Avustralya Denizci Vizesi

Avustralya Denizci Vizesi Başvuru Süreci 2023

Avustralya denizci vizesi, askeri olmayan gemi kaptanlarının ve mürettebatın Avustralya’ya deniz yolu ile giriş ve çıkış yapmasını sağlayan vize türüdür. Askeri olmayan geminin müretabında bulunan ve Subclass 988 vize sınıfı kodlu denizci vizesine sahip kişiler mürettebatın bir parçası oldukları süre boyunca Avustralya’da bulunabilir. Denizci vizesi aynı zamanda gemici vizesi veya gemi mürettebatı vizesi olarak da adlandırılmaktadır.

Vizem.net Türkiye'den yapılacak Avustralya denizci vizesi başvurularında tüm başvuru sürecini kapsayan danışmanlık hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Avustralya Gemici Vizesi Şartları Nelerdir?

Avustralya gemici vizesi şartları aşağıda verilmiştir.

 • Gemi adamı vize başvurusu yapılırken Avustralya dışında bulunulmalıdır.
 • Avustralya'ya uluslararası bir yolculuk yapan ve askeri olmayan bir gemi mürettebatında bulunmak veya mürettebatın üyesi olmak üzere bir teklife sahip olmak gereklidir.
 • Herhangi bir kalıcı Avustralya vizesine sahip olmamak gereklidir.
 • Geçmişte başvurusu reddedilen veya iptal edilen bir Avustralya vizesine sahip olmamak gereklidir.
 • Temiz bir sabıka kaydına sahip olunmalıdır.

Avustralya Denizci Vizesi Almak için Hangi Tür Gemilerde Çalışılabilir?

Avustralya denizci vizesi almak belirli iş alanlarında çalışan bir geminin mürettebatında bulunmak gereklidir. Mürettebat üyesi olunan gemi ticari amaçlar için veya ücretli yolcu taşımak için kullanılabilir.

Yabancı bir ülke tarafından bilimsel araştırma yapmak için görevlendirilmiş gemi mürettebatı üyeleri denizci vizesi başvurusunda bulunabilir. Avustralya Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı tarafından devlet gemisi statüsü verilmiş gemilerde ve Avustralya’ya satılmak için getirilen Avustralya Uluslararası Nakliye Sicilinde kayıtlı gemilerde çalışan kişiler denizci vizesi başvurusu yapabilir.

Avustralya Gemi Adamı Vizesi Kimlere Verilmez?

Avustralya gemi adamı vizesi alamayacak kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Bir yat, tekne veya küçük gemi mürettebatında görevli kişiler
 • Askeri olmayan gemi statüsüne uymayan gemilerin mürettebat üyeleri
 • DIPCLEAR statüsüne veya diplomatik izne sahip olmayan yabancı donanma mürettebatı üyeleri
 • Avustralya kullanımı için ithal edilen fakat Avustralya Uluslararası Nakliye Sicili veya veya AISR kaydı bulunmayan gemilerin mürettebat üyeleri

Gemi Adamları ve Kaptanlar için Avustralya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gemi adamları ve kaptanlar için Avustralya vize başvurusu Avustralya hükümeti internet sitesi üzerinden İmmiAccount başvuru portalına online olarak yapılabilmektedir. İmmiAccount başvuru portalı üzerinden hesap oluşturulduktan sonra sisteme giriş yapılmalıdır.

Vize türü seçim ekranında Subclass 988 Avustralya gemi adamı vizesi seçimi yapılmalı ve başvuru formu eksiksiz ve doğru beyanlarla doldurulmalıdır.

Gereken vize dökümanlarının sisteme yüklenmesiyle başvuru tamamlanmaktadır. Avustralya Ankara Büyükelçiliği İçişleri Ofisi başvuran kişiye başvurunun alındığı ve biyometri işlemlerinin yapılması gerektiğine dair e-posta göndermektedir.

E-posta alındıktan sonra İstanbul, Ankara veya Gaziantep’te bulunan VFS Global vize başvuru merkezlerinden biri için randevu alınmalıdır. Randevu tarihinde parmak izi işlemlerinin şahsen yapılmasıyla başvuru süreci tamamlanmaktadır.

Avustralya Denizci Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avustralya denizci vizesi için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Pasaport: Seyahat bitiminden sonra en az 6 ay daha geçerli olan pasaportun fotoğraf, kişisel bilgiler, pasaport işlemleri ve bitiş tarihlerini içeren sayfalarının renkli fotokopileri ve varsa geçmiş pasaportların kopyaları gerekmektedir.
 • Avustralya denizci vizesi başvuru formu: İnternet üzerinden eksiksiz, doğru beyanlarla ve İngilizce dilinde doldurulmuş başvuru formu gereklidir.
 • Kimlik kartı : Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, yabancı vatandaşlar için Türkiye Cumhuriyeti oturum izni gerekmektedir.
 • Gemici iş sözleşmesi: Askeri olmayan bir geminin mürettebatında görevli olunduğunu veya yakın gelecekte olunacağını gösteren iş sözleşmesi gerekmektedir.
 • Görevlendirme yazısı: Geminin yerel taşıma veya nakliye acentesi tarafından yazılmış ve başvuran kişinin adını, şirketin adını, geminin adını, Avustralya’ya varılacak tarihi, limanın adını ve gemiye geri binilmesi umulan tarihi belirten mektup gerekmektedir.
 • Eğitim belgeleri: Mürettebat üyesi istihdamı ile ilgili alınan en yüksek eğitimi ve yeterliliği kanıtlayan bir diploma gereklidir
 • Adli sicil kaydı: Geçmişte işlenen suçları gösteren adli sicil kaydı gereklidir.

ImmiAccount üzerinden yapılan online başvuru sırasında hangi belgelerin gerekli olduğu belirtilmektedir. İstenilen kimlik, eğitim ve iş belgeleri İmmiAccount üzerinden yapılan başvuru sırasında yüklenmelidir. Başvurusu sırasında dökümanlar yüklenmediği takdirde başvurunun sonuçlanması gecikebilir. Bir mürettabat üyesinin partneri veya bakmakla yükümlü olduğu kimse olarak yapılan başvurularda aynı ailenin üyesi olunduğunu kanıtlamak için kimlik belgeleri ve başka belgelerin yüklenmesi gereklidir.

Avustralya Denizci Vize Ücreti Ne Kadardır?

Avustralya denizci vize başvuruları ücretsizdir. Aracı kurum başvuru merkezinde şahsen yapılan biyometri işlemleri için 63 Türk lirası hizmet bedeli ödenmesi gerekmektedir.

Avustralya Gemi Adamı Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avustralya gemi adamı vizesi başvurunun işleme alınmasından ardından ortalama 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Avustralya'ya Gemici Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Avustralya'ya gemici vizesi hamiline vize süresi boyunca Avustralya’ya sınırsız giriş çıkış hakkı tanımaktadır. Askeri olmayan bir geminin mürettebatında bulunulduğu sürece Avustralya gemici vizesi 3 yıl boyunca geçerli kalmaya devam etmektedir. Vize iptal olmadığı sürece Avustralya gemici vizesi hamilleri askeri olmayan bir gemi ile Avustralya’ya giriş yapabilmektedir.

Avustralya gemici vizesi iptal nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Avustralya’da geminin gerekli işleri dışında çalışmak
 • Avustralya'ya Subclass 771 transit vizesi ilehava yoluyla geldikten sonraki 5 gün içerisinde bağlı olunan gemiye giriş yapmamak
 • Başka bir vize türüne sahip olan kişilerin vizelerinin karakter gereksinimi dışında bir sebepten iptali
 • Bağlı olunan gemiden ayrıldıktan sonraki 5 gün içerisinde yeni bir askeri olmayan gemiye kaydolmadan veya başka bir vizeye başvurmadan Avustralya’da kalmak

Gemici Vizesi Sahibinin Aile Üyeleri Avustralya'ya Gidebilir Mi?

Gemici vizesi sahibinin aile üyeleri gemi kaptanının onayı ile vize sahibiyle aynı gemide seyahat ediyorlarsa gemici vizesine başvurabilir. Aile üyeleri ayrı başvuru formları sunmalıdır. Gemici vizesi ile Avustralya’ya gelen mürettebat üyesi yakınlarının Avustralya’da çalışma hakkı bulunmamaktadır.

Denizci Vizesi İle Avustralya'da Çalışılabilir Mi?

Denizci vizesi ile Avustralya'da sadece geminin gereksinimleri doğrultusundaki işler yapılabilir. Denizaşırı bir limandan gelerek açık denizdeki bir üretim veya depolama tesisinden ihracat için ürün alarak denizaşırı limana geri dönecek uluslararası petrol ihracat gemisi mürettebat üyesi dışındaki gemi mürettebatı üyeleri, herhangi bir denizaşırı kaynak faaliyetinde bulunamaz.

Denizci vizesi ile Avustralya’ya gelen kişiler bağlı olunan geminin gerekli faaliyetleri ile doğrudan bağlantılı olmayan herhangi bir kara veya deniz işinde çalışamaz.

Gemi Adamı Vizesi İle Avustralya'da Turist Olarak Gezilebilir Mi?

Gemi adamı vizesi ile Avustralya’da turist olarak gezilemez. Avustralya’da turistik gezi yapmak için turist vizesi almak gerekmektedir.

Avustralya'ya gemi adamı vizesi ile gelen kişiler mürettebat üyesi olarak çalışmadığı zamanlarda Avustralya’yı gezmek için Avustralya turistik vize başvurusunda bulunabilir. Hem Avustralya turist vizesi hem de gemi adamı vizesi aynı anda alınabilmektedir.

Avustralya Gemici Transit Vizesi Nedir?

Avustralya gemici transit vizesi Avustralya’da bulunan gemisine katılmak üzere hava yolu ile seyahat edecek mürettebat üyelerine verilen vize türüdür.

Transit vize hamilleri yeni bir mürettebata katılana kadar 5 gün boyunca Avustralya’da bulunabilmektedir. Avustralya transit vize bir uçuş için geçerlidir ve Avustralya’ya hava yolu ile gelinecek her sefer için yeni bir transit vizesi alınmalıdır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: