ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden vize onayı alınmadan verilmemektedir.Libya'da yetkili bir kişi ya da kuruluş tarafından vize başvurusunda bulunacak kişi adına hazırlanan davet mektubu ile vize onayı için Libya Pasaport ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne başvuru yapılmalıdır. Libya vizesi için davet mektubu vize evrakları arasında sunulduğunda ise başvuru yapılan dış temsilcilik tarafından da vize onay işlemleri yapılabilir.

Turistik Libya Vizesi Başvuru Harcı

2023 yılında sınırda alınan turistik Libya vizesi için başvuru harcı 100 Libya dinarı (2023 Ocak ayında yaklaşık 395 TL); dış temsilcilikten alınan turistik vize ücreti ise 15 Libya dinarıdır (2023 Ocak ayında yaklaşık 60 TL).

Turistik vize başvurularınızda seyahat sağlık sigortası ve danışmanlık hizmeti almanız halinde toplam Libya vize ücreti tutarı artmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Libya turist vizesi ve başvuru süreci hakkında en çok merak edilen sorular ve Vizem.net danışmanlarının cevapları aşağıda verilmiştir.

Turistik Vize İle Libya'da Kaç Gün Kalabilirim?

Turist vizesi dış temsilciliklerden alınmış ise genellikle veriliş tarihinden itibaren 45 gün geçerlidir; sınırda vizenin geçerlilik süresi ise 30 gündür. Her iki tür turistik vize ile de Libya’da 1 ay kalmanıza izin verilir.

Libya Turist Vizesi İle Kalış Süremi Uzatabilir Miyim?

Libya turist vizenizi, bir engel olmayan hallerde uzatabilirsiniz.

Turist vizeleri için sadece 1 kez Libya vize uzatma işlemlerini yapabilirsiniz.

Libya'da Turist Vizesi İle Çalışılabilir Mi?

Hayır, Libya’da turist vizesi ile çalışamazsınız.

Turist vizesinin veriliş amacı dışında kullanıldığının ispat edilmesi veya hamilinin ülkede 3 aydan fazla kalması halinde 500 Libya dinarı ceza ödenir.

Libya Turist Vizesi Almak İçin Şahsen Başvuru Yapmam Şart Mı?

Libya turist vizesi almak için şahsen başvuru yapmanız gerekmez, bir temsilci ile başvurunuzu tamamlamanız mümkündür.

Vizem.net danışmanlığında, gerekli belgeleri posta ya da e-posta olarak iletmeniz halinde, Libya vize başvurunuz sizin adınıza yapılmaktadır.

Türkiye'den yapılan başvurularda evrak kontrolünden pasaport iadesine kadar Libya vizesi için danışmanlık hizmeti sunan Vizem.net’e İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin'de bulunan ofislerine müracaat ederek veya 0850 241 1868 numaralı çağrı merkezini arayarak ulaşabilirsiniz.

Türkiye’den Libya’ya Direk Uçuş Var Mıdır?

Evet THY ve Pegasus Hava yollarının Bingazi’ye direk uçusu buulunmaktadır. Ayrıca aktarmalı olarak Bingazi, Trablus ve Müsurata şehirlerine Türkiye’den gitmek mümkündür.

Libya’da Turizm Hangi Alanlarda Gelişmiştir?

Libya’ya en fazla aşağıdaki turizm amaçları ile seyahat edilmektedir.

 • Tarihi turizm
 • Jeoturizm

Libya'da Gezilmesi Gereken Turistik Yerler Nerelerdir?

Libya'da Gezilmesi Gereken Turistik Yerler Nerelerdir?
Libya'da Gezilmesi Gereken Turistik Yerler Nerelerdir?

Libya’da gezilmesi gereken turistik yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Kirene
 • Bingazi
 • Misrata
 • Kızıl Kale Müzesi
 • Leptis Magna
 • Gürcü Camii
 • Trablus Camii
 • Murzuk Kalesi
 • Acacus Dağları
 • Şehitler Meydanı
Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: