Libya Vizesi Uzatma ve Yenileme İşlemleri

Libya Vizesi Uzatma ve Yenileme İşlemleri

Libya vizesi uzatma ve yenileme işlemleri, belli kriterleri karşılamanız halinde talebiniz üzerine vize durumunda yapılan değişiklik işlemleridir.

Libya için vize uzatma ve yenileme işlemlerine dair aşağıda detaylı bilgi paylaşılmıştır.

Libya vize uzatma, yenileme ve iptal işlemleri için: 0850 241 1868

Libya Vizesi Nasıl Uzatılır?

Libya vize uzatma işlemi için başvuru, Libya Pasaport ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne yapılmakta olup vize süresini uzatma işlemi için koşullar vize türleri arasında farklılık göstermektedir.

Transit Libya Vizesi Uzatma İşlemi

Transit Libya vizesi 45 gün geçerli olan ve Libya’ya giriş tarihinden itibaren 15 günü aşmayan süreyle kalış hakkı veren bir vize türü olup en fazla 15 güne kadar uzatılabilir.

Kısa Süreli Libya Vizesi Uzatma İşlemi

Kısa süreli Libya vizesi için öngörülen kalış süresi, gerektiğinde 1 ayı geçmemek üzere uzatılabilir.

Uzun Süreli Libya Vizesi Uzatma İşlemi

Uzun süreli Libya vizeleri, pasaportun geçerlilik süresini aşmadan beş yıllık bir süre için verilebilir.

Uzun süreli Libya vizesi uzatma işlemi için yalnızca belirli gruplar başvuru yapabilmekte olup aşağıdaki gruplar içinde yer alıyorsanız başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

  • Libya'ya yasal olarak girip kesintisiz 10 yıl boyunca Libya'da ikamet eden kişiler
  • Libya'daki eğitim kurumlarından birine kayıtlı tam zamanlı öğrenciler
  • Belirli ekonomik veya uluslararası hususlar göz önüne alındığında, kalışları Libya'nın çıkarları için önemli görülen yabancılar
  • Vize sahibinin eşi, reşit olmayan çocukları, evli olmayan kız çocukları, ebeveynleri, kardeşleri ve bakmakla yükümlü olduğu diğer yasal kişiler
  • Vatandaşların Libyalı olmayan eşleri ve çocukları

Libya çalışma vizesi, pasaportun geçerliliğini aşmamak kaydıyla, yenilenen yetki veya sözleşmede öngörülen süreye uygun olarak uzatılabilir. Libya aile birleşimi vizesi, asıl vize sahibinin vizesinin uzatılması doğrultusunda uzatılabilir.

Libya Çıkış ve Yeniden Giriş Vizesi Uzatma İşlemi

Libya çıkış ve yeniden giriş vizesi, uzun süreli Libya vizesi sahiplerine, düzenlendiği tarihten itibaren 3 ay süreyle geçerli ve tek seferlik verilen vize türüdür.

Libya çıkış ve yeniden giriş vizesi, seyahat amacınız eğitim veya tıbbi tedavi ise uzatılabilmektedir. Libya’da öğreniminize devam ettiğinizi veya tedavi gördüğünüzü belgelemeniz halinde ve belirlenen ikametgah sınırları içinde kalmak kaydıyla çıkış ve yeniden giriş vizeniz 6 ay daha uzatılabilir.

Libya Elçiliği çıkış ve tekrar giriş vizesini, süresi dolmadan ve ikamet devam ettiği sürece uzatma talebinde bulunmak şartıyla en fazla bir ay süreyle uzatabilir.

Libya Vize Uzatma İşlemi Ücreti

Libya vize uzatma işlemi ücreti aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Vize türüÜcret
Transit vize10 LYD
Kısa süreli Libya vizesi15 LYD
Uzun süreli Libya vizesi15 LYD
Çıkış ve yeniden giriş vizesi10 LYD

Libya Vize Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Libya vize yenileme işlemleri, mevcut Libya vizenizin geçerliliğinin dolması ile yapılabilmektedir. Eğer vizenizin geçerliliği devam ediyorsa Libya vize yenileme işlemini gerçekleştirmek için planladığınız yeni seyahat tarihini mevcut vizenizin bitiş tarihinden sonra başlayacak şekilde beyan etmeniz gerekir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: