Libya Çalışma Vizesi

Libya Çalışma Vizesi ve Çalışma İzni Başvuruları

Libya Devleti'nde çalışmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının çalışma vizesi alması gerekmektedir. Çalışma vizesi başvurusu için başvuru sahibinin Libya'da bir işverenden geçerli bir iş teklifi almış ve kontrat imzalamış olması gerekmektedir. Çalışma vizesi almak için öncelikle çalışma izninin işveren tarafından alınmış olması gerekir.

Libya Çalışma Vizesi Nereden Alınır?

Libya çalışma vizesi için başvurularınızı, Libya Ankara Büyükelçiliği ya da Libya İstanbul Başkonsolosluğuna yapmalısınız. Vize başvuruları dış temsilciliklerin çalışma saatleri içerisinde kabul edilmekte olup, öncesinde randevu almanıza gerek yoktur.

Libya Çalışma Vizesi İçin Ne Zaman Başvuru Yapılmalıdır?

Çalışma vizesi için Libya'ya gitmeyi planladığınız tarihten en az 1-2 hafta önce başvuru yapmalısınız.

Libya Çalışma Vizesi Başvuru Süreci

Libya çalışma vizesi almak için ilk olarak, Libya’da anlaşmış olduğunuz işverenden bir davet mektubu veya Libya Pasaport ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvurarak çalışma izni almış ve vize onayı almış olmanız gerekmektedir.

Davet mektubu veya vize onayı alındıktan sonra, Libya vize başvuru formunu doldurmanız ve gerekli diğer evrakları hazırlamanız gerekir. Libya dış temsilciliklerine mesai saatlerinde giderek evraklarınızı teslim etmeniz ve vize ücretini ödemeniz ile Libya vize başvurunuz tamamlanır.

Libya Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Libya çalışma vizesi için aşağıda listelenen evrakları sunmalısınız.

  • Hasar görmemiş ve 6 ay daha süresi bulunan pasaport
  • Libya vize başvuru formu
  • Güncel 2 adet biyometrik fotoğraf
  • E-devlet üzerinden veya yetkili kurumlardan alınmış adli sicil belgesi
  • Libya’daki işveren tarafından verilmiş davet mektubu
  • Güncel alınmış bir sağlık raporu

Libya çalışma vizesi için talep edilen belgelerin detaylı listesine Libya vize başvurusu için gerekli belgeler sayfasından ulaşmak mümkündür.

Libya Çalışma Vizesi İçin Davet Mektubu

Libya çalışma vizesi için davet mektubu, Libya Pasaport ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden vize onayı alabilmek için, Libya’da bulunan işveren tarafından sizin adınıza hazırlanmalı ve Müdürlüğe yapılan başvuruda sunulmalıdır.

İşverenin Libya Çalışma Bakanlığı’na vize onayı için talepte bulunması ve bu talebin Libya Pasaport ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne iletilmesi ile Libya vize onayı alınabilirken, vize belgeleri arasında davet mektubu sunulması halinde de dış temsilcilik tarafından vize onayı alma işlemleri tamamlanabilmektedir.

Libya Çalışma Vizesi İçin Başvuru Formu

Libya çalışma vizesi başvuru formu, Libya Ankara Büyükelçiliği ya da Libya İstanbul Başkonsolosluğundan alınır. Vize başvuru formunda beyan edilen bilgiler güncel ve doğru olmalıdır. Formun elde ya da formun formatını bozmayacak şekilde bilgisayarda doldurulması mümkündür ve el yazısı tercih edildiyse mavi ya da siyah tükenmez kalem kullanılmalıdır. Formda ayrılan kısma fotoğraf eklenmelidir.

Libya Çalışma Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

2023 yılında Libya çalışma vizesi başvuru ücreti, 50 Libya dinarıdır (2023 yılı Ocak ayı için yaklaşık 198TL).

Libya Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Libya çalışma vizesi, başvurunuz Libya Ankara Büyükelçiliği ya da Libya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından teslim alındıktan sonra ortalama 1 hafta içerisinde çıkmaktadır.

Libya Pasaport ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından iznin tebliğ edilmesinden 3 gün içinde, yurt dışındaki Kardeşlik Büroları, Halk Büroları ve Başkonsolosluklar çalışma amaçlı vizeleri vermektedir.

Çalışma Vizesi İle Libya'ya Girişten Sonra Yapılması Gerekenler

Çalışma vizesi ile Libya’ya giriş yaptıktan sonra, vizenin düzenlendiği tarihten itibaren 1 ay içerisinde Libya Pasaport ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ofislerinden birine oturum izni almak üzere başvurmanız gerekmektedir. Oturum izninin içereceği bilgilere ve süresine, yönetmelik uyarınca karar verilir.

Üç aydan kısa süreli çalışmalar için çalışma vizesi aldıysanız, Libya oturma izni başvurusu yapmanız gerekmez.

Sık Sorulan Sorular

Libya çalışma vizesi ve başvuru süreci hakkında danışanlarımız tarafından en çok merak edilen sorular ve cevapları aşağıdadır.

Libya Çalışma Vizesi İle Libya'da Ne Kadar Süre Kalabilirim?

Libya çalışma vizesi işe Libya’da kalış süreniz, yabancıların istihdamını düzenleyen mevzuata uygun olarak verilen çalışma izin belgesinde öngörülen süreye veya iş sözleşmenize göre belirlenmektedir.

Libya Çalışma Vizesinin Süresi Uzatılabilir Mi?

Libya çalışma vizenizin süresi, pasaportunuzun geçerlilik süresini aşmamak kaydıyla, sözleşmenizde veya yenilenmiş yetkilendirmenizde belirtilen süre için uzatılabilir.

Libya İşçi Vizesi Aile Üyelerimi de Kapsar Mı?

Libya işçi vizesi, vize hamillerinin eşlerini, reşit olmayan çocuklarını, bekar kızlarını ve kendisine bağımlı anne, baba veya küçük kardeşlerini kapsamaktadır.

Oturum izni haklarından yararlanmak için aile üyelerinin, Libya aile birleşimi vizesi almaları gerekmektedir.

Çalışmak İçin Libya'ya Gideceklerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı duyuruya göre Libya’ya gidecek kişilerin, Şubat 2011’deki devrim sonrasındaki inşaat işlerinde çalışmak üzere cazip teklifler sunan ve çalışma vizesi olmadan Libya’ya göçmenlik ve çalışma vaadiyle işçi götüren aracılar konusunda dikkatli olması gerekmektedir.

Çalışma vizesi olmadan Libya’ya giden kişiler, yasal işçi statüsünde değildir ve uyuşmazlık halinde yargı yollarına başvuramamaktadır; ayrıca çalışma koşulları, sosyal güvenlik işlemleri ve ücret bakımından hak kaybına uğramaktadır. Libya’ya gittikten sonra çalışma vizesi ve oturum izni almayı vaat eden işveren ya da yardımcı durumdaki aracıların, pasaportlara el koyduğu ve herhangi bir yasal işleme başvurmadığı bilinmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: