Avustralya Vize Fotoğrafı Özellikleri

Avustralya Vize Fotoğraf Ölçüsü ve Özellikleri Nelerdir?

Avustralya vize fotoğrafı, vize işlemleri sırasında sunulması zorunlu ve kişinin kimliğini gösteren bir belgedir. Tüm Avustralya vize başvurularında gerekli şartları sağlayan vize fotoğrafları sunulmalıdır, belli standartları sağlamayan fotoğraflar vize reddine neden olabilmektedir.

Avustralya vize fotoğrafı için çevrimiçi veya şahsi başvuru türlerine göre farklı taleplerde bulunulmaktadır. Şahsi başvurularda bütün gerekli belgeler ile birlikte fotoğrafın fiziksel kopyası sunulmalı, ancak çevrimiçi başvurularda fotoğraf taranarak ImmiAccount üzerinden yüklenmelidir.

2022 itibariyle Türkiye’deki Avustralya vize başvuru merkezlerine elden başvuru randevusu seçeneği sunulmamakta, tüm başvuruların online yapılması ve vize fotoğrafının online başvuru sistemine dijital olarak veya sonradan taranarak yüklenmesi gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Avustralya vizesi başvuruları için vize fotoğrafı da dahil olmak üzere tüm evrakların kontrolü uzman danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Avustralya Vizesi İçin Fotoğraf Gerekli Midir?

Evet, Avustralya vizesi için fotoğraf gereklidir. Son 6 ayda çekilmiş bir fotoğraf kullanılmalıdır.

Avustralya Vize Başvurusu için Kaç Fotoğraf Gerekir?

Avustralya vize başvurusu için 1 adet fotoğraf gerekir.

Avustralya Vize Fotoğraf Ölçüleri Ne Olmalıdır?

Avustralya vize fotoğraf ölçüleri 35 mm ile 40 mm arasında genişlikte, 45 mm ile 50 mm arasında yükseklikte olmalıdır. Fotoğrafta yüz çeneden tepeye kadar en fazla 36 mm, en az 32 mm olabilir.

Fotoğraf ölçülerinin bulunduğu görsel aşağıda verilmiştir.

Avustralya Vize Fotoğraf Ölçüleri Ne Olmalıdır?
Avustralya Vize Fotoğraf Ölçüleri Ne Olmalıdır?

Avustralya Vize Fotoğrafının Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Avustralya vize fotoğrafının 6 aydan eski olmaması gerekmektedir. Yüzün tamamının açıkça görüntülendiği fotoğrafta yüz kadrajda ortalanmalı ve gözler doğrudan kameraya bakmalı; gülmeden, kaş çatmadan nötr bir ifade ile poz verilmelidir. Saç yüze değmemeli, gözler açık, ağız kapalı fotoğraflar kabul edilirken yüz takıları, şapka, dini kıyafet dışındaki üniformalar, gözlük kabul edilmemektedir. Yüzde bulunan yara izlerinde düzeltilme yapılmamalıdır.

Fotoğraf arka planı düz ve tercihen beyaz olmalıdır. Aydınlatma gölgelere müsaade vermemeli, kırmızı göz sorunu bulunmamalıdır. Şahsi başvurularda fotoğrafların fiziksel kopyaları Avustralya vize başvuru evrakları ile birlikte sunulmalı, çevrimiçi başvurularda ise fotoğraf ve diğer belgeler ImmiAccount aracılığı ile yüklenmelidir.

Doğru/yanlış fotoğraf çekimini gösteren örnek görsel eklenmiştir.

Avustralya Vize Fotoğrafının Özellikleri Nasıl Olmalıdır?
Avustralya Vize Fotoğrafının Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Avustralya Vize Fotoğrafında Başörtüsü Takılabilir Mi?

Avustralya vize fotoğrafında başörtüsü takılabilmektedir. Dini nedenlerle başörtüsü takan kişilerin fotoğraflarda başörtüsüyle görünmelerinde bir sakınca görülmemektedir.

Takılan başörtüsü düz, desensiz olmalı, yüzün her iki taraftaki kenarları görünmeli ve çene altından alına kadar yüz tamamen görünür olmalıdır.

Avustralya Vize Fotoğrafında Gözlük Takılabilir Mi?

Avustralya vize fotoğrafında gözlük takılamaz.

Tıbbi nedenlerle takılan gözlüklerin çıkarılamayacağı durumlarda, yetkili doktor tarafından imzalanan, doktorun tam adını, kayıt numarasını, adresini ve telefon numarasını içeren gözlüğün ne gerekçe ile çıkarılamayacağını açıklayan tıbbi bir sertifika gösterilmesi gerekmektedir. Takılması gereken gözlükler ile çekilen fotoğraflarda çerçeve gözü kapatmamalı ve camlarda bir yansıma olmamalıdır.

Çocuklar için Avustralya Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?

Çocuklar için Avustralya vize fotoğrafı diğer fotoğraf gerekliliğine uygun olarak çekilmelidir. Ağzı açık çekilmiş fotoğraflar kabul edilse de kadrajda başka biri veya nesnenin görülmemesi gereklidir.

Online Avustralya Vize Başvurusu için Fotoğraf Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Online Avustralya vize başvurusu için fotoğraf jpg formatında ve en fazla 500 kb boyutunda olmalıdır.

Fotoğrafın sıkıştırılmış veya şifrelenmiş dosya halinde sunulması ya da bir kağıt parçası üzerine taranması, Avustralya online vize başvurularında kabul edilmemektedir.

Avustralya Vize Fotoğrafı Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Avustralya vize fotoğrafı yükleme işlemi için öncelikle ImmiAccount hesabı yaratılmalı, kişisel bilgiler ve pasaport numarası hesaba kaydedilmelidir. Başvuru adımının ardından ‘’Attach documents’’ kısmında gerekli tüm belgelerin eklenmesinin ardından ‘’Photograph-Passport’’ seçilmeli ve fotoğraf eklenmelidir.

Sistemde çerçeve içinde bulunan yere fotoğraf hizalandırılmalı, ardından ‘’Add Attachment’’ ve ‘’Confirm’’ seçenekleri tıklanarak kayıt ve yükleme işlemi yapılmalıdır. ‘’Received’’ ekranı ile işlem tamamlanmış olup, bütün belgeler ile vize fotoğrafı kaydedilir.

Avustralya Biyometrik Vize Fotoğrafı Nerede Çektirilir?

Avustralya biyometrik vize fotoğrafı fotoğrafçılardan veya aracı kurum başvuru ofislerinden çektirilebilir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: