Libya Vize Politikası

Libya Vize Politikası ve Libya'nın Vize Muafiyeti Uyguladığı Ülkeler

Libya vize politikası, yabancı vatandaşların Libya’ya girişine ilişkin belirlediği kuralları içermektedir. Libya, vize politikası gereği bazı yabancı ülke vatandaşlarına vize muafiyeti uygularken bazı yabancı ülke vatandaşlarına vize vermemektedir.

Libya seyahati öncesinde birtakım istisnalar dışında dış temsilcilikten Libya vize başvurusu yapılması gerekir.

Libya'nın Türk vatandaşlarına uyguladığı vize politikası ve vize talep etmediği ülkeler hakkında detaylı bilgi aşağıda paylaşılmıştır.

Hangi Ülkelerin Vatandaşları Libya'ya Vizesiz Seyahat Edebilir?

Aşağıdaki ülkelerin vatandaşları Libya’ya vizesiz seyahat edebilmektedir.

  • Ürdün (1 aya kadar olan ziyaretler için, sadece varışta en az bir yıl geçerli olması gereken 5 yıllık bir pasaporta sahip olunması halinde)
  • Tunus
  • Mısır (Çarşamba ve perşembe günleri Matrouh Valiliği sakinleri için)
  • Amerika Birleşik Devletleri (Libya'da yerleşik bir şirketten sponsor mektubu alınmışsa)

Türk Vatandaşlarının Libya Vizesi Alması Gerekir Mi?

Türk Vatandaşlarının Libya Vizesi Alması Gerekir Mi?
Türk Vatandaşlarının Libya Vizesi Alması Gerekir Mi?

Türk vatandaşlarının 25 Aralık 2009 tarihinden itibaren turistik amaçlı Libya gezileri için vize alma işlemi sonlandırılmış olup 2015 yılında vize alma işlemleri yeniden başlatılmıştır.

2023 yılından itibaren bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları Libya vizesine tabidir. 16 yaşından küçük ve 55 yaşından büyük olup bordo pasaport sahibi olan kişilerin kısa süreli Libya vizesi için başvuru yapmasına gerek yoktur. Siyah, gri ve yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşlarının 180 gün içinde 90 günlük Libya gezileri için vize almalarına gerek olmamaktadır.

Kimler Libya Vizesi Alamaz?

İsrail vizesi veya İsrail'e herhangi bir giriş olduğunu belirten seyahat belgesi bulunan ziyaretçilerin Libya’ya girişine izin verilmez. Uçaktan inmeden aynı uçuşla devam eden İsrail vatandaşlarının Libya’ya girişi ve Libya’dan transit geçişi de yasaktır.

İsrail dışında vatandaşlarının Libya’ya girişinin reddedileceği diğer ülkeler aşağıda verilmiştir.

  • Bangladeş
  • İran
  • Pakistan
  • Sudan
  • Suriye
  • Yemen

Libya'nın Çad, Nijer, Sudan ve Cezayir sınırları geçişlere kapatılmıştır.

Pasaportunda İsrail Vize Damgası Bulunan Kişilerin Durumu

Mısır-İsrail ve Ürdün sınırlarında alınanlar da dahil olmak üzere pasaportunuzda İsrail damgası bulunmaması gerekir, aksi takdirde Libya'yı ziyaret etmek için yeni bir pasaport almanız gerekir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: