Avustralya Aile Ziyareti Vizesi

Avustralya Aile Ziyareti Vizesi Başvuru Süreci 2023

Avustralya aile ziyareti vizesi, Avustralya vatandaşı veya kalıcı oturma izni sahibi bir akrabasından davet mektubu alan aile üyelerinin, Avustralya’da ailesini ziyaret etmesine izin veren kısa süreli bir vize türüdür.

Avustralya aile ziyareti vizesi, Avustralya'ya kısa süreli yapılacak olan seyahatlerde verilen Avustralya standart ziyaretçi vize (Subclass 600) türüdür ve sponsorlu aile ziyareti vizesi veya turist vizesi olarak 2 ayrı şekilde verilebilmektedir.

Avustralya aile ziyareti vizesinin hamiline sağladığı haklar; vize süresi boyunca Avustralya’da ikamet etmek, aile ve arkadaşlarını ziyaret etmek ve vize süresinden kısa süreli bir kursa katılmaktır.

Vizem.net Avustralya'da ikamet eden yakınlarını ziyaret etmek isteyen kişiler için vize başvurularında kapsamlı danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Avustralya'ya Aile ve Arkadaş Ziyareti için Hangi Vize Türleri Alınabilir?

Avustralya aile ve arkadaş ziyareti için alınabilecek vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Avustralya sponsorlu aile ziyareti vizesi
 • Avustralya aile ziyareti amaçlı turist vizesi

Avustralya Sponsorlu Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Avustralya sponsorlu aile ziyareti vizesi, online başvuru yoluyla Türkiye'deki Avustralya dış temsilcilikleri İçişleri Ofisinden alınmaktadır ve Avustralya sponsorlu aile ziyareti vizesine başvurmadan önce Avustralya'da ikamet eden sponsorun hazırladığı Sponsorluk formuyla (Form 1149) vize davet mektubunun alınması gerekmektedir.

Avustralya ziyaret vizesi için gerekli evraklar arasında bulunan seyahat planında sponsorun iletişim bilgilerine yer verilmesi, sponsor kişinin Avustralya'daki konumuna dair belgenin sunulması (kimlik, pasaport veya oturum izni) gerekmektedir ve bazı durumlarda sponsorlardan teminat olarak belirli bir miktar para yatırmaları istenmektedir.

Avustralya sponsorlu aile ziyareti vizesi için tüm başvuru ve ödeme işlemleri online olarak yapılmaktadır ve sonrasında randevu alarak aracı kurum vize merkezinde parmak izi kaydı verilmesi gerekmektedir.

Aile Ziyareti Vizesi için Avustralya Sponsorluk Şartları Nelerdir?

Aile ziyareti vizesi için Avustralya sponsorluk şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Avustralya vatandaşı veya kalıcı oturum izni sahibi olmak
 • Başvuru sahibinin ebeveyni, kardeşi, büyükanne- büyükbabası, çocuğu, teyzesi, halası, dayısı, amcası veya yeğeni olmak
 • 18 yaşından büyük olmak
 • İstenmesi halinde teminat miktarı yatırmak

Aile Ziyareti Amaçlı Avustralya Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Aile ziyareti amaçlı Avustralya turistik vizesi online başvuru yoluyla Türkiye'deki Avustralya dış temsilcilikleri İçişleri Ofisinden alınmaktadır ve tüm başvuru ve ödeme işlemleri online olarak yapıldıktan sonra aracı kurum vize merkezinde parmak izi kaydı verilmesi gerekmektedir.

Aile ziyareti amaçlı Avustralya turist vizesi başvurusunda bulunmadan önce, Avustralya'da ikamet eden birinci dereceden aile üyesi veya akrabadan davet mektubu alınması ve vize için seyahat planında davet eden kişinin iletişim bilgileriyle beraber Avustralya'daki konumuna dair belgenin sunulması (kimlik, pasaport veya oturum izni) gerekmektedir.

Avustralya Aile Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avustralya aile ziyareti vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Seyahat bitiminden sonra en az 6 ay geçerli pasaport, pasaportun kimlik sayfasının fotokopisi ve varsa geçmiş tarihli pasaportların kopyalarının sunulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 1 adet, 35 milimetre genişlik ve 45 mm uzunluk ölçülerinde, son 6 ayda çekilmiş biyometrik fotoğraf sunulması gerekmektedir.
 • Avustralya ziyaretçi vize başvuru formu: Online olarak, eksiksiz ve doğru bilgilerle İngilizce dilinde doldurulması gerekmektedir.
 • Avustralya aile ziyareti sponsorluk formu: Sponsorlu başvuru yapılacaksa, başvuru sahibine sponsor olacak kişi tarafından başvuru sahibinin kişisel ve iletişim bilgileriyle beraber sponsorun bilgileri verilerek doldurulması gerekmektedir.
 • Avustralya vize davet mektubu: Avustralya'da ikamet eden veya vatandaşı olan kişi tarafından yazılması, Avustralya’daki ev adresini belirtmesi, iki kişi arasındaki yakınlık derecesini anlatması, ziyaretin nedenini, tarihini ve başvuru sahibinin nerede kalacağını içermesi gerekmektedir.
 • Avustralya seyahat planı: Avustralya'da kalınacak günlerde ne yapılacağını gösteren tarihli ve detaylı seyahat planı sunulması ve gezilecek yerlerden alınmış biletler bulunması halinde biletlerle ulaşım bilgilerinin sunulması gerekmektedir.
 • Ulaşım belgeleri: Avustralya'ya gidiş dönüş uçak bileti rezervasyonları sunulması gerekmektedir.
 • Finansal duruma dair kanıt: Son 3 aya ait banka hesap dökümü ya da maaş bordroları sunulması gerekmektedir; masrafların sponsor tarafından karşılanması halinde vize sponsor mektubu ve sponsorun finansal durumunu gösteren tapu, kira, banka hesap dökümü gibi belgeler sunulmaktadır.
 • Kimlik kartı: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için kimlik kartı fotokopisi ve yabancı ülke vatandaşları için TC oturum izni fotokopisi sunulması gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: E-devletten, tam vukuatlı, tüm aile üyelerinin bilgilerini gösteren nüfus kayıt örneği indirilip çıktısının alınması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Başvuru sahibinin geçmişte ve güncel olarak suç işlemediğini kanıtlaması gerekmektedir.

Konaklama durumuna ve başvuru sahibinin çalışma durumuna göre değişiklik gösteren Avustralya vizesi için gerekli evrakların; güncel, eksiksiz ve doğru beyanlarla hazırlanması ve Türkçe dilinde alınan evrakların İngilizceye tercüme ettirilmesi gerekmektedir.

Avustralya Aile Ziyareti Vizesi Sponsorluk Formu Nedir?

Avustralya aile ziyareti vizesi için sponsorluk formu, yapılacak ziyarette başvuru sahibine sponsor olunması halinde doldurulması gereken form türüdür.

Avustralya aile ziyareti vizesi için sponsorluk formunun, başvuru sahibinin yakını ve sponsoru olan aile üyesi tarafından doldurulması gerekmektedir ve formda yer alan bilgiler, sponsorluk sorularından ve sponsor olunacak aile üyesine dair kişisel ve iletişim bilgilerinden oluşmaktadır.

Avustralya aile ziyareti vizesi için sponsorluk formu doldurulurken, sponsor olunacak her başvuru sahibi için ayrı ayrı ve eksiksiz doldurulmasına ve doldurulduktan sonra yüksek çözünürlükle taranıp, başvuru sahibine iletilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Avustralya Aile Ziyareti Vizesi Sponsorluk Formu Nedir?
Avustralya Aile Ziyareti Vizesi Sponsorluk Formu Nedir?

Avustralya Akraba Ziyareti Vizesi Davet Mektubu Nedir?

Avustralya akraba ziyareti vizesi davet mektubu, başvuru sahibiyle Avustralya’daki akrabanın yakınlık derecesiyle beraber ziyarete dair bilgiler içeren mektup türüdür.

Avustralya akraba ziyareti vizesi için davet mektubunun; davet eden akraba tarafından yazılması, akrabanın Avustralya’daki ev adresini belirtmesi, iki kişi arasındaki yakınlık derecesini anlatması, ziyaretin nedenini, tarihini ve başvuru sahibinin nerede kalacağını belirtmesi gerekmektedir. Avustralya vize davetiyesi yazılırken, resmi bir dil kullanılmasına, istenen bilgilerin eksiksiz verilmesine ve başvuru sahibine sponsor olunup olunmadığına dair bilgi eklenmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Avustralya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Avustralya aile ve arkadaş ziyareti vizesi ücreti 150 AUD olmaktadır ve online başvuru esnasında kredi kartı ile ödenmektedir.

Avustralya sponsorlu aile ziyareti vizesi başvurularında, başvuru tamamlandıktan sonra İçişleri Ofisi sponsordan bir miktar teminat tutarı göstermesini talep edebilmektedir. Tüm Avustralya vizesi başvurularında, aracı kurum merkezinde yapılan biyometri işlemleri için nakit olarak 63 TRY ek hizmet bedeli alınmaktadır.

2022 yılında Avustralya aile ziyareti vize masrafları; vize başvuru harcı, online vize başvuru formu doldurma, rezervasyon işlemleri, seyahat sağlık sigortası, yeminli tercüme, online sisteme belge yükleme ve danışmanlık ücreti dahil ortalama 235 dolar tutmaktadır.

Avustralya Aile Ziyareti Vize Randevusu Nereden Alınır?

Avustralya aile ziyareti vize randevusu, Avustralya hükümeti web sitesi üzerinden başvuru yapıldıktan sonra VFS Global'den online olarak alınmaktadır.

Avustralya Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu doğrudan vize başvurusu kabul etmediğinden, dış temsilciliklerden vize randevusu alınamamaktadır ve biyometri işlemleri yetkilendirilmiş aracı kurum olan VFS Global’in Ankara, İstanbul ve Gaziantep ofislerinde yapılmaktadır.

Vizem.net Avustralya'ya aile, akraba ve arkadaş ziyareti için yapılan vize başvurularında 81 ilde ikamet eden TC vatandaşları için danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Avustralya Akraba Vizesi İşlem Süresi Ne Kadardır?

Avustralya Göç ve Vatandaşlık Dairesi tarafından 2022 Ağustos ayı itibariyle duyurulan aile ziyareti vizesi işlem süreleri aşağıda tablolanmıştır.

Vize başvuru yüzdeleriTuristik aile ziyareti vize işlem süresiSponsorlu aile ziyareti vize işlem süresi
Başvuruların %25’i16 gün73 gün
Başvuruların %50’si42 gün3 ay
Başvuruların %75’i63 gün5 ay
Başvuruların %90’ı4 ay9 ay

Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi ile Avustralya'da Ne Kadar Süre Kalınabilir?

Aile arkadaş ziyareti vizesi ile Avustralya'da maksimum 90 gün kalınabilmektedir.

Avustralya İçişleri Bakanlığı, her aile arkadaş ziyareti vizesini ayrı ayrı değerlendirmektedir ve bazı durumlarda başvuru sahibine 6 veya 12 aylık vize verebilmektedir.

Avustralya'da Aile Ziyareti Vizesi Uzatılabilir Mi?

Avustralya aile ziyareti vizesi uzatılamamaktadır.

Avustralya aile ziyareti vizesi bitmek üzere olan kişilerin yeni bir vize başvurusunda bulunması gerekmektedir fakat sponsorlu aile ziyareti vizesi alan kişilerin Avustralya'da vize uzatma veya Avustralya'da yeni vize başvurusu yapma hakkı bulunmadığından vize süresi bitiminden önce ülkeden ayrılması gerekmektedir.

Avustralya Aile Ziyareti Vizesi Sahibine Tanınan Haklar Nelerdir?

Avustralya aile ziyareti vizesi sahibine tanınan haklar; vize süresi boyunca Avustralya’da ikamet etmek, ailesi ve arkadaşlarını ziyaret etmek ve vize geçerliliği boyunca devam eden kısa süreli bir kursa katılmaktır.

Avustralya aile ziyareti vizesi sahibinin ücret karşılığı çalışmasına izin verilmemektedir fakat gönüllü projelerde yer alınabilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: