Avustralya Transit Vize

2023’de Avustralya Transit Vize Şartları ve Başvuru İşlemleri

Transit vize, hamiline geçerli olduğu ülke üzerinden farklı bir yabancı ülkeye aktarmalı uçuş gerçekleştirme hakkı veren bir vize türüdür. Avustralya transit vizesi, sahibinin Avustralya’da yer alan havalimanları üzerinden transit geçiş yapmasını mümkün kılan ve aynı zamanda Subclass 771 vize sınıfı olarak da adlandırılan bir vize türüdür.

Vizem.net Avustralya transit vizesi başvuruları için form doldurma ve evrak yükleme desteği sunan, son 4 yılda Türkiye'den yapılan transit vize başvurularında %95,7'lik vize onayı alan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Avustralya Aktarmalı Uçuşlar için Transit Vize Gerekir Mi?

Avustralya aktarmalı uçuşlar için; 8 saate kadar olan aktarmalarda vize gerekmemektedir ancak 8 saat ile 72 saat arası sürecek aktarmalar için vize gerekir.

Avustralya üzerinden 8 saatten kısa sürecek aktarma yapmak isteyen kişilerin; gerekli evraklara sahip oldukları ve varış noktası ülke için uçak biletine sahip oldukları durumlarda vize başvurusunda bulunmaları gerekmez.

72 saate kadar sürebilecek biçimde Avustralya üzerinden farklı bir ülkeye aktarma yapacak olan ya da gemi mürettebatına katılmak için Avustralya’dan geçmesi gereken kişilerin vize başvurusunda bulunmaları gerekir. Avustralya’da 72 saatten uzun bir süre ile bulunması gereken kişilerin transit vize yerine seyahat amaçlarına uygun farklı bir vize türüne başvuruda bulunmaları gerekir.

Hangi Avustralya Havaalanları için Transit Vize Alınması Şartı Bulunur?

Avustralya’nın kimi havaalanları 24 saat olarak çalışmamaktadır ve bu havaalanlarında gece aktarması bekleyen yolcular için transit yolcu bölümü bulunmamakta veya bagaj aktarma hizmeti sağlanmamaktadır. Avustralya’nın 24 saat çalışmayan havaalanlarından biri üzerinden aktarma yapacak olan kişilerin, muafiyet şartlarını karşılasalar dahi transit vize almaları gerekebilmektedir.

Aktarmanın türü ve süresine göre transit vize gerekebilecek Avustralya havaalanları aşağıda listelenmektedir.

 • Sydney Havalimanı
 • Cairns Havalimanı
 • Gold Coast Havalimanı
 • Perth Havalimanı
 • Darwin Havalimanı
 • Canberra Havalimanı
 • Sunshine Coast Havalimanı

Avustralya Transit Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

Avustralya transit vize başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Kişilerin Avustralya’dan 72 saat içerisinde çıkış yapmaları
 • Kişilerin Avustralya’ya varıştan sonra 72 saat içerisinde gerçekleşecek bir ulaşım rezervasyonuna sahip olması
 • Başvuru sahiplerinin; geçerli bir vize, oturma izni ya da pasaport gibi ülkeye giriş için gerekli evraklara sahip olması
 • Başvuru sahiplerinin askeri olmayan bir geminin mürettebatına katılmak için hava yoluyla ülkeye giriş yapması durumunda, deniz mürettebatı vizesine sahip olması
 • Başvuru sahiplerinin 18 yaşın üzerinde olması durumunda Avustralya Değerler Beyanı’nı kabul etmeleri
 • Başvuru sahiplerinin sabıka kaydında herhangi bir suç kaydı bulunmaması
 • Vize başvuru sahibinin geçerli bir sağlık sigortasına sahip olması

Transit Avustralya Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Transit Avustralya vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Vize başvuru sahibine ait geçerli bir pasaportun vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekmektedir. Vize başvuru dosyası içerisinde sunulan pasaport ile birlikte pasaporttaki; fotoğraflı sayfanın, kişisel bilgilerin yer aldığı sayfanın ve pasaportun geçerlilik süresine dair bilgilerin yer aldığı sayfanın fotokopilerinin de ibraz edilmesi gerekir.
 • Kimlik kartı: Vize başvuru sahibine ait kimlik kartının iki yüzünün fotokopisinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Transit Avustralya vizesi başvuru formu: Vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz bir biçimde ve doğru bilgiler kullanılarak doldurulması gereken transit Avustralya vizesi başvuru formu, imzalı bir biçimde vize başvuru işlemleri için ibraz edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Açık renkli arka fon ile güncel olarak çekilmiş, kişinin yüzünün net olarak görünür olduğu ve biyometrik standartlara uygun 1 adet fotoğrafın vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Seyahat planı: Kişinin seyahatinin detaylarını içeren seyahat planının diğer gerekli belgeler ile birlikte başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Varış ülkesi için uçak bileti: Kişinin Avustralya üzerinden aktarma yaparak ulaşmak istediği esas varış ülkesi için düzenlenmiş ve kişinin Avustralya’ya varışının ardından 72 saat içerisinde gerçekleşecek bir uçuş için alınmış uçak biletinin transit vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Varış ülkesi için vize: Kişinin Avustralya üzerinden aktarma yaparak ulaşmak istediği esas varış ülkesi için alınmış vizenin varsa başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Karakter özelliklerine dair belgeler: Kişinin Avustralya’ya seyahat etmek için uygun karakter özelliklerine sahip olduğunu gösteren belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Avustralya'nın değerler beyanı: Kişinin Avustralya'nın değerler beyanı belgesini imzaladığını gösteren kanıtların vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Vize başvuru sahibi adına düzenlenmiş ve Avustralya’da geçerliliği bulunan bir seyahat sağlık sigortası poliçesinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.

Transit Avustralya vizesi için başvuruda bulunacak gemi mürettebatı için talep edilen gerekli evraklar farklılık gösterebilmektedir. Gemi mürettebatı için ibraz edilmesi gereken belgeler arasında; başvuru sahibine ait pasaport, kimlik belgesi, kişinin söz konusu gemide çalıştığını gösteren evraklar, farklı bir ülkeye seyahat edileceğini gösteren evraklar, kişinin çalıştığı geminin askeri olmadığını gösteren evraklar, gemi görevlilerine dair kimlik belgeleri ve gemicilik şirketi tarafından düzenlenmiş ve içerisinde başvuru sahibinin adı, işverenin adı, kişiyi istihdam eden şirketin adı, Avustralya’ya varış için öngörülen tarih ve kişinin gemi mürettebatına katılım tarihi gibi bilgileri içeren bir yazı yer almaktadır.

Avustralya Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avustralya transit vize başvurusu, 1 Temmuz 2018 tarihinden itibaren uygulamaya konan düzenlemeye göre IMMIAccount üzerinden yapılır. Avustralya transit vize başvuru işlemlerini vize başvuru merkezi üzerinden yapmak mümkün değildir.

Transit Avustralya vize başvuruları için kişilerin öncelikle IMMIAccount sistemi üzerinden kullanıcı hesabı oluşturmaları ve ardından yeni vize başvurusu oluşturmak üzere kullanıcı hesaplarına giriş yapmaları gerekmektedir. Yeni vize başvurusu sayfasının açılmasının ardından Subclass 771 olarak geçen Avustralya transit vizesi tercihinin seçilmesi gerekir. Online Avustralya vize başvurusu işlemleri için vize başvuru formunun doldurulması, vize belgelerinin çevrimiçi sisteme yüklenmesi ile başvuru işlemleri sonlanır.

Vize başvuru işlemlerini tamamlayan kişilere Avustralya Ankara Büyükelçiliği İçişleri Ofisi tarafından gerekli başvuru işlemlerinin tamamlandığı ve kişinin biyometri bilgilerini vermek amacıyla aracı kuruma müracaat etmesi gerektiği bilgisini içeren bir mail gönderilir.

Avustralya transit vizesi biyometri işlemleri için kişilerin Avustralya vize başvuruları için yetkilendirilmiş aracı kurum olan VFS Global üzerinden randevu almaları gerekir. Randevu alma işlemleri için başvuru sahiplerinin aracı kurum VFS Global’in İstanbul, Ankara ve Gaziantep illerinde yer alan vize başvuru merkezlerinden ikamet adreslerine uygun olanı tercih etmeleri gerekir. Vize randevusunda biyometri bilgilerinin verilmesi ile Avustralya transit vize başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Avustralya'dan Transit Geçiş için Vize Ücreti Ne Kadardır?

Avustralya’dan transit geçiş için vize ücreti bulunmamaktadır. Avustralya transit vize başvuruları için aracı kurum başvuru merkezinde biyometri işlemleri için 63 Türk lirası hizmet bedeli ödenmesi gerekir.

Avustralya Transit Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avustralya transit vizesi ortalama 1 ay içerisinde çıkar.

Avustralya Aktarma Vizesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Avustralya aktarma vizesinin geçerlilik süresi, hava yolu ile aktarma yapacak kişiler için en fazla 72 saattir.

Avustralya aktarma vizesi hamillerinin Avustralya denizci vizesi hamili olması ve deniz yoluyla ülkeden ayrılıp askeri olmayan bir gemide çalışmak üzere seyahat etmeleri durumunda vizenin geçerlilik süresi 5 gündür.

Avustralya Transit Vize ile Havaalanından Çıkılabilir Mi?

Evet, Avustralya transit vize ile havaalanından çıkılabilir. Avustralya transit vize hamillerinin 72 saati geçmemek koşulu ile Avustralya’da gezme ya da aile bireyleri veya arkadaşlarını ziyaret etme hakları bulunmaktadır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: