Libya Vizesi için Gerekli Evraklar

2023 Yılında Libya Vizesi için Gerekli Evraklar Listesi

Libya vize başvurusu için sunulması gereken evraklar diğer birçok ülkeye kıyasla oldukça az sayıda ve kolaylıkla temin edilebilecek evraklardan oluşmaktadır. Libya vize başvurularında talep edilen evraklar vize türüne göre farklılık göstermemekte olup standarttır.

Libya vize başvurusu için ibraz edilmesi gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport
  • Vize başvuru formu
  • Biyometrik fotoğraf
  • Adli sicil kaydı
  • Davet mektubu ya da vize onayı
  • Sağlık raporu
  • Vize ücreti makbuzu

Evraklar, başvuru esnasında başvuru yapılacak dış temsilciliğe teslim edilmelidir. Libya vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için talep edilen evrakların istenen kriterlere uygun olarak ve eksiksiz hazırlanması gerekmektedir.

Libya vize evrakları için istenen kriterlerleri aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz.

Libya vize danışmanlığı: 0850 241 1868

Pasaport

Libya vizesi için gerekli pasaport, Libya’dan ayrılış tarihinizden itibaren en az 6 ay daha geçerli olmalıdır. Pasaportunuzda en az 2 boş sayfa bulunması ve pasaport içinde İsrail’e giriş-çıkış damgası bulunmaması gerekmektedir.

Başvuru Formu

Vize başvuru formu, vize başvurusu esnasında Libya Ankara Büyükelçiliği ya da Libya İstanbul Başkonsolosluğundan temin edilmektedir. Vize başvuru formunda beyan edilen bilgiler güncel ve doğru olmalıdır.

Aşağıda Libya vize başvuru formu örneği verilmiştir.

Libya vize başvuru formu örneği
Libya vize başvuru formu örneği

Biyometrik Fotoğraf

Libya vize başvurusu için 2 adet, 4 cm genişlik ile 6 cm yüksekliğinde ve son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik özellikli fotoğraf sunulmalıdır.

Vize işlemleri için fotoğraf özelliklerine dair detaylı bilgiye Libya vize fotoğrafı sayfasından ulaşabilirsiniz.

Adli Sicil Kaydı

Libya vize başvuru sahibine ait "Adli sicil kaydı yoktur." ibaresini içeren e-devletten alınmış adli sicil belgesi sunulmalıdır.

Davet Mektubu ya da Vize Onayı

Davet mektubu veya vize onayı sunulmamış Libya vize başvuruları kabul edilmez.

Libya vize başvuruları, Pasaport ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan vize onayı olmaksızın kabul edilmemektedir. Vize onayı için bir davet mektubu ile başvuru yapılmaktadır.

Davet mektubunun Libya'da ikamet eden bir kişi veya Libya’da faaliyet göstermekte olan bir şirket tarafından hazırlanabilmektedir.

Libya vize başvurularınızda, tercihinize bağlı olarak Libya vize davet mektubu ya da vize onayı sunmanız gereklidir. Vize davet mektubunu ibraz ettiğiniz başvurularda, dış temsilcilikler Pasaport ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne başvuru yapar ve vize onayını alır.

Sağlık Raporu

Sağlık raporu öğrenim, çalışma ve aile birleşimi gibi amaçlarla alınan uzun süreli Libya vizesi başvurularında, özellikle çalışma vizesi başvurularında talep edilen bir evraktır. Kısa süreli (turistik, ticari) Libya vizesi başvurularında sağlık raporu gerekmemektedir.

Vize Ücreti Makbuzu

Başvuru yapılan Libya vize türü için öngörülen vize başvuru harcının ödendiğine dair makbuz sunulmalıdır.

Başvurulacak vize türüne göre Libya vize ücreti değişmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: